Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan önemli bir ticari liman kenti olarak karşınıza çıkar. Gelgit hareketlerinden yoksun olan bu liman dünyanın en büyük limanları arasında sayılır. Liverpool liman ticaretinde ünlü olmasının yanında müzikten sanata, spordan mimariye ve tarihe kadar birçok alanda da kendini geliştirmiş bir şehirdir. Liverpool şehrinin adının kaynağı 1173 senesinde Henry II tarafından verilen tüzük sayesinde ortaya çıkar ve martı benzeri bir kuşla bağlantısı kurulmuştur. Finans merkezi olmasının yanında üniversite bölgesi ve ticaret metropolü olarak da şehir önemli bir cazibe merkezidir. Liverpool sahip olduğu tarihi binaların yanı sıra birçok park bahçe ve müzeleri ile de dikkat çeker. Liverpool şehrindeki cazibe merkezlerinin başında Walker Sanat Galerisi gelir. Avrupa’da bulunan en iyi konser salonlarından olan Filarmoni Salonu da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Liverpool 2004 senesinde UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan bir şehirdir.

Tate Galerisi

Albert Dock bölgesinde Tate Galerisi adında sanatsal aktiviteleri toplayan bir kol kurularak büyük beğeni topladı. Sir Henry Tate’den miras kalan Tate Galerisi’nde çağdaş sanatların sergilendiği sergi salonları ve galerileri bulunur. Ayrıca Tate Galerisi’nde Londra Galerisi’nden ödünç alınan eserler de yer alır. Liverpool’a ziyarete gelen sanatseverler Tate Galerisi’ni görmeden dönmez. Galeride bulunan sergiler ile koleksiyonlar çok dikkat çekicidir. Sanatseverler Liverpool Üniversitesi’nde bulunan Victoria Galerisi ve Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelidir. Müzede eğitim kursu ve atölye çalışmaları yanında ziyaretçiler için kafe de bulunur.

Albert Dock Bölgesi

İngiltere’de tuğla ve demir kullanılarak yapılan ilk tesis Albert Dock muhteşem bir şekilde restore edilmiştir. Liman havzasını çevreleyen bölgede binalar topluluğunun yanı sıra restoranlar, kafeler, müzeler ve lüks apartmanlar da yer alır. Albert Dock restore edildikten sonra daha da cazibe merkezi olmuş bir bölgedir. Albert Dock hatıra fotoğraf ve filmleri ile turistik mekanlara da sahiptir. Uluslararası Kölelik Müzesi ve Border Force Ulusal Müzesi bölgede bulunan başlıca müzeler arasındadır. Liverpool ziyaretinizde otelleri restoranları hediyelik eşyaların bulunduğu mekanları ve muhteşem rıhtımı ile Albert Dock mutlaka listenizde olmalıdır.

The Beatles Müzik Grubu

Liverpool şehri The Beatles müzik grubunun doğum yeri olarak bir üne sahiptir. Şehirde düzenlenen birçok tur sayesinde hayranları bu grubu yakından takip eder. The Beatles hem sanat alanında hem de ticarette başarılı olmuş ve adını duyurmuş bir gruptur. Amerika’da büyük bir başarıya sahip olmuş ilk İngiliz grubu The Beatles besteleri ile çok ses getirdi. Liverpool’da bulunan Beatles Dükkanı ve grubun ilk şarkılarının yazıldığı McCartney’in eski evi Forthlin Road ziyaretçi akınına uğrayan yerler arasındadır. Forthlin Rood halka açık olan bir yerdir ve Beatles’e ait hatıralar ve fotoğraflar yer alır. The Beatles denilen müzik ve hayat tarzından etkilenen ve gruba katılan John Lennon’un çocukluk evi de hayranlarının ziyaretine açıktır. Beatles’in il davulcusu olan Pete Best’in ebeveynleri tarafından açılan Casbah adlı mekan ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiş.

Merseyside Denizcilik Müzesi

Liverpool’da bulunan Merseyside Denizcilik Müzesi ziyaretçiler için önemli bir cazibe merkezidir. 1830 ile 1930 yılları arasında İngiltere’yi Mersey üzerinden terk eden binlerce göçmen hakkında etkileyici sergiler müzede yer alır. Müze Liverpool’da denizcilik ile ilgili eserlerden oluşan etkileyici ve geniş bir koleksiyona sahiptir. Gemi modelleri ile atölye çalışmaları ve tarihi gemiler ziyaretçilere sunulan başlıca parçalardır. Tarihte en meşhur ve en trajik olan yolcu gemisi Titanic ve Lusitania öyküleri ile sergide yer alan önemli parçalardır. Titanic ve Lusitania gemilerinin Liverpool ile güçlü bağları bulunur ve müzede bu gemilerin hikayelerini tanıma fırsatı da sunulur. Müzede savaş sırasında denizaltındaki yaşamı anlatan U-boat Story denilen hikayeyi de mutlaka incelemelisiniz.

St George Salonu

Liverpool şehrinde bulunan Brown Caddesi’ndeki St George Salonu sütunlar ve heykeller ile süslenmiştir. St George Salonu denilen Büyük Salon görkemli bir şekilde dekore edilmiştir. Büyük Salon genellikle konser gibi etkinlikler için kullanılır. Salonun arka tarafında görkemli bir St John Bahçesi ve heykeller yer alır. St George Salonu yakınında Politeknik Binası ve William Brown Kütüphanesi de bulunur. Ayrıca Picton Okuma Odaları ve Hornby Kütüphanesi ziyaretçilerin çok dikkatini çeker. Liverpool şehrindeki önemli konserlere katılmak isterseniz St George Salonu’na uğrayıp muhteşem atmosferi koklamalısınız.

Walker Sanat Galerisi

Walker Sanat Galerisi Rubens, Rembrandt ve Rodin’e ait başyapıtları içeren bir sanat dünyasıdır. Galeride İtalyan, Flaman ve Fransız ustaların eserlerinden oluşan zengin bir koleksiyon da bulunur. 18 ve 20. yüzyıllara ait İngiliz resim ve heykel sergileri sanat galerisinde yer alır. Önemli sanatçıların eserleri sanat galerisinde sanatseverlere sunulur. Çağdaş İngiliz sanatının önemli göstergesi olan John ve Peter Moore Sergisi her fırsatta galeride sergilenir.

Liverpool Katedralleri

Katolik Liverpool Katedrali şehirde yaşayan birçok insanın ilgisini çeker. 19 ve 20. yüzyıl İrlanda göçleri sırasında Liverpool şehri Birleşik Devletler için önemli bir limandı ve göçmenler kente yerleşmeye başlamıştı. 1928 senesinde başlayan katedral inşaatı 1967 senesinde ancak tamamlandı. James Mount’ta bulunan Anglikanlı Liverpool Katedrali 1978 senesinde kutsanarak önemli bir yere sahip olmuştur. Leydi Anglikan Kilisesi ve Saint Niholas Kilisesi önemli kiliseler arasında yer alır. Liverpool ziyaretinde bulunan turistler bu kiliseleri mutlaka ziyaret eder.

Ulusal Su Yolları Müzesi

Mersey ve Manchester kanal kıyılarında bulunan Ulusal Su Yolları Müzesi çeşitli görüntüler ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Müzede iç mekan görüntüleri ile tekne gezileri ve çeşitli binalar bulunur. Thomas Telford tarafından William Jessop başkanlığında tasarlanan Ellesmere Limanı rıhtımları 1950 senelerinde halen kullanılıyordu. Ulusal Su Yolları Müzesi’ni ziyaret edenler rıhtımı ve depoları gezebilir ve çeşitli mekanları keşfedebilir.

Birkenhead Parkı

Birkenhead Mersey’in batı tarafında yer alır ve Liverpool’a ulaşım tüneller ya da Mersey feribot seferleri ile sağlanır. Tünelin yakınında 12. yüzyıldan kalma Benedictine manastırının bir bölümü ve yemekhane bulunur. Birleşik Krallık’ta halka açılan ilk park Birkenhead Parkı 1847 senesinde açıldı. Gothic ve İtalyan ile Norman mimarisinin üçünün etkili olduğu parkta üç giriş, iki göl ve bir köprü bulunur. Birkenhead Parkı eşsiz yapısı ve tarihi ile ziyaretçilerin dikkatini çeken bir mekandır.

Liverpool Müzesi

Liverpool Müzesi 2011 senesinde açılarak sanatseverler ile buluşturuldu. Müzede şehrin liman ve halkına ait görüntüler ve coğrafyasını tarihini kültürünü anlatan eserler yer alır. Liverpool Müzesi’nde bulunan koleksiyonlar, dönem kostümleri ve dekoratif sanatlar ile şehrin sosyal- kentsel gelişimi ile ilgili çalışmalar adeta şehri tanıtır. Arkeolojik malzemeler ve fotoğraflar da şehrin geçmişini anlatan önemli eserler arasındadır. Müzede 1838 senesinde inşa edilen Lion Buhar Motoru ve Titfield Thunderbolt da yer alan başlıca parçalar arasındadır. Liverpool şehrini tanımak için Liverpool Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Croxteth Salonu

Liverpool şehrinin eteklerinde bulunan Croxteth Salonu Edward tarzında bir konak örneği olarak karşınıza çıkar. Salonda bulunan mobilyalar ve figürler özellikle düğün fotoğrafları için popüler olan bir mekan olmasını sağlar. Görkemli salonda sayısız oda bulunur ve ziyaret edenler bu odaları görme şansına sahiptir. Croxteth Salonu zengin bir yapıya ve gösterişe sahiptir. Croxteth Salonu yakınında bulunan Country Parkı keşfedilmeye değer bir yer olup çocuklar için hayvanlarla etkileşim kurma imkanı da sunar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here