İspanya’da Alışveriş

İspanya sahip olduğu mega alışveriş merkezlerinden ve dünyaca ünlü tasarım mağazalarından şık bağımsız butiklere kadar her tür alışverişte gerçek bir cennettir. Yerel halk hareketli ve renkli görüntüler sunan Barselona’daki La Boqueria, Valencia’nın Mercado Central veya Madrid’deki yenilenmiş Mercado de San Miguel gibi yerleri alışveriş yapmak için kullanır. Herhangi bir kasabanın yerel pazarına yapılacak bir ziyaret bölgesel üretilen ürünler ve spesiyaller almanın kesin bir yoludur. Ülkenin en büyük şehirleri olan Madrid ve Barselona Avrupa’daki diğer moda başkentleriyle kolayca karşılaştırılabilecek muhteşem alışveriş fırsatlarına sahiptir. Ziyaretçiler devasa alışveriş merkezlerinin, mahalle butiklerinin, züccaciyecilerin, bit pazarlarının ve lüks alışveriş bölgelerinin bir karışımında modaya duydukları özlemi giderme, kendilerini şımartma şansına sahiptir. Örneğin; Barselona’daki La Ribera mahallesinde sokaklarda satılan el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Çikolatalar, ev yapımı peynirler, organik zeytinyağı ve benzer doğal ürünler…

İspanya’da iki tür geleneksel indirim dönemi vardır. Eğer ziyaretinizi bu dönemlerde yapmışsanız ve alışveriş yapmak istiyorsanız değerlendirmeniz tavsiye edilir. Kış indirimi Ocak ayının başında %30 ile başlar ve %80’e kadar varan oranlarla Şubat ayının sonuna kadar devam eder. Benzer bir indirim dönemi de Temmuz ayının ilk gününde başlar ve Ağustos ayının sonuna kadar devam eder.

  • Kemerler, çantalar ve bunun gibi deri eşyalar için Andalucia’yı ziyaret edebilirsiniz. Ortaçağdan beri deri üretim merkezi olan Ubrique kasabasının ana moda caddesindeki atölyelerden (büyük markalar için de üretim yaparlar) alışveriş yapabilirsiniz. Elbiseler, şallar ve dantel gibi otantik giyim ürünleri ve aksesuarlar da dikkatiniz çekecektir.
  • Seramikler ülke genelinde yaygın olarak mevcut olsa da Andalucia’nın (Cordoba bölgesi ve Sevilla çevresi) ve Catalunya’nın (Palafrugell’in kuzeybatısında) seramik ürünleri meşhurdur.
  • Valencia’nın alışveriş merkezleri giyim, taze yiyecek, antikalar ve otantik yerel ürünlere hitap ederken Triana’nın çanak çömlekleri, Toledo’nun el sanatları meşhurdur. Genel olarak İspanya’daki her şehir kendi karakteri ve kültürel mirasıyla ilgili olarak alışveriş imkanları sunmaktadır.
  • Marka meraklıları için dünyanın en büyük moda perakendecisi olan Inditex İspanya merkezlidir. 1963 yılında kurulan şirket 1975 yılında Coruna’da açılan ilk Zara mağazasından bugüne kadar gelişmiş ve dünyanın en büyüğü olmuştur. Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka gibi birçok markanın en geniş koleksiyonlarını anavatanı İspanya’da bulabilirsiniz.
  • Pazarlar İspanyol yaşam tarzının önemli bir parçasıdır ve haftalık sokak pazarları (mercadillo), bit pazarları (rastro) ve gıda pazarları (mercados) her kurulduğunda büyük kalabalıklara hitap eder.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here