İrlanda’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İrlanda büyüleyici tarihi, sapasağlam ayakta duran ortaçağ kaleleri ve diğer türdeki yapıları, Dünya Mirası Listesi’ne girmiş yerleri ve muhteşem manzaralara sahip Moher Kayalıkları gibi doğal alanları ile kesinlikle görülmeye değer bir ada ülkesidir. Birleşik Krallık’ta yer alan ve genellikle Kuzey İrlanda ile karıştırılan bir ülkedir. Resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, viskisi ve ortaçağ dönemine ait tarihsel unsurları ile daima popüler bir ziyaret destinasyonu olmuştur. Toplamda 4,7 milyonluk bir nüfusa sahip olan İrlanda, Kuzey İrlanda’ya göre daha kalabalık bir yerdir.

Dublin’de Görülecek Yerler

picturesbyJOE

Başkent Dublin, ülkenin en kalabalık ve ekonomik, ticari, sanayi, tarım ve turizm açısından gelişmiş şehridir. Zümrüt Ada olarak adlandırılan İrlanda Adası’ndaki konumu ile ülke, kültürü ve sıcakkanlı toplumu ile dikkat çeker. Dünyada en çok Nobel Ödülü kazanmış ülke olarak dikkat çeken İrlanda, edebiyata ve şiire verdiği önem ile adeta dünyaya örnek olmuştur. Golf, yelken ve keşfedilecek doğal yaşam parkları ile doğanın daima içiçe bir konumda yer aldığı ülkenin kuzeyi ve güneyi, kültür açısında pek çok farka sahiptir. Kısaca ülke, İngiliz baskısı altında kaldığı dönemlerden günümüze kadar bir çok farklı alanda gelişmeler göstermiş, kültürünü korumuş ve modern yaşam anlayışının bu iki başlığa uyarlamış toplumu ile Birleşik Krallık’ın en güzide ülkelerinden biridir.

Kuzeyinde Howth ve güneyinde Dalkey bulunan Dublin, geniş bir koyda bulunmaktadır. İrlanda’nın başkentidir ve nüfus bakımından en büyük şehridir. İçerisinden limana akan Liffey Nehri, kenti ikiye bölmekte ve O’Connell Köprüsü başta olmak üzere bir çok köprü barındırmaktadır. Bir zamanlar, bağımsızlığını kazanmamış bir şehir olarak Dublin, İngiliz İmparatorluğu’na bağlı ve oldukça büyük öneme sahip bir kent görevi görmüştür. Zarif mimari yapıları ve pitoresk park alanları ile bilinen Dublin, Wilde, Shaw, Beckett, Yeats ve Joyce gibi edebiyat yazarlarının doğum yeri olarak da popüler bir yerdir.

Günümüzde Trinity Koleji’nde yer alan kalıcı bir sergi ile gösterilen yazı geleneği, kentin 2010 yılında UNESCO tarafından Edebiyat Şehri Listesi’ne alınmasında büyük rol oynamıştır. MS 800’lü yıllardan günümüze kadar gelebilmiş kitapların da yer aldığı The Books of Kells koleksiyonunun yanı sıra, kentte görülmeye değer pek çok kültürel, mimari, tarihi ve sanatsal unsur bulunmaktadır. Şehir merkezi oldukça düz bir arazi üzerine kurulan kent, etrafındaki yüksek dağlar ile de ilgi çekicidir. Oldukça kolay seyahat edilebilen bir ulaşım ağına sahiptir ve gezilecek yerlerinin bir çoğuna giriş ücreti ödemek gerekmektedir.

Galway’da Görülecek Yerler

David McKelvey

Galway ise, yüzyıllardır önemi bir kıyı kenti olarak bilinen, Orta Çağ’dan beri işlek bir limana sahip olan ve İrlanda’nın batı denizi kıyısında yer alan bir yerleşim yeridir. Kent, küçük ancak bir o kadar da canlı bir yapıya sahiptir. Bir çok bar ve kulübün yer aldığı merkezi, İrlanda’nın en işlek eğlence bölgelerinden biri olarak kabul edilebilir. Kentin yerlileri, haftanın çoğu günü, özellikle iş çıkışı arkadaşları ile buluşup yemek yemeyi ve pub tarzı yerlerde vakit geçirmeyi çok seviyor. Bu kültür, ülkemizi ziyaret eden pek çok İrlandalı sayesinde özellikle Kuşadası ve Didim gibi ilçeleri etkilemiş ve buralarda pubların açılmasına ön ayak olmuştur. Galway, eğlencenin yanı sıra, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Şehirde bulunan pek çok bina Orta çağ özellikleri barındırmaktadır ve günümüzde her biri farklı bir öneme sahiptir.

Kenti günümüzdeki önemine kavuşturan başlıca yapılardan birisi, 1124 yılında inşa edilen kaledir. 1232 yılında Richard de Burgo, kaleyi ele geçirmiş ve Galway’in hızla gelişen bir Anglo-Norman kasabasına dönüşmesini sağlamıştır. Aynı zamanda, kentin içinden geçen ve Atlantik Okyanusu’na dökülen Corrib Nehri, Galway koyunun kuzey ucunda yer alan, yerleşim yerinin cazibesini iki katına çıkaran ve ticarete destek sağlayan önemli bir unsurdur.

1473 yılında çıkan büyük bir yangın sonucu büyük bir bölümü tahrip olan kent, çok uzun süre geçmeden yeniden inşa edilen yapılar ile günümüzdeki halini almıştır. O dönemlerde başlayan ve Batı Avrupa ülkelerinden İspanya ile geliştirilen ticari ilişkiler sonucu zenginlik ve refah düzeyi artan kent, günümüze kadar bu gücü elinde tutmayı başarmıştır. Kentin ziyaret edilmesi gereken bir çok noktası bulunmaktadır.

Cork’da Görülecek Yerler

Marie Flynnl

İrlanda Cumhuriyeti’inin ikinci büyük şehri Cork, Dublin’den sonraki en büyük ekonomi ve turizm merkezlerinden biridir. İçerisinde geçen Passage West kanalı ile Cork Limanı’dan denize bağlanmış bir konumda yer alan şehir, ülkenin güney kıyısında bulunur. İrlanda’nın diğer bölgelerine nazaran havası biraz daha ılıman olan Cork, aynı zamanda güçlü bir denizcilik ve ticaret potansiyeline sahiptir.

Eski dönemlerde kentin merkezi Cork şehri, Lee Nehri’nin iki kolu tarafından çevrelenmiş ve bir ada etrafına kurulmuştur. Kentin tarihine bakacak olursak, 7. yüzyılda yaşamış olan Aziz Finbarr, günümüzde kendisi ile aynı adı taşıyan katedralin bulunduğu ve aslında bir bataklık yolu üzerine manastır inşa etmiştir. Daha sonraki yıllarda gelişen olaylardan Viking baskınları ve İngiliz imparatorluğunun baskılarına rağmen kasaba hayatta kalabilmiş ve gelişmeye devam etmiştir. Bugün Cork, İrlanda’nın en turistik yerlerinden bir çoğuna ev sahipliği yapıyor. Uzun geçmişi ile yapılacak aktiviteleri, sizleri kenti ziyaret etmeye ikna edecek özellikler taşıyor.

Dundalk’da Görülecek Yerler

Steven Hylands

Eski Doğu bölgesinde bir ticaret şehri olan Dundalk ise, Kuzey İrlanda sınırından birkaç dakika uzaklıkta ve Belfast ile Dublin arasında yer almaktadır. Kentteki en ilgi çekici yapılardan birisi, sinematik bir sisli uçurumun üzerindeki yıkık bir Norman kalesi olan Roche Kalesi’dir. Birkaç dakika içinde, diğer Orta Çağ anıtlarına, Neolitik taşlara ve doğanın ya da iç tepelerin üzerindeki doğanın nefes kesici manzaralarına ulaşabilirsiniz.

En ilginç yerlerden biri, Edward Bruce’un 1318’de savaşta hayatını kaybettiği Faughart Tepesi’dir ve başsız vücudu buraya gömülmüştür. Dağlık Cooley Yarımadası, turlar için bir viski damıtım merkezine sahiptir ve Carlingford’da bir istiridye festivalinin yapıldığı yaz mevsiminde mevsime giren istiridyeleri için bir isim yapmıştır. Kısacası Dundalk, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki bir noktada, önemli bir körfez kenti olarak görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Limerick’de Görülecek Yerler

Regan Gilder

Ülkenin Limerick Munster eyaletine bağlı olan ve Shannon Nehri kenarına kurulmuş bir noktada yer alan Limerick, adanın orta-batısında yer alan eski bir İngiliz kasabasıdır. İrlanda Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti olma özelliği taşıyan Limerick, Shannon Nehri’nin ve kentin kuzey tarafından akan Abbey Nehri’nin de vermiş olduğu avantaj ile yaşanılası bir destinasyondur. Newtown Pery, kentin kalbinin attığı bölgedir ve daha çok bankaların ve daha lüks yapıların yer aldığı bir merkezdir.

Mallow Caddesi ise, Newtown Pery’yi çevreleyen e önemli caddelerden biridir. Çekici şekilde tasarlanmış Georgiyan dönemi binaları ve alışveriş seçenekleri ile göz alıcı bir yerdir. Kentin diğer bölgelerinde ise, huzurun ve eğlencenin bir arada yaşandığı güzellikte yerler ve ortaçağdan günümüze kadar gelebilmiş Bunratty Kalesi gibi bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Shannon bölgesinde yer alan Adare Köyü ise, sizleri milenyumdan ortaçağa götürecek derecede doğal ve orjinal kalabilmiş bir yerdir. Limerick, İrlanda’ya direkt olmayan ancak aktarmalı şekilde bir çok uçuşun bulunduğu Shannon Nehri’nden adını almış olan bir havalimanına ve görülmeye değer bir çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan bir kenttir.

Drogheda’da Görülecek Yerler

stvmasters1

İrlanda’daki orta ölçekteki büyüklükte olan ancak ziyaret edilmesi gereken pek çok miras ve tarih alanına sahio olan şehirlerden biri olan Drogheda, Boyne Vadisi’nin düzlük arazileri üzerindeki konumu itibari ile görülmeye değerdir. Muhteşem bir ortaçağ kentini andıran Drogheda, şehir meclisi tarafından geliştirilen ve bölgeyi ziyarete gelen gezginlerin bilgilendirici, güzel ve faydalı bilgilerin yer aldığı bir sergi kurarak en iyi şekilde yararlanmalarına katkı sağlamaktadır. Dublin’den yaklaşık 45 km’lik bir uzaklıkta yer alan kent, tarihi yapıları ve pitoresk yerleri ile yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi çekmeyi başarmaktadır.

1649 yılına gelindiğinde, Oliver Cromwell’in komutasını verdiği istilada saldırılan ilk garnizon olmuş bir kent haline gelmiştir. Saldırıya karşı gelen insanlar arasında Katolik İrlandalılar ve İngiliz protestocu kişiler yer almıştır. Vadi ile aynı adı taşıyan Boyne Nehri’ni çevrelemiş bir şekilde, huzurun ve barışın bir simgesi haline gelmiş kent, görkemli eski binalardan atmosferik pub mekanlarına, kaliteli yemek restoranlarından müzelere ve lüks otellerden tarihi katedral binalarına kadar pek çok ilgi çekici unsurun bir arada yer aldığı bir yerleşim yeridir. Kültürünü yansıtması adına ve bilim, fizik, doğa ve tarihi gibi kategorilerdeki sergilere sahip bir dizine müze de görülebilecek yerler arasındadır.

Waterford’da Görülecek Yerler

Wikimedia

Başkent Dublin’e 166 ve Cork şehrine 122 km uzaklıkta yer alan ve bu konumu ile önemli bir geçiş noktası sayılan Waterford, Suir Nehri’nin genişlediği ve derin olduğu bir konumda önemli bir liman kenti görevi görmektedir. Dublin ve Cork ile bağlantılar ise tren ve otobüslerle sağlanabilmektedir. Avrupa’nın pek çok yerine feribot bağlantılarının yapıldığı Rosslare bölgesi ise, kent merkezine 1 saat uzaklıkta bulunan bir diğer önemli noktadır.

Waterford şehri, el yapımı kristal camı ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Ancak, çoğu üretim fabrikası burada üretilmeye devam ederken, diğer ülkelerde de bir kaç üretim yeri bulunmaktadır. Kent, Viking döneminde Norman Warriro Srongbow dönemine kadar ve Cromwellian hükmüne girdiği 1600’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile önemli bir kültür buluşma noktasıdır. Kentte görülecek pek çok doğal ve tarihi bölüm bulunmaktadır. Saraylar, kristal üretim yerleri ve diğer tarihi cazibe merkezleri ile İrlanda’nın en önemli kentleri arasında yer alır.

Kilkenny’de Görülecek Yerler

Dianna Crumpler

Nore Nehri’nin güzel kıyılarında yer alan, Dublin merkezine yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşılabilen ve pek çok kesim tarafında sadece turistler için hizmetlerin yer aldığı bir yerleşim yeri olan Kilkenny, İrlanda’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Dolambaçlı sokakları, Eski dünya hissini ayakta tutan atmosferi ve bir çok göz alıcı Georgiyan dönemi binaları ile de dikkat çekicidir.

Verimli tarım arazilerinin yanı sıra modern yapıların ve ticaret olanakları ile de önemli bir nokta olmayı sürdüren kent, Dublin’den buraya gelmek için araba sürmekten kaçınanlariçin düzenli olarak tren ve otobüs bağlantılarına sahiptir. Sahip olduğu bir çok nokta, sadece turistik amaçlara yönelik olarak korunmuş, geliştirilmiş ve dizayn edilmiştir. Genellikle Dublin ile birlikte anılan yerleşim yeri, başlı başına önemli bir turizm merkezidir. Genel olarak yaz aylarında tam doluluğa ulaşan otelleri ve sahil kıyısı ile her ne kadar sıkıcı gibi görünse de, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir şehir-kasabadır.

Blarney’de Görülecek Yerler

John

Aslen bir kasaba statüsüne sahip olan ancak Cork’a yakın bir konumda yer alması ve önemi bir turist yer olmasından ötürü Blarney, bir çok gezgin tarafından bilinen bir yerleşim yeridir. Özellikle yaz aylarının ve güzel havaların gelmesi ile birlikte kasaba, yeşil arazileri, tarihi binaları, meydanı, restoran, bar ve oteli ile oldukça kalabalık bir şehre dönüşmektedir.

Kırsal bir alanın ortasında bulunan Blarney, Muskerry Tramvayı’nın bir zamanlar çalıştığı eski demiryolu çevresinden başlayıp 5 km sonrasında Blarney yoluna ulaşabildiğiniz harika bir doğal yürüyüş patikasına sahiptir. Waterloo Eski Kulesi, tarihi kalesi ve görülmeye değer bir çok farklı alternatif noktası ile, Cork’a yaptığınız ziyaret sırasında en az 2 gününüzü ayırmanız gereken bir ziyaret merkezidir. Özellikle, kendisi ile aynı adı taşıyan kalesi ve taşı ile son yılların en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here