Eilat’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İsrail’in Kızıldeniz taraflarında yer alan ve Ürdün ile Mısır sınırlarına yakın bir konumda bulunun Eilat, küçük ancak bir o kadar da turistik bir şehirdir. Buradaki büyük turistik cazibe, Kızıl Deniz’in ünlü dalış merkezleri ve şehrin hemen güneyinde, Coral Beach Reserve’in fantastik sualtı dünyası gibi pek çok ünlü yerden kaynaklanmaktadır. Eğer dalgıçlıktan çok kum meraklısı iseniz, buradaki plajlar, herkes için güneşte bol bol eğlence ile sizi mutlu etmek için fazlasıyla yeterli aktiviteye sahiptir.

Şehrin hemen kuzeyi, İsrail’in en güzel ve gerçeküstü şeylerinden biri olan Timna Park’ın baş döndürücü, doğal olarak şekillendirilmiş dünyasının bulunduğu tarafıdır. Bu tuhaf şekilli kayalar ve inanılmaz manzaralar, çöl, macera ve geziyle geçen bir günün ardından sahildeki en özel güneş batımını seyreden turistlerin ilgisini büyük ölçüde çekmektedir.

Gezilecek Yerler

Yunus Resifleri

Wikimedia

Yunus balıklarını pek çok yerde canlı olarak izleyebilirsiniz. Ancak Eilat şehrindeki durum biraz farklı. Şehre gelenlerin ilk dikkatini çeken yer olan Eilat Yunus Resifleri, balıkların doğal ortamlarında nasıl dolaştığını görebileceğiniz ve isterseniz onlara dokunabileceğiniz bir lokasyondur. Sadece Eilat’ta yunuslara çok yaklaşabilir, dokunabilir, yüzebilir ve bu muhteşem memeli ile dalış yapabilirsiniz. Bu aktivite, tüm ailenin zevk alacağı ve hatırlayacağı bir türdendir.

Yunus Resifleri, ekolojik bir alandır ve  gerekçesiyle şaşırtıcı derecede güzel bir botanik bahçesi ve göletlere ev sahipliği yapmaktadır. Eilat’ta diğer Eilat cazibe merkezlerinden farklı bir atmosferde rahatlamak ve eğlenmek istiyorsanız, bu nokta tam size göre. Yunus Resifleri olarak adlandırılan bu doğal alanda çocuklar için eğlenceler, sualtı fotoğraf merkezi, restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanı gibi pek çok aktivite seçeneği bulunmaktadır. Eilat tatilinizde Yunus Resiflerini ziyaret etmeyi kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederiz.

Kızıl Kanyon

Wikimedia

Mısır sınırına doğru giden yolda görebileceğiniz Kızıl Kanyon, çöl manzarasını daha fazla keşfetmek için zamanları olmayan yürüyüşçüler ve doğa severler için macera dolu bir alandır. Burada aileler için uygun, kolay anlaşılır bir şekilde işaretlenmiş bir yol sizi kanyonun kırmızı renkli kayalarına götürmektedir ve bu yol yaklaşık 30 dk kadar sürmektedir. Daha fazla keşfetmek isteyenler için, kanyondan hoş bir vadiye varabileceğiniz daha uzun, yarım günlük dairesel bir rota var ve kurak manzaradan daha fazlasını görmenize imkan sağlıyor.

Müzikal Çeşmesi

Wikimedia

Eilat’taki Müzik Çeşmesi, şehrin yeni ve heyecan verici bir yapısıdır. Gün boyunca soğuk suyla (sadece çocuklar için değil) eğlenebilir ve geceleri muhteşem renkler ve şehrin manzarası eşliğinde muhteşem görsel-işitsel şovun keyfini çıkarabilirsiniz. Sanılanın aksine oldukça büyük bir alanı kaplayan Müzikal Çeşme, ses ve ışıkla birleştiğinde, suyun ne kadar güzel şeyler ortaya çıkardığını gösteren bir unsur olarak göze çarpıyor.

Zefahot Dağı

Rudi

Eilat kasabasının hemen güneyinde yer alan bu dairesel yürüyüş parkuru, Ürdün ve kuzeyde Akabe şehri, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın güneyi ve Suudi Arabistan’ın sarp kayalıkları ile Eilat üzerinden inanılmaz panoramik manzaralar sunmaktadır.

Doğu tarafa doğru baktığınızda gördüğünüz ışıltılı yer ise muhteşem Kızıldeniz. Yürüyüş yapmak yaklaşık dört saat sürüyor ve iyi bir vücut kondisyonu seviyesine sahip olan herkes iyi işaretlenmiş parkuru bu sürede katediyor. Eğer siz de bu parkuru yürümek isterseniz, güneşin daha az sıcak olduğu sabah saatlerini ya da etkisini kaybedip batmaya başladığında görebileceğiniz muazzam günbatımı manzaralarını sunduğu akşam üzerini tercih edebilirsiniz.

Hai-Bar Doğa Koruma Alanı

Sarah Cruz

1963 yılında kurulan ve kollektif çiftlik statüsündeki Hai Bar Doğa Koruma Alanı, Yotvata’nın girişinde yer alır. Bu sürekli genişleyen 10.000 dönümlük park, antiloplar, yabani eşekler, sırtlanlar, devekuşları ve diğer bir sürü çöl hayvanı dahil olmak üzere bolca yabani hayvana ev sahipliği yapar.

Park, antik zamanlarda burada yaşamış olabilecek hayvanlarla dolu bir alan yaratmak amacıyla kurulduğu için bütün hayvanlar, buradaki vahşi bölgeye yeniden yerleştirilmiştir. Eilat’ın plajlarından daha çok seveceğiniz, çocukların hayranlıkla etrafı izleyeceği, fotoğrafçıların doya doya deklanşörlerine basabileceği bir yer olan Hai – Bar Doğa Koruma Alanı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

King’s City Tema Parkı

Wikipedia

Bu cazibe merkezi, özellikle çocukları ile tatile gelenler için uygun bir seçenektir. Eilat, ayrı bir Kutsal Toprak bölgesi olan bir tema parkına ev sahipliği yapmaktadır. Parkın içinde, gezintiler tarihi Kral temalı bir görünüme sahiptir. Kral Süleyman büyük su yolculuğunda başrol oynayan kişidir ve tüm kabare, Orta Doğu tarzı bir kalenin etrafına yayılmıştır. Özellikle küçükler güneşten ve kumdan sıkılıyorlarsa ve biraz buhara ihtiyaçları varsa, burası tam onlara göre bir yer diyebiliriz. Muhteşem ve bir o kadar da eğlenceli aktivite alanlarına sahip olan destinasyona Eliat tatilinizde mutlaka uğramalısınız.

Kuş Gözlem Merkezi

Wikimedia

Afrika ve Avrupa arasındaki kuş göç yollarının tam merkezinde, Eilat bölgesi kuş gözlemciliği için mükemmeldir. İlkbahar ve sonbahar, en çok türün geçtiği noktaya gelmek isteyen turistler için en iyi mevsimlerdir ve Ürdün sınır bölgesine giden yolda bulunan bu küçük Kuş Gözlem Merkezi, dürbününüzü ortaya çıkarmak için en iyi yerdir. Alanın içerisinde, kuşlar ve yollar hakkında bilgiler içeren pek çok işarete sahiptir ve en iyi noktalarda yol boyunca pek çok kedi sizi takip etmektedir.

Buz Alanı – Ice Space

Wikimedia

Eilat’taki en cazip turistik yerlerden bir tanesi olan Ice Space, sizi çöl sıcağından Kuzey Kutbu’nun dondurucu dünyasına götürüyor. İçeride, sergide olan çeşitli buz heykelleri arasında yürürken sıcaklık sabit bir şekilde -7 ° C’ye düşmektedir. Tatilinizde sıcaktan bunaldığınız bir zamanda, Ice Space – Buz Alanı’na uğramayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Timna Parkı

Wikimedia

Bu güzel ve büyüleyici milli park, gerçeküstü çöl manzaralarına ve ilginç bir antik bakır madenciliği tarihine sahiptir. Rüzgâr ve yağmur tarafından şekillendirilmiş tuhaf kaya oluşumları ile ünlüdür. Bunların en bilinenleri, erozyon ile sütun şekillerine oyulmuş 50 metre yüksekliğindeki bir kumtaşı kaya duvarlarıdır ve Süleyman Sütunları olarak adlandırılır. Bir kaç metre sonrasındaki uçurumda yer alan kaya üzerinde tanrıça Hathor’a bir teklif yapan Firavun Ramses III’ü gösteren bir kabartma da görülmeye değerdir.

Bölgedeki 1959 yılından günümüze yapılan kazılar, M.Ö. 3.000’den bu yana bakırın sistematik olarak çıkarıldığını, hem Mısırlıların hem de İsraillilerin madenlerde farklı zamanlarda çalıştıklarını ortaya çıkarmıştır. Süleyman’ın Sütunlarının karşısında, Kölelerin Tepesi olarak adlandırılan bir yer alır ve M.Ö. 14. ve 12. yüzyılın madencilerinin barındırıldığı bir kamptır. Çevredeki kamp duvarları, evler ve atölye kalıntıları hala görülebilir.

Sualtı Gözlemevi Parkı

Wikipedia

Eilat Sualtı Gözlemevi Parkı, Eilat şehrine özgü bir cazibe merkezidir. İnsanlar muhteşem mercan resifini görmek için dünyanın dört bir yanından parka geliyorlar.

Sualtı Gözlemevi Parkı’nda aşağıdakiler dahil deniz yaşamı rehberli turlarının keyfini çıkarabilirsiniz: köpekbalıkları, kaplumbağalar ve nadir balıklar. Buna ek olarak, Sualtı Gözlemevi Parkı’nda, “Mercan” adlı cam gemiye gittiğinizde su altı yaşamının bir parçasını hissedeceksiniz. Sualtı Gözlemevi Parkı alanında çeşitli restoranlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanının keyfini çıkarabilirsiniz.

Coral Beach Doğa Koruma Alanı

Wikimedia

Mercan Plajı Tabiatı Koruma Alanı Eilat, 1.200 metre boyunca ve Eilat sahilinde deniz altında uzanan bir rezerv. Coral Beach Doğa Koruma Alanı Eilat, muhteşem mercan kayalığı nedeniyle dünyanın en güzel ve en ünlülerinden biridir.

Mercan resifinde dalış yapmak, balıkların çeşitli güzel renk şekilleri ve tonlarında ve muhteşem su bitkilerinde yaşadığı hassas doğal yaşam ortamını görebilirsiniz. Coral Beach Doğa Koruma Alanı Eilat, bir mercan kayalığı bulunan İsrail’deki tek yerdir.

Top 94

outdooractive

Top 94 Eilat, tüm aile için bir macera ve aşırı spor parkı. Büyük parkta tırmanma duvarı, paintball pisti, halat parkı, karting ve hatta mini bungee jumping dahil olmak üzere 30’un üzerinde farklı aktivite bulunmaktadır. Eğlenceli ve heyecan verici bir cazibe arıyorsanız, Top 94’ü kaçırmayın.

Botanik Bahçeleri

Wikimedia

Eilat’ın en güzel yerlerinden birisi olan Botanik Bahçeleri, eşsiz, güzel, ekolojik ve organik bir alandan oluşmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen bitkiler tohum olarak buraya gelmektedir ve çölde bir “Tropikal orman” oluşturmak adına özenle yetiştirilir. Bahçe, akarsular, şelaleler ve taçdaki “yağmur ormanı” ile eski İncil tarzında inşa edilmiştir. Güzel bir sisli alan, ziyaretçileri ve ormanı oldukça görülesi bir yer haline getirmektedir.

Bahçede ziyaret, güzel oturma alanları, şaşırtıcı yollar, şaşırtıcı bakış noktaları, kahve dükkanı, bahçe bitki kreş ve daha fazlası ile, şaşırtıcı, keyifli ve benzersiz bir yerdir. Her yaş için eğlenceli bir destinasyon olan Eliat Botanik Bahçeleri, şehri ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Deve Çiftliği

itravelisrael

Eilat Camel Ranch ya da Türkçe’si ile Deve Çiftliği, Eilat Dağı Tabiatı Koruma Alanı’nda yer almakta ve yaklaşık yirmi beş yıldır (2018 itibari ile), çiftlik ekibinin tecrübe, beceri ve profesyonelliği ile işletilen bir cazibe merkezidir. Camel Ranch sizi muhteşem yürüyüşlere ve Eilat çöl turlarına çıkaran bir yerdir. Eilat yakınlarındaki güzel dağ manzaralarında 1200 kişiye kadar çiftler, düğünler ve eğlence günleri için romantik akşamlar dahil olmak üzere harika etkinliklere ev sahipliği yapmanıza yardımcı olan olanaklar da sağlamaktadır.

Kızıldeniz Parasailing

elal

Royal Beach Hotel Beach’teki Red Sea Parasailing Club, tüm ailelere çeşitli deniz aktiviteleri, zorluklar ve eğlence sunuyor. Red Sea Parasailing kulübünde deniz paraşütleri, su kayağı, motorbot, muz botları, pedallı botlar ve kano gibi aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Red Sea Parasailing, Eilat’ın en eski spor kulüplerinden biridir ve profesyonel ve tecrübeli Deniz Kuvvetleri mezunları tarafından yönetilmektedir. Kızıldeniz Parasailing, maksimum güvenlik konusunda ısrar eder ve faaliyetler bir kurtarma yeleği ile gerçekleştirilir.

Skydive

Visual

Dağların ve Kızıldeniz’in büyülü manzarasının üzerinde eşsiz bir uçuç ve paraşütle atlama deneyimi yaşayabileceğiniz bir aktivite yapmak, sizlere Muğla – Fethiye’deki Babadağ’dadan atlıyor hissi verecektir. Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail olmak üzere 4 farklı ülkenin üzerinde uçuş yapabileceğiniz tek yer, Eliat’ta yer almaktadır. Süreç boyunca size yardımcı olmaya ve sizi uçuşa hazır hale getiriyorlar ve tecrübeli bir eğitmenle birlikte, 20 dakikalık inanılmaz bir uçuşa çıkabiliyorsunuz.

Uçağın kapısı sadece eğitmene güvenli bir şekilde bağlandıktan sonra açılır ve o kişiyle birlikte 230 km/s hızda bir dalışa geçersiniz. Daha sonra eğitmen paraşüt’ü açar ve birlikte kuzey sahilden güvenli bir iniş yapıp yere inersiniz. Tayland plajında ​​aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte güzel fotoğraflar da çekinebilirsiniz. Yılın çoğu döneminde hava güzel olduğu için, eğer şanssız değilseniz, her an yapabileceğiniz bir aktiviteyi kaçırmamanızı öneririz.

Migdalor Plajı

beach-on-map

Migdalor Plajı, şehirden yaklaşık 8 km uzaklıkta ve Uluslararası Üniversite Enstitüsü’nün yanında, sınır kapısından yaklaşık 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Migdalor Plajı, yolun diğer tarafındaki tepede bulunan deniz fenerinden adını almaktadır. Eilat’taki Migdalor Plajı,  yerel yemekler yiyebileceğiniz, soğuk alkollü ve alkolsüz içecekler içebileceğiniz, muhteşem bir mercan kayalığı içinde yüzebileceğiniz ve dalış yapabileceğiniz ya da sadece Eilat güneşinde dinlenebileceğiniz küçük ve sakin büyülü bir yerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here