Dublin’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kuzeyinde Howth ve güneyinde Dalkey bulunan Dublin, geniş bir koyda bulunmaktadır. İrlanda’nın başkentidir ve nüfus bakımından en büyük şehridir. İçerisinden limana akan Liffey Nehri, kenti ikiye bölmekte ve O’Connell Köprüsü başta olmak üzere bir çok köprü barındırmaktadır.

Bir zamanlar, bağımsızlığını kazanmamış bir şehir olarak Dublin, İngiliz İmparatorluğu’na bağlı ve oldukça büyük öneme sahip bir kent görevi görmüştür. Zarif mimari yapıları ve pitoresk park alanları ile bilinen Dublin, Wilde, Shaw, Beckett, Yeats ve Joyce gibi edebiyat yazarlarının doğum yeri olarak da popüler bir yerdir.

Günümüzde Trinity Koleji’nde yer alan kalıcı bir sergi ile gösterilen yazı geleneği, kentin 2010 yılında UNESCO tarafından Edebiyat Şehri Listesi’ne alınmasında büyük rol oynamıştır. MS 800’lü yıllardan günümüze kadar gelebilmiş kitapların da yer aldığı The Books of Kells koleksiyonunun yanı sıra, kentte görülmeye değer pek çok kültürel, mimari, tarihi ve sanatsal unsur bulunmaktadır.

Şehir merkezi oldukça düz bir arazi üzerine kurulan kent, etrafındaki yüksek dağlar ile de ilgi çekicidir. Oldukça kolay seyahat edilebilen bir ulaşım ağına sahiptir ve gezilecek yerlerinin bir çoğuna giriş ücreti ödemek gerekmektedir.

Gezilecek Yerler

Grafton Caddesi

Daniel X. O’Neil

Kentin en önde gelen alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilen Grafton Caddesi, şehrin ünlü yapılarından Trinity Koleji’ne yakın bir konumda yer alan ve içerisinde barındırdığı otantik atmosferi ile hem İrlandalılar hem ülkeyi ziyaret eden gezginler için popüler bir ziyaret noktasıdır.

Sokağın hemen başında yer alan Molly Malone heykeli, fotoğraf çektirmek için en iyi yerlerden birisidir. Bu eklektik sokak sabah, öğle ve gece saatlerinde cıvıl cıvıl bir haldedir. Akşam saatlerinde insanlar evlerinde olduğundan dolayı pek kalabalık olmasa da, özellikle haftasonlarında yoğun bir insan trafiği söz konusudur.

Klasik müzik kulüpleri, geleneksel kemancılar, şarkı – söz yazarları ve daha pek çok sanat meraklısı için de ilham verici bir ziyaret merkezidir. Aynı zamanda U2 gibi grupların da dahil olduğu pek çok ünlü müzisyen, burada yer alan sahnelerde doğaçlama performanslar sergilemiştir. Alışveriş severler için Powerscourt Townhouse Merkezi, butik ve kuyum meraklıları için Brown Thomas gibi yerler ve mücevher arayanlar için Bewley’s Oriental Cafe gibi noktalar vazgeçilmez olacaktır.

Trinity Kolej ve Parkı

Javi García-Heras J.

Dublin’i gezmeye başlamak için en iyi yerlerden birisi, içerisinde barındırdığı tarih ile Trinity Koleji’dir. 1592 yılında Kraliçe I. Elizabeth’in isteği üzerine kurulmuş bir üniversite olan yapı, günümüzde Dublin’in göbeğinde, harika tarihi eserlerin ve ihtişamlı detayların barındırıldığı yerdir.

40 dönümlük bir arazi üzerine kurulan yerleşke, İrlanda’daki en eski üniversitelerin başında gelir. Bahçeleri, parkaları, antik Arnavut kaldırımlı yürüyüş yolları ve devasa hazineler koleksiyonu ile Trinity, dünya çapında üne kavuşmuş bir oluşumdur. İçerisinde yer alan ve görülmeye değer eserler arasında 9. yüzyıla ait ışıklı el yazması, Durrow ve Armagh kitapları, eski bir İrlanda arpı ve Kells kitapları örnek verilebilir.

Kütüphane bölümünde ise 200,000’den fazla kitap ve edebi esere ev sahipliği yapan kolej, en değerli eserleri açısından burayı kabul görmekte ve Hazine bölümü olarak adlandırmaktadır. Yüzyıllar boyunca bir çok ünlü ismi mezun eden okul, Oscar Wilde, Bram Stoker (Drakula’nın yazarı) ve ünlü oyun yazarı Samuel Beckett’ın da aralarında bulunduğu kişileri dünyaya kazandırmış yerdir.

Phoenix Park ve Dublin Hayvanat Bahçesi

Wikipedia

Park ve hayvanat bahçesi, İrlanda Ulusal Müzesi’ne yaklaşık 20 dk’lık yürüme mesafesinde yer almaktadır. 1,750 dönümlük devasa alan boyutu ile Avrupa’nın en büyük kapalı şehir parkıdır, ki bu bilgi Dublin’in küçük boyuta sahip bir başkent olduğunu göz önünde bulundurursanız oldukça şaşırtıcı olacaktır.

Devasa parkın içerisinde, yüzlerce geyik yaşamaktadır. Amerika İrlanda Büyükelçisi’nin bir zamanlar bulunduğu ve 18. yüzyıldan kalma bir ev ve İrlanda’nın en resmi dairelerinden biri olan Urastarin’in de aralarında bulunduğu bir çok tarihi yapı da görülecek yerler arasındadır.

Hayvanat bahçesi ve Phoenix parkı hakkında daha geniş bilgiler ve harita gibi yardımcı materyaller edinmek isteyenler için 17. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş 300 yıllık Ashtown Kalesi’nin hemen yanında bir Ziyaretçi Merkezi bulunmaktadır. Parkın derinliklerine doğru ilerlediğinizde ise, 1800’lerde inşa edilmiş ve 78 dönümlük bir araziyi kaplayan Farmleigh House’u da ziyaret edebilirsiniz. Buraya varmak için Castleknock Kapısı’na doğru ilerlemeniz gerekecektir.

Hayvanat bahçesinde görebileceğiniz hayvanlar arasında ise Asya aslanları ve filleri, su aygırları, yarasalar, penguenler, deniz aslanları, kaplanlar ve orangutan gibi türler bulunmaktadır. İçeriye girmek için yetişkinlerin 16,5, 16 yaş altındaki kişilerin 11,80, 65 yaş üstü kişilerin ise 12,80 Euro ödemeleri gereklidir. 3 yaş altı çocuklar ise ücretsizdir.

Merrion Meydanı

Wikimedia

Merrion Meydanı’na ulaşmak için Dublin’in ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli noktası olan Ulusal Galeri’nin bulunduğu ana caddeye çıkmanız yeterli olacaktır. Ofisler, görkemli özel evlerin ve diğer binaları yer aldığı meydan, İrlanda ve Dublin kartpostallarına konu olmuş bir yerdir. Şehrin sayısız manzarasını görebileceğiniz, kültürlerin buluştuğu ve dinlenme alanları ile ortak bir buluşma noktasıdır.

Meydanın ortasında, Dublinli ünlü yazar Oscar Wilde’ın bir heykeli yer almaktadır. Georgiyan mimarisinden bir çok binanın yer aldığı meydan, Dublin’in en kalabalık noktalarının başını çekmektedir. Etrafında yer alan bir çok binaya baktığınızda, üst pencelerin alttakilerden daha küçük olduğunu görebilirsiniz. Optik yanılsama amacıyla yapılan bu mimariler, binaları olduğundan daha uzun göstermektedir. Haftasonlarında yerel sanatçılar tarafından bir çok gösteri düzenlenen meydana mutlaka uğramalısınız.

Dublin Küçük Müzesi

Lynn Gallagher

Dublin ve yerel halkın hayatlarını nasıl yaşadıkları ve günümüzdeki sosyal yaşamın nasıl evrilerek bugünlere geldiği hakkında bir çok bilgiyi içeren müze, Dawson Caddesin’ndeki tepe üzerinde yer almaktadır. James Joyce, müze hakkında ‘özellikle bu hazinenin etolarını görebileceğiniz yer’ demiştir. Eto, Aristo’ya göre bildiğimiz şeyleri başkasına inandırabilmek adına pato ve lego ile birlikte kullandığımız 3 temel referanstan biridir.

Geçmişten günümüze kadar gelebilmiş ve eski İrlandalılar tarafından kullanılan bir çok eşya, ülkenin tarihi gizemlerini ortaya koyan unsurlardır. Müze içerisinde yer alan diğer dikkat çekici unsurlar ise 1963 yılında ABD başkanı John F. Kennedy tarafından kurulmuş olan bir kürsü ve kalıcı sergiler örnek verilebilir. Müzeye giriş ücretlidir ve yetişkinler için 7, 65 yaş üzeri için 5.5, 18 yaş altı ve öğrenciler içi 4.5 Euro ödemeniz gerekir. 2 yetişkin ve 3 çocukla, yani aile olarak gelmiş iseniz 14 Euro ödeyerek müzeye giriş yapabilirsiniz.

Kildare Sokak Müzeleri ve Parlamento Evi

Wikimedia

Bir Dublin efsanesi olan Shelbourne Hotel’in yanından geçerken sol tarafınızda kalan Dail Eireann’ın, yani İrlanda Parlamentosu’nun da içinde yer aldığı Kildare Caddesi, içerisinde bir çok müzeye de ev sahipliği yapan ünlü bir ziyaret alanıdır. Bir zamanlar Kildare Kontu tarafından ev olarak kullanılan ve daha sonrasında James Fitzgerald tarafından üstlenilen inşaat projesi ile günümüzün parlamento binası haline gelen yapı, Georgiyan mimarisini yansıtan sade bir görünüme sahiptir.

Caddede gezerken, Parlamento Binası’nın hemen karşısında yer alan bir diğer önemli yapı ise İrlanda Ulusal Müzesi’dir. Arkeolojik çalışmalar, Ardagh Chalice, Viking Koleksiyonu, Tarih Öncesi ilranda ve İrlanda’nın Altınları gibi koleksiyon ve sergilerin yer aldığı müze, Kildare’de görülmeye değer bir cazibe merkezidir. Edebiyat ile yakından ilgileniyorsanız, müzenin hemen yakınında yer alan W.B Ulusal Kütüphanesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Stefan Parkı

Wikimedia

Grafton Sokağı’nın hemen yakınlarında yer alan ve şehir merkezine can verir bir nitelikte olan yeşil alan, devasa ağaçların ve yemyeşil alanların kapladığı bir bölgedir. Georgiyan tarzındaki mimari yapılar, bölgenin çevresinde inşa edilmiş tarihi binalardır. 22 dönümlük bir alanı kaplayan Aziz Stefan Yeşil Alanı, şehrin koşuşturmacasından kaçmak isteyen aileler ve kenti ziyarete gelen turistlerin bir mola vermek için geldikleri en popüler yerlerden biridir.

Havaların güzel olduğu yaz aylarında, yerliler yürüyüş yollarında ve patikalarda dolaşırken, ağaç ve botanik meraklısı turistler fotoğraf ve video çekmek için bu parkı tercih ediyorlar. İçerisinde bir de gölet bulunan park, üzerinde yüzen ördekler ve diğer bir çok farklı hayvan türünün de yaşadığı yerdir. En önemli yanlarından birisi de, 1916 yılında çıkan bir ayaklanmada, tıpkı Taksim’deki Gezi Parkı gibi bir başlangıç noktası olmasıdır. Ancak, 2013 yılında yaşanan olaylar silsilesi gibi bir durum söz konusu olmadan, bir çok insan ve çevresel faktör zarar görmeden ayaklanma durdurulmuştur.

İrlanda Ulusal Galerisi

Wikimedia

Merrion Meydanı’nın batı tarafında, Kildare Caddesi’nin hemen sonundaki sağ yoldan içeri doğru girdiğinizde karşınıza çıkacak olan galeri, Orta Çağ’dan günümüze kadar gelebilmiş Avrupa sanatının ve özellike İrlanda kültürüne ait unsurların buluşma noktasıdır. İçerisinde yer alan koleksiyonlar, ilk olarak 1864 yılında oluşturulmaya başlanmıştır ve daha sonrasında sırası ile 1903, 1968 ve 2002 yılında eklemeler yapılmıştır.

İrlanda sanatının muazzam eserlerini görebileceğiniz ve 7 odada bulunan koleksiyonların dışında, İtalyan ressamlar, Show ve Barok odaları da görülmeye değer bölümlerdir. Galeri, düzenli olarak geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda içerisinde yer alan ve yerel halk dahil tüm gezginler için popüler bir kafe de ziyaret edilebilir.

GPO – Genel Postane

Wikimedia

Sinema filmlerinde ve edebi eserlerin bazılarında sıkça bahsedilen ve Dublin merkezindeki ana cadde olan O’Connell Sokağında bulunan GPO, 1814 yılında inşa edilen ve günümüzde İrlanda’nın simgesel yapılarından biri haline gelmiştir. 1916 yılında başarısızlıkla sonuçlanan halk ayaklanmasının başlangıç noktalarından biri olan postane, içerisinde neo-klasik tarzda düzenlenmiş detaylar barındırmaktadır.

Giriş ücreti olarak 2 Euro ödemeniz gereken postanenin müzesi, 1916 ayaklanması ve Bağımsızlık Bildirgesi’nin de yer aldığı Mektuplar adındaki sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Lives & Liberty gibi sergiler de görülmeye değer detaylara sahiptir.

James Joyce Merkezi

theschleicherspin

James Joyce, Dublin’de doğmuş ve 20. yüzyılda başlattığı yenilikçi edebiyat çalışmaları ile tanınmış bir yazardır. Adına kurulan merkez ise, postane binasına sadece 10 dk’lık bir yürüme mesafesinde yer alan bir Georgiyan yapısında bulunmaktadır. Bir zamanlar ülkenin cumhurbaşkanı adayı ve ünlü bir Joycean akademisyeni olan David Norris’in isteği üzerine kurulmuştur. Joycean’in yazıları, kitap yazıları ve hakkında bilinen tüm bilgilerin yer aldığı bir müzeye dönüştürülmüş yapı, şehri ziyarete gelen edebiyat tutkunlarının sıkça uğradığı bir yerdir.

James Joyce, bu bina da yaşamamış olmasına rağmen, burada kurduğu bir dans akademisi işleten Ulysses tarafından sıkça anılmıştır. Yapı, 1980’li yıllarda zarar görmüş ancak daha sonrasında David Norris tarafınca başlatılan bir yardım kampanyası sonucu kurtarılarak restore edilmiştir. Müzeye giriş yetişkinler için 5, 65 yaş üstü kişiler ve öğrenciler için 4 Euro’dur. Tatil günleri kapalıdır ve haftaiçi 15, haftasonu 17’ye kadar ziyarete açıktır.

İrlanda Ulusal Müzesi – Dekoratif Sanatlar ve Tarih

Wikimedia

İlk açıldığı yıllarda bir ordu kışları olarak kullanılan ve günümüzde ulusal müzesine dönüştürülen yapı, 1997 yılında ziyarete açılmıştır. İçerisinde İrlanda haute couture modası, İrlanda askeri tarihi bilgileri, mücevher, seramil, mobilya ve gümüş koleksiyonları bulunmaktadır. Ayrıca, 17. yüzyıldan kalma Asya Sanatı, İrlanda Gümüşü, İrlanda ülke mobilyaları ve tarihi askeri eserler gibi bir çok kalıcı sergi de görülebilmektedir.

Modernist tasarımcı Eileen Gray tarafından oluşturulmuş bu sergilerin yanı sıra, Askerler ve Şefler gibi üniforma sergileri de görülmeye değer bölümlerdendir. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz, yerel halk tarafından Collins Barrack olarak tarif istemeniz daha kolay yol bulmanızı sağlayacaktır.

Kilmainham Gaol Müzesi

Wikimedia

İrlandalıların tarihinde oldukça büyük bir yer kaplayan ve 1789 yılında inşa edilen yapı, 1916 yılında başlayan isyancıların liderlerinin hapsedildikleri ve ‘ülkeye ve milletebüyük ihanet suçu’ işlemiş olmalarından dolayı idam edildikleri bir hapishane görevi görmüştür.

Günümüzde ise, İrlanda ve Dublin’in en çok ziyaretçi alan turist merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yaklaşık 230 yıllık bir oluşum olarak, bu süreç içerisinde yaşanan büyük olayların, ülke çapında adlarından sıkça söz ettirmiş suçluların ve daha bir çok farklı detayın bilgilerini görebileceğiniz sergiler kurulmuş durumdadır. Modern bir salon içerisinde yer alan sergilerde, ülke tarihine damga vurmuş yaşantılar ve özellikle İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini gösteren koleksiyonlar bulunmaktadır.

Hapishane, 1796-1924 yılları arasında işlevini yerine getirmiştir. Rehberli turlara katılım sağlayabilir ve iç yapıyı gönlünüzce keşfedebilirsiniz. Haftaiçi 15.30, Pazar günleri ise saat 16’ya kadar ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş için yetişkinlerden 6, 65 yaş üstü kişilerden 4 ve öğrencilerden 2 Euro ücret talep edilmektedir.

İsa Katedrali

Wikipedia

1028 yılında, orjinal hali ile keresteden yapılan ve Dublin’deki ilk kilise olma özelliği taşıyan bir kilisenin olduğu yere kurulan yapı, çevreye hakim bir konumde yer almaktadır ve 19. yüzyılın başında restore edilerek günümüzdeki görünümünü kazanmıştır. Katedralin hemen yanında bulunan ve Norman fatihi Strongbow’a ait 14. yüzyıl mezarı da görülmeye değer bir tarihi eser niteliğindedir.

Yapının ortasında yer alan büyük nef bölümde ise, muazzam bir şekilde tasarlanmış erken Gotik dönemi kemerler bulunmaktadır. Bina hakkında bilgiler veren kript ise, yapının 13. yüzyıldan kalma bir bilgi kaynağı sayılabilir. Katedrali ziyaret etmek isterseniz, haftanın hergünü saat 10 ile 17 arasında gidebilirsiniz. Giriş ise, yetişkinler için 6 Euro’dur. Bu para, katedralin hazinesine eklenerek yapım ve onarım işlerinde kullanılmaktadır. Kript ve hazine bölümü ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Aziz Patrick Katedrali

Wikipedia

İsa Katedrali’ne sadece 10 dk’lık bir yürüme mesafesinde yer alan yapı, İrlanda Kilisesi’nin ulusal olarak kullanılan katedralidir. Kaynaklara göre Aziz Patrick, MS 450 yılında Hristiyanlığa vaftiz olduğunu ve bu olayın gerçekleştiği yer olarak burayı işaret ettiği bilinmektedir. Orjinal yapı keresteden inşa edilmiştir. Ancak, daha sonrasında yapılan ve 1192 yılına işaret eden başka bir kilise ise taştan inşa edilmiştir. Yaklaşık bir asır sonrasında yeni bir şekilde tasarlanan kilise, statü kazanarak katedral haline getirilmiştir.

Yapı, yüzyıllar boyunca renove edilmeye devam edilmiş ve özellikle 1700’lü ie 1800’lü yıllar arasında büyük çaplı tadilatlar ile çan kulesine kavuşmuştur. Katedralin hemen yanında yer alan ve görülmeye değer bir tarihi eser niteliği taşıyan bir diğer önemli unsur ise, Aziz Patrick’in dekanı olan hicivci Jonathon’un Gulliver’in Seyahatleri’nde yazdığına göre uzun zamandır aşkı olarak gördüğü ‘Stella’nın mezarıdır.

Yetişkinler, yaşlılar ve öğrenciler için 5.5 Euro’luk sabit bir giriş ücretinin uygulandığı yapıya grup ile girmek isterseniz indirim sağlanabilmektedir.

Dublin Kalesi

Wikimedia

Tamm 700 yıl boyunca, 1922 yılında İrlanda bağımsızlığını ilan edene kadar İngiliz hakimiyeti altında bulunan Dublin Kalesi, aynı zamanda krallığın yönetim merkezi olarak kullanılması ile de bilinen bir yapıdır. Hükümetin resmi işlerinin gerçekleştiş kale, ortaçağdan kalmadı ve yargılama işleri de burada yapılmıştır.

İrlandalı ve kendisini ‘asi’ olarak tanımlayan Silke Thomas, 1534 yılında kaleye saldırmış ve bir kuşatma başlatmıştır. Ancak başarısızlıkla sonuçlanan bu olay gibi bir çok saldırı geri püskürtülmüştür. Günümüzde görülen yapı, genellikle tören, konser ve hatta sergiler için kullanılmaktadır. İçerisindeki bölümler muhteşem süslerle bezenmiştir ve devlet görevlilerinin izni ile ziyaret edilebilmektedir. Yetişkinler 4.5, öğrenci ve 65 üstü yaşlılar 3.5 ve 12 yaş altı çocuklar 2 Euro ödeyerek kaleye giriş yapabilmektedir.

Chester Beatty Kütüphanesi

William Murphy

Chester Beatty Kütüphanesi ve Galerisi dahil olmak üzere halka açık bir çok müze, Dublin Kalesi’nde ziyaret edilebilen yerlerdir. Chester Beatty, Dublin’de yaşayan bir Amerikalı’dır ve müze 1953 yılında oryantal sanat koleksiyonları, kitaplar, eski metin koleksiyonları ve el yazmaları ile birlikte bir çok eserin konulması ile açılmıştır. Aynı zamanda, aralarında Fransız Kitapları ve İspanyalı 2. Philipine’e ait bir dua kitabının da yer aldığı 14. ve 15. yüzyıllardan kalma eserler görülmeye değerdir.

12. ve 13. yüzyıldan Sanskrit el yazmaları, Kur’an ve İncil kopyaları, Mısır papirüs metinleri, Avrupa Rönesans ve Orta Çağ el yazmaları gibi bir çok değerli tarihi unsur, kütüphanenin içinde bulunabilmektedir. En can alıcı noktalarından birisi ise, içlerinde Türk minyatürlerinin de yer aldığı, Japonya ve Çin’e ait ejderha cüppelerinden yapılmış tahta baskılar gibi resimler ve Fars minyatürleridir. Girişler ücretsizdir.

Dalkey Kalesi – Killiney

Funtribe Corp

Dublin’in Dalkey semtinde yer alan ve şaşırtıcı bir şekilde tasarlanmış mimarisi ile dikkat çeken kaleye, şehir merkezinden kalkan hafif raylı sistemleri kullanarak ulaşmak mümkün. Killiney’e 25 dk’lık bir mesafede yer alan kale, bölgenin tarihi ve kültürel izlenimlerini elde edebileceğiniz sergilerin yanı sıra, eğlenceli tiyatro gösterilerinin yapıldığı ziyaretçi merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kalenin surları, bir zamanların önemli bir ticaret limanı olan ve Coliemore Yolu’nda bulunan bölgeye doğru yayılmış durumdadır. Orta Çağ’da kargo gemilerinin yanaştığı bu bölge, tarihi bakımdan Dublin’in en işlek yerlerinden biri olarak görev yapmıştır. Kalenin ve limanın hemen karşısında ise, Dalkey Adası bulunmaktadır. 15 dk’lık bir rampayı tırmandıktan sonra ulaşbileceğiniz yer, Killiney Koyu’nun muazzam manzaralarını görebileceğiniz Vico Road’a ulaşmanızı sağlamaktadır. Eğer kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız daha panoramik bir bölge olan ve bir çok vahşi hayvan ve kuş türüne ev sahipliği yapan Killiney Tepesi’ne doğru ilerleyebilirsiniz.

Kaleyi ziyaret etmek isterseniz, haftaiçi saat 10- 17, haftasonu ise 11-17 saatleri arasında gelebilirsiniz. Bir çok tarihi yerde olduğu gibi burada da giriş ücretlidir. Yetişkinler 8.5, öğrenciler ve 65 yaş üzeri kişiler 7.5 ve 12 yaş altı çocuklar 6.5 Euro ücret ödeyerek giriş yapabilmektedir. 4 yaş altı çocuklar ise ücretsizdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here