İspanya Gezilecek Noktalar Nelerdir

İspanya’yı ilk kez ziyaret ediyorsanız şöyle bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz: Dikkat et, İspanya bağımlılık yapabilir. Sadece bir plaj tatili, yürüyüş turu veya şehir gezisi için gelmek ya da güneydeki Mağribi kentlerini, ovaları ve doğa manzaralarıyla Kuzey İspanya’yı keşfetmek isteyebilirsiniz. Tutkulu, sofistike bir yaşam süren İspanya hayal ettiğinizden daha farklı bir ülke olarak karşınıza çıkabilir. İspanya eskinin ve yeninin, modern ve gelenekselin karışımıdır. Turizm için İspanya boğa dövüşleri, muazzam katedraller, birinci sınıf sanat, İslami saraylar, canlı yaşam ve parlak güneş anlamına gelir. İspanya’da bütün bunları bulabilirsiniz. Yine de ülkenin çekiciliği aslında insanlarına ve onların benzersiz yaşam biçimine dayanır. Barselona’daki sardalya dansından Sevilla’daki flamengo ritüellerine kadar bu ülke her zaman kendi sıcaklığını yaratmıştır.

Madrid Görülecek Yerler

İspanyayı gerçek anlamda keşfetmek istiyorsanız Madrid’i mutlaka seyahat planınıza eklemeniz gerekmektedir. Müzelerle ve anıtlarla dolu bu şehir size keşfetmeniz için sayısız fırsatlar sunarken, sizi asla sıkılmayacağınız bir maceraya da ortak eder. Tarihi mekanların oldukça fazla olması fazladan birçok seçeneği de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla ilgi alanlarınıza yönelerek müzeler veya kiliseler arasından size daha yakın olanları tercih etmeniz de mümkün olacaktır.

Prado Müzesi

donfalcone

Ancak ne var ki Madrid turunuzda mutlaka görmeniz gereken bir müze vardır ki o da Louvre Müzesi’nin rakibi Prado Müzesi’dir.  Valequez’den El Greco’ya, Fra Angelico’dan Jose de Ribera’ya kadar daha bir çok ünlü sanatçının eserlerini keşfedebilir, üç katlı müzenin her bir katında başka bir şahesere denk gelebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Carole Raddato

Listenizde ikinci olarak sıralayabileceğiniz bir diğer müze de Arkeoloji Müzesi’dir. Antik dönemlere olan merakınızı gidermeniz bakımından buradan daha iyi bir müze bulmanız neredeyse imkansızdır. Daha bir çok müzenin yanı sıra şehir bir çok tarihi mekana da ev sahipliği yapmaktadır.

Versay Sarayı

wikimedia

Versay Sarayı’nın İspanyol versiyonu olarak bilinen Kraliyet Sarayını keşfe çıkabilir, San Antonio de la Florida’daki fresklerin Goya’nın kariyerinde neden dönüm noktası olduklarını kavrayabilirsiniz. Şüphesiz ki Madrid sizi trafikteyken bile şaşırtabilen bir şehirdir.

Kibele Kültür Merkezi

wikimedia

Ana kavşaklardan birinde yer alan Ünlü Kibele Çeşmesi sizi hemen arkasında bulunan Kibele Kültür Merkezi’ne yönlendirecek, buradaki kafe ve restoranlarda gezinize keyifli bir ara verebileceksiniz ve eminiz ki bu bölgeden ayrılmadan önce yüreğiniz sizi Madrid’in en sosyal caddelerinden olan Gran Via’ya mutlaka götürecektir.

Buen Retiro Park

manolofranco

Seyahatinizde kültürel gezilere yeterince yer verdiğinizi düşünüyorsanız ve artık sıra sadece huzur dolu anlar yaşamaya geldiyse, bu durumda Buen Retiro Park’ı ziyaret ederek şehrin kalabalığından uzaklaşabilirsiniz.

Puerta del Sol

wikimedia

Ancak şehir sizi yeniden kendine çekiyorsa siz de şehrin kalbinin attığı yere, Puerta del Sol’a gitmelisiniz. Burada arkadaşlarınız ve ailenizle keyifli vakit geçirebilmeniz için ideal bir ortam bulacak, Madrid’in en büyük mağazası olan El Core Ingınes’ten alışveriş yapmadan şehirden ayrılamayacaksınız. Daha fazla Madrid hakkında bilgi için tıklayınız.

Barselona Görülecek Yerler

İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezi olan Barselona seyahat edilmesi gereken yerler arasında listenin ilk sıralarında gelmektedir. Ortaçağ ambiyansını modern mimariyle harmanlayan şehir, ziyaretçilerine unutamayacakları bir deneyim bahşediyor.

La Sagrada Familia Bazilikası

pxhere

Keşfetmeye kiliselerden başlamak istiyorsanız turunuzun ilk durağı La Sagrada Familia Bazilikası olmalıdır. Şehrin dört bir yanında imzası bulunan Antoni Gaudi’nin başyapıtlarından sayılan kilise UNESCO listesinde yer almakta ve henüz tamamlanmayan inşaat sürecine sizi de dahil ederek bu gelişimin bir parçası olmanıza fırsat tanımaktadır.

Pedralbes Manastırı

Taken

Bir sonraki ziyaret noktanızı Pedralbes Manastırı olarak belirlemeniz durumunda ise Jardines Reina Elisenda bahçelerinde ufak bir gezintiye çıkabilir, manastırın müzesinde kültürel bir keşfe doğru yol alabilirsiniz.

Antoni Gaudi

wikimedia

Barselona denince akla gelen ilk isim olan Antoni Gaudi’nin sıra dışı eserlerini vakit kaybetmeden görülecekler listenize eklemeniz tavsiye edilmektedir.

Parc Güell

Mariamichelle

Hayatınızda gidebileceğiniz en ilginç sürrealist park olan Parc Güell’de ailenizle birlikte unutulmaz bir tecrübe edinebilir, parkın terasından şehrin eşsiz manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.

Casa Mila

djedj

Bir diğer şahaser yapı Casa Mila’da düzenlenen kültürel etkinliklere katılabilir, terasında Gaudi’nin absürt tasarımlı bacalarını yakından görebilirsiniz.

Casa Batlo

wikimedia

Turunuza bir yemek molası vermeyi düşündüğünüzde mutlaka Casa Batlo’ya birkaç adım uzaklıkta bulunan Moment Restaurant’a uğramalı, gurme bir mutfağın size neler katabileceğini öğrenmelisiniz.

Zooloji Müzesi

wikimedia

Seyahatinizde müze gezilerini ön planda tutuyorsanız o halde Zooloji Müzesi ve Dünya Bilimi Müzesi’nde bilimsel çalışmaları içeren sergilerin yanı sıra Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ni ve Casa Museu Gaudi’yi ziyaret ederek kültürel bir doyuma da ulaşabilirsiniz.

La Rambla’da paseo

wikimedia

Son olarak Seyahatinizi noktalamadan önce La Rambla’da paseo olarak bilinen rutin gece yürüyüşlerine katılmanız özellikle tavsiye edilmektedir. Barselona hakkında daha fazlası için

Sevilla Görülecek Yerler

Endülüs bölgesinin en önemli merkezi olarak sayılan Sevilla uzun bir süre İspanya’ya hakim olmuş Endülüs Devleti’nin İslami izlerini en iyi gözler önüne seren şehir olmaktadır. Seyahatiniz boyunca geçmişe doğru bir yolculuk yaparken aynı zamanda Flamenko gösterileri ve festivallerle harika zaman geçirebileceğiniz etkinliklere de katılabileceksiniz.

Sevilla Katedrali

nuno_lopes

Rotanızı oluştururken UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdıran Sevilla Katedralini liste başı yapabilirsiniz.

Calle de las Sierpes

wikipedia

Katedral ziyaretinden sonra Sevilla’nın ana alışveriş caddesi olarak bilinen Calle de las Sierpes’e giderek kafeleri, restoranları dolaşabilir, mağazalardan kendinize ve sevdiklerinize hediyeler seçebilirsiniz.

Barrio Santa Cruz

Olga Berrios

Sonrasında yola Barrio Santa Cruz’la devam edebilir, ortaçağ atmosferini sonuna kadar yaşatan bu mahallede Centro de Interpretación Judería de Sevilla ve Hospital de los Venerables müzelerini gezebilirsiniz.

Real Alcazar

ahill88

Mağribi hükümdarları ve Hıristiyan krallarının hayatlarını merak ediyorsanız bu durumda Real Alcazar’ı mutlaka ziyaret etmeli, sarayın odalarını gezme fırsatını kaçırmamalısınız.

Flamenko Müzesi

wikimedia

Müzelerin ağırlıkta olduğu bir seyahat planı düzenlediyseniz Arkeoloji Müzesi, Belediye Sarayı ve Casa de Pilatos’un yanı sıra Flamenko Müzesi’ni de kapsayan bir tur organize etmeniz tavsiye edilmektedir.

Parque de Maria Luisa

wikimedia

Seyahatiniz esnasında soluklanma ihtiyacı duyduğunuz da ise Parque de Maria Luisa sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Plaza de Espana

skeeze

Merkezinde Plaza de Espana’nın bulunduğu park Sevilla’da Venedik havasını estirmektedir. Siz de park içinde bir sandal kiralayarak veya faytona binerek bu atmosfere kendinizi kaptırabilir, palmiyeler ve portakal ağaçlarıyla dolu bu yemyeşil alanda huzur dolu anlar geçirebilirsiniz.

Colombina Kütüphanesi

wikimedia

Seyahatinizi sonlandırmadan önce  es geçmemeniz gereken bir diğer nokta da size 3200 ciltlik bir koleksiyonla kapılarını açan Colombina Kütüphanesi olmaktadır. Sevilla şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Cordoba Görülecek Yerler

Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan Cordoba Romalılar tarafından kurulan tarihi bir kenttir. Muazzam bir geçmişe sahip olan şehir büyüleyici atmosferiyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

La Mezquita Camisi

wikimedia

Batının Mekke’si olarak adlandırmasına olanak sağlayan İslam mimarisin en görkemli örneklerinden biri olan La Mezquita camisini, seyahat turunuzun başlangıç noktası olarak belirleyebilirsiniz. Günümüzde bir katedral olarak ziyaretçilerine kapılarını açan bu şaheser yapı Cordoba’nın çok kültürlü tarihi mirasını bir kez daha fark etmenizi sağlayacaktır.

Casa de Sefarad

wikimedia

Bu kültürel çeşitlilikte sizi başka bir diyara götürecek Eski Yahudi Mahallesi Juderia’da Casa de Sefarad ve Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilir Seferad ve Mağribi tarihini bir arada keşfedebilirsiniz.

Palacio de Vianaya

wikimedia

Kent turuna müzelerle devam etmek isterseniz rotanızı Palacio de Vianaya çevirmeniz tavisye edilmektedir. Sonrasında ise Güzel Sanatlar Müzesi’nde tanınmış ustaların eserlerini barındıran bir koleksiyonu da inceleyebilirsiniz.

Veranda Festivali

smolarchery

Seyahatiniz Mayıs ayını da kapsıyorsa Cordoba’nın en güzel avlusunun ödüllendirildiği Veranda Festivali’ne katılabilir, festival boyunca yerel mutfağa ait lezzetleri tadabilirsiniz.

Alcazar

waldomiguez

Tarihi eserlere olan merakınızı bu gezinizde gidermek gibi bir planınız varsa Roma Köprüsü’nün karşısında bulunan Alcazar’ı ziyaret ederek Roma ve Vizigot kalıntılarını yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Son olarak Cordoba’nın gastronomi alanında dünya çapında bir üne sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla şehirden ayrılmadan önce Naranja con Aceite y Bacalao, Salmorejo ve Pastel Cordobes gibi yerel tatları mutlaka denemeniz önerilmektedir. Cordoba şehri detaylı bilgi için bakınız

Granada Görülecek Yerler

İspanya’nın en yüksek dağları olan Sierra Nevada Dağlarının eteklerinde bir vadide kurulan Granada Endülüs’ün ruhu olarak adlandırılmaktadır. Endülüs turu yapanların olmazsa olmaz duraklarından biri olan bu ufak şehir geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan mimari eserleri ile tarih meraklıları için ideal bir varış noktasıdır. Bir dönem Mağribi krallarının başkenti olan Granada seyahatiniz boyunca size sürprizler sunacak ve sizi unutamayacağınız bir tarihi serüvene sürükleyecektir. Öncelikle seyahatinizi planlarken festivallere denk getirebileceğiniz tarihleri seçmeniz önerilmektedir. Böylece yılın çeşitli zamanlarında düzenlenen etkinliklere katılabilir, özellikle Kutsal Hafta boyunca Paskalya Bayramı’nın heyecanını birçok insanla birlikte yaşayabilirsiniz. 30 binden fazla insanı bir araya getiren Uluslararası Müzik ve Dans Festivali ise sizi Flamenkoya doyuracak, dilerseniz senfoni orkestralarının seçkin performanslarıyla tam anlamıyla ruhunuzu beslemiş olacaksınız.

Alhambra Sarayı

maxpixel

Dini aktiviteler ve festivaller dışında her köşesi tarih kokan şehri keşfetmeyi planlıyorsanız Alhambra Sarayı ile turunuza başlayabilir, Albaicın’da bulunan Nicolas Kilisesi terasından sarayın ve arka fondaki Sierra Nevada Dağları’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Sacromonte

wikimedia

Bir sonraki durak olarak Sacromonte’ye uğrarsanız burada mutlaka Çingene Mahallesi’ni de ziyaret etmelisiniz.

Cueva de la Rocia

wikimedia

Mahallede yer alan mağaralarda düzenelenen geleneksel Flamenko dans gösterilerini izleyebilir, efsanevi bir mekan olan Cueva de la Rocia’nın teras restoranında yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

Capilla Real

Olivier Bruchez

Seçiminizi kiliselerden ve tarihi mekanlardan yana kullanacaksanız bu durumda keşfe Capilla Real’le başlayabilir, sonrasında Santa Maria de la Encarnacion Katedrali’nin müzesini ziyaret ederek dini sanat koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

La Alcaicera

Nicolas Vollmer

Şehirden ayrılmadan önce sevdiklerinize birer hediye almak isterseniz bu durumda yolunuz mutlaka La Alcaicera’ya düşmeli ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bu pazardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bir hatıra edinmelisiniz. Granada şehrini inceleyiniz.

Toledo Görülecek Yerler

Toledo’ya gittiğinizde tarih kokulu bir şehirle karşılaşmış olacaksınız ve her gününüz dolu dolu geçecektir.

El Greco Müzesi

wikimedia

Ünlü sanat eserlerini merak edenler için El Greco Müzesi’ni gezmek çok hoş bir deneyim olacaktır. Toledo tarihi dokusu yanında el sanatları konusunda yaptıkları ile de ün kazanmış bir şehirdir.

Alcazar Kalesi

falco

Alcazar Kalesi’ne çıkıp mükemmel Toledo manzarasını fotoğraflamalı ve şehri izlemelisiniz.

Toledo Katedrali

Bold5

Transito Sinagogu, Toledo Katedrali, San Juan de los Reyes Manastırı Toledo ziyaretinizde görmeniz gereken dini ve kültürel mekanlardan en önemlileridir. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar yüzyıllarca Üç kültür şehri denilen Toledo’da bir arada yaşamış ve birbirinden etkilenmiştir. Toledo’da camiler, sinagoglar, kiliseler bu üç kültürün etkisi ile harmanlanmış ve etkileşimli bir tarih oluşmuştur. Toledo ziyaretinizde Müslüman etkisini ve İslami unsurları görmek isterseniz Toledo Katedrali, Santiago del Arrabal Kilisesi, Cristo de la Luz Müzesi’ni görmeden dönmemelisiniz. Toledo şehrini detaylı inceleyiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here