29İspanya’da Ulaşım

İspanya’nın çoğu bölgesi toplu taşıma ağıyla ulaşılabilir durumdadır. Demiryolu ağı eyaletler arası başkentlere ve ana şehirlere ulaşır. Çoğu demiryolu ağı Madrid’i merkez yaparak bütün İspanya’ya doğru genişler. Şehirler arası otobüs servisleri genellikle düzenli tren seferlerinden daha sık ve daha ucuzdur. Bazı tren istasyonları hizmet verdikleri kasaba veya köyden birkaç kilometre uzakta olduğundan kırsal bölgelerde istasyonlar arası taksi kullanmanız gerekebilir. Ülkede araba kullanmayı tercih ederseniz önemli turistik bölgelerden uzaklaşıp keşfedilmemiş manzaraların tadını çıkarma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir nokta özellikle toplu taşıma araçları ve servislerin Pazar günlerinde ve resmi tatil günlerinde önemli ölçüde azaltılmaktadır. Bu günlerde toplu taşıma kullanmayı planlamanız programınızın aksamasına neden olabilir.

RENFE tarafından işletilen İspanya trenleri verimli ve konforlu oldukları gibi günün her saatinde çalışırlar. Web sitesinden zaman çizelgelerini kontrol edebilir ve kredi kartınızla bilet satın alabilirsiniz. Sitenin İngilizce dil desteği olsa da kafa karıştırıcı bir dizi işlem yapmanız gerekmektedir. Ülkedeki küçük şehirler arasında Avant, Alaris, Intercity ve Talgo gibi isimler altında çeşitli hizmetler verir. Aralarındaki fark hız, servis ve durak sayısıdır. Çoğunlukla en hızlı tren en pahalı olma eğilimindedir.

Hızlı trenler Barselona, Madrid, Sevilla, Malaga, Valencia, Zaragoza gibi büyük kentlere çalışmaktadır. AVE trenleri oldukça hızlıdır ve seyahat süresini yarı yarıya kısaltır. Uzun mesafeli yolculuklar için rezervasyon gerekebilir. Bunun dışında biletler kalkıştan beş dakika önceye kadar satılmaya devam eder. Ana istasyondaki otomatik bilet otomatları uzun kuyruklardan uzak kalmanızı sağlayabilir. Eğer gidiş-dönüş bilet alırsanız %10 indirimli olur. Bununla birlikte 60 yaş üzeri, 26 yaş altı, engelli ve çocuklar %25-40 arasında bir indirime tabidir.

İspanya’da otobüsler özellikle büyük şehirlerden uzaklaştığınız zamanlarda ulaşım ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılayacaktır. Birçok küçük köy ve kırsal alana sadece otobüsle ulaşılabilir ve otobüsler eyalet başkentinden hareket eder. Ülkede otobüsler oldukça güvenli olduğu gibi ücretleri de makuldur. Madrid’den Santander’e olan 6 saatlik yolculuk yaklaşık olarak 30 euro’dur. Bazı noktalara birden fazla otobüs şirketi hizmet sunar ve verilen hizmetler internet sitelerinde yayınlanır. Alsa ve Avanzabus gibi büyük şirketler ülke çapında hizmetlere sahip olup İngilizce web sitesiyle hizmet verdiklerinden turistler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Şehir içindeki otobüsler ise büyük şehirlerde günün 24 saati hizmet verir ve ücret genellikle 1-2 euro düzeyindedir.

İspanya hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere geniş bir otoyol ağına sahiptir. Otopistalar en konforlu ve güvenli yollardır. İkinci kalitedeki otoyollar genellikle benzer rotaları takip eder ancak hız limitleri daha düşüktür. Hız limitleri daha yüksek olan ücretli yollara girişte kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Hız limitleri otopistalarda 120, ikinci kalite otoyollarda 90, kasaba ve köylerde 50 km/saat olarak belirlenmiştir. Polis hız yaptığınız ya da trafik kurallarını ihlal ettiğiniz durumlarda yazdığı cezayı o an tahsil etmek isteyecek, nakitiniz yoksa sizinle birlikte en yakın atm’ye gelecektir. İspanya’nın büyük kentlerinde ve kentin eski bölgelerinde park sorunu yaşanır. Park alanları genellikle birkaç saat ile sınırlı kalır ve Pazar günleri çoğu yerde park ücreti alınmaz. Ülkede park yasağını ihlal ettiğinizde aracınızın çekilmesi yaygındır. Kontroller sıkı yapılır. Eğer büyük kentlerde aracınızı otoparklara bırakmak isterseniz günde 10-15 euro’yu gözden çıkarmanız gerekir.

İspanya’da Avis, Budget, Easycar, Hertz gibi büyük araç kiralama firmaları hizmet vermektedir. Havaalanları, tren istasyonları ve önemli caddelerde araç kiralama ofisleri bulunur. Araç kiralama fiyatları genel olarak haftalık 200 euro’dan başlamaktadır. Yerel İspanyol firmaları (Pepecar gibi) daha uygun fiyatlarla hizmet verebilir. İspanya’da araba kiralamak için 21 yaşından büyük olmalı ve en az 1 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here