Dundalk’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İrlanda’nın Eski Doğu bölgesinde bir ticaret şehri olan Dundalk, Kuzey İrlanda sınırından birkaç dakika uzaklıkta ve Belfast ile Dublin arasında yer almaktadır. Kentteki en ilgi çekici yapılardan birisi, sinematik bir sisli uçurumun üzerindeki yıkık bir Norman kalesi olan Roche Kalesi’dir. Birkaç dakika içinde, diğer Orta Çağ anıtlarına, Neolitik taşlara ve doğanın ya da iç tepelerin üzerindeki doğanın nefes kesici manzaralarına ulaşabilirsiniz.

En ilginç yerlerden biri, Edward Bruce’un 1318’de savaşta hayatını kaybettiği Faughart Tepesi’dir ve başsız vücudu buraya gömülmüştür. Dağlık Cooley Yarımadası, turlar için bir viski damıtım merkezine sahiptir ve Carlingford’da bir istiridye festivalinin yapıldığı yaz mevsiminde mevsime giren istiridyeleri için bir isim yapmıştır. Kısacası Dundalk, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki bir noktada, önemli bir körfez kenti olarak görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Gezilecek Yerler

Roche Kalesi

Kevin McLaughlin

Dundalk’ın kuzeyi, 1236’da De Verdun ailesi tarafından inşa edilen bir Norman kalesinin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. De Verduns, gelecekteki Kral John’un İrlanda’daki ilk gezisinden 50 yıl önce İrlanda toprağına gelmiştir.

Roche, Ulster’deki Gaelic toprakları ile Güney Armagh’daki Anglo-Norman toprakları arasında bir sınırda inşa edilmiş konumu ile dikkat çekmektedir. Kalenin güney ve batı yönlerinde dik bir yamaç ile sağlam bir kayalık üzerinde bol miktarda tiyatro kalıntısı vardır.

Kalenin 17. yüzyıldan beri terk edilmiş olduğu göz önüne alındığında, görülecek çok şeyi var. Üçgen perde duvarını takip edip güneydeki geniş salonun dış cephesini görebilir ve geçit kulesinin ve muazzam çift kulesinin harika bir fotoğrafını çekmek için batı tarafına gelebilirsiniz. 1561’de İrlanda merkezli İngiliz kuvvetleri bir konferans için bu noktada toplanmıştır.

Dundalk İl Müzesi

Wikimedia

18. yüzyılın sonundan kalma ve restore edilmiş bir depoda yer alan İlçe Müzesi, Neolitik Dönem’den 21. yüzyıla kadar Louth Kontluğu’nun tarihini ve kültürünü haritalayan bir sergiden oluşmaktadır. Sergideki buluntular arasında prehistorik kaya sanatı ve insan eliyle bilenen ve daha sonra bir buzulla bölgeye gelmiş son derece eski bir çakmak parçası olan Mell pul parçaları yer alıyor.

Damıtma, bira üretimi, ayakkabıcılık ve tütün yetiştiriciliğinin yanı sıra Oliver Cromwell’e ait bir tıraş aynası ile ilgili endüstriyel ve tarımsal eserler de var. Müzenin, Louth Kontluğu’nun sunduğu tüm olanakları hakkında kısa bir film izleyebileceğiniz küçük bir tiyatrosu da bulunmaktadır. Bu alan aynı zamanda yaz aylarında müzik resitalleri için de kullanılıyor. Nisan 2018’de, Birinci Dünya Savaşı’nda İrlandalıların rolüyle ilgili geçici bir sergi de düzenlenmiştir.

Faughart Tepesi

brigidsway

Dundalk’ın on dakika kuzeyindeki 200 metrelik yeşil bir tepedir ve buradaki tarihi olaylar, kente günümüzdeki şeklini vermiştir. Dolayısı ile tarihseverler için mükemmel bir yürüyüş yeridir. Bir zamanlar bir ortaçağ kalesi olan Faughart, aynı zamanda 451’de İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Brigid’in de doğum yeridir ve bu nedenle bir hac yeri olarak kabul edilmektedir.

Aynı zamanda İskoçya’nın Krallığı ve İrlanda Lordship (Norman İrlandası) arasında 1318 yılında üç savaşın yapıldığı yer, Robert Bruce’un kardeşi Edward (İrlanda’nın son kralı) sadık kuvvetler tarafından öldürüldüğü yer de burasıdır. İngiliz tacı Edward the Bruce’un mezarını, 12. yüzyıldan kalma harap bir kilisenin mezarlığında, Aziz Brigid’in Mabedi’ne birkaç adımda bulabilirsiniz.

Aziz Brigid Mabedi ve Kuyusu

Can Pac Swire

Her 1 Şubat’ta hacı toplulukları Aziz Brigid’i anmak ve hac ibadetlerini yerine getirmek için Faughart Tepesi’ndeki mezarlığa yolculuk yapmaktadırlar. Aziz Brigid tapınağı ve kuyu mezarın kuzey kenarında rustik taştan yapılmış anıtlardan oluşmaktadır. Ayrıca eski bir taş haçı kalıntılarını da görebileceğiniz yer, adak eşyasıyla yakın olan pek çok kumaş parçası takılmış bir duvar da görebilirsiniz. Aziz Brigid Mabedi’nin birkaç dakika batısındaki Aziz Brigid Kilisesi’nin yanında durarak, azizlerin kafataslarını da göz atabilirsiniz.

Aziz Patrick Kilisesi

Eoghan OLionnain

Bu etkileyici Roma Katolik kilisesi 1830’larda inşasına başlanan, ancak yüzyılın sonlarına kadar Büyük Kıtlık yüzünden bitmeyen bir yapıdır. Tasarım, Newry merkezli mimar Thomas Duff tarafından tasarlanmış ve İngiliz anıtlarından Cambridge’deki Kings College Şapeli’ne benzerlik göstermektedir. Kasıtlı bir şekilde, iç tasarımı Exeter Katedrali esinlenerek yapılmıştır. Bu arada Neo-Gotik çan kulesi 1903’ten sonradan gelen bir eklemedir.

Nefe, oymalı olarak yerleştirilmiş granit sütunlara göz atabilirsiniz ve Münih Franz Mayer & Co tarafından yapılan bu detaylı eserin fotoğrafını çekebilirsiniz. The Neo tarafından boyanmış çok sayıda canlı vitray penceresi de dikkat çekici unsurlar arasındadır. Doğu duvarındaki gotik yüksek sunak ve süs perdesi, öldükten sonra Duff’dan görevini devraldığı JJ McCarthy’nin eseridir.

Proleek Dolmen

Wikipedia

İrlanda Ulusal Anıtı olan Proleek Dolmen, adsız nehrinin batı kıyısındaki Ballymascanlon Hotel’in arazisi olarak kullanılmaktadır ancak ziyarete açıktır. Burası yaklaşık 5.000 yıllık bir Neolitik portal mezarıdır ve dört taştan oluşur. Kuzey İrlanda sınırındaki birçok Neolitik etkinliğe sahip bir dağ olan kuzeybatıya doğru yönelen iki portal taşı vardır.

Portal aynı zamanda yaz gün dönümü sırasında gün batımını da izleyebileceğiniz bir manzaraya sahiptir. Daha küçük bir sırt taşı vardır ve dolmen 40 ton ağırlığında büyük bir kapsülle kaplıdır. Proleek Dolmen’in yaklaşık 90 metre güneydoğusu, 6.7 metre uzunluğundaki Neolitik bir galeri mezarının bulunduğu yerdir.

Stephens Town Göleti Doğa Parkı

RichardPC

Bir aile gezisi için en uygun yerlerden biri olan şehrin bu pastoral yerinde saatlerce rahat zaman geçirebilirsiniz. Doğa parkında ördek ve kuğuları gözlemleyebileceğiniz orman ve sahil yolları bulunuyor.

Parkın florasını ve faunasını anlatan yorumlayıcı kurullar bankaların etrafında kurulmuş ve daha genç ziyaretçiler dikkat ederse, onların yürüyüşünden sonra Dairy Maid Coffee Shop’ta doğa yürüyüşlerine de katılabilirler. Bu ziyaret noktasında ev yapımı reçel ile çörekler ya da kış aylarında fırında taze ekmek ile çorba ikram edilmektedir.

Göletten küçük bir yürüyüş mesafesinde ise bir zamanlar ünlü İskoç şairi Robert Burns’ün kız kardeşine ev sahipliği yapan Agnes Burns Cottage’ı da görebilirsiniz. Agnes’in kocası William, arazi sahibi Matthew Fortescue için Stephenstown havuzunu tasarlamıştır.

Dún Dealgan Motte

mary_mac_82

Castletown Nehri üzerindeki bir sırtın tepesinde ve Dundalk’ın doğrudan kuzeybatısındaki bir insan yapımı toprak höyük yapıdır. Bin yıl önce bu alan boş bir arazidir ve daha sonra 12. yüzyılda Norman motifi ve bailey kalesi ile değiştirilen Gaelic Irish dún (kale)’un bulunduğu yer olmuştur. Bu tahkimattan geriye hiç bir şey kalmasa da 18. yüzyılın sonunda, toprak sahibi Patrick Byrne, höyüğün tepesinde bir halk kalesi inşa etmiştir. Bu yapı ise, 1798 isyanında kısmen yıkılmış, ancak tek bir kule hâlâ kalmıştır ve üssünden kırsal kesimin kalbi olan bölgenin panoramik manzaraları görülebilmektedir.

An Táin Sanat Merkezi

van Dijk International

Bu bağımsız sanat alanı eski Táin Tiyatrosu’nda yer almakta olup 350 kişilik bir oditoryum, daha küçük bir stüdyo tiyatrosu ve sergiler için bir galeriden oluşmaktadır. Her gece An Táin’de dans, klasik konserler, edebi söyleşiler, tiyatro, komedi veya film gösterimleri gibi şeyler düzenlenmektedir. Gün geçtikçe sergilerin neler olduğunu görebilirsiniz. Bunlar kısa aralıklarla değiştiriliyor ve ülkedeki en büyük fotoğraf sergilerinden biri olan Dundalk Fotoğraf Topluluğu’na ait bir gösteri de burada yapımıştır. Bu etkinliği North Louth Artists grubunun 50. yıldönümünü gösteren bir sergi izlemiştir.

Cooley Viski Damıtımevi

Louth

Cooley Yarımadası boyunca kısa ama pitoresk bir yolculuk sizi Cooley Damıtımevi ve ziyaretçi merkezinin bulunduğu Riverstown’a götürecektir. Cooley, 1987’de kurulmuş ve hem tahıl hem de saf malt viskiyi damıtan İrlanda’nın en yeni viski markalarından biridir. Ziyaretçi merkezinde iki saatlik bir tur için kayıt yapabilir, viskinin nasıl yapıldığını, tahılların toplanmasını, yıkanmasını, damıtılmasını ve olgunlaşmasını öğrenebilirsiniz.

Viski, viskinin yaşlandığı 200 litrelik Bourbon fıçıları gibi pek çok detayı görebilir ve içkinin meşhur rengini nasıl aldığını öğrenebilirsiniz. Bu adımların hepsini içeren tam tur için 15 € yerine rehberli bir tadım seansına da katılabilirsiniz.

Airbound Trambolin Parkı

IB4UD

Dundalk Retail Park’taki birimlerden biri olan trambolin parkı, aileniz ile gelmiş iseniz daha genç üyelerine veya bir saat egzersiz yapmak isteyenlere aksiyon dolu bir cazibe haline dönüşmektedir. Air Bound Trampoline Park, yüzlerce metre karelik birbirine bağlı trambolin olup, zeminin hemen hemen her santimini doldurmakta ve duvarları kaplamaktadır. Cazibe, beş farklı bölgeye sahiptir. Slam Dunk, Dodgeball Mahkemesi, Serbest Atlama Arenası, Hava Yastığı ve Yüksek Kuleler sadece zıplamak isteyip istemediğinize veya rekabet gücü kazanmak isteyip bir top sporu yapmayı tercih edersiniz. Bir saatlik ücret € 10 ve girmeden önce 2 € için tekrar kullanılabilir kaymaz çorap satın almanız gerekiyor.

Dundalk El Sanatları ve Çiftçi Pazarı

David Robert Crews

Yerel üreticilerin üretimlerini ve mallarını satmak için şehre geldikleri ayın ikinci ve dördüncü Cuma günlerinde kurulan bir pazardır ve bu yüzden tarihleri ​​önceden kontrol etmeniz yarar sağlayacaktır.

Çiftçi pazarı, mevsimlik meyve ve sebzeler, yerel peynirler, taze yakalanmış veya tütsülenmiş balık, çiçekler, reçeller, ekmek, ev yapımı kekler, hamur işleri ve sığır ve domuz etinden oluşan birinci sınıf ürünler satan bir yerdir. 10:00-14:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Eşyaların zanaat tarafında çanak çömlek, ev dekorasyonu, mücevher, giysi, iplik, kumaş ve daha fazlasını satan tezgahlar da var.

Carlingford Lough

John Smyth

Yarım saatten daha kısa bir sürede Cooley Yarımadası’nı Kuzey İrlanda’dan İrlanda’yı ayıran geniş bir giriş olan Carlingford Lough’un İrlanda kıyısına varabilirsiniz. Vikingler 9. yüzyıla kadar burada yaşamıştır ve bölgenin adı aslında Norse kökenli olan “Carlinn Fiyordu” ndan türemiştir.

Carlingford köyüne seyahat etmenin en iyi nedenlerinden biri, giriş suyunun kuzey ve güney tarafındaki tatlı su akışından yararlanan ünlü istiridyeleridir. Gelip denemek için en iyi zaman, Carlingford Oyster Festivali için Ağustos ayı ortasıdır. Ayrıca, stand-up paddleboarding gibi su sporlarına katılabilir veya Carlingford ile Omeath arasındaki yeşil yolda yürüyebilir ve kuzey sahilindeki Mourne Dağları’na karşı güzel bir içecek içebileceğiniz kafelerde oturabilirsiniz.

Ravensdale Ormanı

Darren McCarra

Dundalk şehir merkezinin yaklaşık sekiz kilometre kuzeyinde, Kuzey İrlanda sınırının hemen yanında, Cooley Dağları’nın eteklerinde yer alan yoğun ağaçlık bir alan bulunmaktadır. Yürüyüş için özel bir yer olan Ravensdale Ormanı, evi 1920’lerin siyasi sıkıntılarıyla boğuşan Lord Clermont’un mülküne ait geniş bir flora içermektedir.

Ormanda, bir grup Neolitik taşlar ve bu ormanda geçmişte rehberlik eden Ravensdale Loop gibi, üç işaretli parkurlar vardır. Gerçekten manzaralı bir yürüyüş için, Tain Trail üzerindeki Omeath üzerindeki ormandan yola çıkarak, girişi puslu, sisli dağ manzarasını seçebilirsiniz.

Dundalk Koyu

Allen Bellew

Castletown Nehri’nin İrlanda Denizi’ne aktığı yerde, Dundalk Koyu sığ bir alan ve habitat açısından zengin bir kuş yaşam alanıdır. Körfez, tuz bataklıkları, yıllık bitki örtüsü ve gelgit çamurları için bir Ramsar Sitesi ve Özel Koruma Alanı’nın bulunduğu yerdir.

Tüm yıl boyunca, ancak özellikle kış aylarında bu koy, 20.000’den fazla su kuşunu, kırmızı ördekleri, Brent kazları, Shelducks, dunlins, çulluk, yabankazı ve büyük tepeli yunuslar gibi bir nüfusu barındırmaktadır. Dundalk’a en yakın kuş gözlemciliği bölgeleri, her biri şehrin 15 dakika uzağında bulunan Asker Noktası, Ballymascanlon Koyu, Bellurgan, Rockmarshall ve Lordship’dir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here