İbiza Gezilecek Yerler

İbiza’da denizler, plajlar ve güneşli Akdeniz manzarası ile turistler harika günler geçirir. İspanya’da bulunan Balear Adaları topluluğunda her biri kendine has özelliklere sahip dört muhteşem ada bulunmaktadır. Bu adalardan Mallorca’da antik köyler, bozulmamış kumlu sahiller, görkemli kiliseler ve manastırlar turistlerin huzuruna sunulmuş güzellikler arasındadır. Menorca denilen daha küçük adada doğa ve sahil turistler için sessizlik ve huzur dolu tatil imkanı sunar. Bu adalardan İbiza Adası güzel kumsalları ve canlı atmosferi ile ünlü olup İspanya’nın en güzel yerlerinden olan UNESCO listesinde de yer alan Eski Kent için kültürel bir öneme sahiptir. Formentera Adası ise korunaklı koyları ve sakin plajları ile UNESCO listesinde yer alan doğal deniz parkını turistlere sunmaktadır

Cartuja de Valldemossa Manastırı

Valldemossa Akdeniz’e bakan Tramuntana Dağlarının tepesinde yer alır ve mükemmel manzara sunan bir köydür. Zeytinlikler, bahçeler, ormanlık tepeler ve sessizliği ile kasaba ziyaretçilerini beklemektedir. Saksı bitkileri ile dekore edilmiş eski taş binalar, arnavut kaldırımlı dar sokaklar turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Sanat galeri, kafeler, butikler caddeleri renklendirmiş ve yürüyüşlerin daha keyifli olmasını sağlamıştır. Valldemossa’da bulunan Cartuja Manastırı 14. yüzyılda bir kraliyet malikanesi olarak inşa edilmiştir. Besteci Chopin ve romancı Aurore Dupin bu manastırda oda kiralayıp sakinlikte esin kaynağı aramıştır. Valldemossa Limanı eski bir balıkçı köyünü de içinde bulundurur. Yerel olarak yakalanan balıklar ile mükemmel bir mutfak kültürü oluşmuş ve bu yemekler için mutlaka ziyarete gidilmelidir.

Mallorca Adası

Mallorca güzel bir sahil başkenti olması yanında tarihi ve kültürel cazibe merkezi olmak gibi vasıflar da üstlenmiştir. Mallorca Adası yıl boyunca hafif güneşli olan havası ile güzel kumsallarına turistleri davet etmektedir. Eski Liman’ın başında gelen katedral şehrin üstünde yükselen kuleleri ile eşsiz bir manzara sunmaktadır. Almudaina Sarayı adanın gözde turistik mekanlarından olup Katolik Krallığı için kraliyet ikametgahı haline dönüştürülen Mağribi Kalesi’ndedir. Mallorca Adası’nda limanın manzarası, balık pazarı ve şehir meydanı görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Adada bulunan çeşitli plajlardan Playa del Arenal çok popüler olup yat kulubüne sahip olan geniş bir plaj Playa del Palma olarak karşımıza çıkar.

Ses Salines Doğal Parkı

İbiza Adası ve Formentera Adası arasındaki deniz kanalını kuşatan doğal park UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilmiştir. Ses Salines Doğal Parkı’nın çoğunluğunu yani %75’ini sulak alanlar kaplamaktadır. Su altı çayırları, balıklar ve çeşitli organizmalar, Akdeniz çalıları, nadir bulunan uçurum bitki örtüsü parkın önemli unsurları arasındadır. Doğal parka kuş gözlemcileri gelerek iki yüzden fazla kuş türünü burada gözlemleme şansı bulmaktadır. Audion martıları, flamingolar, kertenkeleler, salyangozlar ve çeşitli böcekler bu doğal parkın misafirleri arasında sayılmaktadır.

Fotoğraf çekmek, kafa dinlemek, hayvanları gözlemlemek ve sessizliği dinlemek isteyen turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Formentera Adası’ndaki Plajlar

Formentera Adası Mallorca ve İbiza Adası’ndan daha az turistik özelliğe sahip olmakla beraber sunduğu cennet gibi doğası ile dingin bir tatil vadetmektedir. Adanın sağlam ve bozulmamış kıyı şeridi ince kumsallara inen kayalıklarla noktalanıp doğal manzara yaratmaktadır. Formentera Adası’nda bulunan kumsallar ziyaretçilerini gevşetmek için sakin ve iyi korunmuş bir haldedir. Pujols Plajı su sporları ve yüzme için ideal olup aynı zamanda ince beyaz kum ile sakin suların olduğu geniş bir kıyı şeridine de sahiptir. Llevant Plajı su sporu, yemek yeme ve güneşlenme için meraklılarını bekleyen bir sahne durumundadır. İlletes Plajı ise İbiza Adası’nın denize karşı manzarasına sahip hoş bir konumda yer alır ve son derece güzeldir. Adanın etrafında bulunan diğer küçük adalara yüzerek ulaşmak mümkündür.

Eivissa Eski Kenti (İbiza Adası)

Dalt Villa İspanya’nın en güzel köylerinden olup UNESCO listesinde de yer almaktadır. Dalt Villa ortaçağın surlu kenti olan Eivissa’nın Eski Kenti sayılmaktadır. Buraya gelen turistler Akdeniz manzarasının tadını çıkarıp büyüleyici badanalı evleri izleyerek gezinti yapabilir. Bu kent büyük surlarla çevrilmiş bir tepede yer alır ve yeri itibariyle de çok korunaklı bir konuma sahiptir. Kentin surları 16. yüzyılda üç kapı ve yedi köşe burcu ile Mağribi surlarının üzerine inşa edilmiştir. Surların ana giriş kapısı Kral II. Philip’in kollarından oluşan Puerta de Las Tablas olarak geçmektedir. Dalt Villa antik duvarlar içinde yer alıp arnavut kaldırımlı sokakları, yaya geçitleri ve tarihi evleri ile turistleri kendine çekmektedir. Eski Kent’in görkemine Leydim Katedrali eşlik etmekte olup katedral 13- 14. yüzyıllarda Yebişah Cami üzerine inşa edilmiştir. Gotik tarzda inşa edilen katedral 18. yüzyılda barok tarzına uygun olarak restore edilmiştir. Bu katedralin güney tarafında bulunan terastan turistler koyun muhteşem manzarasını izleyip şehrin tadını çıkarmaktadır.

Menorca Adası’nın Başkenti Mahon

Mahon Menorca Adası’nın doğu ucunda uçurumun kenarında yer alır ve bu kasabada mükemmel bir doğal liman bulunur. Macon Kasabası sert hava koşullarına karşı korunaklı bir yere sahip olduğu için yeri stratejik unsurlara göre belirlenerek kurulmuştur. Deniz yolu ile gelen turistler tekne ile önce kaleye, adaya, koylara ve limana doğru ilerleyip şehri tanıma fırsatı bulmaktadır. Pazarları, eski sokakları, manastırı, çarşıları ve şehir meydanı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Mahon eylül ayında geleneksel yürüyüş gruplarının ve renkli kutlamaların, dini festivallerin ev sahipliğini yapan bir kasabadır.

Cala Portinatx Plajı

İbiza Adası’nda bulunan Cala Portinatx plajında mükemmel yelken imkanları ve sörf okulları bulunmaktadır. Tatil beldesinde yaz boyunca güneşlenmek ve plajın keyfini doyasıya çıkarmak mümkündür. Yüzme, dalma, sörf gibi çeşitli su sporlarını yapmak Cala Portinatx sahil beldesinde turistlere sunulan imkanlar arasındadır. Cala Portinatx koyunu gelgit hareketlerine karşı korumak için yumuşak dalgalar sağlayan bir kaya bariyeri ile açık deniz ile bağlantısı kesilmiştir.

Talati de Dalt Antik Bölgesi

Mahon kasabasının beş kilometre batısında bu tarihi bölge yer almaktadır. Talati de Dalt mezar anıtı niteliğinde olup merkezi bir monolit tarafından desteklenmiş kalın bir taş levha ile kaplı odadır. Talati de Dalt bronz çağında inşa edilmiş ve önemli tarih öncesi yerler arasındadır. Menorca Adası’ndaki en önemli tarih öncesi yerleşim yerlerinden birinin mimari yapısını temsil eden ve turist çeken önemli bir tarihi mekandır.

Alcudia’nın Ortaçağ Kenti

Eski dünya Avrupa’sının cazibesini sunan ortaçağ kentidir. Alcudia’nın tarihi mahallesi, arnavut kaldırımları, eski surları, şirin tarihi binaları ile keyif dolu geziler yapmanız mümkündür. Ziyarete gelen turistler kasabaya doğru gezinirken güzel kiliselerin yanında eski aristokrat evleri ve pencereleri de onları izlemektedir. Alcudia’ da açık terasları bulunan restoranlar ve kafeler doğanın eşsiz manzarasını sizlere sunmaktadır. Pollentia şehrini simgeleyen arkeolojik alanlar, Jaume Kilisesi, eski Roma evlerinin kalıntıları ve Pollentia Müzesi Alcudia şehrinde görmeniz gereken güzellikler arsındadır. Alcudia klasik müzik konserleri, festivaller ve kültürel etkinlikler ile canlı bir yaşam sunmaktadır.

Puerto Portals Şehri

Puerto Portals Mallorca Adası’nda görülüp gezilmesi gereken yerler arasındadır. Puerto Portals sahil beldesinde lüks otomobiller, yatlar, şık restoranlar ve alışveriş durakları ile turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Doğal güzelliklerden ziyade sağladığı sosyal imkanlardan dolayı ziyaretçi akınına uğrayan bir sahil beldesidir. Turistler çeşitli yerlerde gezdikten sonra terası bulunan restoran ve kafelerde yemek yiyip dinlenebilir. Çocuğu olan turistlerin dinlenmesi için güzel bir ortam ve sosyal imkanlar sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here