Malaga Gezilecek Yerler

Malaga milattan önce sekizinci yüzyılda kurulmuş ve devamlı olarak gelişme göstermiş bir şehirdir. Yüzyıllar boyunca ilerlemiş olan bu şehir en eski Akdeniz limanlarından da biri olarak karşımıza çıkar. Malaga’da bulunan tiyatro Roma tiyatrosunun kalıntılarını yansıtırken bir Fenike deniz feneri ise 10. yüzyıldan kalma bir Mağribi kalesinin izlerini taşır. Malaga’nın tarihi dokusunu keşfetmek için en iyi on turistik gezi mekanına göz atmalısınız.

La Concepcion Botanik Bahçeleri

1855 senesinde Loring Marquis ve Marcihioness tarafından botanik bahçe kurulmuştur. Botanik bahçesinde Akdeniz, tropikal ve subtropikal floradan canlılar bulunmaktadır. La Concepcion Botanik Bahçeleri ‘nde bulunan bitki türleri dünyanın dört bir yanından toplanmış ve buraya getirilmiştir. Bahçe farklı bahçe koleksiyonlarından oluşmakta ve olağanüstü bir manzara çeşitliliğini ziyaretçilerine sunmaktadır. Çiçek yolu, sıra dışı türleri, tropikal bitkileri, büyüleyici manzarası ile mart sonu nisan başında çiçekler açtığında özellikle ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bahçeye gelenler bu büyük botanik bahçeyi keşfetmek için birkaç saatten fazlasını ayırmalıdır. Dünyanın çoğu bitkisini sunan, yürüyüş yolları ile cezbeden, çeşitli manzaralar eşliğinde keyifli yürüyüş yapabileceğiniz başka bir yer daha yoktur. Bir buçuk saatlik yürüyüş mesafesinde köprüler, şelaleler, göletler, palmiye ağaçları, çeşitli bitkiler ve yemyeşil ormanlık alan size eşlik edecektir.

Pablo Ruiz Picasso’nun Evi ve Müzesi

Picasso’nun doğduğu evdeki bu müzeyi ziyaret etmek sanatseverler için çok farklı bir deneyim olacaktır. Müzede Picasso’nun yaşam ve sanat kariyerinin tüm noktaları temsil edilmekte ve anlatılmaktadır. Picasso’nun 1892-1972 yılları arasında hakim olduğu eserler müzede sergilenmektedir. Müzede Picasso’nun yeteneği, çok yönlülüğü, başarısı, yaratıcılığı, resimleri ve stilleri ile ilgili birçok örnek bulunmaktadır. Müzede bulunan eserler arasında Anne ve çocuk, Acrobat, Yükseltilmiş silahlı kadın, Kafatası ve Üç körfez kürkü, Bather sayılabilir.

Calle Alcazabilla Katedrali

Katedral ikiz kule cepheli ve 16. yüzyıl tarihli eski bir bina olmasının yanında daha eski bir caminin bulunduğu yere inşa edilmiştir. Katedralin güzel orantılı iç mekan dizaynı ve verdiği ferahlık hissi ziyaret eden turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Katedralin güney koridorundaki üçüncü şapelde Alonso Cano’nun bir tablosu yer almaktadır. Capilla de los Reyes ve Pedro de Mena gibi sanatçıların da eserlerine katedralin mimarisinde yer verilmiştir. Kilisenin içinde Ferdinand ve Isabella’nın askeri kampanyaları üzerine onlarla birlikte taşıdıkları Virgin’in heykelini de görmek mümkündür. Ziyarete gelenler 86 metre yükseklikteki Kuzey Kulesi’ne çıkıp muhteşem panoramik manzarayı izlemek için çok sabırsızlanmaktadır. Katedrali ziyaretin ardından Old Town binasını keşfetmek için biraz zaman ayırmalısınız. Burada butikler, kafeler, restoranlar, çeşitli etkinlikler sizi beklemektedir.

Castillo de Gibralfaro Kalesi

Alcazaba’nın üstündeki Gibralfaro Tepesi’nde bulunan kale ortaçağdan kalma bir mağribi kalesi olma özelliği taşır. Kale 10. yüzyılda inşa edildikten sonra 14. yüzyılda genişletilmiştir. Kelime anlamı olarak deniz feneri ve kaya kelimelerinden türetilmiştir. Kale bulunduğu konum itibariyle şehrin birçok yerinden görülmektedir. Castillo de Gibralfaro Kalesi’nin çoğunluğu harabe durumda olmasına rağmen tarihi değerini ve etkileyici manzarasını halen korumaktadır. Kaleyi ziyarete gelenler Malaga Limanı’nı ve Akdeniz kıyı şeridini buradan izleyebilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilir. Kalenin en görünür kalıntıları ormanlık alan üzerine yükselmiş eski surlar olarak karşımıza çıkar. Kale duvarlarının içinde İslam mimarisinin etkileri ve avlu kalıntıları bulunmakta olup ziyaretçilerini beklemektedir. Mükemmel oteli, konaklama tesisleri, terasları, eşsiz manzarası, restoranları ile gidip görmeniz ve keşfetmeniz gereken bir yerdir.

Alcazaba Kalesi (Eski bir Mağribi Kale)

Alcazaba Mağribi krallarının kalesi olarak kullanılan antik ve tarihi dokulu bir yerdir. Roma kalesinin kalıntıları üzerine dokuzuncu yüzyılda kurulmuş ve on birinci yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Malaga şehrinin Müslüman hükümdarı kenti yıllarca bu kaleden yönetmiş ve bu durum sonrasında da devam etmiştir. Alcazaba Sarayı üç savunma ayağı ve 110 ana kuleden oluşacak şekilde inşa edilmiş bir yapıdır. Alcazaba’yı ziyarete gelenler Torre de la Vella Kulesi’ni, Arco de Cristo denilen giriş bölümünü ve Torre del Homenaje adlı etkileyici kuleyi görme imkanı bulmaktadır. Ayrıca kale avlusunda bulunan çok güzel bir bahçe de misafirlerini beklemektedir. Günümüzde Alcazaba içinde iki müze bulunan Malaga Müzesi’ni barındırmaktadır. Müzede İspanyol sanatçıların eserlerinden oluşan mükemmel bir koleksiyon, Picasso’nun en eski iki eseri olan Eski Halk Resminin Çalışması ve Battaniye ile Yaşlı Adam da burada bulunmaktadır. Alcazaba’nın yakınında Agustus zamanından kalma eski bir Roma tiyatrosu kalıntılarından olan Teatro Romano yer almakta ve bazen açık hava tiyatro gösterileri de burada düzenlenmektedir.

Nuestra Senora de la Victoria Bazilikası

Bazilika Picasso Müzesi’nin kuzeyinde bulunan 17. yüzyıl tarihli bir barok kilisesidir. Malaga şehrinde sayılabilecek önemli kiliseler arasındadır. Tarihi anıt listesinde yer alan bazilika Katolik monarşilerin Malaga kuşatmasında gösterdiği yerde kurulmuştur. Tapınakta yer alan eserler, tablolar ve heykeller çok kıymetli bir yere sahiptir. Petro de Mena’nın iki heykeli de bazilikada yer almaktadır. Bazilika sanat hazinesini sergi salonunda ziyaretçileri ile buluşturmaktadır.

Çağdaş Sanatlar Müzesi

Çağdaş sanat müzesi Malaga’da bulunan en yeni müzedir. Müzenin parlak ve geniş sergi salonu 20. yüzyıl sanat koleksiyonunu sergilemektedir. Müzedeki sergiler düzenli olarak değiştirilmekte ve güncellenmektedir. Müzede İspanyol sanatı üzerine özel bir odaklanma da bulunmaktadır. Juan Munoz, Juan Usle, Jose Maria Sicilia, Miquel Barcelo gibi usta ve çağdaş sanatçıların eserleri müzeyi süslemektedir.

Mercado de Atarazanas Tarihi Pazarı

Tarihi pazara ilk girdiğinizde anda bile görülmeye değecek kadar güzellikler vardır. Pazar at nalı şeklindeki İslami geçit ile ziyaretçilerini karşılar. Geniş Pazar binasına girerek meyve, sebze, balık, et ve peynir satıcılarını ziyaret edebilirsiniz. Mercado de Atarazanas tersane alanında bulunan Pazar uzun yıllar kapalı kalmış ama sonrasında restore edilerek kullanıma açılmıştır. Pazarın içindeki mimaride dikkat çekici noktalardan biri Malaga’nın tarihi yerlerini anlatan vitraylı cam süslemeleri olarak karşımıza çıkar. Pazarın başka bir noktasında da alışveriş ve yemek için çeşitli alternatifler bulabilirsiniz.

Semana Santa’da Kutsal Hafta

Malaga’ya ziyarete gittiğinizde abartılı ve muhteşem kutlamalar yapıldığını görüp hayran kalacaksınız. Kutsal hafta denilen kutlamalar sosyal hayatın bir parçası ve eğlenceli yanıdır. Canlı sokaklar ve müzikler eşliğinde yürürken Flamenko şarkıları seslendiren müzisyenleri sık sık görebilirsiniz. Semana Santa Müzesi de Calle Muro’da sergilenen başka bir güzelliktir. Kutsal hafta müzesinde heykeller, görüntüler, resimler sergilenmektedir. Kutsal hafta ziyaretine gelen turistler müziğin, geleneksel kostümlerin, dini figürlerin keyfini çıkarıp buradan mutlu ayrılacaktır.

Plaza Santuario’da Sanat ve Kostümler Müzesi

Malaga’nın eski kentinde yer alan bu büyüleyici müze 17. yüzyıl tipik bir Endülüs binasında yer almaktadır. Müzenin bulunduğu binanın özellikleri arasında İslam çini işleri, Endülüs etkileri, badanalı duvarlar, hoş bahçeler bulunmaktadır. Sanat ve Kostümler Müzesi’nde yerel kültüre farklı bir bakış açısı sunulur ve ziyaretçilere bölgenin esnaf el sanatları ile folkloru da ayrıntılarıyla anlatılır. Müzede bulunan eserler arasında balık tutma araçları, antik pişirme malzemeleri, el sanatı seramikler, folklor kıyafetleri, yöre halkının kıyafetleri sayılmaktadır. Müzeye gelen ziyaretçiler Malaga geleneklerini öğrenip zengin sanat mirasını inceleyip yerel halkı takdir ederek oradan ayrılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here