Kilkenny’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Nore Nehri’nin güzel kıyılarında yer alan, Dublin merkezine yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşılabilen ve pek çok kesim tarafında sadece turistler için hizmetlerin yer aldığı bir yerleşim yeri olan Kilkenny, İrlanda’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Dolambaçlı sokakları, Eski dünya hissini ayakta tutan atmosferi ve bir çok göz alıcı Georgiyan dönemi binaları ile de dikkat çekicidir.

Verimli tarım arazilerinin yanı sıra modern yapıların ve ticaret olanakları ile de önemli bir nokta olmayı sürdüren kent, Dublin’den buraya gelmek için araba sürmekten kaçınanlariçin düzenli olarak tren ve otobüs bağlantılarına sahiptir. Sahip olduğu bir çok nokta, sadece turistik amaçlara yönelik olarak korunmuş, geliştirilmiş ve dizayn edilmiştir.

Genellikle Dublin ile birlikte anılan yerleşim yeri, başlı başına önemli bir turizm merkezidir. Genel olarak yaz aylarında tam doluluğa ulaşan otelleri ve sahil kıyısı ile her ne kadar sıkıcı gibi görünse de, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir şehir-kasabadır.

Gezilecek Yerler

Kilkenny Kalesi ve Parkı

Wikimedia

Nore Nehri üzerinden karşıya bağlantı sağlamak için yapılmış köprülerin hemen kenarında, Kilkenny’nin en stratejik bölgelerinden birinde yer alan kale, şehrin ‘yüksek kasaba’ olarak adlandırılan bölümünü panoramik olarak görebileceğiniz bir yüksekliğe sahiptir. Uzun yıllar ayakta kalabilmesinin ardında geçirdiği bir çok restorasyon ve yenileme çalışması bulunmaktadır. Mimari tarzların bir karışımı niteliğinde olan köprü, orjinal olarak Anglo-Norman stilinde, taştan yapılmıştır ve yaklaşık 600 yıl boyunca İrlanda’nın en güçlü ailelerinden biri olan Butler’in ikametgahı olarak kullanılmıştır.

Ülke tarihinde önemli rollere sahip olan kale, yerleşim yerinin merkez kıyısında bulunur ve gezebileceğiniz yaklaşık 20 hektarlık bir bahçe kesimine sahiptir. Sayısız türdeki güllerin bulunduğu bahçe,  1967 yılında halka açık hale gelmiştir ve özellikle yaz aylarında temiz havası ile ziyaret tercih sebeplerindendir. Kaleye ve bahçeye girmek isteyen yetişkinler 6, yaşlı ve öğrenciler 4 ve 6 yaşından küçük çocuklar ise 2,5 Euro ücret ödemelidirler.

Ulusal El Sanatları Galerisi ve Kilkenny Tasarım Merkezi

William Murphy

Kalenin tam karşısında yer alan ve Kilkenny’nin eski kale ahırlarında halka açılan galeri, triko, tekstil, takı, çömlek ve çağdaş İrlanda zanaatlerinden örnekler sergilenen bir yerdir. Orjinal olarak İrlanda’da, el emeği ile üretilen ürünlerden oluşan etkileyici bir serginin yer aldığı yapı, her gün açıktır ve içerisinde perşembeden Cumartesi gününe kadar hizmet veren muazzam bir restorana ev sahipliği yapmaktadır.

Galerinin bitişiğinde ise modern tasarımcılar, zanaatkarlar ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş ve sürekli eklemeler yapılan bir tasarım merkezi bulunmaktadır. Sanat galerisinde ve tasarım merkezinde, özellikle kış aylarında bir yoğunluk söz konusudur. Bu yüzden, Kilkenny ziyaretinizi yaz aylarına denk getirmiş iseniz bu cazibe merkezini ziyaret etmenizi öneririz. Dublin, İrlanda ve Kilkenny’deki el sanatları hakkında en temel bilgileri burada öğrenebilirsiniz.

Aziz Meryem Katedrali

William Murphy

Oldukça küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen, İrlanda’daki en değerli dini yapılardan birine ev sahipliği yapan Kelkenny, Neo-Gotik tarzının en nadide örneklerinden biri olan Aziz Meryem Katedrali’nin bulunduğu yerdir. Kaleye sadece 10 dk’lık yürüyüş mesafesinde yer alan katedral, William Deane Butler tarafından tasarlanmıştır.

Kalenin de yapımında soyimsileri geçen Butler ailesinin bir bireyi tarafından tasarlanmış olmasının yanı sıra, Castle Yard’dan 10 dakikalık bir yürüyüşle ziyaretçilere Neo-Gotik Aziz Meryem Katedrali’nin girişine çıkacak. Kilkenny Turizm Ofisi (Rose Inn Street) küçük bir yol ve Kilkenny Kalesi’ne üç dakika uzaklıktadır.

William Deane Butler tarafından tasarlanan Katedral, 1843 yılından kalmadır ve kent boyunca görülebilen etkileyici simgesel yapı kulesi 56 metre yüksekliğe kadar yükselmektedir. Sunak İtalyan mermeridir ve Aziz Cosmas, Damian, Clement ve Victoria’nın kalıntıları burada bulunur. Kahve, çay, kek ve aperatifler sunan hoş bir çay salonu bulunmaktadır.

Rothe Evi ve Bahçeleri

scot2342

Kilkenny’nin belki de ünlü olmasının en büyük sebeplerinden biri de Rothe Evi’dir. Aziz Meryem Katedrali’nden yakşlaşık 5 dk’lık bir yürüyüş sonrasında ulaşabileceğiniz yer, 1594 yılında inşa edilmiş ve Tudor Rothe adındaki bir tüccarın ikamet ettiği evdir. 1966 yılında restore edilerek ziyarete açılan bina, o günden günümüze kadar önemli bir turistik merkez haline gelmiştir.

İçerisinde barındırdığı Kilkenny Arkeoloji Derneği, müze ve kütüphane bölümleri en çok ilgi çekici yerlerdir. Oldukça eski bir Viking kılıcına, bir soy araştırma merkezine ve ortaçağ döneminde kullanılmış bir dizi kostüme ev sahipliği yapan müze, 17. yüzyıldan kalma bahçe bölümünü, 2008 yılında yeniden düzenleyerek ziyarete açılmasıyla ününü daha da artırmıştır. Bulunduğu yerdeki caddenin tam karşısında ise 1794 yılında inşa edilen Adalet Sarayı’nı görebilirsiniz. Müzeye giriş yetişkinler için 5, yaşlı ve öğrenciler için ise 4 Euro’dur.

Aziz Canice Katedrali ve Kulesi

Wikimedia

Rothe Evi’ne sadece 5 dk’lık yürüme mesafesinde bulunan ve İrlanda’daki en popüler miras alanlarından ve ünlü ziyaret merkezlerinden biri olan katedral, Viche Sokağı’nda, Kelkinny’nin kuzey ucundaki konumu ile eşsiz bir yapıdır. Gotik tarzda inşa edilen yapının en dikkat çeken bölümü ise yuvarlak bir yapıya sahip olan kulesidir. İnşa edildiği yer eski bir kiliseye aittir ve uzun bir sürecin ardından, 12. yüzyılda başlanılıp 1820 yılında tamamlanabilmiştir.

Kule bölümü ise 14. yüzyılda eklenmiştir. En son restorasyon işlemleri 1863-64 yıllar arasında uygulanmıştır. İrlanda sınırları içerisinde bulunan ve halka açık olan iki kuleden biridir ve iç mekanının geniş karakteri göz alıcıdır. Katedral uzun yıllar tamamlanamadığı için, kulenin Kilkenny’deki en eski yapı olduğu kabul edilmiştir. Şehrin harika manzaralarına şahit olabileceğiniz tepesi, her detayı ile etkileyici bir ortaçağ yapısıdır. Katedrale ve kuleye giriş yapmak isteyen yetişkinler 6, öğrenci ve yaşlılar 5,5 ve aileler 15 Euro ödemelidir. 12 yaşından küçüklerin kaleye girmesine izin verilmemektedir.

Kara Manastır

Irish Dominican Photograf

Aziz Carnice Katedrali’nden kente doğru (güneye) biraz ilerlediğiniz takdirde görebileceğiniz Kara Manastır, High Toen arasındaki sınır bölge olan Bregagh Nehri kıyısında bulunmaktadır. Sağ tarafında Abbey Caddesi, döneminde Karayip Kilisesi olarak önemli bir tarihi yapı olan Black Freren Kapısı ve Kara Manastır Kilisesi bulunmaktadır.

Bulunan verilere göre tarihi 1230’lu yıllara dayanıyor olsa da, pek çok otorite bu bilginin doğruluğundan şüphe duyduğu için kabul etmemektedir. Orjinal olarak manastır 14. yüzyılda inşa edilmiştir ve kulesi 15. yüzyılda eklenmiştir. Göze çarpan özellikleri arasında ise Kutsal Üçlü freskosu, Aziz Dominik’e ait bir oyma meşe figürü ve ortaçağ dönemini yansıtan bazı detaylar örnek verilebilir.

Dunmore Mağarası

Jor Viking

Kilkenny merkezine sadece 15 dk’lık bir uzaklıkta yer alan ve N78 yolu boyunca ilerlediğinizde karşınıza çıkan antik mağara, yıl boyunca pek çok meraklı gezginin uğradığı bir turistik cazibe merkezidir. Milyonlarca yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir dizi doğal bölümden oluşan mağara, 6 metre yüksekliğe varan yerleri ile oldukça ihtişamlı ve bir o kadar da gizemli bir görünüme sahiptir.

İlk olarak 9. yüzyılda İrlanda asıllı Triad’lar tarafından keşfedilen mağara, madeni paraların, kemik kalıntılarının ve bir çoğu 10. yüzyıla ait basit ev aletleri gibi bir çok eşya barındırmaktadır. Doğal bir alan olmasına rağmen, bölge yönetimi tarafından koruma altında olduğu için yetişkinlerden 3, yaşlılardan 2 ve öğrencilerden 1 Euro giriş ücreti alındığını aklınızda bulundurmanızı öneririz.

Jerpoint Manastırı

Malcolm Bott

Kilkenny’den civardaki bir yerleşim yeri olan Thomastown’a doğru yaklaşık 25 dk’lık bir yolculuktan sonra ulaşabileceğiniz dini yapı, günümüzde geriye kalan kalıntıları ile görülmeye değer özellikler barındırmaktadır. İlk olarak 1158 yılında kurulan manastır, 1180 yılında başlayan ve 1578 yılına kadar devam eden zorlamalara ve Misterciansların baskılarına dayanamarak işgal edilmiştir.

Ziyaretinizde görebileceğiniz önemli kalıntılar arasında, yapının doğu bölümde yer alan kusal ev ve gün odaları örnek verilebilir. Aynı zamanda, bölgenin en iyi manzaralarını görebileceğiniz ve 15. yüzyıldan kalma bir bölüm olan kulesi de halen ayaktadır. 13. yüzyıla ait bir çok anıtın yer aldığı mezarlık bölümünü de görebilirsiniz. Yapıldığı döneme ait bilgiler veren ince detaylı bir dizi oyma figür de görülecek yerler arasına dahil edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here