Galway’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Galway, yüzyıllardır önemi bir kıyı kenti olarak bilinen, Orta Çağ’dan beri işlek bir limana sahip olan ve İrlanda’nın batı denizi kıyısında yer alan bir yerleşim yeridir. Kent, küçük ancak bir o kadar da canlı bir yapıya sahiptir. Bir çok bar ve kulübün yer aldığı merkezi, İrlanda’nın en işlek eğlence bölgelerinden biri olarak kabul edilebilir.

Kentin yerlileri, haftanın çoğu günü, özellikle iş çıkışı arkadaşları ile buluşup yemek yemeyi ve pub tarzı yerlerde vakit geçirmeyi çok seviyor. Bu kültür, ülkemizi ziyaret eden pek çok İrlandalı sayesinde özellikle Kuşadası ve Didim gibi ilçeleri etkilemiş ve buralarda pubların açılmasına ön ayak olmuştur.

Galway, eğlencenin yanı sıra, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Şehirde bulunan pek çok bina Orta çağ özellikleri barındırmaktadır ve günümüzde her biri farklı bir öneme sahiptir. Kenti günümüzdeki önemine kavuşturan başlıca yapılardan birisi, 1124 yılında inşa edilen kaledir. 1232 yılında Richard de Burgo, kaleyi ele geçirmiş ve Galway’in hızla gelişen bir Anglo-Norman kasabasına dönüşmesini sağlamıştır. Aynı zamanda, kentin içinden geçen ve Atlantik Okyanusu’na dökülen Corrib Nehri, Galway koyunun kuzey ucunda yer alan, yerleşim yerinin cazibesini iki katına çıkaran ve ticarete destek sağlayan önemli bir unsurdur.

1473 yılında çıkan büyük bir yangın sonucu büyük bir bölümü tahrip olan kent, çok uzun süre geçmeden yeniden inşa edilen yapılar ile günümüzdeki halini almıştır. O dönemlerde başlayan ve Batı Avrupa ülkelerinden İspanya ile geliştirilen ticari ilişkiler sonucu zenginlik ve refah düzeyi artan kent, günümüze kadar bu gücü elinde tutmayı başarmıştır. Kentin ziyaret edilmesi gereken bir çok noktası bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Eyre Meydanı

Wikipedia

Galway gezinize başlamanız gereken en güzel yerlerden birisi, kentin en kalabalık noktası ve adeta kalbi sayılabilecek bir meydan olan Eyer’dir. Tarihi 18. yüzyıla kadar dayanan meydanın ortasında, İrlanda kökenli ve dönemin ABD başkanı John F. Kennedy’nin bir anıtı bulunmaktadır.

Meydanın kuzeybatı tarafında ise, günümüzdeki binası yeniden inşa edilmiş olan ve eski bir patrik malikanesine giriş kapısı sayılabilecek Browne’s Ağ Geçidi bulunmaktadır. Burada ise, yine İrlanda kökenli ünlü bir şair olan Padraic O’Conaire’nin bir anıt heykeli yer almaktadır. Meydanın batı tarafında ise, aynı adı taşıyan ve adeta popüler bir buluşma noktası sayılan oldukça modern bir AVM bulunmaktadır.

Galway’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, sokağında el yapımı ürünler satan satıcıların, avant-garde sokak sanatçıların bulunduğu ve atmosferik bir havaya sahip olan Shop Street’e de uğrayabilirsiniz. Williamsgate Caddesi’nde bulunan ve adeta Galway’in Taksim’i sayılabilecek bir yer olan Shop Street’te, İrlanda’ya ait bir çok geleneksel ürün satın alabilirsiniz.

MV Plassey Enkazı

mo6

İrlanda’nın gizemli ve rustik batı sahiline doğru gittiğinizde, karşınıza Aran Adaları çıkacaktır. Burada yer alan ve MV Plassey adlı geminin enkazı, tarihten günümüze kadar gelebilmiş gizemli bir ziyaret noktasıdır. Başarısız girişimler ile sonuçlanan ve simgesel bir unsur haline gelen gemi, Galway kumsalında uzanan bir cazibe noktası gibidir. Geminin tüm iskeleti kıyıda yer alır ve paslı haliyle sizleri geçmişe götüren bir görünüme sahiptir.

Fotoğrafçılık ile ilgilenen ve alternatif kültürel unsurlar keşfetmek isteyen gezginlerin uğrak noktalarından biri olan MV Plassey, kentin merkezine 20 dklık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır.

Connemara Ulusal Parkı

Susan Duncan

İrlanda’nın sahip olduğu floranın ne kadar geniş bir alan kapladığını ve devasa bir bölgede ne tür bitkilerin yetişebildiğini görebilmek içinConnemara, ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biri olmalıdır.

Ulusal park, yürüyüş severler ve doğa meraklıları için yüzlerce patika ve yürüyüş yolu barındırmaktadır. Aynı zamanda tırmanabileceğiniz yamaçlar ve dip tepeler ile görülmeye değer bir yerdir. Antik kültürlerin halen devam ettiği bazı küçük kasabaların da varlığını sürdürdüğü park, İrlanda ve doğası hakkında en geniş bilgileri bulabileceğiniz ender yerlerden biridir.

Galway Katedrali

Tom Eubig

Galway’in en önemli dini yapılarından bir diğeri olan Aziz Nicholas Kilisesi’ne yalnızca 10 dk’lık yürüyüş mesafesinde bulunan katedral, Corrib Nehri’ne bakan manzarası ile müthiş bir konumda yer alır. Katedralin hemen yanında ise, ünlü yazar James Joyce’un hanımı Nora Joyce hakkında eserler ve diğer türlerdeki sanat unsurları ile Nora Barnacle Müzesi yer almaktadır. Bu yapı, İrlanda sınırları içerisinde yer alan en küçük müzedir. J.J Robinson tarafından 1950’li yıllarda tasarlanan katedral ise, döneminin en büyül taş katedrali olarak kayıtlara geçmiştir.

Yapı Romanesk, Gotik ve Rönesans mimari yapılarının bir karışımı olarak inşa edilmiştir. Katedralin içerisindeki dikkat çekici unsurlar ise, Patrick Pollen tarafından yapılmış olan çarmıha germe mozaği, gül motifli pencereler ve Imogen Stuart’a ait bir eser olan ‘bakire Meryem’ heykelidir. Bunların yanı sıra muazzam bir sanat koleksiyonu barındıran katedral, Galway’de görülmeye değer en ilgi çekici dini yapıların başında gelir.

Kinvara Limanı

Depositphotos

İçerisinde barındırdığı manastır, kale ve rustik bir doğa rezervi ile oldukça şirin bir balıkçı limanı olan Kinvara, Galway’deki en güzide gezi yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yönüyle keyifli bir bölgede bulunan Kinvara, ünlü Green’s Bar ile görülmeye değerdir.

Bar’daki cazibe ise yüzlerce viski türünün bulunduğu raflarıdır. Aynı zamanda, 1865 yılında inşa edilen Zümrüt kaplı kültürel ve geleneksel bir bar olan Green’s, deniz kenarına oturup müthiş temiz havayı solumak için güzel bir noktadır. Barın dışında, küçük hediyelik eşya satan dükkanlar ve yörede popüler olan yemeklere ev sahipliği yapan şirin restoranlar da görülmeye değerdir.

Cong

Brad Tutterow

Komşu ilçesi Mayo ile birlikte önemli bir ziyaret merkezi haline gelen Cong, yalnızca 200 kişinin yaşadığı, oldukça küçük ve bir o kadar da canlı bir yerleşim yeridir. Önemli bir tarihi yapı olan devasa Ashford Kalesi’nin yanı sıra, bir manastıra, bir pub’a ve küçük bir göle ev sahipliği yapmaktadır.

Çok sık göz ardı edilen bir kasaba, Cong – komşu ilçe Mayo ile sınırda – 200’den az sakinleri, bir pub, eski bir manastır ve yüce Ashford Castle Estate ile küçük bir göl yeridir. Özellikle James Bond filmleri ile tanıdığımız İrlandalı sinema oyuncusu Pierce Brosnan, müthiş ve bir o kadar ucuz bir yol olarak görkemli düğününü bu kalede gerçekleştirmiştir.

Kylemore Manastırı

Erik Christensen

İrlanda’nın batısında yer alan ve sessiz atmosferi ile bilinen kırsal alanda inşa edilen ve Viktorya dönemine ait Gotik rahibe manastırı statüsüne sahip olan Kylemore Manastırı, günümüzde eski ihtişamını korumayı başarabilmiştir.

Ülkenin en güzel manzaralarından bir çoğuna ev sahipliği yapan manastır, Viktorya dönemindeki eski yapısını, bahçelerini ve göl etrafındaki yürüyüş yollarının verdiği cazibe ile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Restore edilen odaları ile görkemli bir yapıya sahip olan manastır, yaz aylarında güzelleşen havalar ile birlikte pastoral bir atmosfere kavuşmaktadır.

Lynch Kalesi

jbnimble

Günümüzde bir banka tarafından kullanılan kale, bir çok bölümünün 14. yüzyılda inşa edildiği ve İrlanda’daki türünün en seçkinlerinden biri olarak kabul edilen bir yapıdır. Kale, adını taşıyan ve eski dönemlerde Galway’in en güçlü topluluğu olan Lynch ailesinin ikamet ettiği yer olarak bilinir. Yapının cepheleri, Tudor Monarch Henry’nin silahlı heykelleri, Kildare’deki en güçlü aile olan Fitzgerald’ın ve Gargoyles’in statüleri ile donatılmıştır.

Aziz Nikolas Kilisesi

Garibaldi McFlurry

Kilise, Lynch Kalesi’nin de yer aldığı Pazar Sokağın’dan sadece bir dakika uzaklıkta yer alan ve Anglikan-Episkopal statüdeki bir mimari yapıdır. İnşa edildiği 14. yüzyıldan günümüze kadar geçen zamanda pek çok kez yenilenmesine rağmen, Orta Çağ havasını hala üzerinde taşıyan kilise, çoçukların ve denizcilerin koruyu azizi olarak kabul edilen ve Noel Baba olarak bildiğimiz Aziz Nikolas Myra’ya adanmıştır.

Batı cephesinin üçlü geçitten oluşması ve dış mekanlarında yer alan gargoyitler, İrlanda’da nadir görülen unsurlardır. Kilisenin içerisinde bir mezarlık ve konuşmacı kürsüsü yer almaktadır. Yüzyıllardan beridir pek çok kişi tarafından ziyaret edilen kilise, Christopher Columbus da dahil olmak üzere bir çok tanıdık simayı da konuk etmiştir.

Corrib Nehri

Gordon

Galway’i Galway yapan ve kente kattığı ticari, kültürel ve geleneksel etkiler ile önemli bir rol oynayan Corrib Nehri, üç köprü ile şehri birbirine bağlamaktadır. Nehrin ve kentin yukarı tarafında yer alan ilk köprü, 1818 yılında inşa edilmiştir. Büyük bir somon sayısının yaşadığı nehrin bu bölgesi, üzerinde Salmon Weir Köprüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

En eski köprü ise, bir çok kez yenilenmiş olan ve 1342 yılında inşa edlen O’Brien’s Köprüsü’dür. Şehrin güney ucunda yer alan ve üçüncü köprü olan Claddagh Köprüsü ise, adını eski bir balıkçı mahallesinde yer alan bir bankadan almıştır. Kentin modern binalarının yer aldığı bölgeyi karşıyla bağlayan köprü, tarihi önem açısından diğerlerine göre bir üst seviyede yer alır.

Köprünün inşa edildiği zamanlardan kalma tek kalıntı olma özelliği taşıyan ve köprünün girişinde yer alan Claddagh halkası ise, geleneklere göre anneden kıza iki eliyle sunulan bir alyans şeklinde sizi karşılamaktadır. Nehir üzerinde katılabileceğiniz tekne turları bulunmaktadır ve yetişkinler için ortalama ücret 15 Euro’dur.

Galway Kent Müzesi

Gerard D

Kentin çevresinde yer alan surları görebileceğiniz bir konuma inşa edilen ve modern bir cam yapı olma özelliği taşıyan Galway Kent Müzesi, esk dönemlerde şehri ziyarete gelen İspanyol tüccarlar tarafından en beğenilen gezinti yerlerinden biri olan ve bu sebepten dolayı İspanyol Kemeri adını almış eski şehir kapısına yaklaşık 10 dk uzaklıta yer almaktadır.

Müze içerisinde Galway hakkında yapılmış arkeolojik çalışmalar, tarihi koleksiyonlar ve miras unsurları hakkında bir çok kalıcı sergi bulunmaktadır. Halk tarafından geçtiğimiz 30 yıl boyunca bağışlanan yaklaşık 1,000 kadar nesne, bir koleksiyon haline getirilerek turistlerin ziyaretleri sırasında göz atmaları gereken unsurlar olarak düzenlenmiştir.

Aran Adaları

Wikimedia

Eğer, İrlanda’ya uzun bir süreliğine gelmiş iseniz, bu adaları gündemize koymanızda fayda var. Keltler döneminden günümüze kadar gelebilmiş kiliseleri, açık hava müzesi ve Dun Aonghasa ve Aran Yamaçları ile önemli bir tarihi ve turist yere sahiptir. Kayalıklarda yıllık olarak dalış yarışmaları düzenleniyor. Oldukça heyecan verici bu sporu canlı görmek için tatilinizin tarihine dikkat etmenizi öneririz.

Dünyaca ünlü Aran kazakları da buradan ortaya çıkmıştır. Galway ziyaretinizde, şehir merkezinden ve gürültülü yerlerden kaçamak yaparak uzaklaşmak ve görülmeye değer bir destinasyona uğramak isterseniz, Aran Adaları ilk tercihiniz olabilir. Limandan kalkan düzenli feribotlar, adaları anakaraya bağlamaktadır. Aynı zamanda, Galway’deki havaalanından adaya giden bir uçak servis firması da bulunmaktadır.

Clarinbridge

JOHN WATERS

Galway’in şehir merkezine yaklaşık 17 km’lik bir mesafede yer alan  ve sahip olduğu manzaralar ile pitoresk bir kasaba olan Clarinbridge, Galway Körfezi’nin en doğusundaki bölge Dunbulcaun Körfezi’nin sonunda bulunan Clarin Nehri’nin ağzındaki konumu ile görülmeye değerdir.

Nüfusu ile köy gibi bir yerleşim yeri olan Clarinbrigde, İrlanda’daki en güzel köylerden biri seçilmiştir ve gala buluşmaları, dans ve canlı müzik konseptleriyle 1954 yılından beri her yıl Eylül ayında düzenlenen Oyster Festivali ile popüler bir cazibe merkezidir.

Burren

Sean Tomkins

Country Clare bölgesinin kalbi niteliği taşıyan ve İrlanda’daki en güzel manzaralara ev sahipliği yapan Clarinbridge’ye yaklaşık 40 dk’lık sürüş mesafesinde yer alan Burren, çok saki ve bir o kadarda büyülü bir yerdir. Bitki ve hayvanlardan oluşan etkileyici çeşitlilik, Kilfenora’da yer alan ve Keltler döneminden günümüze kadar gelebilmiş bir arkeolojik alan ve muazzam kaya oluşumları ile vazgeçilmez bir ziyaret noktasıdır.

Bölgede yer alan diğer bir tarihi yapı ise renove edilmiş olsa da büyük bir oranda orjinalliğini kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiş Corcomroe Manastırı’dır. Mağara ve fotoğrafçılık tutkunlarına sunduğu fırsatların yanı sıra, sakin ve temiz havası ile balık tutmak veya yürüyüş yapmak isteyenler için de bir çok kullanılabilir noktaya ev sahipliği yapmaktadır.

Moher Kayalıkları

William Doyle

Bir çok gezgine göre, İrlanda’yı ziyaret eden bir kişi Moher Kayalıkları’nı görmeden ülkeden çıkmanın büyük bir kayıp olduğunu söylemektedir. Denizin önüne çekilmiş bir set gibi duran dik kayalık bölgeler, üzerinde yemyeşil çimenlerin ve yüzlerce kuşun bulunduğu bir doğa harikasıdır.

Zümrüt adasının mükemmel manzaralarını görebileceğiniz Moher, nefes kesici ve bir o kadar da mistik bir havaya sahiptir. Kayalıkların yüksekliği 214 metreye kadar çıkmaktadır. County Clare bölgesine kadar uzanan kayalıkların toplam uzunluğu ise 8 kilometredir. Güzel havaların olduğu yaz aylarında gelmiş iseniz, Moher’in hemen yakınlarında yer alan ve İrlanda’nın diğer önemli doğal güzelliklerinden Galway Körfezi’ni ve Aran Adaları’nı da görebilirsiniz.

Bölgedeki en yüksek nokta olan O’Brien Kulesi, çevredeki inanılmaz manzaraların tadını çıkarmak isteyen gezginler için bulunmaz bir ziyaret alanıdır. Bu çevreye girişler tek bir bölgeden yapılmaktadır ve giriş ücreti olarak yetişkinler 6 Euro öder, 16 yaşın altındakiler ve öğrenciler ise ücretsizdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here