İspanya Ne Zaman Gitmeli?

İlkbahar ve sonbahar ayları (Ekim ve Kasım’daki Atlantik kıyısı sağanakları istisnadır.) hemen hemen bütün ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zamandır. İklim ve yoğunluk/kalabalık açısından bakıldığında da en verimli aylar Mayıs ve Ekim aylarıdır. Bununla birlikte İspanya’nın en büyük etkinliklerinden biri olan Las Fallas Mart ayında gerçekleşir. Hemen ardından Paskalya Pazarı’na kadar geçen on günlük sürede Semana Santa gelir. Onun hemen ardından da Sevilla’nın boğa güreşi ve flamenko festivali olan Feria de Sevilla gelir. İlkbaharda Endülüs bölgesinde hava biraz sıcak olabilir. Bütün ülke yavaş yavaş ısınmaya başlamıştır.

Yaz aylarında Castile (Madrid) ve Endülüs (Sevilla ve Cordoba) şehirleri başta olmak üzere hava çok sıcaktır. Madrid’in yaz aylarında kuru bir sıcağı vardır. Ortalama sıcaklık Temmuz ayında 30, Eylül ayında 25 derece civarındadır. Sevilla ise Temmuz ve Ağustos aylarında İspanya’nın en sıcak bölgesi olmasıyla bilinir ve ortalama sıcaklık 35 derecelerde seyreder. Bu kentlerden biraz daha düşük yaz sıcaklığına sahip olan Barcelona ise daha nemlidir ve ortalama yaz sıcaklığı 27 derecedir. İspanya’da yazın en serin bölge San Sebastian’dan Coruna’ya doğru uzanan Atlantik kıyısıdır ve ortalama sıcaklık 23 derecedir.

Ağustos ayı Avrupa’nın en önemli tatil ayıdır. Fransa, Hollanda ve Almanya’dan İspanya’ya milyonlarca turist gelir ve bu dönemde kıyı bölgelerinde otel bulmak neredeyse imkansız hale gelir. Bu dönemin avantajı çoğu turun yazın organize edilmesidir. Bu dönemde kafanızı çevirdiğiniz her yerde turist görebilirsiniz. Broznlaşmak isterseniz Haziran ve Eylül ayları daha rahat zamanlardır.

Kış aylarında Algeciras’tan Malaga’ya kadar olan sahiller İspanya’nın en popüler ziyaret noktalarıdır. Kışın bu bölgede hava sıcaklığı ortalama 17 derecedir. Bu dönemde karasal iklime sahip Madrid’de ortalama sıcaklık 1 dereceye kadar iner. Ülkedeki bazı dağlık bölgeler aşırı soğuk olabilir. Kışın ülke daha tenha olur ve oteller daha ucuzdur.

İspanya’da Festivaller ve Resmi Tatiller

İspanya’ya yılın hangi tarihinde yolunuz düşerse düşsün mutlaka bir festival ile karşılanırsınız. Özellikle sanatseverler için San Sebastian Yıllık Korku ve Fantastik Film Festivali çok hoş bir tecrübe olacaktır. Oyunlardan hoşlananlar için domates festivalinde savaş yapmak hoşunuza gidecektir. Adrenalin severler için de boğa güreşleri festivali hem heyecanlı hem de tehlikeli olabilir. Yıl sonuna doğru giderseniz İspanya’nın noel kutlamalarının yapıldığı festivallerde bulunma şansınız da olabilir. Heyecanlı ve dolu dolu tatil geçirmek isteyenler istediği an İspanya’ya gidip kendini bir festivalin içinde bulabilir. Bazı festivallerin biletli olduğunu unutmadan öncesinde önlemlerinizi almalısınız.

İspanya’ya yolu düşenler yıl boyunca devam eden festivallerden birine mutlaka denk gelecektir. İspanya’nın en güzel ve ilginç festivalleri görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır. İspanya’nın bazı festivalleri yerel veya bölgesel olmaktadır. İspanya’nın muhteşem festivallerini kaçırmamak için tatil takviminizi iyi ayarlamalı ve bu deneyimi yaşamalısınız. İspanya’da resmi tatiller 1 Ocak, 6 Ocak, 1 Mayıs, 24 Aralık ve 31 Aralık günleridir.

5-6 Ocak Üç Kral Günü

Üç kral günü İspanya’da büyük yürüyüşler ile kutlanan bir festivaldir. Bu festival halkın yıllık geleneksel hediye verme festivali olarak da karşımıza çıkması açısından Noel’e benzemektedir. Noel baba gibi İspanya’da da Üç Kral geceleri dolaşıp çocuklara hediyeler dağıtır ve çocukların mutlu olmasını sağlar.

17 Ocak Saint Anthony Günü

Aziz Anthony Günü’nde evcil hayvan sahipleri hayvanlarını giydirip hayvan koruyucusu rahipler tarafından kutsanmak üzere kiliseye götürür. Madrid’de bulunan San Anton Kilisesi tavşan, iguana, köpek gibi hayvanların kutsanması için çok tercih edilen bir yerdir. Hayvanların kutsandığı ve korunduğu bu gün her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır.

19-20 Ocak San Sebastian Festivali

San Sebastian İspanya’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir şehirdir. Kentte her yıl düzenlenen festivallerde Aziz Sebastian’ı kutlamak için dans edilip patlamalar ve gösteriler yapılır.

19-20 Ocak Jarramplas Festivali

Şalgamların şeytana benzeyen bir şekilde pelte edilip sunulması ile kötü ruhların uzaklaştırılması için düzenlenmektedir. Festivalde gençler renkli, maskeli, korkunç ve sıra dışı kıyafetler giyerek yeşil boynuz takarlar. Festival Piornal köyünde yapılır ve yaklaşık 1500 kişi katılır. Jarramplas festivallerinin tam esin kaynağı bilinmez ama bununla ilgili çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Efsanelerden yaygın olanı Jarramplas’ın yerel halk tarafından cezalandırılan bir sığır hırsızı olduğu üzerinde durulandır.

Ocak Cutrecon Çöp film festivali

Madrid’de düzenlenen beş günlük film festivallerinde korkunç senaryolar, kötü roller incelenmektedir. Binlerce ziyaretçi festivale gelip çeşitli filmleri inceleme fırsatı bulmaktadır.

Festivalin temek konusunu korku ve trajik filmler oluşturmaktadır.

1-3 Şubat Arizkun Karnavalı

Karnavalda yirmi şenlik ateşi yakılır ve bunun üzerinden atlanarak bazı kötülüklerin savuşturulduğuna inanılır. Festivalde binlerce insan doğurganlığı teşvik etmek ve kötü ruhları  yok etmek için şenlik ateşinden atlamak için hazırlanır. Bölge halkı koyun derisine benzer malzemeden şapkalar giyer ve fırçalar taşıyarak anında fark edilecek kostümleri gururla taşırlar.

21 Şubat- 1 Mart Sitges Karnavalı

Katalonya’da düzenlenen festivali eşcinsel etkinliği olarak Jueves Lardero vahşi ve gösterişli etkinliklerle başlatmıştır. Gösteriler ve yerel yemekler ile çok ilginç bir şölen düzenlenmektedir. Pazar ve Salı günü akşamı iki ana geçit töreni düzenlenir ve partiler gece boyu devam eder.

2-5 Mart Uluslararası Canlandırma Festivali

Festival Katalonya’da düzenlenen büyük festivaller arasında sayılmaktadır. Animac Mostra Cineması çeşitli teknikler kullanan hareketli film yapımcılarına kapıları açar ve rekabetten uzak bir film sergisi düzenlenir.

15-19 Mart Valencia Las Fallas Festivali

Festivalde yüksek teknoloji ürünü olan dev heykeller geleneksel figürler veya Shrek gibi modern unsurlar ile hayat bulur. Çeşitli heykellerin teknoloji ile yapılması ve sunulması üzerine kurulmuş bir festivaldir. Hazırlanan heykeller şenlik ateşinde yakılmadan önce şehrin her yerinde sergilenip halka sunulur. Las Fallas Festivalleri’nde Valencia’nın ışıklandırması muhteşem ve daha önce görülmedik bir deneyim olacaktır.

9-16 Nisan Semana Santa Kutsal Haftası

Semana Santa denilen kutsal hafta şenlikleri İspanyol festivallerinin en önemlileri arasındadır. Sevilla şehrinde en büyük gösteriler düzenlenir. Pazar günü paskalyadan bir hafta önce başlar ve birkaç gün devam eder. Sevilla kenti kutsal hafta için gelen ziyaretçiler ile doludur ve bu kalabalığa katılmak çok farklı olmaktadır. Kalabalığın içine girip ortamı solumak buna değer bir deneyim olacaktır.

23 Nisan Saint George Festivali

Saint George Katolonya ve çevresindeki ülkeler için koruyucu kabul edilen bir unsurdur. Barselona’da düzenlenen Saint George Günü tipik sevgililer gününe benzemektedir. Katalonya’nın kırmızı ve sarı bayrağı ile balkonlar süslenir, aşıklar sokakta birbiriyle hediyeleşip dolaşır ve her yer rengarenk olur.

30 Nisan- 7 Mayıs Feria de Sevilla Festivali

Semana Santa’dan iki hafta sonra düzenlenen bahar şenlikleri olarak geçmektedir. Müzik ve dans kitleleri, yeme içme mekanları ile değişik ve eğlenceli bir festivaldir. Büyük bir çadır altında yemek yemek içki içmek ve sosyalleşmek mümkündür. Kurulan çadırların çoğu özel ve davetiyeli olup erken davranılmalıdır. Kaçırılmaması gereken gösterileri fotoğraflamayı da unutmamalısınız.

15 Mayıs Fiesta de San Isidro Festivali

Madrid’de düzenlenen en büyük festivallerden olup çeşitli lezzetleri tatmak için bulunmaz bir fırsattır. Her yerde müzik, dans, konserler ve yemekler ile şölen düzenlenmektedir.

23-28 Mayıs Feria de la Manzanilla Festivali

Yerli halkın bolca balık yediği ve içki içtiği festival örneğidir. Hafta sonu ışıklar açılır ve Salı günü resmen festival başlar. Pazar günü festivalin kapanışı havai fişek gösterisi ile muhteşem şeklide yapılmaktadır.

İlkbahar/ Yaz Christians Festivali

Festival 16. yüzyıldan başlayıp kostümlü askerlerin geçit töreni ve savaş canlandırması gibi unsurları içerir. Pek çok şehirde büyük sokak geçit törenleri düzenlenir ve kutlamalar yapılır.

20-24 Haziran Valencia Bölgesi San Juan Gecesi

Gecede kostümler veya dini törenler yapılmamakla beraber değişik konseptte kutlamalar görülür. Yerli halk plajda dilek fenerleri ve içki şişeleri ile değişik bir gece geçirir. Herkes kendi ateşini yakar yiyeceğini ve içeceğini getirip sabaha kadar kutlamalara katılır.

28-30 Haziran Haro Şarap Festivali

Şarap hasadını kutlamak için İspanya’nın dört bir yanında festivaller düzenlenir ve bunlardan en iyisi Haro Şarap Festivali’dir. Büyük bir sokak partisi ile başlayan festivalde ertesi gün yerli halk bir dağa tırmanır ve su savaşı yapılır.

Haziran Ortası Bebek Zıplama Festivali

İspanyol festivalleri arasında en değişik olanlardan bebek zıplama festivalinde renkli kostümler giyip yıl boyunca doğan bebeklerin korunması için etkinlikler yapılır. Festivalde bebeklerin kötü ruhlardan ve hastalıklardan korunması sağlanır.

7-14 Temmuz Boğa Güreşleri Festivali

İspanya’nın en ünlü festivali olan bu şölende heyecan ve adrenalin en üst noktadadır. Uluslararası ziyaretçiler beyaz gömlekler giyip kırmızı bandanalar takar. Boğaları öfkelendirmek için sıraya girilir ve güreşler başlatılır. Tehlikeli durumlar olabileceği unutulmamalı ve ona göre festivale katılmak daha akılcı olacaktır.

25 Temmuz St James Bayramı

Dini etkinlik kategorisinde yer alan bu festivalde kentin koruyucusu Aziz James’in hayatı ve eserleri anılır. Sokak gösterileri konserler dans tiyatro ve dini etkinlikler karşılaşacağınız unsurlar arasındadır.

Ağustos ortası Gracia Festivali

Gracia halkı yıl boyunca bu festival için hazırlıklar yapar. Konserler oyunlar danslar eğlenceler ve çeşitli gösteriler ile süren bir festivaldir.

Ağustos ortası Aste Nagusia Festivali

Kuzey İspanya’da düzenlenen en büyük festival olan Aste Nagusia dokuz gün boyunca sürmektedir. Canlı müzik eşliğinde eğlenceler ve değişik etkinlikler ile doyasıya vakit geçirebileceğiniz bir festivaldir.

30 Ağustos Domates Festivali

Ağustos ayının son çarşamba günü düzenlenen dünyaca ünlü domates festivalinde çok keyifli  zaman geçmektedir. Domates festivaline katılmak için öncesinde bilet alıp öyle şehre gelmelisiniz. Domates savaşından önce kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerektiğini ve mutlaka yanınıza koruyucu bir gözlük almanız gerektiğini unutmamalısınız.

7-8 Eylül Algemesi Festivali

Ortaçağdan kalma bu festival UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmış ve halen devam etmektedir. Dans müzik tiyatro kutlamalarda karşılaşacağınız güzelliklerden başlıcalarıdır.

16-24 Eylül San Sebastian Uluslararası Film Festivali

İspanya’nın önemli festivalleri arasında San Sebastian Film Festivali de yer almaktadır. Birkaç farklı tiyatroda düzenlenen festivaller çok eğlenceli anlara da imza atmaktadır.

24 Eylül Fiesta de la Merce Festivali

Şehrin koruyucu azizi Merce onuruna düzenlenen festivalde geleneksel müzikten çağdaş müziğe birçok alanda ücretsiz müzik konserleri verilmektedir. Havai fişek gösterileri ile geceleri ışık şölenleri yapılır ve büyük bir finalle festival sona erer.

12 Ekim Hispanik Günü

İspanya’da Christoph Colombus’un Amerika’ya ilk ayak bastığı tarih anısına kutlanan bir milli bayramdır. İspanyol askerlerin düzenlediği özel geçiti kral ve kraliyet ailesi izler. Geçit törenine çok sayıda yetkili ve misafir katılır. Törenin güvenliğini de ispanyol silahlı kuvvetleri sağlar.

Ekim sonu ve Kasım başı San Sebastian Yıllık Korku ve Fantastik Film Festivali

Çeşitli korku filmleri özel mekanlarda tiyatro ve festivallerde gösterilir. Festivallerin bu yıl yirmi altıncısı düzenlenmiştir. Değişik filmleri ve adrenalini seviyorsanız mutlaka katılmanız gereken bir festivaldir.

1 Kasım Bütün Azizler Günü

Bütün hafta süren bayram havasında değişik etkinliklerin olduğu bir festivaldir. İspanya’nın Cadiz kentinde yapılan festivale çok ilgi vardır ve eğlencelidir. Cadiz halkının kutlamaları diğerlerinden biraz farklıdır ve görülmeye değerdir.

29 Kasım San Andres Festivali

Yeni yılın şarap tadımını yapmak için kutlamalar düzenlenir ve sokaklarda tencere tavalar ile aşırı ses çıkarmaya çalışılır. Herkes içki içip gürültü yapmak için elinden geleni yapar.

Kasım- Aralık Noel Festivali

Caddelerde düzenlenen devasa bir açık hava pazarında el sanatlarından Noel süslemelerine birçok ürün satılmaktadır. Buradan alınana ürünler ile festivale katılıp değişik zaman geçirmek mümkündür.

28 Aralık Els Enfarinats Festivali

İki yüz yıl öncesine dayanan bu festivalde karışık etkinlikler düzenlenir. Sahte askeri üniforma giymiş Els Enfarinats grubu kasabayı kontrol altına alıp konuşmalar yapar. Yumurta un ve çeşitli malzemeler ile savaş yapılır ve gün boyunca devam eder.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here