Beerşeba’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Beerşeba, İsrail’in Negev bölgesinin başkenti olup, bu bölgeye giriş kapısı olarak hizmet veren bir çöl kentidir. Şehir, genellikle İsrail’e gelen pek çok turistin gündeminde yer almıyor ve bu yüzden çok popüler bir yerleşim yeri değil. Ancak şehirde görülmeye değer pek çok tarihi eser ve doğal alan bulunmaktadır.

İncil’de dahi adı geçen ve eski bir şehir olan Beerşeba’da, bölgedeki tek planlı Osmanlı şehridir. Türk demiryolu istasyonu, Bedevi pazarı ve eski Türk kasabası da dahil olmak üzere bir dizi ilginç ve eşsiz şeylere ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra Tel Beer Sheba antik kentinin ve UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın arkeolojik kalıntıları da dikkat çeken ziyaret alanlarındandır.

Beerşeba, günümüzde turistik canlanma ile karşılaşan bir şehir durumundadır ve yeni girişimler, şehir boyunca yayılmaya devam etmektedir. Bunlar arasında Eski Türk Şehri’nde Eski Camii’nin dışında, şehri tecrübe etmek isteyen her türlü grup için eğitici turlar ve atölye çalışmaları sunan B7 Sanat Deneyimi sayılabilir. Ayrıca, Negev’in Ben Gurion Üniversitesi’nin kurulması ve büyümesi kültürel bir canlanma olarak görüldüğünden beri, kentte bu şehirde yaşayan büyük ve hareketli öğrenci nüfusuna hitap eden restoranlar, barlar ve gece kulüpleri şehrin dört bir yanına yayılmıştır.

Gezilecek Yerler

İbrahim Kuyusu

Rick

İncil’de de geçen bir hikayeye (Yaratılış 21) göre İbrahim Kuyusu, Beerşeba’nın adını aldığı yerdir. Genesis’te bahsedildiği üzere İbrahim’in ve Abimelech’in hizmetçilerinin ele geçirdiği bir kuyudur. İbrahim, Abimelech’e yedi kuzu vermiştir. Abimelech kuzuları kabul etmiş ve iki kişi Be’er Sheva adında yemin etmişlerdir. Eski Kent’in ve Wadi Beerşeba’nın kenarında yer almaktadır. İbrahim Yahudi halkının Patriği olarak kabul edilmektedir. Ur Kasdim’den ayrıldıktan sonra İsrail topraklarına gelmiştir ve burada, Beerşeba’da uzun yıllar yaşamıştır.

Bu kuyu, dünyaya maneviyat ve hayırseverlik sağladığı yer olarak bilinir. Alan artık yeni bir ziyaretçi merkezi olarak tamamen restore edilmiştir. Kuyu avlunun ortasındadır. 3 metre çapında ve 26 metre derinliğindedir. Kuyunun üst kısmı tahminlere göre Bizans dönemine ait taşlarla kaplıdır ve alt kısım ana kayadan kesilerek oluşturulmuştur.

İsrail Hava Kuvvetleri Müzesi

Wikimedia

Hatzerim Hava Kuvvetleri üssünde, Beerşeba’nın güneybatısındaki müze, ziyaretçilere İsrail havacılık tarihinin büyüleyici bir yönünü anlatan unsurlara ev sahipliği yapmaktadır. Füze rampaları ve füzeleri gibi 140’dan fazla uçak ve uçaksavar sergileri, bu unsurlardan sadece bir kaçıdır.

İsrail hava kuvvetleri tarafından kullanılan hava araçlarına ek olarak, müze, Sovyet Migleri de dahil olmak üzere İsrail tarafından ele geçirilen bazı düşman gemilerine de sahiptir. Müzede çeşitli yaşlara uygun rehberli turlar sunulmaktadır ve İbranice, İngilizce ve Rusça dillerinde verilmektedir. Özel etkinlikler ve özel atölyeler koordine edilebilir. Tatillerde özel etkinlikler ve hava gösterileri düzenlenir.

Necef Tugay Anıtı

Wikimedia

Bu anıt, Beerşeba’nın ele geçirilmesinin ve 1948 İsrail Savaşı sırasında Palmach’ın (Haganah’ın elit savaşçı gücü olan Yahudi yeraltı ordusudur) nükleer savaşının kazanımlarına ithafen yapılmıştır. Bir nevi bağımsızlık sembolüdür. Anıt, Beerşeba şehrine bakan bir tepenin üzerinde yer alır ve Necef ve Beerşeba’nın tanınmış sembollerinden biri durumundadır.

1963-1968 yılları arasında heykeltraş Dani Karavan tarafından tasarlanan ve inşa edilen anıt, Palmach ve Kurtuluş Savaşı’nın simgesi olan on sekiz ayrı elementten oluşan ham betondan yapılmıştır. Palmach çadırını anımsatan beton levha, delikli kulenin silah sesiyle bombalanan gözetleme kulelerine, Necef’te su kanalını işaret eden bir boru hattı tüneli, askeri iletişim çukurlarından birini hatırlatan asker ve siper temsillerine sahiptir. Necef Tugay, çocukların tırmanıştan zevk aldıkları ve yapıların arasında bir etkinlikler yapabilecekleri imkanlara sahiptir ve güneye giden yolda iyi bir durak noktasıdır.

Necef Sanat Müzesi

Wikimedia

Negev Sanat Müzesi, geçmişte İsrail’de Osmanlı döneminde hüküm süren Türk valisinin ikamet ettiği bir yapıda yer almaktadır. Yapı, büyük cami ve diğer hükümet binalarının yanında bulunur ve 1906 yılında inşa edilmiştir. İngiliz mandası sırasında yapı, tayin edilen bölge memuruna verilmiştir ve daha sonra kız çocuk okulu olarak kullanılmıştır.

Bağımsızlık ilanından sonra yapı, şehrin belediye binası olarak hizmet vermiş ve daha sonra Arkeoloji Müzesi bileşiminin bir parçası olarak Negev Sanat Müzesi’ne dönüştürülmüştür. 2004 yılında, bir asansör eklenmesi ve iç mekanların modern müze sunumu standartlarına uyarlanması da dahil olmak üzere kapsamlı bir yenileme çalışması tamamlanmış ve bugün korunmuş tarihi bir bina olarak ilan edilmiştir.

Müze, geçici sergiler düzenlenen iki galeri ve geniş bir giriş avlusuna sahiptir. Eğer yaz aylarında gelirseniz, geçici bir çok sergiye ve canlı konserlere şahit olabilirsiniz.

Belediye Hayvanat Bahçesi ve Müzesi

Wikimedia

Eski Beersheba kasabasının en yoğun olduğu bölgelerin biri olan Ha’atzmaut Caddesi’nde yer alan Türk dönemine ait bir cami içindeki Belediye Müzesi, sahip olduğu ilginç unsurlar ile dikkat çekmektedir.

Koleksiyon, Tel Sheva’daki erken yerleşime kadar uzanan materyalleri içermektedir. Eski caminin minaresinden kentin ve çevrenin güzel manzaraları görülebilmektedir. Ayrıca müzenin kuzeybatı girişinde yer alan (İsrail, Beer Sheva & Area, Kiryat Batz, Country Club yakınındaki), Belediye Hayvanat Bahçesi birçok hayvana da ev sahipliği yapmaktadır.

Eski Türk Kasabası

Wikimedia

Eski Kent, 19. yüzyılın sonunda Türk ve Alman mühendisler tarafından planlanmış bir yerleşim yerdir. Sokakları bir ızgara şeklini oluşturur ve bu yerleşim planı bölgede oldukça nadir bir sistemdir. Birçok bina Türk hakimiyeti zamanından kalmadır ve yüksek duvarların arkasında gizli bahçelere sahiptir.

Smilansky Caddesi en iyi korunmuş binaların bulunduğu yerdir. Ayrıca çok sayıda ucuz mağaza ve mükemmel etnik restoran ve bar bulunmaktadır.

İngiliz Birinci Dünya Savaşı Askeri Mezarlığı

Wikimedia

Eski Kent’in hemen yanında yer alan bu mezarlık, Birinci Dünya Savaşı’nda Türklere karşı savaşan İngiliz, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı (Anzaklar) askerlerin mezarlarının yer aldığı noktadır. Bir noktada Çanakkale Şehitler Abidesi’ne benzer bir yapı olan mezarlık, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından uğranılan bir ziyaret merkezidir.

Bedevi ve Belediye Pazarı

Wikimedia

Eilat yolu üzerinde, şehrin hemen dışında yer alan bu Pazar, her Perşembe günü kurulan ve bedevi ürünlerine ve daha pek çok farklı alternatif unsura ev sahipliği yapıyor. Yerel ve yöresel eşyaların yer aldığı pazara uğrayarak, geleneksel İsrail ve Arap ürünlerini keşfedebilirsiniz.

Eski Kent bölgesi ile merkezdeki otobüs terminali arasında kurulan ve her türlü ürün ve eşyanın temin edilebildiği, oldukça otantik bir havaya sahip olan Bedevi pazarından Belediye pazarına geçiş yapabilirsiniz.

Necef Ben-Gurion Üniversitesi

Wikimedia

Beerşeba’dan Tel Aviv’e giden yolun kuzey kesiminde yer alan bu ünlü üniversite, ünlü mimarlar tarafından tasarlanan birçok binaya sahip hareketli bir kampüsle dikkat çekmektedir. Senato Binası ve Kütüphane bölümlerinde iki adet sanat galerisi yer alırken, tıp fakültesi binasında küçük bir tıbbi tarih müzesi ve farklı fakültelerin binalarında çok sayıda küçük sergi bulunmaktadır.

Avustralyalı Askerler Parkı

Wikimedia

Park, 31 Ekim 1917 yılında gerçekleşen ve Türk birliklerine karşı yapılan direnişte hayatını kaybeden Avustralyalı askerler için inşa edilmiş bir ziyaret noktasıdır. Abba Achimeir, Shaul HaMelech ve HaRav Eliyahu Pardes gibi önemli gazeteci ve araştırmacıların da bilgilerinin yer aldığı bu anıt park, Avustralyalı Ekipler Birliği’nin 4. tugayının Beerşeba’daki savaşları hakkında önemli bilgilere de ev sahipliği yapıyor.

Ekolojik Parkı

Bir zamanlar büyük bir restorasyon projesi olarak başlatılan ve günümüzde Beerşeba halkı ve şehre gelen turistlerin uğrayıp hoş vakit geçirebildiği bir yer haline gelen Ekoloji Parkı, sahip olduğu çiçek bahçeleri ve eğlence aktiviteleri ile görülmeye değer bir kaçış noktasıdır.

Şehri ziyaretiniz sırasında biraz temiz hava ve yerel insanlardan yönlendirmeler alabileceğiniz bir ziyaret noktası olan Ekoloji Parkı’na mutlaka uğramalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here