Bilbao Gezilecek Yerler

Bilbao tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile turistlerin dikkatinden kaçmayan şehirlerden biridir. Bugüne kadar doğal güzellikleriyle birlikte üst düzey yemek kültürü ile de anıla gelmiştir.  Bask bölgesi zaten gastronomik gelenekleri ile ünlüdür. Kent olağanüstü yemek salonlarında beş yıldızlı lezzetleri sunan iyi mutfaklara sahiptir. Bilbao için tatilinizin büyük kısmını ayırmalı ve her gününüzü dolduracak müzeleri, parkları, pazarları, kilisesi ile hakkını vererek gezmeniz gereken bir şehirdir.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi

İki ayrı binada koleksiyonlarını ziyaretçilerine sunan müze tarihi dokusuyla da ön plana çıkmaktadır. 15. Ve 17. yüzyıl Hollanda ve Flaman okulu tabloları, Qentin Matsys’in Para Kazananlar ve Dirk Bouts’un Meryem ve Çocuk şaheserleri müzede yer alır.17.yüzyıl Flaman okulunun Anthony van Dyck ve Vos’un eserleri ile iyi temsil edilmektedir. Bir başka önemli eser Fernandez de Moratın’in Francisco de Goya portresidir. Müze koleksiyonu ayrıca 16. ve 17. yüzyıl İtalyan tabloları ile birlikte 19. yüzyıl Fransız resimlerine de ev sahipliği yapmaktadır.  Müzenin modern binası ise ağırlıklı olarak çağdaş İspanyol sanatçıların eserlerini kapsar. Müze Bibao’nun en önemli restoranlardan birine de ev sahipliği yapar. Tarihi ve kültürel bu güzel aktiviteniz ardından bu beş yıldızlı restorana uğrayıp yenilikçi ve kaliteli lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Casco Viejo – Eski Şehir

Tarihi bir dünya geçmişinin cazibesi ile dolu olan Casco Viejo San Anton köprüsü ile San Nicolas Kilisesi arasında kalmaktadır. Eski kent ile yeni şehir beş köprü vasıtasıyla birbirine bağlanmış. Bu eski kent yedi sokak etrafında toplanmış. Bu sokaklar; Artecalle, Tenderıa, Carnicerıa Vieja, Somera, Barrencalle ve Barrencalle Barena isimli sokaklardır. Bu şirin ve tarihle iç içe olan sokaklar cazip mağazalar ve güzel kafelerle doludur. Eski kentin kuzey kesiminde şehrin ana iş merkezi olan Paseo del Arenal yer alır. Hemen yakınında Paris’teki Palais Ganier Opera Evi’nden esinlenerek zarif bir Neo- Barok tarzında yapılmış Arriaga Tiyatrosu yer alır. 1890 yılında inşa edilen ve sonra tamamen yenilenen bina kentte klasik müzik konserlerinin, opera ve tiyatro gösterilerinin sahnelendiği en önemli kültür merkezidir. Casco Viejo’daki önemli mekanlardan biri de San Nicolas de Bari Kilisesi’dir. Bu güzel kilisede Barok tarzda inşa edilmiş benzersiz sekizgen bir iç cephe bulunur. Kilise 14. yüzyıldan kalmış olup 1756 yılında tamamen  yeniden inşa edilmiş. Kilisede güzel oyma sunak ve bazı meşhur tablolar Juan de Mena’nın eseridir. Kilisenin güneyinden gezimize devam edersek Plaza Nueva’ya çıkarız. Bu meydan birçok restorana ve açık teraslı kafelere sahip zarif binalarla çevrilidir. Plaza Nueva yerel meyve ve sebze satacak şekilde kurulduğundan şehir festivalleri ve çiftçiler pazarları içinde kullanılır.

Guggenheim Müzesİ

Bilbao’yu ziyaret eden turistlerin büyük bir çoğunluğu kentin görülmesi gereken yerleri arasında ilk sırayı Guggenheim Müzesi’ne verir. Müzenin binası 20. yüzyıl mimarisinin çığır açan bir örneği olarak kabul edilmektedir. Bina ünlü mimar Frank Gehry tarafından havacılık endüstrisi yazılımı kullanılarak tasarlanmış ve 1993-1997 yılları arasında inşa edilmiştir. Zarif bir heykeli andıran yapı ziyaretçilere unutulmasz bir sanat deneyimi kazandırır.24.000 metrekare sergi alanına sahip müzede Atrium müzenin ana mekanını oluşturur. Ana mekan dev pencereler ile aydınlatılmış. Ana mekanda sanat eserlerinin büyük çoğunluğu sergilenirken 20 küçük galerisinde de geri kalan sanat eserleri sergilemekte. Koleksiyonun büyük çoğunluğunu 1950’den bu yana oluşturulmuş sanat eserleri oluşturmaktadır. Müzede sergilenen başlıca ünlü eserler ise Willem de Kooning’e ait Villa Borgese tablosu, Francesco Clemente’ye ait tablolar, Jim Dine’ın Üç Kırmızı İspanyol Venüs heykeli, José Manuel Ballester’in Medusa resminin sandığı, Louise Bourgeoistarafından yapılmış olan Maman adlı 9 metrelik örümcek heykeli olarak sıralanabilir. Müze bu eserlerle birlikte kalıcı ve değişen büyük bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca yıl boyunca geçici ve özel birçok sergiye de ev sahipliği de yapmaktadır. Ziyaretçiler Zero Espazioa danışma odasında müze hakkında geniş bilgi edinebilir. Müze mağazasına hediyelik eşya almak ve biraz atıştırmak için kesinlikle uğramalısınız çünkü müze içerinde geniş yemek kültürü ile Nerua sizi bekler.

Bask Müzesi

Ziyaretçiler tarafından Museo Vasco olarak bilinen Bilbao Bask Müzesi Bask bölgesinin eşsiz kültür ve tarihini keşfetmenin en kısa yollarından biridir. Eski kentin kalbinde yer alan Barok tarzda inşa edilen müze arkeoloji, etnografya ve tarihi içine alan üç farklı departmanda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Arkeoloji bölümünde anıtsal taşlar ve heykel parçaları gibi Bask bölgesine ait tarih öncesi buluntular sergilenir. Etnografya bölümünde ise Bask el sanatları ve halk sanatları sergilenmekte olup tarih bölümü ise ağırlıklı olarak Bilbao’nun tarihine ve 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan denizcilik faaliyetlerine odaklanmıştır. Çeşitli sergilerde bölgenin balıkçılık, nakliye ve bölgenin diğer ticari dünyasını göstermesi açısından ayrı bir öneme sahiptir.  Müze ziyarete Salı-Pazar günleri açık olup rehberli turlar için rezervasyon gerekmektedir.

Arkeoloji Müzesi

Müze 2008 yılında hizmete açılmış. Ziyaretçilerine bölgenin tarihini keşfetmelerinin yanı sıra geçmiş ile günümüz arasındaki farkları öğrenmeleri imkanını da sağlar. Eski kentte bulunan müze tarih öncesi çağlardan günümüze kadar Bask kültürünün gelişimini ve yüzyıllar boyu tarihsel olayları anlatıyor. Müzede yer alan sergiler benzersiz Bask kültürüne dair anlayışları ortaya kayan büyüleyici arkeolojik nesneleri ortaya koyması açısından çok değerli.

Dona Casilda Parkı

Yapraklı palmiye ağaçları, renkli çiçekler ile doldurulmuş olan doğa harikası Dona Casilda Parkı şehrin kent gürültüsünden uzak muhteşem bir köşesidir. Bu geniş yeşil alan romantik bir üslupla güzel bir şekilde düzenlenmiş. Kıvrımlı yolları yavaş yürümeler için çok uygun olup park banklarında oturup doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Park Neoklasik heykeller ve güzel çeşmeler ile süslenmiş.  Parkın büyük gölünde birçok çeşit küçük ördeğe yuva olmuş. Gölde kürek çekmek de güzel bir aktivitedir.  Ayrıca parkın kenarında mükemmel lezzetlere ev sahipliği yapan 29 Lehendakari Leizaola restoran bulunur. Restoran şık ve çağdaş yemek salonu ve parkın muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmakta.

Santiago Katedrali

Eski kentin merkezinde bulunan yapı 14. yüzyıldan kalma bir hac tapınağında kurulmuş 19. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Orijinal kilise 1571 yangınında zarar gördü ve 19. yüzyılda Neo- Gotik tarzda yeniden inşa edildi. Katedral üç nef ve kemer tonozlu tavan ile görkemli bir iç mekana sahiptir. Özellikle koro tezgahları ve manastırın Gotik tarzı çok hoştur. Kripto kısım orijinal tapınağın kalan yapısından oluşmakta olup katedral her gün halka açıktır. Rehberli turlar için randevu imkanı da vardır.

Begona Bazilikası

Begoana ilçesi eski kentten daha yüksek bir yerde konumlanmıştır. Bu pitoresk tepenin üstünde önemli bir haç kilisesi olan bu muhteşem yapı bulunur. 16. yüzyılda inşa edilen kilise Begona manzarası ile ziyaretçilerini büyüler. Kiliseye ulaşmanın en rahat yolu San Nicolas Kilisesi’nin arkasındaki kaldırımdan yürümektir. Bir başka yol ise tepenin üstüne doğru uzanan 20 dakikalık patika yolu kullanmaktır. Tepeye çıktıktan sonra ziyaretçiler bu gözlem noktasından olağanüstü bir şehir manzarası ile baş başa kalıp manzaranın tadını çıkarabilirler.

Euskalduna Konferans ve Müzik Merkezi

Salon 1999 yılında inşa edilen modern bir yapıdır. İspanya çağdaş mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul görmektedir. Binanın şekli bir gemiyi taklit eder tarzda olup yapı Euskalduna Tersanesi’nin inşa ettiği son tekneyi simgeler. 53.000 metrekare alana sahip olan mekanda senfoni, bale ve opera performansları için uygun tasarlanmış olup tiyatro olağanüstü akustiği ile meşhurdur. Sahne İspanya’nın en büyük Avrupa’nın ise ikinci büyük alanı olmakla birlikte binanın konferans salonu ise birçok büyük kongre, kültürel faaliyet ve iş görüşmeleri için uygun tarda tasarlanmıştır. Kompleks içinde yer alan Etxanobe Restaurant ünlü lezzetler için vaz geçilmez bir duraktır. Restoranın zarif yemek salonunda veya açık terasında geleneksel İspanyol mutfağının tadına bakarken her iki mekanda da şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Artxanda Dağı

1915 yılında Bilbao’nun gerdanlığı şeklinde yapılmış olan Funi adı verilen teleferik ziyaretçilerine harika bir deneyim sunar. Bu teleferik Arangoiti bölgesinin yamacından geçerek Artxanda Dağı’na yalnızca 3 dakikada ulaşır. Teleferikler günlük olarak çalışıp her 15 dakikada bir kalkarlar. Turistler zirveden Bilbao’nun eşsiz panoromik  manzarasını hayranlıkla izleyebilirler. Dağın zirvesinin etrafında yürüyüşe çıkmak da yapılabilecek bir diğer güzel doğa aktivitesidir.

Ribera Pazarı

Bilbao’nun günlük hayatını deneyimlemek için harika bir yerdir. Ribera Market eski şehrin tam ortasında yerel alışverişler ve restoranlar için bir kompleks gibidir. Avrupa’nın en büyük kapalı pazar yeri olan yapı 10.000 metrekarelik bir alana sahip. Bina işlevsel olarak tasarlanmakla birlikte mimari anlamda da açıklık duygusu ve eklektik stili ile göz doldurmaktadır. Aydınlık ve neşeli bir alan olan Pazar salonu ışığın binaya sızabileceği tarzda inşa edilmiş; dış mekan ise çeşitli tasarımlar, çiçek dekorasyonları ve kafes biçimli pencereler ile donatılmıştır. Pazar alanı Bask mutfağının yüksek kalitede ürünleri, taze sebze-meyveleri, deniz ürünleri ve diğer gurme gıda ürünlerini bulmak için en uygun mekandır. Usta ellerden bir şeyler yemek isterseniz ise Bilbao’nun ünlü gastronomik restoranlarından biri olan Mina Restaurant Ribera Market’e kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Bilbao Nehri Denizcilik Müzesi

Müze eski Euskalduna tersanesinin müştemilatı olan Bilbao Limanı’nın rıhtımının yakınında yer alır. Bu eşsiz müze ziyaretçilerini denizcilik dünyasına alıp götürür. Müzede limanların yanı sıra restore edilmiş gemileri içeren açık bir sergi alanı da vardır. Müze içinde sergiler ziyaretçilerini Bilbao çevresi, denizcilik endüstrisinin geçmişi ve yaşamlarını limana bırakan insanların gelenekleri konusunda bilgilendiriyor. Müze Pazartesi hariç diğer günler açık olup rehberli turlar da mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here