Dünyaca ünlü bir gece hayatına sahip olan İrlanda, rahat barları ve pub ortamları ile bilinmektedir. Kafeler, barlar, diskolar ve özellikle publar, haftanın çoğu günü işlek yerlerdir ve yaz aylarının gelmesi ile tüm İrlandalılar, akşam saatlerinde dışarda olmayı seçer. Pub kültürü o kadar gelişmiştir ki, aralarında Bodrum, Kuşadası ve Fethiye gibi yerlerin de bulunduğu dünyanın bir çok tatil bölgesine taşımışlardır. Temple Bar, Irish Pub ve ünlü edebi şairlerin isimleri ile açılan bir çok yerli mekanda rahat ve özgür bir ortam vardır. Yaşlıdan gence herkes eğlence için buraya gelmektedir. Akşam saatlerinde arkadaşlar ile buluşmanın en iyi yönlerinden biri de pub veya barlarda toplanmaktır. Kozmopolit bir yapıya sahip olan Dublin, gece hayatının özellikle bahar ve yaz aylarında aralıksız devam ettiği bir yerleşim yeridir. Cork şehri, öğrenci ve sanayi menşeili nüfusun çok olduğu halde gece hayatından hiç bir şey kaybetmeyen yerlerdendir.

Restoranlar, akşam yemeklerini dışarda yemek isteyen bir çok İrlandalı gibi, ülkeyi ziyarete gelen turistlerin de tercih ettiği yerlerdir. Bir çoğunda canlı müzik bulunur ve rock, alternatif, dans ve oldies tarzdaki müzikler çalmaktadır. Alkol, oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır ancak TL bazına dönüştürdüğünüzde, fiyatlar ülkemizdekinin bir kaç katı çıkabilecektir. Örnek olarak bir bira Türkiye’de 9 TL iken, İrlanda Cumhuriyeti’nde 3 Pound olabilir. Anlık kur itibayle 21 TL’ye denk gelen bu örnek gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yerel müzisyenler, genel olarak küçük mekanlarda sahne alırken, İngiliz ve Amerikan sanatçılar başta olmak üzere dünyada tanınmış bir çok ünlü sima, Dublin ve Cork gibi büyük şehirlerde konserler vermektedir.

Avrupa’daki en hareketli gece hayatına sahip ülke diyebileceğimiz İrlanda’da ünlü bir söz vardır. ‘Tanrı, viskiyi yaratmıştır ve bu yüzden İrlandalılar dünyayı asla yönetemeyecektir. Bu söz, aslında viskinin İrlanda kültürüne ne kadar adapte olduğunun bir kanıtı sayılabilir. Ortaçağdan beridir bir çok toplum, kış aylarında ısınmak için vodka, tekila ve viski gibi içecekler içmiş olsa da, İrlandalılar, ortaçağda dahi viskiyi bir eğlence içeceği olarak kullanmışlar ve bu kültür 21. yüzyıla kadar orjinal amacıyla gelebilmiştir. Galway gibi kentlerdeki pub, disko veya barlar sadece viski türlerinden oluşan ürünler satarken, bazıları yüzlerce çeşit viski şotlarla gösteriler yapmaktadır. Ülke hakkında politika konuşmak, alkol almak, müzik dinlemek ve eğlenmek gibi amaçlar ile arkadaşlar arasında yaygınlaşan viski, ülkeye gelen her turistin mutlaka denemek istediği bir içecek olmuştur. Orjinal bir çok marka, yüzyıllardır İrlanda başta olmak üzere, dünyanın pek çok yerine ihracat yapmaktadır ve ülke ekonomisinde büyük payı bulunmaktadır.

Kültür açısından İngilizler ile kesinlikle karıştırlmaması gereken bir toplum olan İrlanda, insanların sıcakkanlı ve soğuk olmayı, karşısındaki insana göre anlık değiştirebildiği bir yapıya sahiptir. Akşam saatlerinde etrafta gezinirken rahat bir şekilde yardım alabilirsiniz. Restoran çalışanları gayet kibar bir yaklaşım sergiler ve ülkenin ana dillerinden biri olan İngilizce dil becerileri sayesinde hiç anlaşmazlık yaşanmaz. Haftasonlarını eğlence için seçen bir çok İrlandalı, kafeleri ve restoranları doldururken, gece yarısından sonra adeta bir diskoya dönüşen mekanlara da akın eder.

Dublin kenti, başkent olmasının yanı sıra ülkenin gece hayatının kalbi gibidir. Yaz aylarında oluşan güzel havalar sayesinde bir çok festival, etkinlik, konser ve gece aktivitesi yapılabilmektedir. İrlandalıların çoğu, haftasonlarını Dublin’de geçirmeyi tercih eder. Kalabalıkların oluşmasının nedeni de budur. Haftaiçi günleri ise, bir çok yerli çalıştığı için daha az yoğunluk oluşur ancak yine de bomboş bir cadde göremezsiniz.

Gece kulüplerinin çoğu saat 03’e kadar açıktır ve giriş ücretleri düşüktür. Eğer eşiniz ile birlikte rahat bir vakit geçirmek isterseniz, publar ve barlar daha uygun yerler olacaktır. Zira bir çok kulüp, Avrupai tarzda kurulmuştur ve oturmak istediğinizde boş yer bulamayabilirsiniz. İçecek fiyatları oldukça uygun, ancak bir kez daha TL hesabını yaptığınızda fazla ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Yerel içeceklerin yanı sıra, ithal ürünler de bulunabilen küçük mekanlara da giriş yapabilirsiniz. Ailecek eğlenmek isteyenler için yaş sınırının uygunlanmadığı gece mekanları da bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here