Drogheda’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İrlanda’daki orta ölçekteki büyüklükte olan ancak ziyaret edilmesi gereken pek çok miras ve tarih alanına sahio olan şehirlerden biri olan Drogheda, Boyne Vadisi’nin düzlük arazileri üzerindeki konumu itibari ile görülmeye değerdir.

Muhteşem bir ortaçağ kentini andıran Drogheda, şehir meclisi tarafından geliştirilen ve bölgeyi ziyarete gelen gezginlerin bilgilendirici, güzel ve faydalı bilgilerin yer aldığı bir sergi kurarak en iyi şekilde yararlanmalarına katkı sağlamaktadır. Dublin’den yaklaşık 45 km’lik bir uzaklıkta yer alan kent, tarihi yapıları ve pitoresk yerleri ile yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi çekmeyi başarmaktadır. 1649 yılına gelindiğinde, Oliver Cromwell’in komutasını verdiği istilada saldırılan ilk garnizon olmuş bir kent haline gelmiştir. Saldırıya karşı gelen insanlar arasında Katolik İrlandalılar ve İngiliz protestocu kişiler yer almıştır.

Vadi ile aynı adı taşıyan Boyne Nehri’ni çevrelemiş bir şekilde, huzurun ve barışın bir simgesi haline gelmiş kent, görkemli eski binalardan atmosferik pub mekanlarına, kaliteli yemek restoranlarından müzelere ve lüks otellerden tarihi katedral binalarına kadar pek çok ilgi çekici unsurun bir arada yer aldığı bir yerleşim yeridir. Kültürünü yansıtması adına ve bilim, fizik, doğa ve tarihi gibi kategorilerdeki sergilere sahip bir dizine müze de görülebilecek yerler arasındadır.

Gezilecek Yerler

Listoke Evi ve Bahçeleri

LISTOKE

Kentin Ballmakenny yolu üzerinde, Louth bölgesine doğru ilerlediğiniz takdirde görebileceğiniz tarihi evler ve bahçeleri, Ortaçağdan kalma bir görünüme sahip yerleşim yerinin en bilindik yönleridir. Listoke sakinleri ise, misafirperverliği ve tarihten beridir önemli bir yere sahip olmuş evleri hakkında bilgi verme isteklilikleriyle oldukça hoş insalardır.

Bahçelerini, yaz aylarında ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlere açan Listoke, aynı zamanda Sanat Galerisi gibi turistik noktalarda ise, bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenler için hizmet vermektedir. Bölgenin çaylarını deneyimleyebileceğiniz Pavillion Çay Odaları’nı ziyaret edebilir ve Boyne Vadisi’nin en doğal yerleşim yerlerinden biri olan Listoke’da dilediğinizce gezintiye çıkabilirsiniz.

Magdalene Kulesi

Wikimedia

Bir zamanlar Dominik Manastırı olarak bilinen ve günümüzde bir kale görevi gören yapı, 1224 yılında inşa edilmiştir. Armagh Başpiskoposu’nun manastırı için tasarlanan yapı, aslen çan kulesi görevi görmüştür. Lucas de Netterville’nin manastır kulesi olarak kullandığı bu yapı, 14. yüzyılda yapıya eklenmiştir. 1367 yılında Ulster şefleri ve O’Neill gibi isimler, İngiltere Kralı 2. Richard’ı burada kralları olarak kabul etmişlerdir.

Abbot ve Baba Bennett gibi isimler ise, Boyne Nehri’nin her iki tarafını barıştırmak adına çalışmalar yapmış görevli kişilerdir. Şehrin birleşmesine katkı sağlayan isimlerden ziyade, kasabadaki kuzey surlarında bulunan Aziz Sunday’s Kapısı dikkat çekici bir detaydır. Aynı zamanda, kulenin en üstüne çıktığınızda göreceğiniz panoramik manzaralar da gözünüzden kaçmamalıdır.

Aziz Oliver Plunkett Mabedi

Wikimedia

Drogheda şehir merkezindeki West Street’te yer alan ve Aziz Oliver Plunkett’in tapınağı ile ünlü olan Aziz Petrus Kilisesi, ilk olarak 1791 yılında inşa edilmiştir. Francis Johnston tarafından tasarlanan yapı, mevcut kilisenin içerisinde yer almaktadır ve 1884 yılında açılmıştır. Yöreden getirilen kireçtaşı ile Gotik tarzda inşa edilmiş olan yapı, cepheleri ile dikkat çekmektedir.

Oliver Plunkett’e gelecek olursak, Drogheda’ya yakın bir yer olan Oldcastle, Meath çevresinde bulunan Loughcrew’de doğmuştur ve yurtdışında rahiplik hakkında eğitimler almıştır. 1654’te göreve başlamış olan Plunkett, yalnızca 15 yıl sonrasında, 1669 yılında Armagh Başpiskoposu olmuştur.

Cizvitleri şehre getirmekle uğraşan Oliver, Drogheda’da oldukça fazla zaman geçirmiştir. Bir dizi eğitim kurumu açmasının yanı sıra, yaptığı diğer eğitimsel etkinlikler ile yöreye çok şey kazanmıştır. Günümüzde, yurtdışında ve İrlanda sınırlarında yer alan bir çok kilise, okul ve diğer binalar Plunkett’e adanmıştır.

İrlanda Aziz Peter Kilisesi

Wikimedia

En az Drogheda’nın tarihi kadar eski bir dönemde, kurulduğu zamandan beridir önemli bir ibadet merkezi olan alanda inşa edilmiş bir yapıdır. Kaynaklara göre Drogheda, en eski arkeolojik buluntuları da hesaba katıldığında 1186 yılında kurulmuş bir yerleşim yeridir. Bu bilgiye ulaşılmasında önemli payı olan unsur ise, Millmouth motifidir. Norman Şövalyeleri’nden Hugh de Lacy tarafından kurulmuştur.

Yapı, 1186 yılında önce Aziz Peter Kilisesi’nin var olduğuna dair bilgiler içermektedir. Bilgiler, 1997 yılında Galler’de yayımlanan ve Drogheda’nın Orta Çağ döneminden bahseden bir topografi kitabında yer almaktadır. Kilise’nin inşa edildiği tarihlerde bir başka önemli yapı olan Mellfont Manastırı örnek verilebilir. Çünkü bu alanda bulunan orjinal ve en eski çini motiflerinden geriye kalanlar arasında Mellifont’taki çiniler benzerlik göstermektedir.

Manastır Haçları ve Yuvarlak Kule

Andrey Rashidov

Drogheda’nın 8 km kuzeyinde bulunan ve N1 bölgesine doğru ilerlediğinizde görebileceğiniz manastır alanı, Aziz Buite tarafından kurulmuştur ve tarihi 6. yüzyıla kadar dayanır. Günümüzde, orjinal manastıra dair hiç bir kalıntı bulunmamaktadır ancak 10. yüzyılda inşa edilen iki kilisenin bazı bölümleri halen ayaktadır. Bunlar arasında iki kilise, üç heykel haç, eski bir merzarlık, iki erken dönem mezarı ve bir güneş saati bulunmaktadır. Ancak e dikkat çekici unsurlar ise, 3 adet Kelt dönemi Haçı ve yapısı ile ihtişamlı bir görünüme sahip olan Yuvarlak Kule bölümleridir.

İrlanda’daki Erken Hıristiyanlık dönemine ait olan ve mezarlık girişinden sonra karşınıza çıkacak olan ilk haç, Muirdeach Haçı’dır. Yaklaşık 5 metre uzunluğa sahip yapı, yekpare bir taştan yapılmıştır. İrlanda’da türünün en iyisi olarak kabul edilen haç, Hz. İsa, Adem ve Havva, Son Gün gibi motifleri tasvir eden detaylar barındırmaktadır. Diğer bir haç ise Batı Haçı’dır ve İrlanda’daki en yüksek haçtır. 7 metre yükseliğe sahiptir ve batı yüzünde yer alan olağanüstü güzellikte bir çarmıha germe sahnesi bulunur. Diğerlerine göre daha sönük kalan ancak önemli bir statüye sahip olan diğer haç ise, Kuzey Haçı’dır.

Eski Mellifont Manastırı

Wikipedia

İrlanda’da kurulnan ilk manastır olmasıyla bilinen ve 1142 yılında Aziz Malachy tarafından kurulan yapı, aynı zamanda Avrupa’da yaygın olan monastik yaşam tarzının ülke sınırları içerisine girmesinin bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. 12. yüzyılda inşa edilen ve en sıradışı özellik olarak göze çarpan sekizgen temizlik bölümü görülmeye değerdir.

Yapılan arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkarılan oymalı taş işçiliğinin en nadide örneklerinden oluşan ziyaretçi bölümü ise, sergisiyle önemli bir bölümdür. Manastır, taş merdivenlerle çıkabildiğiniz bir yapıdır ancak çakıldan oluşan yolları ve düzensiz arazisi ile uygun bir ayakkabı giymeniz gerekmektedir. Engelli ziyaretçiler için özel ve kolay erişilebilir yollar da mevcuttur.

Loughcrew Evi ve Bahçeleri

David Allen Wizardgold

Büyülü bir diğer İrlanda bölgesi olan Loughcrew ise, güzellik, fantezi, atmosfer ve tarih açısından önemli bir deneyim noktası olarak örnek gösterilebilir. Huzurlu bir bahçe, sağlam antik porsuk yürüyüş yolları ve Aziz Oliver Plunkett’a ait aile kilisesinin yer aldığı Loughcrew, gizemli ve bir o kadar da karanlık tarihin günyüzüne çıkmış hali gibidir.

Evlerin çevresinde yer alan su bahçeleri, değirmenler ve pitoresk dağ manzaraları ile yaşanılası bir yerleşim yeridir. Karanlık yüzünde ise işkence sütunları, garip bir şekilde tasarlanmış freskoları, peri heykelleri ve çimenden oluşan ev çatıları ile görülmeye değer özellikler taşımaktadır. Kısa yürüyüşler yapabileceğiniz patika yolları ve özellikle çocuk ziyaretçilerin ilgisini çeken Watermill çağlayanı, sürüngen hayvanlar, devasa böcekler ve ağaçlarda gezinen diğer türdeki hayvanlar ile, Loughcrew’in cazibesini artıran unsurlar arasında doğanın da büyük payı bulunmaktadır.

Grianán – Termonfeckin

denverterp

İrlanda’da 1954 yılında kurulmuş bir dernek olan Grianan, Ülke Kadınları Derneği tarafından kişisel gelişim, reskreasyon ve öğrenme merkezi olarak yürütülmektedir. Limerick danteli, nakış, mücevherat, makrome, lumra ve tığ gibi pek çok elişi ürünün ortaya çıkarıldığı yerde, geleneksel sanat ve el sanatlarının gelişimine katkı sağlanmaktadır. Sosyal etkileşim, arkadaş diyalogları ve elverişli bir eğitim ortamı oluşturulan merkezde, günlük ziyaretçiler ve derneğe üye kişiler bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmaktadırlar.

Görebileceğiniz diğer yerler arasında bir plaj, harika atmosferi ve çevre düzenlenmesi ile gold sahası ya da yürüyüş yapabileceğiniz araziler örnek verilebilir. Daha sorasında ise, akşam yemeği için dışarı çıkabilir ve özellikle haftasonlarında düzenlenen canlı eğlence etkinlikleri ile hayat bulabilirsiniz. Düğün törenleri ve resepsiyonların da düzenlendiği yerde, ailecek gelinip kutlama yapılabilecek sessiz ve huzurlu bölgeler de bulunmaktadır.

Boyne Şehri Oldbridge Savaşı

Wikipedia

Gezilecek yerlerin bir çoğunda etkisini bırakan ve aslında Drogheda hakkında bilinmesi gereken en önemsi tarihsel olayların baında Oldbrigde Savaşı gelir. Kral 3. William ve kayınbiraderi 2. James’in karşı karşıya geldiği Boyne Muharebesi, 1 temmuz 1690 yılında başlamıştır. Her iki kral da, ordularının şahsen başında yer almıştır. Kral James’in 25.000, William’ın ise 36.000 adamı ile savaştığı dönemde en çok ordu gücüne sahip olduğu bilinmektedir.

İrlanda’daki dini güç ve Avrupa’yı kasıp kavuran Fransız egemenliği döneminde gerçekleşen savaşın etkileri, günümüzde dahi görülebilmektedir. Kentin merkezindeki ve çevresindeki yapılara ve gelişmelere etki etmesiyle, şehrin ziyaret edilmeden önce hakkında bilinmesi gereken unsurları arasında en önemlisidir. Muharebenin sonunda ise İngiltere Katolik Kralı, 2. Mary’nin yeğeni ve aynı zamanda damadı olan Kral James ve Mary birlikte tahta oturarak Protestan Monarşi gücü olmuş ve günümüzde Drogheda’nın tarihsel gelişimine büyük katkılar sağlamışlardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here