Limerick’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İrlanda’nın Limerick Munster eyaletine bağlı olan ve Shannon Nehri kenarına kurulmuş bir noktada yer alan Limerick, ülkenin orta-batısında yer alan eski bir İngiliz kasabasıdır. İrlanda Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük kenti olma özelliği taşıyan Limerick, Shannon Nehri’nin ve kentin kuzey tarafından akan Abbey Nehri’nin de vermiş olduğu avantaj ile yaşanılası bir destinasyondur.

Newtown Pery, kentin kalbinin attığı bölgedir ve daha çok bankaların ve daha lüks yapıların yer aldığı bir merkezdir. Mallow Caddesi ise, Newtown Pery’yi çevreleyen e önemli caddelerden biridir. Çekici şekilde tasarlanmış Georgiyan dönemi binaları ve alışveriş seçenekleri ile göz alıcı bir yerdir.

Kentin diğer bölgelerinde ise, huzurun ve eğlencenin bir arada yaşandığı güzellikte yerler ve ortaçağdan günümüze kadar gelebilmiş Bunratty Kalesi gibi bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Shannon bölgesinde yer alan Adare Köyü ise, sizleri milenyumdan ortaçağa götürecek derecede doğal ve orjinal kalabilmiş bir yerdir.

Limerick, İrlanda’ya direkt olmayan ancak aktarmalı şekilde bir çok uçuşun bulunduğu Shannon Nehri’nden adını almış olan bir havalimanına ve görülmeye değer bir çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan bir kenttir.

Gezilecek Yerler

Kral John Kalesi

ari_stevenfilan

Kentin açıklama kısmında da sıkça bahsettiğimiz ortaçağ dönemini yaşatan bir mimariye ve muhteşem manzaraların görülebildiği bir konuma sahip olan kale, 13. yüzyılda inşa edilen ve kenti düşman saldırılarından korumak ve ilk müdahaleyi yapmak adına nehre sıfır olarak yaptırılmıştır. Limerick’in nehir kıyısına yapacağınız 15 dk’lık bir yürüyüş ile, kentteki en popüler ve ilgi çekici yapılardan birine ulaşabilirsiniz.

İçerisinde Hunt ve Limerick Kent Müzesi’nin de yer aldığı yollardan geçerek varacağınız kale, üç yuvarlak köşe kulesi, dik duvar yapısı ve beş köşeli kale bölümü ile dikkat çekmektedir. Yaklaşık 700 yıl önceden günümüze kadar tüm ihtşamını koruyarak gelmiş olan yapı, Shannon Nehri’nin cazibesinden faydalanarak etkileyici bir ziyaret noktası olmuştur.

Kenti Shannon üzerinden geçerek karşı yakaya bağlayan köprülerden biri olan Thomson üzerinden geçerek çevredeki yapılara ve kaleye farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Kale içerisinde video sunumları, Viking döneminden kalma evlerin kazı çalışmaları, kuşatma tünelleri ve savunma çalışmaları gibi pek çok aktivite bulabilirsiniz.

Giriş ücreti olarak yetişkinler 10, 6-16 yaş arası gençler 8, 65 yaş üstü ziyaretçiler 9,45 ve 2 yetişkin ve 6 çocuğun dahil olabildiği aileler 30 Euro ödemeniz gerektiğinizi hatırlatmak isteriz.

Meryem Ana Katedrali

Irish Dominican Photograf

İrlanda’daki en ihtişamlı dini yapılardan biri olan ve 1168 yılında inşa edilmiş bir tarihi yapı olan Meryem Ana Katedral, Limerick’te gözlerden uzak bir yerde bulunan mücevherlerinden biridir. Eskiden kraliyet sarayının girişi olarak kullanılmış olan batı kapısı, 12. yüzyılda ortaya çıkarılmış en dikkat çekici tarihi unsurlarda biri olarka karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde ve etrafında yer alan taşlara kazılmış işaretlerden anlaşılacağı üzere, şehirdeki savunma güçleri kılıçlarını burada güçlendirdini iddia etmektedir.

Kuşatmalarda hiç hasar verilmemiş bir yapı olarak, Limerick’in şehir merkezine 20 dk’lık bir yürüyüş mesafesinde yer alan katedral, iç mimari detayları ile de oldukça dikkat çekicidir. Tonozlu çatısı, ortaçağ döneminden kalma yer karo taşları, vitray pencereleri ve 17. yüzyılda oyulmuş koro bölümü ile görülmeye değer bir tarihi eser niteliğindedir.

İçerisinde yer alan mermer mezarlar ise, katedralde görev yapmış önemli isimlere ait diğer unsurlardır. Katedrale giriş ücreti olarak 2 Euro ödemeniz yeterli olacaktır.

Aziz John Meydanı ve Katedrali

William Murphy

1750’li yıllarda inşa edilen Georgiyan mimari tarzı binaların yer aldığı meydan, Meryem Ana Katedrali’ne sadece 10’lık bir yürüme mesafesinde yer alır. 1970’li yıllara gelindiğinde, bu değerli tarihi binalarda gerçekleşen deformasyonlara engel olunamamıştır. İnce taş duvarları ile dikkat çeken yapılara uygulanacak restorasyon işlemleri için 1 milyon Euro’dan fazla yatırım yapılmıştır.

Meydanın hemen yanında bulunan ve aynı adı taşıyan katedral ise, erken Gotik döneminde inşa edlmiştir ve adını Vaftizci Aziz John’dan almaktadır. İrlanda’da yer alan en yüksek ve ince kilise kulesine sahip olan tarihi bina, Limerick’i en önemli kültürel yapılarından biridir.

Limerick Sanat Galerisi

IB4UD

1906 yılında inşa edilmiş ve Romanesk bir mimari tarza sahip olan önemli bir tarihi yapının günümüzdeki hali, hayırseverliliği ile tanınmış bir kişi olan Andrew Carnegie tarafından finanse edilen ve asıl amacı Carnegie Özgür Kütüphanesi olarak kurulan yer, şimdilerde şehrin en ünlü sanat galerinden biri haline gelmiştir.

İrlanda’ya ait olan ve 18. ile 21. yüzyılları arasında ortaya çıkarılmış sanat eserlerinn etkileyiici bir koleksiyonuna ev sahipliği yapan galeri, aynı zamanda Michael O’Connor’a ait Uluslararası Poster Koleksiyonu’na ve Çağdaş Çizim Ulusal Koleksiyonu gibi önemli birleştirme eserlere de yer vermektedir.

Galerinin hemen yanında yer alan ve gelmiş iken ziyaret etmenizi önerdiğimiz diğer bir önemli yer ise, Pery Meydanı’nda yer alan ve Georgiyan tarzını yansıtan Halk Parkı’dır.

Halk Parkı

William Murphy

Sanat Galerisi’nde de bahsettiğimiz halk parkı, Limerick’in ortasında yer alan ve olabildiğince sakin bir doğal yaşam alanı sayılabilecek özellikler barındıran ağaçlık bir alandır. 1877 yılında oluşturulan park, özellikle sonbahar aylarında yeşil-kırmızı-sarı renklerinin verdiği ahenk ile görülmeye değerdir.

Olgun ve oldukça yaşlı ağaçların yer aldığı park, yaz aylarında Limericklilerin en çok kaçamak yaptığı destinasyondur. İlkbahar ayında açan çiçeklerin yanı sıra, süslü detayları ile dikkat çeken tarihi bir çeşme ve tek bir ayağı üzerinde duran iki adet çardak bulunmaktadır. Limerick’in merkezinde yer alan bu parkı kısa bir ziyaretle keşfedebilirsiniz.

Glenstal Manastırı

Angela Orlando

Yaklaşık 500 dönümlük muazzam bir arazi üzerine kurulan ve Limerick’in şehir merkezinden sadece yarım saatlik bir yürüyüş sonrasında ulaşabileceğiniz manastır, ziyaret etmek isteyen gezginlerin de yapılan ayin törenlerine katılabildiği tarihi bir yapıdır.

Çevresinin de verdiği avantaj ile oldukça güzel bir alanda yer alan manastır, şirin ağaçlar ve çicekler ile çevrelenmiştir. Manastırın bulunduğu alan, aynı zamanda doğal yaşam için de bulunmaz güzellikler içermektedir. İrlanda sınırları içerisindeki en eski meşe ormanı burada yer almaktadır.

Oyun, gezi ve okul binalarının gerekçeleri ile birlikte halka açık olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak, manastırı ziyaret ettikten sonra,  hemen yanında yer alan ve hediyelik yöresel eşyalar satan dükkanlara uğrayabilirsiniz. Sabah 9 civarında açılan yerler, akşam saatler 17’i gösterdiğinde kapatır.

Lough Gur Prehistorik Alanı

mykidstime

Glenstal Manastırı’na yaklaşık olarak 26 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve tarih öncesi hakkında olağanüstü bilgilerin bulunduğu bölgede dikkat çeken en önemli detay Ulusal Anıt’tır. Yaklaşık olarak 6 bin yıl öncesine ait bulguların yer aldığı bölge, Miras Merkezi bölümünde yer alan interaktif gösterimler ile daha da anlaşılabilir hale gelmektedir. Büyüleyici bir miras alanı sayılan Lough Gur, yemyeşil bir çevreye sahiptir ve Miras Merkezi gibi yapılar, atmosferi bozmamak adına sinema filmlerinden bildiğimiz ‘Hobbit evleri’ne benzer bir şekilde tasarlanarak inşa edilmiştir.

Tarih öncesi bölgede, 19. yüzyılda bulunan ve Neolitik döneme kadar dayanan tarihi kalıntılar dikkat çekicidir. Alanda yer alan ve göze çarpan unsurlar arasında ayakta duran taşlardan örülmüş bir çember, taş levhalar, ince bir çift taş daire, Neolitik bir mezar alan ve geçit mezarlar örnek verilebilir. 14. yüzyıldan kalma Kara Kale, 16. yüzyılda inşa edilen Bourchier Kalesi ve 19. yüzyıldan beridir ayakta duran bir kilise de, tarih öncesi alana sonradan eklenmiş önemli yapılardır. Yetişkinler için 5, 65 yaş altı kişiler ve öğrenciler için 4 ve çocuklar için 3 Euro giriş ücreti ödemeniz gerektiğiniz hatırlatmamızda fayda var.

Adare Köyü ve Köşkü

Refurb

Tarih öncesi alan Lough Gur’a yaklaşık olarak 25’lik bir uzaklıkta bulunan ve muazzam bir güzelliğe sahip olan Adare, görülmeye değer İrlanda köylerinden biridir. Killarney’le bağlantı kurulan ana yolda ve Maigue Nehri’nin ormanlarla kaplı batı kıyısında yer alan Adare, özellikle Adare Köşkü ile tanınmış bir yerleşim yeridir.

Sazdan yapılmış çatıları ve eskimiş gri duvarları bulunan bir kilise de bulunan köy, İngiliz mezralarına benzeyen bir görünüme sahiptir. Köyün merkezinde, liman kısmına doğru indiğinizde ise harika Maigue Nehri manzaraları sizi beklemektedir.

Adare Köşkü’ne dönecek olursak, yapı 1832 yılında inşa edilmiş ve neo Gotik tarza sahip tarihi bir binadır. Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde, günümüzdeki halini alan otel, şimdilerde lüks bir otel olarak kullanılmaktadır. Ancak, salon ve resim galerileri gibi bölümleri halka ve ziyaret etmek isteyen gezginlere açıktır.

Hoş bahçeleri ve pitoresk manzaralara sahip terasları ile, görkemli bir yapıya sahip olan köşkten ayrıldıktan hemen sonra, 13. yüzyılda inşa edilen ve nehrin hemen kyısında yer alan konumu ve yuvarlak kuleleri ile dikkat çeken Desmond Kalesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Foynes Uçan Gemi Müzesi

heritageisland

Limerick’ten Adare’ye vardıktan sonra, gezinizin devam etmesine karar vermiş iseniz, yaklaşık 40 dk’lık bir araç yolculuğundan sonra mutlaka görülmesi gereken bir diğer önemli nokta olan Uçan Tekne Müzesi’ne de uğramanızı tavsiye ederiz. Oldukça eski ve Foynes terminal binasında kurulmuş olan müze, Atlantik üzerinde bir zamanlar seferler yapmış tarihi uçakların sergilendiği yerdir. Aynı zamanda, Radyo ve Hava Durumu Odası gibi yerleri de görülmesi gereken ilginç bölümlerdir.

Otantik bir 1940’lı yıllara ait sinema ve B314 no’lu uçan botun sergilendiği kapsamlı bir çok sergiye ve illüstrasyona da göz atabilirsiniz. Uçan gemilerin ne olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, genellikle bir iniş takımı bulunmayan ve uçaktan farklı olarak denizin veya herhangi derin bir suyun üzerine iniş yapabilme özelliğine sahip olan araçlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ziyaretiniz sırasında, eğer denemek isterseniz, uçuş simülatörlerinden faydalanıp pratik yapabileceğinizi unutmamalısınız. Bu tarihi ve bir o kadar modern müzeye giriş yapmak için yetişkinler 11, öğrenciler ve 65 yaş altı kişiler 9 ve 14 ya altı çocuklar 5 Euro ücret ödemelidir. Üstelik kış aylarında 17’de kapanan müzeyi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bu zamanın 1 saat daha ertelenip 18’e alınıyor olduğunu bilmenizi isteriz.

Bunratty Kalesi

Joey Hinton

Limerick’in şehir merkezine sadece 15 dk’lık bir sürüş mesafesinde yer alan ve tarihinde önemli roller oynamış bir yapı olan Bunratty Kalesi, günümüz İrlandası’nın en eğlenceli ve en ünlü cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

1425 yılında inşa edilen kale, Shannon bölgesine yaptığınız bir ziyarette mutlaka görülmesi gereken özellikler taşıyan tarihi bir binadır. İrlanda sınırları içerisindeki en iyi korunmuş ve en eksiksiz ortaçağğ kalesi olarak bilinen yapı, 1954 yılında gerçekleşen küçük bir restorasyon işleminden sonra ziyarete de açılmıştır.

İçerisinde yer alan ve 15. ile 16. yüzyıllarda ortaya çıkan mobilyaları, uzak ortaçağ döneminin sanatını yansıtan eserleri ve duvar halıları ile olağanüstü bir güzelliktedir. Bu bölümleri gördükten hemen sonra, kalenin aşağı katında yer alan zindan bölümlerine de göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here