İspanya’da Yeme-İçme

İspanyol mutfağı son yıllarda oldukça gelişti ve şu anda çağdaş Avrupa mutfağının ön planında çoğunlukla İspanyol şefler var. Restaurant dergisinin 2017 “Dünyanın En İyi 50 Restoran’ı” listesinde ilk onda dört tane İspanyol kendine yer buldu. İspanya’ca her bölgenin kendine özgü yiyecekleri vardır. Muhtemelen ülkenizde örneğini gördüğünüz tapas, gazpacho, tortilla ve paella bugün İspanya’nın dünyaya açılan yerel lezzetleri olarak bilinmektedir. Bununla birlikte özellikle yabancı müşterileri hedefleyen turistik lokantalarda hayal kırıklığı yaşayabilir; İspanyol mutfağı diye yumurta, cips, sangria ve pizzanın sunulduğunu görebilirsiniz. Her zaman yerli halkı yemek yediği restoranları bulmaya çalışmak ve yolda dükkanlarına davet edenlerin davetini teşekkür ederek reddetmek faydalı olacaktır.

Geleneksel İspanyol kahvaltısı (desayuno) çikolatalı kek ve kahve ile servis edilir. Bazı yerler bu konuda uzmanlaşmış olsa da çoğu bar ve kafe içli börekler (bollos), kruvasan, tost (tostadas), sandviç (bocadillos) servis eder. Bir sandviç çoğunlukla ekmek arası jambon ve peynirden oluşur. İspanya’daki atıştırmalıklar için pastaneler (pastelerias veya confiterias) veya panaderia’lar (yerel, butik pastane) tercih edilebilir.

İspanya’nın en meşhur yiyeceklerinden biri tapastır ve bir kültüre sahiptir. Geleneksel olarak bir barda bir içki ile servis edilen tapas farklı biçimlerde servis edilebilir: bir avuç zeytin, bir dilim jambon, küçük bir köfte, baharatlı kızarmış patates ya da kalamar… Genellikle tezgahın üzerine serilirler ve içinde hangi malzemelerin kullanıldığı görülebilir. Tersine, tezgahta yalnızca kızarmış patatesler ve rus salatası sergileniyorsa tapas yemek için başka bir yere gidersiniz. Tapaslarda büyük bölgesel varyasyonlar vardır. Kuzey İspanya’da pinecos olarak adlandırılırlar ve özellikle Bask illerinde tapaslar bir dilim baget üzerinde servis edildiği gibi kokteyl bardağı ile birlikte yapıldığı da görülebilir. Tapas tadabileceğiniz ünlü yerel lezzetler Madrid, Leon, Logrono, San Sebastian, Granada, Sevilla ve Cadiz olarak sıralanabilir.

İspanya’daki restoranlar geleneksel olarak işçilere hizmet veren, genellikle uygun fiyatlı yemekler hazırlayan bir aile tarafından işletmelerdir. Kasaba ve şehirler arasındaki otoyollar boyunca bulunan restoranlara ventas veya mesones denir. Bunlar yüzlerce yıldır geleneksel olarak hizmet vermektedir. Bu restoranlarda en çok tüketilen yiyecekler ızgara et (asadores), balık ve deniz ürünleri (marisquias) ve çeşitleridir. Neredeyse her lokanta haftanın bir günü, sabit fiyatlı öğle yemeği servis eder. Genellikle 8-15 euro arasındaki fiyatlara şarap da dahil olmak üzere üç çeşit yemek verilir. Fiyatlar haftasonu biraz daha yüksek olabilir. Ucuz lokantalarda çoğunlukla bir menü yoktur ve garson seçeneklerinizi size sözlü olarak söyler. Büyük şehirlerde ve tatil yerlerinde bir menü olacaktır ancak çoğunlukla alakart tercih edilmektedir. Aksi takdirde barlarda, kafeteryalarda ve restoranlarda yemekler genellikle biftek, yumurta ve cips, kalamar ve salata gibi aperatiflerle birlikte kombine olarak servis edilir. Bu yemekler çoğunlukla 5-9 euro’ya malolacaktır. Bir restoranda menü istiyorsanız alakart istediğinizi belirtin; menü yalnızca sabit fiyatlı fix menüyü ifade eder. İspanya’daki restoranların çoğunda %5’lik bir bahşiş bırakılması tavsiye edilir.

İspanya’da restoranlar çoğunlukla öğle saatlerinde açılır; akşam 4 gibi başlayan akşam yemeği vakti ise saat 21’e kadar devam eder. Bu sürelerde restoranlar açık kalır. Kırsal alanlarda biraz daha erken açılır ve erken kapanır. İspanya’da birçok şehirde gece 22’den sonra yemek yiyebilecek bir yer bulanlar şanslı kabul edilir. Bununla birlikte çoğu restoran haftada bir gün, genellikle Pazar veya Pazartesi günü kapalı kalır.

Vejetaryenler genellikle İspanya’da kendilerine göre yemek bulmakta zorlansa da Madrid ve Barselona gibi büyük şehirlerde artan sayıda vejetaryen restoranlar bulunmaktadır. Daha kırsal alanlarda kızarmış yumurta ve omlet tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle güneyde birçok sebzeli tapas çeşidi bulabilirsiniz. Lokantalarda çoğu sebze yemeği ve salatanın içine et parçaları ya da ton balığı eklenir. Siparişinizi vermeden önce vejetaryen olduğunuzu belirtmeniz gerekebilir.

İspanya’da kahve dendiğinde kastedilen çoğunlukla espresso’dur. Büyük bardakta kahve içmek isterseniz americano istemeniz gerekir. Cafe Cortado bir damla süt eklenen bir kahve çeşidiyken Cafe Con Leche çok sıcak sütle yapılır. Kahve aynı zamanda sıklıkla konyak veya viski ile de karıştırılır ve bu tür karışımların hepsi karajillo olarak adlandırılır. Buzlu kahveye cafe con hielo denir ve sıcak çikolata popüler bir kahvaltı içeceğidir. Sıcak çikolatalar oldukça yoğun ve şekerlidir. İspanyollar genellikle siyah çay içerler. Sade çay içmek istediğinizi belirtmezseniz te con leche isimli sütün içinde bir sallama çay poşeti getirilebilir. Bitkisel çaylardan limon ve nane en yaygın olarak tüketilenlerdir.

Avrupa’daki üzüm bağlarının yarısından fazlası İspanya’da yer aldığından şarap kültürü İspanya’da oldukça gelişmiş olup her yemekte şarap tüketilmektedir. Öğle yemeğinde bir bardak şarap çoğunlukla menüye dahildir. Bununla birlikte yalnızca 5-10 euro ödeyerek bir şişe şarap alabilirsiniz. Son yıllarda La Rioja ve Ribera del Duero gibi ünlü şarap üretim bölgelerinin başarısı nedeniyle ülkede şarap tüketimi artmış, bollaşmıştır. Festivallerde tüketilen ve turistlerin ilgi gösterdiği ünlü sangria şarap ve meyveden oluşur. Bir barda bira sipariş ederseniz çoğunlukla 300 ml’lik şişelerde gelir. Mahou, Cruz Campo, San Miguel, Damm en çok tüketilen yerel bira markalarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here