Oxford Gezilecek Yerler

Avrupa’da bulunan en eski ve en ünlü üniversitenin yer aldığı kasaba olan Oxford yüzlerce senedir İngiltere’nin akademik üstünlüğü olan Cambridge ile yarışır. Üniversite parkları ile keyifli bahçeleri ve kültür tesisleri ile şehirde çok sosyal bir ortam hakimdir. Tüm sosyal ortamlar Oxford’un gelişimine katkıda bulunur. Oxford şehri kentin muhteşem manzarasını sunan Carfax Kulesi ve tarihi kapalı çarşısı ile çok sayıda turistik mekana sahiptir. Eşsiz bir tatil deneyimi için Oxford şehrini gezmeli ve üniversite imkanlarından yararlanmalısınız.

Oxford Kalesi

1071 yılından bu güne geçmişle bağlantılı bir şekilde varlığını sürdüren kale gelen ziyaretçileri hala etkiler. Bir dönem hapishane olarak da kullanılan kale bugün büyüleyici manzarası ve çeşitli canlandırmalar ile gelen ziyaretçilerine keyifli dakikalar sunar. Kale hakkında daha fazla ve etkileyici zaman geçirmek için kale turlarına katılmalısınız. 360 derecelik Oxford manzarasını izlemek, 18. yüzyıl burçlarını görmek ve sayısız eğlence temalı etkinliğe katılmak için kesinlikle kaleyi ziyaret etmelisiniz.

Blenheim Sarayı

Oxford’un sadece sekiz kilometre kuzeybatısında Winston Churchill’in doğduğu yer olan Blenheim Sarayı yer alır. Bu muhteşem 200 odalı saray 1701-1724 yılları arasında Kraliçe Anne destekleriyle inşa edilmiş. Yapıda Neoklasik sütunlu salonu, taçlı kuleleri ve görkemli ana binayı gezmenin yanı sıra büyük avluya bitişik inşa edilmiş yan yapıları da keşfedebilirsiniz. Ayrıca sarayda muhteşem bahçeleri keşfedip Capability Brown tarafından tasarlanmış park alanlarını görmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Sarayda İtalyan bahçeleri, bitki bahçeleri, kelebek ev ve labirent yapı görülmesi gereken diğer alanları oluşturur.

Christ Church Katedrali

Mevcut bina 12. yüzyıldan kalmış olsa da Christ Church Katedrali 546 yılında katedral statüsünü kazanmıştır. Katedralin iç makanındaki en çarpıcı özellik iç mekan nefinin insanda yüksek bir izlenim yaratarak ferahlık sağlamasıdır. Yapının Güneybatısındaki Thomas Becket penceresi ile birlikte Edward Burne-Jones ve William Morris tarafından tasarlanmış beş cam penceresi bulunmaktadır. Ayrıca yapının bahçe kısmında 14. yüzyıldan kalma mezarlar da bulunmakta. Frideswide Tapınağının kalıntıları da katedralin altında ve çevresine yayılmış olup Kaliforniya’daki Berkeley kasabasına adını veren filozof George Berkeley’nin mezarı da katedraldedir. Tüm bu özellikleriyle yapı kutsallığını artırarak bu güne ulaşmayı başarmış durumda.

Christ Church Koleji

Oxford kolejlerinin en büyüğü olan Christ Church Koleji 1525 yılında Cardinal Wolsey tarafından kurulmuş. Yalnız okul 8. Henry döneminde yıkıldı. Ardından tekrar inşa edildi. 1682’de Christopher Wren tarafından eklenen Tom Kulesi yapıya farklı bir hava kattı. Kulede yer alan yedi tonluk büyük çan her gün 9:05 de kolejin her üyesi için bir kez olacak şekilde çalınır. Yapının dörtgen tarzda inşa edilen büyüleyici avlusu çeşmesi ile Oxford’un en büyük avlusudur. Okulun duvarlarını ise Henry VIII portresi ve Pensilvanya’nın kurucusu olan William Penn’in portresi süsler. Ayrıca okul sanatseverlerin ilgini çekecek Christ Church Resim Galerisi’ne de sahiptir. Bu galeri 300 eski ustanın 2000 çiziminden oluşan önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Bu sergiyi ziyaret etmeden kesinlikle yapıdan ayrılmayın.

Magdalen Koleji

Magdalen Koleji 1458 yılında şehir surlarının dışındaki bir bölgede kurulmuştur. Güzel Magdalen Kulesi 1482’de inşa edilmiş olup Muniment Kulesi şapelin girişi olarak kullanılır. Aynı zamanda okulda konaklama ve kahvaltı imkanı da ziyaretçilere sunulur. Kolejin yakınında Grove adında bir geyik parkuru ve Cherwell Nehri etrafında keyifli yürüyüş alanından oluşan köprü görenleri hayran bırakır. Kolejin girişinin karşısında İngiltere’nin en eski okullarından olan ve 1621 senesinde kurulan Oxford Üniversitesi Botanik Bahçesi yer alır.  Bu bahçede dünyada var olan birçok bitki türü de mevcuttur.

Radcliffe Meydanı

Radcliffe Meydanı’nda Oxford Üniversitesi’ne ait birçok yapıyı ve eseri bulmanız mümkün. 1598 senesinde kurulan Bodleian Kütüphanesi ve ülkenin ilk halk kütüphanesi bu meydanda yer alır. Bu kütüphanelerde Britanya’da yayınlanan her kitabın bir kopyasını, 2 milyon kitabı ve 40.000 el yazması eseri bulabilirsiniz. Bu meydan bu özelliği ile ziyaretçilerini tam bir eğitim meydanı olarak karşılar.

Oxford Şehir Merkezi

Oxford şehir merkezi çok büyük olmasa da mutlaka gezip görülmesi gereken bir yerdir. Oxford ziyaretinizde şehir merkezine bolca zaman ayırmalısınız. Oxford şehrinin dört ana caddesi bulunur ve Carfax denilen kavşak noktası başlangıç olarak kabul edilir. Günümüzde yok edilmiş halde olan Martin Kilisesi kalıntısı olan Carfax Kulesi harika manzaralar sunan bir mekandır. Belediye binası ve St Aldate Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Çağdaş sanat sergilerine odaklanan görsel sanat galerisi Modern Art Oxford’da düzenli olarak müzik ve film gösterileri sergilenir. Oxford şehir merkezinde görülmesi gereken çok sayıda yer vardır ve harika manzaralar sunulur. Oxford şehrinin görkemli High Street denilen caddesi muhteşem binalarla süslenmiştir. Ayrıca üniversite binalarının çoğu da burada bulunur. High Street Ameriklalı yazar Nathaniel Hawthorne tarafından İngiltere’nin en güzel caddesi olarak tanımlanmıştır.

Sheldonian Tiyatrosu

1664 senesinde inşa edilen tiyatro binası Sir Christopher Wren’in ikinci büyük yapısıdır. Tiyatro binası Üniversitenin yıllık anma günleri için kullanılır.  Burada yer alan Bilim Tarihi Müzesi eski Ashmolean Binası’nda yer alan bilim tarihinin incelenmesi, batı kültürünün geliştirilmesi ve toplanması konularında uzmanlaşmış büyüleyici bir tesis olma özelliği taşır. Müzede Albert Einstein’ın 1931 yılında Oxford Üniversitesinde derslerinde kullandığı tahta da yer alıyor. Tiyatro binasının yakınında dünyanın en eski konser salonu olan Holywell Müzik Odası ve ahşap oymalarıyla ünlü Kettell Salonu bulunur.

Ashmolean Müzesi

Müze 1683 senesinde kurulmuş ve ülkenin en eski müzesidir. Şehirde bulunan 4 üniversite müzesinin en önemlisi olma özelliğini de taşımaktadır. Neoklasik tarzdaki binada klasik heykeller, Uzakdoğu sanatı, Yunan ve Roma çanak çömlekleri ile mücevher gibi değerli bir koleksiyona ev sahipliği yapar.  Müzede muhteşem bir sanat ve antik koleksiyon bulunur. Alanda ayrıca Öykü Müzesini gezip Lewis Carroll’un Alice’in Harikalar Ülkesindeki Maceraları’nı ilk kez anlatan popüler Alice Günleri de dahil olmak üzere edebi temalı etkinliklere katılabilirsiniz.

Cornmarket Caddesi’nde Alışveriş

Mısır çarşısı olarak da adlandırılan bu cadde Oxford’un en işlek alışveriş caddesidir. Alışveriş tutkunları caddede doyasıya alışveriş yaparak eğlenceli vakit geçirir. Caddede birçok büyük markanın mağazası ile mücevher mağazaları popüler olarak bulunur. Cornmarket Caddesinde tarihi Golden Cross çarşısı ve 1774 yılından kalma Covered Çarşısı da ziyaretçilerin ilgisini çeker. Oxford ziyaretinizde doya doya alışveriş yapıp sevdiklerinize hediyeler almak için bu cadde kesinlikle büyük bir fırsattır.

Abingdon Kasabası

Oxford’un sadece 10 km güneyinde yer alan Abingdon Thames Nehri kıyısındaki şirin bir kasabadır. Kasaba 1678’de inşa edilen ve şimdi Abingdon İlçe Müzesi’ne ev sahipliği yapmakta. Kentte çok sayıda ilginç ev ve kilise de mevcuttur. Yapıların en dikkat çeken özelliği ise çift koridorlu yapıları ve özenle boyanmış dış cepheleridir. Bu özellikleri ile binalar turistlerin ilgisini çeker. Ayrıca St. Helen Kilisesi ve İsa Hastanesi kasabada kesinlikle ilginizi çekecek yapılar arasındadır. Kasaba ayrıca her yıl Ekim ayında Avrupa’daki en uzun cadde fuarı olan Ock Street Michaelmas Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here