Blarney’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aslen bir kasaba statüsüne sahip olan ancak Cork’a yakın bir konumda yer alması ve önemi bir turist yer olmasından ötürü Blarney, bir çok gezgin tarafından bilinen bir yerleşim yeridir. Özellikle yaz aylarının ve güzel havaların gelmesi ile birlikte kasaba, yeşil arazileri, tarihi binaları, meydanı, restoran, bar ve oteli ile oldukça kalabalık bir şehre dönüşmektedir.

Kırsal bir alanın ortasında bulunan Blarney, Muskerry Tramvayı’nın bir zamanlar çalıştığı eski demiryolu çevresinden başlayıp 5 km sonrasında Blarney yoluna ulaşabildiğiniz harika bir doğal yürüyüş patikasına sahiptir.

Waterloo Eski Kulesi, tarihi kalesi ve görülmeye değer bir çok farklı alternatif noktası ile, Cork’a yaptığınız ziyaret sırasında en az 2 gününüzü ayırmanız gereken bir ziyaret merkezidir. Özellikle, kendisi ile aynı adı taşıyan kalesi ve taşı ile son yılların en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Gezilecek Yerler

Blarney Kalesi

Chris McCormack

Blarney’e ilk adım attığınız andan itibaren bir çok yerde tabelasını göreceğiniz, hediyelik eşya satan dükkanlarda minyatürlerini bulacağınız ve etrafınızda gezen diğer turistlerin çoğunun hakkında konuştuğunu duyacağınız bir yapı olan Blarney Kales, İrlanda’nın en büyük yöneticilerinden biri olan Cormac MacCarthy tarafından inşa edilmiştir ve Munster bölgesinin en ihtişamlı yapıları arasında yer alır.

Yaklaşık olarak 600 yılı aşkın bir süredir ayakta duran kale, son bir kaç yüzyıldır araştırmacıların, arkeologların ve gezginlerin dikkatini Blarney’e çevirmiştir. Milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen yapı, İrlanda’daki en büyük hazinelerden biri olarak kabul edilmektedir. Noel Arifesi ve Noel Günü haricinde kale her gün açıktır.

Çocuklar, öğrenciler, yetişkinler ve aileler için ayrı giriş fiyatları vardır. Herhangi bir gezginin listesinin başında olması gereken yapı, İrlanda tarihi hakkında en değerli bilgileri bulabileceğiniz özellikler barındırmaktadır.

Yün Değirmenleri

blarneywoollenmills

Özellikle tüvit ve yün ürünler ortaya çıkaran bir su değirmenidir ve aslen Mahony’s Değirmeleri olarak bilinir. 1823 yılında inşa edilen değirmenler, girişimci Christy Kelleher tarafından tekrar faaliyete geçirildiği 1970’li yıllara kadar kapalı kalmıştır. Blarney’i ziyaret eden gezginlerin mutlaka uğradığı en popüler yerlerden biri haline gelen değirmenler, günümüzde bir hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılmaktadır.

İrlanda’daki en büyük geleneksel ürün mağazalarının bulunduğu yer olarak kabul edilen yapılar, ünü dünyaya yayılmış bir çok markanın üretim bölgesi olmuştur. Beleek Fine China, Celtic Jewelry, Aran Sweaters, Waterford Crystal ve Royal Tara gibi bir çok ünlü markalar, burada bulunan ürünler arasındadır. Tamamı İrlanda üretimi olan bu hediyelik eşyalar, tatil dönüşünüzde yanınıza alacağınız hediyeliklerden biri olmak için çok özeldir diyebiliriz.

Blarney Taşı

Wikimedia

Geçtiğimiz 200 yıl boyunca bir çok insan, ki bunların arasında önemli devlet adamları, sinemanın klasik yüzleri, değerli edebi eserlerin yazarların da yer aldığı binlerce kişi Blarney Taşı’nı öpmek ve hac ibadetlerini yerine getirmek için buraya gelmektedir.

Kalenin en üst bölümde yer alan ve her iki tarafın boşluktan oluşan taşı öpmek için sırt üstü yatıp baş aşağı doğru kaldırılmanız gerekmektedir. İnanışa göre bu taşı öpmek kutsal bir görev sayılmaktadır. Demir korkuluklardan tutunarak bu işlemi olabildiğince güvenli olarak gerçekleştirebilir ve bu uzun kervana siz de katılabilirsiniz.

İlham Bahçesi

Griffins

Ortalama düzeydeki bir bahçenin büyüklüğü göz önünde bulundurularak, güzel bir bahçeye sahip olmak isteyen insanların kendi bahçelerini ve dizaynlarını oluşturmak için tasarlanan ve Griffins Bahçe Merkezi’nde yer alan İlham Bahçeleri, Dripsey Nehri’nin kıyısında bulunan ve düzenlemesi ile göz alıcı bir ihtişama sahip olan ziyaret alanıdır.

Konumu ile eşsiz bir ortamda bulunan ve sahip olduğu şaşırtıcı manzaralar ile kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir Blarney destinasyonudur. Ailecek yapacağınız bir ziyaret ise, nehir kıyısında huzurlu bir yemek yiyebilir ve yerel içkilerden tadabilirsiniz.

Blarney Evi

Ruhnke

Aslen bir İskoç Baronyal ikametgahı olan, John Lanyon tarafından tasarlanmış ve günümüzde yaz aylarında ziyarete açık bir gezi noktası olan Blarney Evi’nin tarihi 1874 yılına kadar dayanmaktadır. Blarney Kalesi’nin yalnızca 200 metre güney tarafında bulunan ev, güzel park alanlarının tam ortasında yer alır ve eski ihtişamını kazanması adına restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Görülmeye değer bir iç mekana sahio olan ev, aynı adı taşıyan göle bakan konumu ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Yaklaşık 60 dönümlük bir arazi üzerine yayılmış olan bahçesinde ise, muhteşem güller, uzun ağaçlar, yemyeşil çimenler ve otsu bitkiler yer almaktadır.

Clogheenmilcon Yürüyüş Yolu

My Emerald Kitchen

Son buzul çağından kalma olduğu düşünülen güzel bir gölün ve etrafından yaklaşık 100 dönümlük arazinin çevresinde bulunan yürüyüş yolu, Santuary köyünün bulunduğu tepelik bölgenin eteklerinden başlayarak Blarney’e kadar ulaşmaktadır. Bölgede yer alan çok çeşitli habitatlar sayesinde gezginler, görmek isteyebilecekleri bir çok türe de göz atabilmektedir.

Patika, oldukça uzundur ve araç ile gelmiş olanlar için ücretsiz otoparklara sahiptir. İrlanda’nın geçmişinden günümüze kadar koruyarak getirdiği bu muhteşem yürüyüş bölgesi, yerli ve yabancı bir çok turistin rahatlamak amacıyla ziyaret ettiği popüler bir noktadır.

Waterloo Martin Vadisi

Cork Billy

Martin Nehri kıyısında yer alan bölgeye Blarney’den sadece 2,6 km yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi, yerel dükkanlardan kiralayabileceğiniz dağ bisikletleri ile de varabilirsiniz. Waterlook Kilisesi’ni de bu civarda görebilirsiniz. Turist Ofisi’ne sadece 150 metrelik bir mesafede başlayan vadi, yürüyüş yolları ve doğal kalabilmiş alanları ile doğasever gezginler için bulunmaz bir ziyaret noktasıdır.

Eski dönemlerde birden fazla yün değirmenine ev sahipliği yapan bölge, güzel çayırların aktığı ve yaşlı meşe ağaçlarının bulunduğu bir alan üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda Taylor Kayası olarak bilinen ve bir dönemin en ünlü dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen yola doğru ilerlediğinizi bilmelisiniz. Yolun ve vadinin sonunda yer alan ve aslen 1845 yılında o zamanki papaz ve rahibe Matthew Horgan’ın inşa ettiği Waterlook Inn’e varabilirsiniz. Yaz aylarında tercih etmenizi öneririz, zira hava şartları kış aylarında oldukça ağır olabilmektedir.

Muskerry Tramvay Rotası

THE DOYLE COLLECTION

Rotanın başlangıcı Blarney Evi’nden geçmektedir ve arazinin güney kısmında görebileceğiniz patika yoldan devam ettiğiniz takdirde tarihi tramvay rotasına ulaşabilirsiniz. Paud Kavşağı denilen yere geldiğinizde ise Willison Köprüsü’nü ve harika manzalarını görebilirsiniz.

Yıl boyunca burayı ziyarete gelen bir çok ziyaretçi için unutulmaz zamanlar geçirebildikleri tarihi bir rota olan tramvay bölgesinin biraz ilerisinde ise Towerford’dan Coachford’a uzanan, bir diğeri ise Shournagh Nehri’nden Donoughmore’a doğru giden iki farklı patika da gezilebilir noktalar arasında yer alır. Sakin ve huzurlu bir yürüyüş rotası arayışında olanlar için Muskerry, tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Farran Orman Parkı

emanuela gallo

Tüm yıl boyunca ziyarete açık olan bu doğal alan, Inniscarra Gölü’nün güney bölümde yer almaktadır ve halka açıktır. Doğal ormanlık yürüyüş rotalarına, oturup dinlenebileceğiniz ve İrlanda’nın temiz havasını çekebileceğiniz oturma alanları, piknik yapabileceğiniz bölgeler ve daha pek çok farklı alternatif yollara sahiptir.

Ulusal Kürek Merkezi diye tabir edilen bir merkez, geniş bir otopark ve oyun alanına da ev sahipliği yapan Farran, Blarney’den ve Cork’tan kısa bir mesafede yer alan önemli bir doğal rezervedir.

Ballincollig Barut Üretim Değirmenleri

Wikipedia

Değirmenler, Blarney’in yakınlarında bulunan ve geçmişte önemli bir yere sahip olan tarihi bir kaç yapıdan oluşmaktadır. Yaklaşık 50 hektarlık bir alan üzerine yayılmış olan değirmenler, 19. yüzyılda inşa edilmiştir ve nehir kıyısındaki konumu ile yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktada yer alır. 1837’de ortaya çıkarılan yapılarda yaklaşık 200 İrlandalı çalışmış ve toplamda 16,000 varil barut üretmişlerdir.

Cork bölgesindeki en büyük sanayi yerlerinden biri olan Ballincollig, Kraliyet Barut Değirmenleri olarak da bilinmektedir. Günümüzde ziyarete açık olan değirmenler, marangozluk, barut üretimi, değirmencilik ve diğer beceriler hakkında bilgiler edinebileceğiniz sergilere sahiptir. Döneminin en ünlü güç kaynaklarından biri olarak bu siteyi ziyaret edebilir ve İrlanda’nın en ‘ölümcül’ fabrikalarından birine göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here