İrlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

İrlanda, politik devrimlerin, şiir ve edebiyat yazarlarının, ünlü sinema oyuncularının ve daha pek çok önemli ismin anavatanı olarak bir çok yönüyle ziyaret edilmesi gereken bir ada ülkesidir. Bir çok insan da, bu bilgilere ulaştığı için mutlaka uğramak istiyor. Örneğin 2014 yılında, tam 7 milyon kişi İrlanda’yı ziyaret etmiştir. Nüfusunun yaklaşık 2 katı kadar bir turiste hitap edecek özellikleri ile İrlanda, kesinlikle mükemmel bir ülkedir. Yaz ayları, ülkenin en sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos dönemine denk gelir. Kış ise, en soğuk ayları ile Kasım-Şubat arasında uzunca bir dönemdir. İlkbahar ayları ise, ülkenin yemyeşik bir örtüye büründüğü, şelaler ve çayların akmaya başladığı ancak sık sık yağmur yağan bir dönemi kapsar.

İrlanda’nın hava durumu değişebilir, ancak aşırı değil. Sıcaklık kışın donma noktasının altına nadiren düşer veya yazın 21 derecenin üzerine çıkar. Yılın zamanına bakılmaksızın parlak güneşi ve bulutlu gökyüzünü ard arda görmek nadir bir durum değildir. Gezi zamanlaması, ne kadar yağmur göreceğinizi (veya güneşi) etkileyecektir. Yazın gün ortası saat 11: 00’e kadar uzanıyor. Temmuz ve Ağustos ayları en güneşli aylardır aynı zamanda ülkenin en yoğun olduğu zamanlar olsa da tercih edilebilir. Kasım ve şubat ayları arasında İrlanda karanlık, soğuk ve nemlidir, ama aynı zamanda daha sessiz ve daha huzurlu bir ziyaret zamanı olabilir.

İrlanda, Aziz Patrick Günü’nü gibi dini bayramlardan daha fazlasını kutlayan bir ülkedir.  Örneğin, 16 Haziran’da Dublin sokakları Bloomsday’a katılan James Joyce hayranları ile dolup taşar. Yazarın çığır açan romanı Ulysses’in geçtiği tarihi tarihin yıldönümü olarak kutlanır. Batı İrlanda’da, Killorglin’in County Kerry kasabası, her Ağustos ayında Puck Fuarı’nın düzenlendiği yerdir. Burada, yerel bir genç kız, festival süresince “Kral Puck” unvanını kazanan vahşi bir keçi ile sembolik olarak evlendirilir. Eylül, istiridye severlerin dikkatini Galway’e çekerken, yaz aylarında kırsal kesimde müzik festivalleriyle dolup taşan yerler de göz alıcıdır.

Yaz, İrlanda’nın yüksek sezonudur ve uçak bileti ve konaklama fiyatlarında buna benzer bir artış söz konusudur. Bu zamanlar, İrlanda’da olmanın en kalabalık zamanı olmasına rağmen, yaz en küçük B & B’lerin ya da kırsal mekanların (yılın geri kalanında kapatılmış olsa bile) açık olduğu süredir. Yaz aylarında uzun gün ışığı alan saatlerde, tek bir günde daha fazla etkinlik yapmak daha kolaydır. Aziz Patrick Günü, hem kalabalığa hem de masraflara bağlı olarak yaz aylarının hemen ardından geliyor. Tatilinizi Dublin’in Temple Bar Bölgesi’nde, renkli festivaller için geçirmeye karar vermediğiniz sürece, 16 Mart civarında ülkeye seyahat etmekten kaçınmak en iyisidir.

Kış, İrlanda’yı ziyaret etmek için en az tercih edilen zaman dilimi olmakla birlikte, hava durumu da en kötü durumda olmaktadır. Hava ve kalabalıklar arasında güzel bir denge sağlamak için, ilkbahar veya sonbahar ayları daha uygun olacaktır. Noel ve Aziz Patrick Günü’nin dışında, İrlanda’nın dere ve kara kışları da yılın en ucuz zamanıdır. Bazı konaklamalar kış mevsiminde mevsimlik fiyatlar sunabilir, aynı zamanda bazıları bahara kadar kapalı olabilir. Yaz ayları, özellikle Temmuz ve Ağustos, yaz mevsimlerinde ve kış mevsiminde mevcut olan uçuşlardan çok daha yüksek uçuş ücretleri ile örtüşmektedir. Oteller ayrıca yoğunluktan faydalanarak fiyatları yükseltmektedir.

Cat Laughs Festivali

thecatlaughs

2 – 6 Haziran tarihlerinde düzenlenen ve İrlanda’nın en favori festivali, eski bir ortaçağ kenti olan Kilkenny’nin atmosferik ortamında düzenlenen ve oldukça beğenilen bir etkinliktir. Festival, Haziran ayındaki ilk haftasonunda gerçekleşir ve İrlanda çizgi roman yeteneğinin gelişmekte olan zenginliğine bir atıf olarak 1994 yılından beri organize edilmektedir. O günden bu yana festival, uluslararası alanda alkışlanmış bir festival olmuş ve  bir avuç gösteriden oluşan küçük bir etkinlik, günümüzün en iyilerinden biri haline gelmiştir.

Galway İstiridye Festivali

Complexmania

Her Eylül 1954’ten beri, Galway’deki Clarenbrige, İrlanda’nın en tanınmış uluslararası Gıda Festivali ve dünyanın en uzun süredir düzenlenen Uluslararası İstiridye Festivali olan Galway Uluslarlarası İstiridye & Deniz Ürünleri Festival’i kutlarken deniz ürünleri ve istiridye ile kolayca yerel lezzetler de tadabilme imkanı sunmaktadır. İstiridyesi ile ünlü olan Galway kenti, her eylülde dolup taşmaktadır.

Cork Caz Festivali

LORNA

Yıllardan beridir caz müziğine yön veren Ella Fitzgerald, Chick Corea, Herbie Hancock ve Dizzy Gillespie gibi isimlerin eserlerinin çalındığı Guinness Cork Caz Festivali her yıl ekim ayında İrlanda’nın en doğal kalabilmiş yerlerinden ve  güney başkenti Cork’ta gerçekleşir. İrlanda’nın amiral sanat ve kültür etkinliklerinden biridir ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri çekmektedir. Festival, 90’ın üzerinde mekanda dünya klasiği caz ve caz ile ilgili sesler içeren olağanüstü bir programa sahiptir. Avrupa’nın en iyi caz festivallerinden biri olarak bilinir.

Dublin Yazarlar Haftası

Julien Behal

İlk kez 1998’de kurulan Dublin Yazarlar Festivali, dünyanın en iyi yazarlarının çoğunu izleyicileriyle tartışmak, onları sevindirmek ve büyülemek için toplandığı bir etkinliktir. Medya tarafından “en iyi uluslararası edebi yetenekler dizisi” ve “ülkenin en başarılı ve en iyi yıllık edebi etkinliği” olarak tanımlanmaktadır. Yıllık olarak mayıs ayında düzenlenmektedir.

Fleadh Cheoil na hÉireann

Adrian Langtry

Fleadh Cheoil na hÉireann ya da İrlanda Müzik Festivali, Kuzey İrlanda’da 60 yılı aşkın bir süredir düzenlenmektedir ancak 2013 yılında ilk kez Derry sınırını geçerek ülkeye de adımını atmıştır. Fleadh Cheoil’in amacı, İrlanda geleneksel müziğinde rekabette standartlar oluşturmaktır. Yarışmanın çeşitli aşamaları vardır. İrlanda’da, All-Ireland Fleadh’e giden il ve il müsabakaları takımları bulunmaktadır.

Galway Yarış Festivali

Patrick Dinneen

İrlanda’nın en büyük ve en ünlü yarış festivali, her yıl Temmuz ayının son haftasında Ballybrit Hipodromu, Galway’de düzenleniyor ve yedi gün süren amansız mücadeleyi konu alıyor. Hafta boyunca Galway yarışlarına 250.000 kişi katılıyor ve eğlenceli bir yedi günlük etkinlik olarak kabul ediliyor. Ayrıca yeni arkadaşlar ve harika anılar yaşayarak ayrılmak da cabası olacaktır.

Kilkenny Sanat Festivali

anocht_admin

2018 itibariyle 40. yılına girerken, Kilkenny Sanat Festivali başlangıçta bir grup klasik müzik tutkunu tarafından kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda festival programlarını genişletmiş ve artık klasik müzik, tiyatro, dans, edebiyat, görsel sanat ve zanaat dahil olmak üzere sanatsal uğraşlar şölenine dönüşmüştür. Kilkenny Kalesi, Aziz Canice Katedrali ve Kara Manastır dahil olmak üzere güzel ortaçağ kentinin tarihi mekanlarında birçok etkinlik gerçekleşmektedir.

İrlanda’da her yıl 9 resmi tatil vardır. Resmi tatiller, özel bir günü veya başka bir etkinliği anmak için düzenlenmiş olabilir, örneğin, Aziz Patrick Günü veya Noel Günü gibi tatiller sayılabilir. Resmi tatillerde, bazen banka tatili denir, çoğu işletme ve okul kapanır. Diğer hizmetler, örneğin, toplu taşıma hala çalışır, ancak genellikle kısıtlı programlarla işletilirler. İrlanda’da yıl başı 1 Ocak günü kutlanırken, Aziz Patrik Günü 17 Mart tarihine denk gelir.

Paskalya Pazartesi günü, Mayıs-Haziran-Ağustos aylarının ilk Pazartesi günü olarak kabul edilmektedir. Ekin ayının ilk Pazartesi günü de dahil edilmektedir ve resmi tatildir. Noel Günü, 25 Aralık’ta kutlanır ve tüm Hristiyan inancına sahip ülkeler ile aynı gün düzenlenen programlar ortaya çıkar. Aziz Stephan Günü ise, İrlanda’daki en bilindik resmi tatil olarak Noel’den bir gün sonrasına, 26 Aralık’a denk gelmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here