Akka’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Atmosferik havası, büyük surlarla çevrili kent merkezi ve Ortaçağın Haçlı tarihinden beri süregelen yapılarıyla pitoresk bir şehir olan Akka, taş mimari yapılarıyla ve ülkede en iyi şekilde korunmuş tarihi yapılarıyla görülmeye değer bir ziyaret noktasıdır. Tarih severler için pek çok farklı seçenek sunan Akka, kervansaraylar, hanlar, turistik mekanlar ve bu yapıların içerisinde yer alan fresk ve kabartmalar ile de oldukça dikkat çekicidir. Haçlı dönemlerine ait binaların iç ve dış tasarımlarının da göze çarptığını söylememiz gerekir.

Şehir, genel itibari ile kahverengi bir havaya sahip olsa da, bazı bölgelerinde modern binalar, ulaşım kolaylığı sağlayan teknolojiler de mevcuttur. Tarihten günümüze kadar pek çok farklı medeniyetin yaşadığı bir yer haline gelen Akka’da Romalılar, Yunanlar, Haçlılar ve Araplar pek çok eser bırakmıştır. Medeniyetin ve kültürün ortak buluştuğu yer olan Orta Doğu’nun ilginç yerlerinden birisi olan Akka, Bahai dinine mensup kişiler için bir haç yeridir ve bu özelliği ile UNESCO Dünya Miras Alanı’na girmeyi başarmış yapılara sahiptir.

Her yerleşim yerinde olduğu gibi Akka’da da bir Eski Kent bölgesi yer almaktadır ve tarihi binaların pek çoğu buradadır. Gezilecek yerlerin çoğu şehrin geneline dağılmış olsa da, elinize geçecek bir kent haritasını kullanarak istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Balıkçı limanı, deniz feneri ve kent kalesi gibi pek çok mekanın bulunduğu şehir merkezine uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Gezilecek Yerler

Surlar

Wikimedia

Şehre ilk adımınızı attığınızda, en belirgin özelliği ve mimari yapısı olarak surlarını görebilirsiniz. Surlar, Eski Kent bölgesinin etrafında yer alan ve tarihte şehri saldırılardan korumak adına inşa edilmiş yapılardır. Şehrin panoramik manzaralarını görmek ve akşam saatlerinde gün batımını izlemek için en iyi noktalardan biri olan şehir surları, günümüzdeki halini 18. yy’da yaşamış ve kente büyük katkılar sağlamış biri olan Ahmed el-Cezar tarafından yaptırılmıştır.

Surların içerisine girdiğinizde, kuzeydoğu yönüne doğru ilerlerseniz, Weizmann Caddesi’nde yer alan ve bir adı Burj el-Kummander olan muzzam bir kuleye ulaşabilirsiniz. Bu kule, bir zamanlar Avusturya Dükü olan Richard’ın 1191 yılında Lionheart tarafından yenilgiye uğramasında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca civarında Siyonist yerleşimcilerden kalan eserlerin etnografik koleksiyonlarını da görebilirsiniz. Deniz tarafına doğru ilerlediğinizde duvarın ortasına gelebilir ve Asma Kulesi’ni ya da diğer adıyla Burj Kurajim’e varırsınız.

Haçlı dönemlerinden kalma vakıf duvarları üzerine, kenti deniz saldırılarından korumak adına Osmanlı tarafından yaptırılmış olan bu siperlik de, surlar içerisinde görülmeye değer yerler arasındadır.

USS Alabama Savaş Gemisi Anıt Parkı

Alabama Power

22 adet savaş gemisini batıran, 6 adet kara bombardımanında ve II. Dünya Savaşı’nda Pasifik ve Atlantik olaylarında yer almasıyla ünlü bir gemi olan Alabama, dokuz adet savaş yıldızı kazanmıştır. Günümüzde bir anıt park olarak görev yapmaktadır ve bir barakaya ve içeri girebileceğiniz bir kaç bölüme sahiptir. Parktaki diğer ilgi çekici yerler arasında ise, yine 2. Dünya Savaşı’nda görev almış 27 tarihi uçak ve USS Bandosu yer almaktadır. Tarih ve savaş geçmişi meraklıları için iyi bir ziyaret noktasıdır.

Ahmed Al-Cazar Camii

Wikipedia

Eski bir Haçlı katedralinin binasına uyarlanmış olan camii, 1781 yılında kubbeli bir cami modeliyle Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Caminin avlusuna Rokoko tarzını yansıtan bir merdiven ile girilmektedir ve arsanlı avlu, bir zamanlar hac için gelen İslam alimlerinin konaklamasına ev sahipliği yapan odalar burada yer almaktadır. Ayrıca, savaş zamanında Haçlılar’ın su ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan bir sarnıç, basamaklı galerinin doğu tarafında yer alır ve şehir kuşatma altındayken büyük bir hizmet gören yerdir. Ahmet Al-Cazar türbesinin yanında, düz kubbeli bir yapı olan ve dua bölümünün girişinde, sağ tarafta yer alan bölüm de 1804’te ölen halefi Süleyman Paşa’ya aittir. Caminin uzun ince minaresi ve iç bölümünde yer alan süslü mavi, beyaz ve kahverengi renkler, Türk mimarisinin önemli etkilerini yansıtan detaylardır.

Al-Cazar Kalesi

Akka şehrinin önemli bir turistik cazibesi halindeki Al-Cazar Kalesi, 18. yy’dan kalma bir yapıdır ve büyük bir kısmı eski şehir surlarının içinde yer alır. Günümüzde Yeraltı Mahkumları Müzesi’ne ev sahipliği yapan kale, İngiliz Mandası döneminde ise İngilizler tarafından bir hapishane olarak kullanılmıştır. Müze içerisinde, İngiliz otoritesi döneminden kalma siyah-beyaz fotoğraf koleksiyonları, savaşa ait orjinal belgeler ve bu süreçte hapis edilen veya öldürülen Yahudi askerlerin anıları ve eşyaları sergilenmektedir.

Haçlı Salonu

Wikimedia

Ahmed El-Cazar’ın kalesinin hemen alt tarafında yer alan ve bir zamanlar Haçlı ordularının toplantı merkezi ve karargahı olarak kullanılan ve bir salon mahiyetinde olan yapı, Gotik tarzda inşa edilmiş ve büyüleyici bir yapıya sahiptir. Duvarlarında yer alan resimler ve Savaşçılar Holü ile Yemek Salonu bölümleri dikkat çekicidir. Haçlı mimarisine oldukça büyük bir örnek olan yapı, klostrofobisi olan gezginlerin inmesinde sakınca olan bir dizi yer altı tüneline de ev sahipliği yapmaktadır.

Han El-Umdan

Wikipedia

Ahmed El-Cazar’ın yapımı için getirmiş olduğu granit ve porfir sütunlardan dolayı bu ismi alan Han El-Umdan, yani Sütunlar Hanı, Haçlılar zamanında Dominik Manastırı olarak kullanılan yapının yerine inşa edilen ve şehirde ticaret yapanlar tarafından konaklama yeri olarak işlev gören bir yerdir. Bir nevi kervansaray görevi görmüş olan Han El-Umdan, kocaman dikdörtgen bir avlunun etrafına inşa edilen odalardan ve üst katlarında yer alan uyuma bölümleri ile adeta otantik bir otel gibidir. Zemin katında ise tüccarların binek ve ticari hayvanlarını muhafaza ettikleri ahırlar ve mallarını koymak için yapılan depolar yer almaktadır.

1906 yılında Sultan Abdülhamit’in tahttan inişine ithafen yapılan bir saat kulesi ise, hanın kuzey girişinde yer alır ve oldukça dikkat çekici bir detaydır. Kuledeki saatin hemen üzerinde, birbirine bakan 2 hilal ve ortalarında ise 1 yıldız amblemi bulunmaktadır.

Haçlı Tüneli

Wikimedia

Akka’nın en ilginç turistik yerlerinden biri olan Haçlı Tüneli, eğer klostrofobik bir gezgin değilseniz, mutlaka girmeniz ve görmeniz gereken büyüleyici bir yeraltı şehri gibidir. Keşfi, 1994 yılında yörede yaşayan bir tesisatçı tarafından sağlanan tünelde bir yeraltı pasajı, şehrin limanını tapınak ile birbirine bağlayan uzunca bir geçit ve olası bir saldırı durumunda denize kaçabilmek adına bir kaçış yolu bulunmaktadır.

Haçlı mimarisinin büyüleyici örneklerinden biri olan bu tünel, günümüzde HaHagana Caddesi’nde yer almaktadır ve Han el-Umdan’a doğru uzanmaktadır. Kentin Haçlı dönemindeki tarihi bina ve yapıları ile daha yakından ilgilenmek istiyorsanız, Haçlı Tüneli görmeniz gereken yerler listenizde en başı hakeden özellikler barındırmaktadır.

Aziz John Kilisesi

Wikipedia

İnşası 1737 yılında biten ve bulunduğu yerin 12. yüzyılda bir Haçlı kilisesi olan Aziz Andrew’e ait olduğu Aziz John Kilisesi, iç mimarisinde sadelik ve çevresinde yer alan güzel manzaralar ile dikkat çeken bir yapıdır. Çoğu ziyaretçinin buraya gelmesindeki ana sebep, kilisenin sahip olduğu cephedir. Bembeyaz duvarlara ve Akka sahilinin muazzam manzaralarına ev sahipliği yapan kilise, aynı zamanda taş duvarlarının yanında yer alan kırmızı renkteki çan kulesi ile de dikkat çekmektedir.

Fotoğrafçılık ve tarihi yapılarla ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gerektiği yapıya, en iyi manzaraları fotoğraflamak adına gün batımına yakın bir zamanda ziyaret gerçekleştirmek mükemmel sonuçlar verecektir.

Akka Limanı

John S Y Lee

Klasik çağdan Ortaçağ’a kadar önemli ve yoğun bir görev üstlenmiş olan Akka Limanı, günümüzde rengarenk yerel balıkçı tekneleri ve özel yatların demir attığı bir yerdir. Haçlılar zamanında yaklaşık 80 kadar geminin misafir edilebildiği limandan geriye kalanlar sakinlik ve huzur dolu yürüyüşler sağlayan patikalar ve gözlere hitap eden balıkçı tekneleridir. Akka’nın eski şehir bölgesini görebilmek ve Akdeniz’in masmavi sularına açılmak için yat veya tekne kiralayabilir ve gününüzü değerlendirmek adına ilginç manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Hamam El-Paşa Müzesi

neil grandison

Günümüzde Türk hamamı kültürünü ve deneyimini sergileyen ilginç bir müzeye ev sahipliği yapan Hamam el-Paşa Müzesi, tamamen restore edilmiş ve ziyarete açık bir yer haline getirilmiştir. Hamamın tarihi 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır ve 1940 yılına kadar görevini devam ettirmiştir. Sıcak buhar odası, soğuk bölümü, dioramalar (gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi) ve tüm banyo süreçlerinin gösterildiği müzede, ayrıca hamamın nasıl ısıtıldığı ve mimarisi hakkında geniş bilgiler de edinebilirsiniz.

Eski Kent Çarşısı

beinharimtours

Akka’nın eski kent bölgesinde, şehrin tam ortasında yer alan çarşı yeri, ucuz yemek yiyebileceğiniz lokantalar, satın alabileceğiniz baharat, hediyelik eşya ve taze ürünlerin satıldığı dükkanlar ve daha pek çok alışveriş seçeneğinin bulunduğu otantik bir destinasyondur. Tatil dönüşünüze yakın bir zamanda uğrayarak sevdiklerinize antika hediyelikler ve tekstil ürünleri alabileceğiniz çarşı, geçmişten günümüze kadar pek çok orjinal unsurunu koruyabilmiş nadir yerlerdendir.

Ülkemizde olduğu gibi, satıcılar ile sıkı bir pazarlık sonuncunda büyük indirim fırsatları elde edebileceğinizi unutmamalısınız. Tabi ki bölgeye sadece alışveriş yapmak için çıkmanıza gerek yok. Yerel halkın davranışlarını gözlemlemek, otantik bir İsrail havası solumak, çarşı bölgesinde yer alan gezinti yerlerinde ve ara sokaklarda yürümek ve geleneksel ürünlere göz atmak adına da gelebileceğiniz bir yer olarak düşünmenizde fayda var. Sokaklardan geçerken alabileceğiniz yöresel yemek kokuları ve çevre manzaraları ile kesinlikle uğramanız gereken bir yerdir ve gezilecek yerler listenize girmeyi çoktan haketmiş bir destinasyondur.

Bahje Baha’i Merkezi

Shutterstock

Bahai inancının kurucusu olarak kabul edlen Bahullah’ın türbesine ev sahipliği yapan ve tarihi bir gezintiye çıkmak isteyen gezginler için ilginç yerler barındıran Bahje Baha’i Merkezi, peyzaj harikası çicek bahçelerinin, gölgesinde oturup dinlenebileceğiniz devasa ağaçların ve kırmızı çatılı evlerin yer aldığı bir ziyaret noktasıdır. 1868 yılında Akka şehrine sürgün edilen ve hayatının geri kalanını bahçe bölümündeki kırmızı çatılı bir evde geçirmiş olan Bahaullah’ın türbesinin yanı sıra, pek çok dikkat çekici unsura da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Lohamei HaGetaot

israelinphotos

Lohamei HaGetaot kibutzu (İsrail’de ortaklaşa kullanılan yerleşim bölgelerine verilen addır), İkinci Dünya Savaşı sırasında (1949) Nazi güçlerine karşı savaşan Litvanyalı ve Polonyalı Yahudiler tarafından kurulmuş olan bir ziyaret bölgesidir. Ayrıca, soykırıma karşı çıkışı ve Yahudi direnişini anlatan sergilere ev sahipliği yapan bir müze de burada yer almaktadır.

Müzenin alt katında Vilnius tarihi, şehirde yaşayan ve 1551’den 1940’a kadar burada ikamet etmiş ola Yahudi cemaati tarihi gibi pek çok konuya ışık tutan gösterimler yer almaktadır. Polonyalı Yahudilerin gündelik yaşamlarını anlatan nesnelerin yanı sıra, burada mahkum edilmiş kişilerin portlerinin de dahil edildiği, yaklaşık 2000 adet çizim ve resim de görülmeye değer eserler arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Önceki makaleHayfa Gezilecek Yerler – Hayfa’nın 16 Önemli Noktası
Sonraki makaleİsrail Hakkında Önemli Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünde okudu. Öğreniminin 3. sınıfında Erasmus programıyla Krakow'a yerleşip, bir yıl turizmle iç içe, dağcılık dersleri aldı. Erasmus programıyla yurtdışındayken, 8 ülke 25 şehir gezdi. Döndüğünde Yunan adalarında tur rehberi olarak çalıştı, kruvaziyer gemileriyle seyahat etti. Şu ana kadar gezdiği yerlerde favorileri Floransa, Roma, Santorini ve Krakow. Aktif olarak trekking ve dağ bisikleti sporuyla ilgileniyor. Likya yolunun %70'ni kamp atarak yürüdü. Şuan için bir firmanın doğa yürüyüş departmanında çalışıyor. En çok hoşlandığı şey, gezdiği yerlerin coğrafyası, tarihi ve varsa mitolojisi hakkında bilgi edinip, bunları arşivlemek ve başkalarına aktarmak. Country müzik vazgeçilmezi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here