Cork’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti’inin ikinci büyük şehri Cork, Dublin’den sonraki en büyük ekonomi ve turizm merkezlerinden biridir. İçerisinde geçen Passage West kanalı ile Cork Limanı’dan denize bağlanmış bir konumda yer alan şehir, ülkenin güney kıyısında bulunur. İrlanda’nın diğer bölgelerine nazaran havası biraz daha ılıman olan Cork, aynı zamanda güçlü bir denizcilik ve ticaret potansiyeline sahiptir.

Eski dönemlerde kentin merkezi Cork şehri, Lee Nehri’nin iki kolu tarafından çevrelenmiş ve bir ada etrafına kurulmuştur. Kentin tarihine bakacak olursak, 7. yüzyılda yaşamış olan Aziz Finbarr, günümüzde kendisi ile aynı adı taşıyan katedralin bulunduğu ve aslında bir bataklık yolu üzerine manastır inşa etmiştir. Daha sonraki yıllarda gelişen olaylardan Viking baskınları ve İngiliz imparatorluğunun baskılarına rağmen kasaba hayatta kalabilmiş ve gelişmeye devam etmiştir.

Bugün Cork, İrlanda’nın en turistik yerlerinden bir çoğuna ev sahipliği yapıyor. Uzun geçmişi ile yapılacak aktiviteleri, sizleri kenti ziyaret etmeye ikna edecek özellikler taşıyor.

Gezilecek Yerler

Kinsale

Wikipedia

Kentin en önemli dini yapılarından biri olan Batı Manastırı’na giden yol üerinden yaklaşık 30 dk sonra varabileceğiniz, oldukça ilginç deniz balıkçılığı ve yatçılık kenti olan Kinsale bulunmaktadır. İrlanda’nın güneybatı taraflarındaki en nadide tatil merkezlerinden biri olan Kinsale, eski dönemlerde, ortaçağda önemli bir balıkçı limanı görevi görmüştür.

Kentin konumundan dolayı mükemmel manzaralar görebileceğiniz gibi, sayısız kafe ve restorana uğrayıp tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Son dönemlerde geliştirilen sahalar ile, kent önemli bir golf merkezi haline gelmiştir. Yıllık gurme festivalleri, şarap müzesi, komşu Summercove kasabası ve 17. yüzyıldan kalma önemli bir tarihi yapı olan Charles Kalesi ile görülmeye değer bir yerleşim yeridir.

İngiliz Pazarı

Alain Rouiller

1788 yılında beridir önemli bir ticaret merkezi olarak görev yapan İngiliz Pazarı, merkezinde göz alıcı yapıdaki bir çeşme bulunan ve Cork’un kalbindeki konumuyla kolay ulaşılabilir bir alışveriş bölgesidir. İçerisinde Cork Belediye Meclisi binasının da yer aldığı pazar bölgesi, dünyanın en eski ticaret merkezlerinden biridir.

Taze yakalanmış deniz ürünleri esnaflar tarafından imal edilen ekmek çeşitleri, meyve ve sebze bölümleri ile işleyen Pazar, yerel halka ve burayı ziyarete gelen gezginlere sunulan speliyalistlerden sadece bir kaçıdır. İrlanda Cumhuriyeti’ne yaptığı ilk ziyarette, 2011 yılında buraya gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, pazarın ününü dünyaya yaymıştır. Geniş yerel ürün yelpazesinin yanında çevrede bulunan dükkanlarda kahve içebilir ve ünlü bir restoran olan Farmgate’te düşük ücretler karşılığı nefis yemekler yiyebilirsiniz.

Spike Adası

Wikimedia

1600’lerde Fort Mitchel tarafından 24 dönümlük bir alana yayılan ve yıldız şekline sahip olan kaleye dönüştürülmeden tam bin yıl önce, 6. yüzyılda bir manastır adanın üzerinde yer almıştır. Günümüzdeki kalenin duvarlı, yukardan bakıldığında yıldız şekline benzemektedir. 16. yüzyıldan beri ana kullanım amacı savunma bölgesi ve 1800’lerden 1980’li yıllara kadar hapishane olmuştur.

Bugün, adaya yapacağınız bir ziyaret ile, eski dönemlerde burada mahkum olmuş kişilerin kaldığı odaları ve hücreleri görebilir ve rehberler tarafından anlatılan ilginç hikayeleri dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda, adanın altına inşa edilmiş derin tünelleri görebilir ve savunma zamanından kalma silah ve edavatların yer aldığı Topçu Silah Parkı’na uğrayabilirsiniz.

Toplar ve modern askeri teçhizatlara kadar pek çok unsurun yanı sıra, müthiş manzaralara da göz atabilirsiniz. Adaya varmak için yapacağınız 20 dk’lık yolculuk sırasında, Cork Limanı ve Cobh bölgesi hakkında bilgiler edinebileceğiniz pitoresk yerler de görebilirsiniz.

Cobh Limanı

CorkBilly

Eski adı Queenstown olan ve Cork’un şehir merkezine yaklaşık 25 dk’lık bir mesafede yer alan Cobh, kentin güneydoğu tarafında bulunan tarihi bir limandır. Tarihi bir kasaba olan Cobh, bir çoğumuzun izlemiş olduğu bir sinema filmine adını veren ve dünya tarihindeki en ölümcül gemi kazası olarak kayıtlara geçmiş olan Titanik’in uğradığı son liman olarak bilinir.

Titanik, Cobh limanına trajedinin gerçekleştiği 1912 yılında yanaşmış ve yolcularını alıp Atlas Okyanusu’na doğru sonsuz bir yolculuğa çıkmıştır. Ancak, Cobh limanı, günümüzde düyanın bir çok farklı yerinden gelen kruvaziyer gemileri için favori bir destinasyon olarak ününü korumaktadır.

1800-1900 yılları arasında Kuzey Amerika’ya göç eden yüzbinlerce İrlandalı da, bu limandan kalkan gemilerle yolculuk yapmış ve bir çoğu günümüzde halen torunlarını Amerika’da barındıran kişiler olarak tarihe geçmiştir. Kasaba, Aziz Colman Katedrali tarafından yönetilmektedir ve yapının tarihi 1868 yılına dayanmaktadır. Yapabileceğiniz diğer ilginç aktiviteler arasında ise 1 saatlik bir Titanik Trail yürüyüş turu tercih edilebilir. Cobh’da yer alan diğer önemli tarihi ve turistik mekanlara Story Heritage Centre, Titanic Experience ve Cobh Müzesi örnek verilebilir.

Aziz Patrick Caddesi

Irish Jaunt

18. yüzyılın başlarına gelindiğinde, zengin tüccarlar tarafından kendi paralarını kendi dükkanlarında harcarak diğer vatandaşlardan ayrı bir sınıfta tutmak amacıyla kurulması tasarlanan cadde, günümüzde Cork şehrinin en işlek yeri haline gelmiştir. Diğer bir önemli bölge olan İngiliz Pazarı’ndan kısa bir mesafe uzaklıkta yer alan cade, içerisinde yer alan alışveriş mağazaları ve caddenin kıvrımlı yapısı ile dikkat çekicidir.

Cork sakinleri, özellikle haftasonlarında Aziz Patrick’e gelmekte ve aileleri, dostları ve sevdikleri ile hoş sohbetler edip eğer hava güzelse tadını çıkarıyorlar. Caddenin her iki kenarında yer alan tarihi binalar ise, mimari tarzları ile oldukça pitoresk görüntülere sahiptirler. Aziz Patrik Köprüsü, caddeye bitişik bir şekilde duran ve, 1786 yılında kurulan orijinal halinden günümüze kadar bir çok restorasyonla gelebilmiş en dikkat çekici yapılardan biridir.

Fitzgerald Park ve Cork Halk Müzesi

Wikipedia

Adını Cork şehrinin baş lordu Edward Fitzgerald’dan alan park, 1902 yılında Uluslararası Sergi’nin Fitzgerald tarafından düzenlendiği yerdir. Cork şehrinin merkezine 10 dk’lık bir mesafede, yüksek bir tepede yer alan park, aynı zamanda çağdaş süs çeşmesine ve orjinal bir çok parçaya sahip olan Cork Halk Müzesi’nin bulunduğu yerdir. Sürekli bir hareketin ve kargaşanın olduğu şehir merkezinden kaçmak ve rahatlamak isteyen bir çok Corklu, bu parka gelip manzaraların tadını çıkarırken, İrlandalıların geçmişten günümüze kadar gelebilmiş antik unsurlarına göz de atabilmektedirler.

Parkın içerisindeki paten pisti (kış aylarında açıktır), heykeller ve bir gölet yer almaktadır. Aynı zamanda, harika manzaralar görebileceğiniz bir konumda yer alan ve halk tarafından Gölgeli Köprü olarak bilinen Daly Köprüsü de, görmeniz gereken bir diğer mimari yapıdır. 1926 yılında inşa edilen köprü, bölgeyi karşıya bağlamaktadır.

Aziz Fin Barre Katedrali

William Murphy

1862 yılıda, 15,000 Sterlinlik bir bütçe ayrılarak William Burges’in mimarlığını üstlendiği dini yapı, Patrik Sokağı’na sadece 10’lık uzaklıkta yer alan ve Cork’un en eski dini yapılarından biridir. Günümüzde göreceğiniz yapı, inşaatı tamamlandığında 100,000 Sterline mal olmuştur ve ayrılan bütçe yeterli olmayınca, halktan toplanan yardımlar ile karşılanmıştır.

Dış duvarı Cork şehri yakınlarında bulunan bir kireçtaşı madeninden getirilen malzemeler ile yapılan mimarinin iç duvarları, mantar mermeriyle ve korosu mozaikler ile tasarlanmıştır. Karmaşık bir şekilde oyulmuş ikonları andıran detayların yanı sıra, vitray pencereleri ile de göz kamaştırmaktadır. Günümüze aktif olarak çalışan yapıyı ziyaret eden gezginlerin bir çoğu, gördükleri detaylı mimari yapıyı hayranlıkla karşılamaktadır.

Cork Şehir Hapishanesi

Alex Donohue

İrlanda’nın en bilindik turistik yapılarından birisi de, hemen hemen tüm büyük şehirde yer alan haipshanelerdir. Bazıları aktif halde iken, kapanmış olanları içerisinde barındırdığı tarih ve gizem ile turizm amaçlı işletilmektedir. Cork şehrinde yer alan bu yapı ise, 1824 yılında açılmış ve yaklaşık 1 asır sonra, 1923 yılında kapanmıştır. 1916 Ayaklanmasında bir çok karşıt görüşlü İrlandalı’ya mezar olan hapishane, Cork’un şehir merkezinde yer alan en ilginç yerlerden biridir.

Aslen hapishane, Cork sınırları içerisinde suç işlemiş erkek ve kadın esirleri barındırmıştır. Şehir Hapishanesi olarak bilinen yapı, 1922-1923 yılları arasında, 1920’de sağlanan İrlanda-Anglo Antlaşması’na karşı gelen erkeklerin de tutulduğu yerdir. 1993 yılında restore edilerek turistik bir yer haline gelen Cork Şehir Hapishanesi, günümüzde kentin en çok ziyaretçi alan merkezlerinden biridir.

Blarney Kalesi ve Blarney Taşı

Don Toy

Kentin kuzeybatısında kalan bir bölgede yer alan kale, İrlanda’da en çok bilinen tarihi ve doğal yapılardan biridir. Kale, İrlandalı Cormac MacCarthy tarafında 1400’lü yıllarda inşa edilmiş ve günümüzde dünyanın farklı bölgelerinden gelen bir çok turistin uğradığı bir destinasyon haline gelmiştir.

Mazgal şekli verilmiş taş merdivenlerinden tırmanarak zirvesine çıktığınızda, çevrenin muazzam manzaralarını görebilirsiniz. Aynı zamanda etrafında yer alan Porsuk Mağarası, Cadı Taşı ve Cadı Mutfağı gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Blarney Woolen Mills ise, kaleye çok yakın bir mesafede yer alan ve İrlanda’ya ait kristal hediye eşyaları ve yöresel desenlere sahip kazaklar satan ünlü bir alışveriş noktasıdır.

Shandon Çanları – Aziz Anne Kilisesi

lwoowllwoowl

Şehrin kuzey bölgesinden akan Lee Nehri kenarına oldukça yakın bir konumda yer alan Aziz Anne Kilisesi, 1722 yılında inşa edilmiştir. Ünlü Shandon Bells ise, kilisenin en dikkat çekici bölümü olarak kabul edilir. 18. yüzyılda eklenen çanlar, orjinal olarak günümüze kadar gelebilmiş ve Cork’un en popüler noktalarından biri olmuştur.

Aziz Anne Kulesi ise, kuzey ve doğu cephelerinde kırmızı kumtaşı’nın, güney ve batı bölümlerinde ise beyaz kireçtaşının kullanıldığı diğer bir ilginç yapıdır. Ziyarete gelen turistlerden biri iseniz, birinci katında çanların nasıl çalındığı hakkında bilgiler edinebilir, saatlerin iç mekanizmalarına göz atabilir ve bir üst kata çıkıp Cork Şehri’nin 360 derecelik panoramik manzaralarına göz atabilirsiniz.

Cork Tereyağı Müzesi, ülkede tereyağın tarihini ve nasıl yapıldığını öğrenebileceğiniz bir yer iken,  O’Connel Meydanı ise Cork’un en kalabalık ve popüler noktası olarak, kilisenin yakınlarında yer almaktadır.

Ballycotton Köyü

OKSusan

Cork’un şehir merkezine yaklaşık 40’lık bir mesafede yer alan köy, yaz aylarında İrlandalı ve kente gelen yabancı turistlerin akınına uğrayan plajları, yakalanması ve pişmesi arasında çok az vakit olan deniz ürünleri restoranları ve 3 km’lik muhteşem yamaç yürüyüşü patikaları ile popüler bir noktadır. Ballyadreen plajı, tercih edebileceğiniz en güzel destinasyonlardan biridir.

Yarımadanın kıyı şeridine yayılmış köyün merkezinde yer alan liman ise, küçük balıkçı teknelerinin ve tertemiz denizin manzalarını görebileceğiniz bir bögedir. Yürüyüş yapabileceğiniz patika ise, Cork’un doğu tarafına doğru gidip gelebileceğiniz kırsal boyuttaki yemyeşil çayırları ile huzurlu bir bölgede yer alır. Yürüyüş esnasında yamacın aşağı tarafında kalan plajları ve uçurum bölgelerini de görebilme fırsatınız var.

Crawford Sanat Galerisi

Wikimedia

Kalıcı koleksiyonları arasında, İrlanda’da üretilmiş el sanatları, seramik, heykel, resm, ve vitray ürünlerin yer aldığı Crawford, Cork’un en geleneksel unsurlarını görebileceğiniz turistik cazibe merkezidir. Antonio Canova tarafından Yunan-Roman çalışmalarının yanı sıra, 19. yüzyılda ortaya çıkmış Avrupa ve İrlanda yapımı modern heykeller görülmeye değerdir.

16. yüzyıldan günümüze uzanan süreçte oluşturulmuş ve özellikle kadın sanatçılara tarafından desteklenmiş özel bir sergi alanı da görülebilir. Galerinin içerisinde uygulamalı ve deneyimsel çalışma odaları, sunumlar ve daha bir çok farklı yaratıcı etkinlikler bulunmaktadır.

Blackrock Kalesi Gözlemevi

kylepounds2001

Cork’un içinden geçen Lee Nehri’nin liman ile buluştuğu noktada yer alan ve sapasağlam kalabilmiş tahkimat duvarları, filmlere konu olabilecek güzellikte konumu ve sayısız pencere mazgalları ile dikkat çeken bir tarihi yapı olan kale, en üst kısmında yer alan bölümünden Cork’un en efsane manzaralarını görebilmek fırsatı sunmaktadır.

1829 yılında inşa edilmiş olan yapı, günümüzde Cork’un şehir konseyine ait olan bir malvarlığıdır ve içerisindeki gözlemevi ve ziyaretçi bilgi merkezi ile hizmet vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda bir planetaryum, sinema gösterimleri ve çok sayıda interaktif sergiye ev sahipliği yapan tarihi yapı, doğayı ve tarihi merak edenler ve bilime ilgi duyan gezginler için özel etkinlikler düzenleyen çalışmalara sponsorluk yapıyor.

Fota Doğal Yaşam Parkı

Ivan Ellis

Cork’un merkezinden doğuya doğru bir kaç kilometre ilerlediğinizde, yaklaşık 70 dönümlük bir araziyi kaplayan boyutu ile vahşi yaşamın hüküm sürdüğü korunaklı Fota’ya varabiliyorsunuz. Doğal yaşam parkı konsepti ile görülmeye değer bir destinasyon olan Fota, ziyarete gelenlerin gözlemlerde bulunup etkileşime geçebildiği ve aynı zamanda doğal yaşam alanlarında gezebilmeleri uygun olan bir çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Ailecek veya sadece arkadaşlarınızla geldiğiniz Cork gezinize kısa bir doğa ve hayvan molası vermek isterseniz, parkın içerisinde yer alan piknik alanlarına göz atabilir ve yanınıza gelen lemurları beslerken, çevreyi ve temiz havayı keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Dünyadaki bir çok safari bölgesinden farklı olarak, Fota’da araç kullanımına ve araçlar ile gezinti yapabileceğiniz turlara izin verilmiyor. Doğayı bozmamak adına uygulanan bu yasak sayesinde, hiç bir gürültü olmadan, huzurlu ve sessiz bir şekilde etrafa göz atabilirsiniz. Araç kullanamayacağınız ve keşfedecek bir çok şey barındırdığı için, Fota’ya en az yarım gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here