İspanya Hakkında Önemli Bilgiler

 • İspanya 44 milyondan fazla nüfusu ile canlı bir ülkedir. Yerel kimliklerin de karakteristik olduğu İspanya’da Basklar, Galiciler ve Katalanların hepsi kendi dilleri ve kültürleriyle yaşarlar.
 • İspanya’da İspanyolca konuşurlar. Öğrenciler genellikle okulda İngilizce eğitimi alsa da aldıkları eğitim ileri seviyede değildir. Bu yüzden İngilizce iletişim kurarken zorlanabilirsiniz. İspanya’da insanlar kırsal kesimden kentlere yaklaştıkça daha çok İngilizce bilme eğilimindedir. Bu nedenle kırsal bölgelere gezi düzenliyorsanız biraz İspanyolca bilen birine ihtiyacınız olabilir.
 • İspanya’nın para birimi euro’dur. İspanya’da çoğu dükkanda kredi kartı kabul edilirken sokak pazarları ve küçük kasaba dükkanlarında nakit yaygındır. Ülkenin her noktasında ATM bulabileceğiniz gibi hafta içi 9-16 saatleri arasında bankalarda da döviz satın alabilirsiniz. Bankamatiklerden genellikle günde 300 euro’ya kadar çekim yapabilirsiniz. Bazı dükkanlarda kredi kartı kullanıyorsanız fotoğraflı kimlik belgesi istenebilir.
 • Mağazaların, müzelerin, kiliselerin, turistik yerlerin -İspanya’da neredeyse her yer- gün ortasında en az iki saatlik siesta için kapanır. Güneyde siesta süresi biraz daha uzayabilir. Temel çalışma saatleri Pazartesi’den Cuma’ya 9-20 arasıdır. Bununla birlikte saat 14 gibi siesta arası verilir. Büyük kentlerdeki mağazalar ve alışveriş merkezleri ise saat 10-21 arasında açık bulunur ve öğle arası verilmez. Müzeler ve galeriler birkaç istisna dışında 13-15 saatleri arasında kapalıdır. Müzeler genellikle 1 Ocak, 6 Ocak, 1 Mayıs, 24-25 ve 31 Aralık günlerinde kapalıdır. Önemli katedraller, kiliseler ve manastırlar giriş ücreti ile çalışır.

İspanya Hakkında Diğer Bilgiler

 • İspanyol hayatının en önemli yönlerinden biri aile yapısıdır. Modern yaşamın getirdiği şehir hayatına rağmen kalabalık aileler sık sık bir araya gelir. Yaşlılara saygı duyulur ve aile üyelerinin yaşlı akrabalarına bakması nadir değildir. Aynı şekilde çocuklar çok sevilir ve el üstünde tutulur.
 • İspanyollar Avrupa’da en çok sigara içen milletlerden biridir ve nüfusun %30’u düzenli olarak sigara içer. Toplu taşıma araçları, barlar ve restoranlar da dahil olmak üzere kamuya açık yerlerde sigara içmek yasaklanmıştır. Sigara içme kısıtlamaları yürürlükte olan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yasağın birçok yerde delindiğini görebilirsiniz.
 • İspanya’da bahşiş her zaman beklenmemekle birlikte barlarda 1 dolar gibi küçük miktarlarda ve restoranlarda %5 kadar bir miktarın bahşiş olarak bırakılması tavsiye edilir. Taksi şoförlerine, otel görevlilerine ve benzeri işlerinize yardım edenlere küçük miktarda bahşiş vermek yaygın bir uygulamadır.
 • İspanya’da bir kiliseye girecekseniz doğru şekilde giyinmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Şort ve askılı giysilerle kiliseye girilmemelidir.
 • İspanya’da ilk kez biriyle tanışıyorsanız elini sıkmalısınız. Eğer arkadaş olursanız yanaktan öpüşmek de yaygındır. Öğle saatinden önce merhaba demek için Buenos dias; öğleden sonra ise Buenos tarde demeniz gerekir. İspanya’da zaman kavramı biraz değişken algılandığından iş için önemli bir toplantı yapmadığınız sürece 10 ya da 20 dakikalık gecikme normal karşılanır.
 • İspanya’daki fiyatlar son on yılda önemli ölçüde arttı. Toplu taşıma hala çok ucuz kalırken basit yemekler ve içecekler için de Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biridir. Madrid ya da Barselona’da 60 cent’e bir kadeh şarap içebilir, 30 euro’ya bir otel odasında kalabilirsiniz. Biraz daha şık ve konforlu bir yerde kalıp iyi restoranlarda yemek isterseniz günde 100-150 euro’luk bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki İspanya’nın lüks tatil beldelerinde tatil yapıyorsanız bu rakam oda ücretini bile karşılamayabilir.
 • Müzeler, galeriler, kiliseler ve manastır ücretleri Avrupa ortalamasındadır. Örneğin Salamanca’daki bütün müzeleri ziyaret etmek için yaklaşık 30 euro harcarsınız. Öğrenciler için müze fiyatları daha ucuzdur. Bazı müzeler haftanın belirli günlerinde ücretsizdir ancak bu durum yalnızca AB vatandaşlarıyla sınırlıdır.
 • Yerel katma değer vergisi olan IVA otellerde ve lokantalarda %8, mağazalarda %18 olarak uygulanır. Bazı oteller veya restoranlarda faturanız biraz yüksek gelebilir. Bunun nedeni muhtemelen size vergisiz fiyatın sunulmuş olmasıdır. AB vatandaşı olmayanlar 90 euro’dan fazla olan satın alımlarda katma değer vergisini geri talep edebilirler. Bunun için satın aldığınız dükkanda bir form doldurmalı ve dönüş uçuşunda havaalanında check-in öncesi gümrük bürosuna uğramalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here