Gelenekselliğin modernizmle bir karışımı olan İrlanda mutfağı, günümüzde Amerikalıların vazgeçilmezi olan Aziz Patrik Günü’nün de dahil olduğu ve içerisinde yemek barındıran dini etkinliklerin çıkış noktasıdır. Kaliteli ürünlerden elde edilen klasik yemeklerin yanı sıra, dünya mutfağından esinlenerek ortaya çıkarılan ilginç yiyeceklere kadar bir çok farklı alternatif, ülkeyi ziyarete gelen gezginler için mutluluk kaynağı olmaktadır. Bir çoğuna göre patates, İrlanda’nın en çok tükettiği popüler yiyecektir. Ancak mutfakları sadece bu üründen oluşmuyor.  Ülkenin yemyeşil meraları sayesinde, sığır eti ve kuzu, dünyanın her yerinde en iyi üretilen ürün olarak kabul ediliyor ve bugünün İrlandalı şefleri, basit yerel malzemelerle heyecan verici şeyler yapıyorlar.

İrlanda’nın kesinlikle kaçırmadan yediği öğün olan kahvaltı, İnglizlerce bulunan ancak zaman geçtikçe ülkeyle özdeşlemiştir. Genellikle kızarmış domates, mantar, beyaz ve siyah ‘puding’, patates, pastırma ve kanlı domuz etinden oluşmaktadır. Klasik olarak İngiliz kahvaltılarında gördüğümüz kuru fasulye de vazgeçilmez ürünler arasında yer alır. Aynı zamanda tost ve çay kombinasyonu tercih edilen kahvaltı tarzlarındadır.

İrlanda Güveci

Alpha

Genel olarak en yaygın tariflerinin patates, soğan ve kuzu etinden oluştuğu İrlanda güveci, tarihini yüzyıllar öncesine dayandığı ve bir ortaçağ yemeği olarak kabul edilen bir türdür. Geçmiş dönemlerde yaygın olarak kullanılmayan kuzu etinin yerine süt keçisi ve koyun eti kullanılmıştır. Özellikle kış aylarında bir çok İrlanda restoranının menüsünde görebileceğiniz güveç, kekik ve biberiye gibi ek malzemeler ile lezzetlendirilir. Dublin’de bulunan Brazen Head gibi mekanlar, İrlanda güvecinin orjinaline en yakın şekilde hazırlayan restoranlardandır.

Galway İstiridyesi

Rich S.

İzmir’in ünlü midyesi gibi her ağız tadına uygun olabilecek ve ülkede oldukça popüler bir ara öğün olan Galway istiridyesi, dünya çapında üstün bir tad olarak kabul edilmektedir. Deniz ürünleri seven gezginler için kesinlikle kaçırılmaması gereken etkinliklerden biri olan Galway Uluslararası Deniz Ürünleri Festivali, istiridye başta olmak üzere pek çok deniz ürürünün bulunabildiği ve tadımlanabildiği yerdir. Atlantik Okyanusu’ndan elde elde edilen istiridyeler, yerel olarak en çok tüketilen deniz ürünlerinin başında gelir. Galway ise, soğuk denizlerinden çıkan bu canlıyı, iyi bir pazarlama tekniği ile farklı tarzlarda servis eden başlıca şehirdir.

Sodalı Ekmek – Ballymaloe House

Heinz Bunse

İrlanda, toplumumuza benzer bir şekilde her öğün ekmek tüketen bir yapıya sahiptir. Durum böyle olunca, ekmek konusunda uzmanlaşmış fırınlar ve tarifler ortaya çıkıyor. Örneğin, sodalı ekmek maya yerine soda kullanılması ile hamurun kabartılması sonucu çıkan türdür. Kahverengi ve beyaz olarak kullanılabilen un, ayran ve tuz ile birlikte dahi karıştırılarak yeni türler ortaya çıkarılabiliyor. Ballymaloe House gibi mekanlar, kendilerine özgü tür ve boyutlarda ekmek satan en bilindik fırınlardan biridir. Aynı zamanda, ülkede ekmek kullanılan bir çok tatlı türü de bu mekanda görebileceğiniz gıdalar arasındadır.

İrlanda Midyesi

Mary Carolan

İzmir’in ünlü midyesiyle karşılaştırdığımız istiridyeler, yerini İrlanda midyesine bırakabilir. Ülkedeki en iyi deniz ürünlerini tatma isterseniz, Atlantik Okyanusu’nun vahşi doğasına doğru gitmeniz gerekmektedir. Ürünler buradan toplanır ve kısa bir süre sonra şehir merkezlerine dağılır. Midye, Dublin başta olmak üzere alkol sonrası veya beraberinde tüketilen popüler şehir yiyeceklerinden biridir. Thr Winding Stair restoranı veya Molly Malone gibi yerler, yerel bira ve benzeri içkilerin yanı sıra veya ara yemek olarak midye sunabilmektedir. Cork’ta da oldukça yaygın olan midye, Clogherhead yengeci, kahverengi karides, patates cipsi veya mayonezli soslar ile birlikte tercih edilen bir yiyecektir.

Barm

Sainsbury’s

 

Barm, Cadılar Bayramı ile özdeşleşmiş bir İrlanda aparatifidir. Kuru üzüm ile yapılan bir ekmek türüdür ve tatlı niyetine tüketilebilmektedir. İrlanda’da Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan barm, madeni para, bezelye ve halka öğeler gibi bir çok geleneksel ürünün şans dilemek adına bir araya geldiği bir bayram olan Cadılar Bayramı’nın çocuklara yönelik bir geleneği iken, günümüzde turistler tarafından en sevilen yiyecekler arasına girmiştir.

Colcannolar

Mary Younkin

Colcannolar, aslında bir patates püresidir ve içerisine eklenen süt, tereyağı, karabiber ve lahana ile birlikte servis edilir. Özellikle Temple Bar’da yer alan Aziz John Gogarty restoranında popüler olan yiyecek, bir şarkıya dahi adını vermiştir. Cadılar bayramının bir diğer öne çıkan unsurudur ancak yıl boyunca çoğu İrlandalı severek tüketmektedir. İçerisine haşlanmış jambonun da dahil edilebildiği yemek, pek çok restoranda ana yemekler arasına girmektedir. Bu yüzden önünüze gelecek porsiyonun oldukça doyurucu olacağını aklınızda tutmalısınız.

Guinness Kek

one ordinary day

Guinness kek, çikolatalı bir karışımın üzerine simetrik bir şekilde yerleştirilen beyaz kısmı ile bir bütün oluşturan lezzetli bir yiyecektir. Orjinal olarak İrlanda’ya ait bir tatlıdır ve krem peynirden oluşan üst kısmı ile ilginç bir tada sahiptir. Özellikle tercihinizi en iyisi tarafında kullanmak istiyorsanız, Dublin’deki popüler mekanlardan biri olan Pleasents Place’te yer alan Cake Cafe’ye uğrayabilirsiniz.

Coddle

Donal Skehan

Akşam yemekleri, genel olarak ağır tadlar içermez ancak coodle gibi yiyecekler, pastırma, sosis, soğan ve patates ile yapılan buğulama yöntemi ile yapılan bir tür yiyecektir. Edebiyatta dahi adı geçen bir yemek türü olan coddle, James Joyce, Sean O’Casey gibi isimlerin dahi kitabında yerini almıştır. Dublin başta olmak üzere tüm büyük şehirlerde bulabileceğiniz restoranlar yer alır. Fiyatlar ortalamanın üzerinde olan mekanlar, daha farklı eklemeler yaparak geliştirmeler sağlayan yerlerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here