Ülkenin gelişmiş ulaşım ağı ve küçük arazisi İrlanda’yı dolaşmayı kolaylaştırır. Günlük işe gidip gelmeyeceğinizi veya hafta sonları ülkeyi keşfetmeyi planladığınızı düşünürseniz, ülke dışına çıkmak dahi bir saatinizi alıyor. Belfast ile Dublin arası, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arası 2 saatlik bir yolculukla katedilebilecek bir kısalıktadır.  İnsanlar  ve çevre için en iyi ulaşım türü olan bisiklet kültürü İrlanda ve özellikle şehirlerde büyüyerek gelişmektedir. Banliyö bisikletçiliğini teşvik etmek için hükümet bir Bisiklete İş Programı düzenlemiştir. Katılan işverenler, çalışanın belirli bir süre boyunca vergiden muaf maaş kesintileriyle zaman içinde geri ödediği bir işçinin bisiklet ekipmanına (bisiklet, kask, kilit ve diğer aksesuarlar için 1000 Euro’ya kadar) ödeme yapmayı kabul etmektedir. Hal böyle olunca, gencinden yaşlısına bir çok İrlandalı bisiklet sürmektedir. Sizde kiralama şirketlerinden veya bilet ile sokaktaki bir parktan alabilir ve şehir turunuzu kendi aracınızla atma keyfini yaşayabilirsiniz.

Araba paylaşımı sadece ara sıra araba kullanımına ihtiyaç duyanlar için veya otoparkın telaşlı olabileceği şehirlerde yaşayanlar için uygun fiyatlı bir seçenektir. Dublin ve Cork’taki GoCar, üyelerine birçok istasyonundan birinde bir araba alarak saat başına veya günlük olarak araçlarını kullanmalarına izin veriyor. İrlanda’da bir araba satın almayı seçerseniz, hem yeni hem de kullanılmış arabaların büyük bir pazarını bulacaksınız. Yeni arabalar genellikle doğrudan garajlardan ve satıcılardan satın alınır ve kullanılmış arabalar web adreslerinde bulunabilir.

Başkentin toplu taşıma sistemi, otobüs, tren ve tramvaylardan oluşuyor ve bunu ülkenin en kapsamlı hizmeti haline getiriyor. Yolda, Dublin Otobüsü şehir merkezindeki ve banliyölerde ve bazı güzergahlarda saat 4 gibi geç saatlerde seyahat sağlayan Nitelink’te sıkça çalışan geniş bir otobüs ağına sahiptir. Dublin’de metro yok. Bunun yerine, metrosu Dublin Bölgesi Hızlı Ulaşım (DART) ve banliyö trenlerinden oluşuyor ve bu da şehrin içine ve dışına gitmek için hızlı bir yol olarak kabul görüyor. DART kıyıları boyunca ilerlerken, hem şehir merkezine hem de şehrin kuzey ve güneyindeki daha küçük sahil kasabalarına hizmet verir ve banliyö trenleri komşu ilçelerde daha uzak kasabalara hizmet verir.

Cork, Galway, Limerick ve Waterford’un hepsinin Bus Éireann tarafından sağlanan şehir içi otobüs seferleri vardır. Cork, Galway ve Limerick’in tümünde halka açık bisiklet paylaşım sistemleri var. Taksiler genellikle şehirlerde bulmak kolaydır, ancak daha küçük şehirlerde telefonla önceden rezervasyon yaptırılması gerekebilir. MyTaxi, ülkemizde bir ara kullanıldıktan sonra yasaklanan UBER gibi uyguluma olarak taksi rezervasyonu yapmak için uygun bir yoldur, uygulama ile bir kredi kartı veya banka kartı kaydı yaparak, cüzdanınızı almadan taksiler için rezervasyon yaptırabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Bus Éireann, çeşitli kros otobüs güzergahlarının yanı sıra kırsal ve şehir genelinde hizmet veren ulusal otobüs şirketidir. Dublin Coach ve Citylink, şehirler ve havaalanları arasında hızlı ve verimli hizmetler sunan havalimanı transfer şirketleridir. İrlanda Demiryolu, ülke çapında bir dizi farklı demiryolu servisini işleten ulusal demiryolu sistemidir. Şehirlerarası Trenler, hızlı, konforlu bir yolculuk hizmeti sunar ve tipik olarak saatlik çalışır. Toplu taşıma biletleri genellikle nakit olarak satın alınabilir. Dublin Otobüs ücretleri için ödeme yaparken, doğru bir para alışverişi yapmanız ve banknotların kabul edilmemesi nedeniyle madeni para kullanmanız gerekir. İrlanda Demiryolu ve kros otobüs biletleri genellikle indirimli fiyatlarla çevrimiçi olarak rezerve edilebilir.

A Leap Card, yeniden kullanılabilir bir akıllı karttır, bu da otobüs, Luas ve DART / banliyö demiryolu üzerinde daha uygun ücretler sağlar. Kartlar, en uygun mağazalardan satın alınabilir ve mağaza içi veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Dublin, Cork, Galway, Limerick ve Waterford’da toplu taşıma araçlarını nakit taşımak zorunda kalmadan kullanmanıza olanak tanır. Kartın kullanımında çoğu ücretler indirimden yararlanır ve bu da ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Zira günümüzde Pound/TL kuru yaklaşık 6,7 TL’ye denk geliyor.

Üç uluslararası havalimanına (Dublin, Cork ve Shannon) sahip olan ülke, dünyanın geri kalanını İrlanda’dan çok rahat bir şekilde erişilebilir kılmaktadır. 38 ülkedeki 170 havalimanından direkt olarak Dublin’e uçabilir ve Aer Lingus, Emirates ve Lufthansa ve Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere 28’den fazla havayolu şirketi tarafından hizmet verilir. Avrupa çapında 25 ülkeye ucuz uçuşlar sunan bütçe havayolu Ryanair’in avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede Avrupa çapında hafta sonu gezileri için harika bir merkez haline gelebilirsiniz. Ancak, bu gezilere olabildiğince az eşya götürmenizi öneririz. Zira, bagajınız olmadan uçağa binmek isterseniz, fiyatlar oldukça uygun oluyor. Arabanızı yolculuğunuzda yanınıza almak istiyorsanız, Dublin, Wexford ve Cork limanlarından İngiltere ve Fransa’ya feribot seferleri yapılabilir. Rotalar için İrlanda Feribotlarını, Stena Hattı ve Brittany Feribotlarını kontrol etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here