İrlanda, öncelikle bir Schengen veya İngiltere vizesiyle girebileceğiniz bir ülke değildir. Tatiliniz için öncelikle İrlanda vizesi almanız gereklidir. Bunun en kolay yolu ise, tatil başlangıç-bitiş tarihlerinizin yazılı olduğu bir otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak bileti kopyasını acentanıza sunmaktır. İrlanda’da iken İngiltere veya Kuzey İrlanda’ya gitmek için farklı vize koşullarının yer aldığını unutmamalısınız. Genellikle Kuzey İrlanda ile karıştırılan İrlanda’nın resmi adı İrlanda Cumhuriyeti’dir.

Ülkenin para birimi, İngiltere’nin aksine Sterlin değil, Euro’dur. Hesaplamalarınızı Euro kuru üzerinden yapmalı ve harcamalarınızı bu kur farkına göre düzenlemelisiniz. Ülke, oldukça pahalı gibi gözüken bir yerdir ancak bu sadece TL kullanmanızdan kaynaklı olacaktır. Zira, kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyanın en üst düzey yerlerinden biridir. Eğer AB üyesi olmayan bir ülkeden gelmiş iseniz, vergisiz bir şekilde alışveriş yapabilme imkanınız olduğunu unutmamalısınız. Ancak bunun için Fexco Kart denilen bir kart için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu kart ile yaptığınız tüm alışverişlerde ödediğiniz vergi miktarlarını geri almak içi havalimanında bulunan bir ofise gitmeniz yeterli olacaktır.

Ülkede gezinmenin en kolay yolu bir araç kiralamak olacaktır. Oldukça uygun fiyatlar karşılığında kiralayacağınız bir araç ile, yüzölçümü oldukça küçük olan İrlanda’da istediğiniz her yere rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak, trafiğin sağdan değil sol taraftan aktığını ve direksiyonların sağda yer aldığını unutmamalısınız. Bazı yollar çok iyiyken, küçük yerleşim bölgelerinde seyahat ederken dikkatli olmanızı öneririz. Özellikle kış ayları sert geçen ülkede, kar yağışı sonrası buzlanmalar görülmektedir.

Düşük bütçeli bir havayolu olan Rynair, Avrupa’dan İrlanda’ya gelmenin en kolay yollarından biridir. Türkiye’den Dublin’e direkt ve aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Rynair ile seyahat ediyorsanız, bagaj hakkınızın olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Zira, sadece el bagajı ile seyahat eden birisi iseniz, örnek olarak 100 Euro uçak bileti ücreti öderken, 20 kg’lık bir bagaj ile bu fiyat 250 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Hava şartları, yaz aylarında ülkemizin bahar aylarındaki havasına sahipken, kış ayları çok sert değil ılık geçmektedir. Ancak yine de, kıyafet seçimlerinizi daimi bir yağışa göre seçmeniz sizler için iyi olacaktır. Yağmur, olası görünmeyen bir zamanda yağmaya başlayabiliyor. Bu yüzden, dışarı çıkmadan önce yanınıza mutlaka yedek bir kıyafet almanız gereklidir.

Restoranlarda yemek yerken daha iyi bir hizmet almanın en iyi yolu, küçük de olsa bir bahşiş vermekten geçer. Hesabın yüzde 10’u kadar bir bahşiş sonrasında sizlere verilen hizmetin daha iyi olduğunu birebir gözlemleyebilirsiniz. Bu durum berber, taksi veya eczaneler de dahi geçerlidir. İrlanda’yı keşfetmenin bir diğer yolu ise, tren yolculuklarıdır. Başkent Dublin’den başlayan seferler, ülkenin tüm bölgelerine doğru yol alır ve mesafe kısa olduğu için oldukça bir günlük tur keyfi yaşatır.

Kışın, günlerin oldukça kısa olduğunu da bilmenizde fayda var. Sabah 8’de doğan güneş, akşam 16 civarında batmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurmanızı ve gezi planlarınızı geceye bırakmak istemiyorsanız daha hızlı gerçekleştirmenizi öneririz. İrlandalılar oldukça kibar olabildikleri gibi, yeri geldiğinde aşırı kaba davranışlar sergileyebiliyor. Örneğin bir taksiciye teşekkür etmeniz durumunda sizlere jestler yapacağından emin olabilirsiniz. Aynı şekilde, bir garsona teşekkür etmediğinizde yemeğiniz hazır olduğu halde geç getirebileceğinden şüphe duyabilirsiniz.

Pazar günleri, tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, İrlanda Cumhuriyeti’nin de dinlenme günüdür. Bir çok mağaza ve alışveriş merkezi kapalıdır. Yalnızca otoyol kenarlarındaki dükkanlar ve petrol istasyonları açıktır. Bazı dükkanlar ise, öğleden sonra 14’e kadar kapalıdır ve akşam erken saatlerde tekrar kapanır. Alışverişlerinizi gittiğiniz dönemin gün uzunluklarına göre değil, haftanın hangi gününe denk geldiğine göre ayarlamanız yararınıza olacaktır.

İrlandalılar, aşırı küfür kullanan bir toplumdur. Eğer İngilizce biliyorsanız bir çok durumda rahatsız edici konuşmalara şahit olabilirsiniz. Ancak, bu gayet norma bir davranış olarak kabul edilmektedir ve kesinlikle art niyet ile ortaya çıkan konuşmalar olarak algılamamalısınız. Bir İrlandalı, size şaka yapmak için dahi argo kelimeler kullanabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here