Waterford’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Başkent Dublin’e 166 ve Cork şehrine 122 km uzaklıkta yer alan ve bu konumu ile önemli bir geçiş noktası sayılan Waterford, Suir Nehri’nin genişlediği ve derin olduğu bir konumda önemli bir liman kenti görevi görmektedir. Dublin ve Cork ile bağlantılar ise tren ve otobüslerle sağlanabilmektedir. Avrupa’nın pek çok yerine feribot bağlantılarının yapıldığı Rosslare bölgesi ise, kent merkezine 1 saat uzaklıkta bulunan bir diğer önemli noktadır.

Waterford şehri, el yapımı kristal camı ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Ancak, çoğu üretim fabrikası burada üretilmeye devam ederken, diğer ülkelerde de bir kaç üretim yeri bulunmaktadır. Kent, Viking döneminde Norman Warriro Srongbow dönemine kadar ve Cromwellian hükmüne girdiği 1600’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile önemli bir kültür buluşma noktasıdır.

Kentte görülecek pek çok doğal ve tarihi bölüm bulunmaktadır. Saraylar, kristal üretim yerleri ve diğer tarihi cazibe merkezleri ile İrlanda’nın en önemli kentleri arasında yer alır.

Gezilecek Yerler

Curraghmore Evi ve Bahçeleri

Michael 678

Yaklaşık 2,500 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan ve Waterford’un şehir merkezine 35 dk’luk sürüş mesafesinde bulunan turistik cazibe merkezi, ormanlara bakan bir manzarada bahçeler, otlak alanlar ve daha pek çok doğal unsurun barındığı bir bölgedir. En dikkat çeken ziyaret noktalarından biri ise, 8. yüzyılda Normandiya’dan ülkeye gelen Marguis of Waterford’un ikamet ettiği evdir.

Dikkat çekici diğer noktalar arasında ise, 1205 yılında inşa edilen ve ülke sınırları içerisindeki en eski köprü olarak bilinen Kral John Köprüsü’dür. Taş kemerleri ile ortaçağdan kalma bir his veren yapının dışında, Tyrone Kontesi tarafından 1754 yılında inşa edilen Shell House da büyüleyici bir destinasyondur.

Waterford Limanı’ndaki gemi kaptanları, dünyanın dört bir yanına yayılmış savaş aletlerini geri getirerek günümüzdeki bu ziyaret noktasının oluşmasına katkı sağlamışlardır. Eve giriş için kişi başı 5 Euro ödemeniz gerketiğini unutmamalısınız.

Cashel Kayası

bervaz

İrlanda sınırları içerisinde yer alan ve en çok ziyaretçi çeken doğal anıtlardan birisi de Cashel Kayası’dır. Waterford şehir merkerzine yaklaşık olarak 1 saat 10’lık bir sürüş mesafesinde yer alan ve kültürel bir miras alanı olarak kabul edilen yapı oldukça ikoniktir. Yüksek bir arazi üzerinde bulunduğu için, yaz ayları dışında sisli bir çevreye sahiptir ve manzaraları ile görülmeye değerdir.

Geceleri uygulanan aydınlatmaları sayesinde farklı bir görünüm kazanan bögesi ise, Aziz Patrick kayası da denilen Cashel’a büyüleyici bir atmosfer sağlar. 12. ve 13. yüzyıllardan kalma olduğu bilinen yer, çoğunlukla kilise arazisi olarak kullanılmış ve bu yönüyle kutsal sayılmıştır.

Bazı kaynaklara göre ise, Aziz Patrick’in Munster Kralı Aengus’u Hristiyanlığa geçirdiği 5. yüzyıla ait kanıtlar bulunduğu söylenmektedir. Tarihsel alana giriş için sabah 9 ve akşam 17 saatleri arasında gelmeyi ve yetişkinlerin 5,30, yaşlıların 3,70, öğrencilerin 2,10 ve 2 çocuk ve 2 ebeveyni içeren aileler için 11,50 Euro ödenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Ortaçağ Müzesi

William Murphy

Waterford, bir zamanlar ortaçağdan kalma bir şehir iken, günümüzde İrlanda’nın en modern yerlerinden biri haline gelmiştir. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bu hissiyatı kaybetmemek adına tarihi binalar, bölgeler ve oluşumlar olabildiğince korunmuş ve geliştirmeler açısından daha kolay çalışmalar yapılması ve gösterimlerin düzenli olarak gerçekleşmesi adına müzeler kurulmuştur.

Hristiyan Kilise Katedrali’ne bitişik bir yerde bulunan ve içerisinde bir dizi kıyafete, Kral 8. Henry’ye ait bir şapka, Kral 3. Edward’ın ortaçağ tasviri gibi göz alıcı eserler barındırmaktadır. Waterford’taki Protestanların ana kilisesi olan Hristiyan Kilise Katedrali’ni görmek isterseniz, Belediye Sarayı ve Kraliyet Tiyatrosu’na doğru ilerlemeniz yeterli olacaktır. Katedralin geniş bir koro bölümü ve içinde 2 adet mezar yer alır.

Carrara mermerinden yapılan Fitzgerald anıtı da görülebilecek diğer ünlü eserler arasındadır. Aynı zamanda, güney bölümnde yer alan ve tarihi 18. yüzyıla kadar dayanan Piskopos Sarayı’nı da görebilirsiniz. Ortaçağ Müzesi’ne girişler yetişkinler için 7, yaşlı ve öğrenciler için 5 Euro, 14 yaş altı için ise ücretsizdir.

Piskopos Sarayı

Wikimedia

18. ve 19. yüzyıllarda kalma binalarından da anlaşılacağı üzere Waterford, zamanında İrlanda’daki en güçlü ve büyük ikinci şehir konumda yer almıştır. İnce taş binalar, tarihi saraylar ve ihtişamlı diğer yapılar, halkın refah düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Hristiyan Kilise Katedrali’ne oldukça yakın bir konumda yer alan ve Richard Castles tarafından 1741 yılında tasarlanan Piskopos Sarayı, bu refaha yönelik verilebilecek en güzel örnektir.

Dünyadaki bilinen en eski Waterford kristalini görebileceğiniz saray, 1780’li yıllarda ortaya çıkarılmış bu cam sürahiyi görmek için en iyi yerdir. Sadece Georgiyan dönemini yansıtan bir özellik taşımayan müze, aynı zamanda nadir dönem sergilerini, mobilya öğelerini ve 1700-1970’li yıllar arasında ortaya çıkarılmış nadide sanat eserlerini de sergilemektedir.

Müzeye giriş yapmak için yetişkinler 7 Euro ödemektedirler. Mevsimsel değişiklik gösteren açılış-kapanış saatlerini de göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Waterford Kristali

class act

Waterford şehrinin kalbinde yer alan The Mall içerisinde yer alan bir üretim tesis ve bununla kalmayıp günümüzde ziyaret edilebilecek bir ziyaretçi merkezi açan yeni sahipleri, Waterford kristalini dünyaya duyurmak adına bir çok çalışma yapmıştır. Yıllardan beri süre gelen anlaşmazlıklar ve endüstriyel bozulmalar sonucunda varılan bu karar sonucunda ortaya çıkan verimli çalışmalar sayesinde, ziyaretçiler rehberli turlara katılabiliyor ve kristal üretim sürecini ilk elden deneyimle ve görme fırsatı elde ediyorlar.

Yılda ortalama 750 ton kristalin eritildiği fabrikada, muazzam güzelliklere bürünün yüzlerce farklı konseptte kristal ürün ortaya çıkarmaktadır. Tıpkı Paşabahçe’de olduğu gibi, Waterford’da da cam üfleme kısmı en çok ilgi çeken üretim yöntemidir. Fabrika, açıldığı günden bugüne kadar İrlanda ve Waterford’un en çok ziyaretçi çeken turistik cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Giriş için yetişkinler 13, yaşlılar ve öğrenciler 10 ve 18 yaş altı kişiler 5 Euro ödeyerek üretime göz atabilirsiniz.

Lismore

Wikimedia

Blackwater Nehri’nin hemen yanında, İrlanda’nın doğal miras alanlarından biri olan ve Waterford’un şehir merkezine sadece 70 km uzaklıkta bulunan Lismore, sahip olduğu özellikler ile görülmeye değerdir. Çarpıcı bir yapı olan Lismore Şatosu, dik bir yamaçta yer alan ve aşağıdan akan nehrin verdiği manzara ile önemli bir ziyaret noktasıdır. Aynı zamanda, gidip bilgi edinebileceğiniz ve 11-15 saatleri arasında kent turları düzenleyen Miras Merkezi’ne de uğrayabilirsiniz.

Lismore’da görebileceğiniz diğer ünlü noktalar arasında ise Towers Woodland Trail, Lismore Şatosu’nun muhteşem bahçeleri, Aziz Carthage Katedrali ve kentin büyüleyici sokakları örnek verilebilir. Çok sayıda kafe ve restorana sahip olan şehir merkezinde yarım gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Dunmore East

ei9hr (Richie Ryan)

Pastoral bir balıkçı köyü olan Dunmore East, Waterford’un şehir merkezine araba ile sadece 20’lık bir mesafede bulunmaktadır. İrlanda, doğasını olabildiğince korumaya özen gösteren bir ülke olarak bilinir. Bu durum, Waterford için de önemli bir unsurdur.

Ortaçağdan beridir bir çok kalıntıyı saklayan ve önemli ziyaret noktalarını günümüze uygun hale getiren Dunmore East, gizli mücevherlerinin özellikle yaz aylarında çokça ziyaret edildiği popüler bir köy gibidir. Mükemmel ve bir o kadar da lezzetli deniz ürünleri restoranları, şirin mi şirin limanı ve yine yaz aylarında dolup taşan plajı ile Dunmore East, Waterford’da görmeniz gereken bir cazibe merkezidir.

Yerli halk, oldukça misafirperverdir ve kente gelenlerin çoğu tatil evlerinde veya kiralık evlerde kalmaktadırlar. Yapabileceğiniz aktiviteler arasında ise, golf, yelken, tenis, su sporları ve yürüyüş gibi örnekler verilebilir.

Reginald Kulesi

Wikimedia

Adeta yarım kalmış bir Galata Kulesi gibi görünen ve barındırdığı gizemli tarihi ve çekici cazibesi ile Reginald Kulesi, Waterford’un en işlek noktalarından biri olan The Mall’a oldukça yakın bir konumda yer alıyor. İrlanda’da inşa edilmiş en eski sivil yapı olarak bilinen kule, kalınlığı 3 metre olan duvarları ile sapasağlam karşımıza çıkmaktadır.

Tarihi, Viking dönemine kadar dayanan kule, o zamanlarda bir savunma kulesi olarak görev yapmış ve bugünkü haliyle ise, adeta bir Norman dönemi yapısı gibidir. Şimdilerde Şehir Müzesi olarak kullanılan yapı, tarihte bir cephanelik, hapishane ve askeri dükkan olarak da görev yapmıştır. İçerisinde yer alan sergide ise, Viking dönemine ait arkeolojik ve tarihi kazı çalışmalarından örnekler gösterilmektedir.

Müzeyi ziyaret etmek için yetişkinler 3, yaşlılar ve grup halinde gelenler 2, çocuklar ve öğrenciler ise sadece 1 Euro ödeyerek giriş yapabilirler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here