Hayfa’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Günümüzde İsrail’in en modern kentlerinden biri olan Haifa, kıyısında yer alan sarp kayalıkların vermiş olduğu muhteşem manzaraları, güzel ve sakin ortamı, endüstriyel şehirlerin aksine hararetli bir havaya sahip olmayışı ve turistik cazibe merkezleri ile büyülü bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Mükemmel bir konumda yer alan, basamakları ile ulaşabildiğiniz bir yerde bulunan ve şehirdeki bir numaralı turistik yer olan Baha’i Mabedi ve Bahçeleri’nin yanı sıra, görülmeye değer noktaları ile Hayfa, İsrail’deki en dikkat çekici yerlerden biridir.

Bu mabed ayrıca, merdivenlerle süslenmiş ve kenti ayaklarınız altına alabildiğiniz, şehrin en güzel yerlerinden biri haline gelmiş Bahai Bahçeleri tarafından da zenginleştirilmiştir. Hayfa, tüm bunların yanı sıra sadece İsrail’in en büyük üçüncü şehri değil, aynı zamanda Akdeniz kıyısındaki güzel konumu ile tarihi ve bir o kadar da görkemli bir yerleşim yeridir.

Gezilecek Yerler

Baha’i Mabedi ve Bahçeleri

Wikipedia

Şehir tanıtımlarında adı geçen, kentte yapılacaklar ve ziyaret edilecekler listenizde en başta olmayı hakeden bir yer olan Baha’i Mabedi ve Bahçeleri, simgesel yapı taşlarından biridir. Bahai inancının kurucusu olan ve kendisini 1844 yılında ‘Bab’ (geçit) olarak ilan eden İranlı Mirza Al Muhammed’in türbesi de burada yer almaktadır.

Türbede yatan kişi Ali Muhammed, halefi sayılan ve yardımcısı olan Mirza Hüseyin Ali’nin 1868 yılında kaçması ile sonuçlanan bir olay öncesinde, 1850 yılında gerçekleşen bir suikaste kurban gitmiştir. Suikastin yeri Tebriz, İran’dır. Hüseyin Ali, Osmanlı İmparatorluğu’na kaçmasının ardından 24 yıl Akko’da esaret altında kalmıştır ve 1892 yılında vefat etmiştir.Tarikatına inanan kişiler, gizli bir şekilde Mirza Ali Muhammed’den geriye kalanları İran’dan Hayfa’ya getirmiş ve mezarını günümüzde Bahai Mabedi olan yerde inşa etmişlerdir.

Teraslı bahçeleri, inanılmaz derecede huzur veren atmosferi ve kusursuz bir şekilde düzenlenmiş yapısı ile UNESCO tarafından kültürel ve doğal bir güzellik olarak sayılmış ve Dünya Miras Alanı listesine eklenmiştir. Bahai inancına sahip kişiler için bir hac yeri olarak kabul edilmektedir. Mezar, teraslı bahçelerin en üst bölümünde yer alır ve şehirde görülmeye değer yerlerin başında gelir.

Stella Maris Karmelit Manastırı

vad_levin

Aziz Elijah’ı tasvir eden ve yeşil renkteki freskleri ile oldukça dikkat çekici bir yapı olan Stella Maris Karmelit Manastırı, orjinal bir yapıdır ve 1836 yılında inşa edilmiştir. Meryem Ana Madeni olarak bilinen bir sedir heykele sahip manastır, iç tasarımlarında peygamberler ve özellikle Ezekiel peygamberlerinin yaşasntılarını anlatan resimlere de sahiptir.

Karmelitler, kuruluş yeri olarak Roma’nın belirtildiği ve asıl yeri olarak 1150 yılında Karmelit Dağı çevresinde başlatılan hermetik bir Katolik mezhebidir. Napolyon ile savaşa girdiğimiz Osmanlı Dönemi’nde, 1799 yılında tüm Karmelit manastırları tahrip ve yok edilmiştir. Manastırın hemen önünde sava esnasında hayatlarını kaybeden Fransız askerlerin mezarları yer almaktadır. Daha sonrasında yeniden inşa edilen manastır, 1821 yılında Cezzar Ahmet Paşa (Osmanlı’nın önemli vezirlerinden biridir) tarafından, Akko valisinin isyanını bastırmak adına yeniden yerle bir edilmiştir.

Tüm bu olayları anlatan ve küçük de olsa uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir müze, manastırın girişindeki bitişik bir yapıda yer almaktadır. Manastırın içerisinde İlyas’ın mağarası olduğu düşünülen ve bir zamanlar yaşadığı yer olarak kabul edilen bir bölmeye giden işaretler de dikkat çekici unsurlar arasındadır.

Teleferik

Danielme

Yukardaki başlıkta da bahsettiğimiz Stella Maris Karmelit Manastırı’na çıkarken kullanabileceğiniz ve aynı zamanda şehrin tüm silüetini görebileceğiniz Haifa Teleferiği, kentte yapmanızı önerdiğimiz aktivitelerden biridir. Dik bir yamaç üzerinde gel-git seferleri yapan teleferik, şehrin başlıca binalarını ve panoramik manzaralarını izleyebilme fırsatı sunmaktadır.

Fotoğrafçılık ile ilgilenen gezginlerin sıkça tercih ettiği Hayfa Teleferiği, tepeye vardığınızda Akdeniz’in eşsiz güzellikteki sularını ve zirve manzaralarını gezi notlarınız arasına almak için güzel bir fırsattır.

Elijah – İlyas Mağarası

BibleWalks

İlyas’ın yaşadığı mağara olarak bilinen Elijah Mağarası, Stella Maris Karmelit Manastırı’nın karşısındaki tepenin altında inen bir yoldan varılan, oldukça kasvetli ve bir o kadar da gizemli bir yerdir. Din adamları, Hz. İlyas’ın Baas rahiplerini öldürdükten sonra, kendini korumak amacıyla bu mağarada saklandığını iddia etmektedir.

Hz. İlyas’ın burada saklanmış olması ve gizemli bir yapıya ev sahipliği yapması ile mağara, Yahudilik başta olmak üzere, Müslümanlık ve Hristiyanlık için de büyük önem taşımaktadır. Mağarayı ziyaret etmek isterseniz, kadınların başta olmak üzere tesettürlü olmanın şart olduğunu aklınızda tutmalısınız. Mağara, 1948 yılına kadar bir cami görevi görmüştür.

Haifa Şehir Merkezi

Wikimedia

Kentin şehir merkezi, eski binaların ve modern yapıların birbirine karışmadan, senkronize bir şekilde yapılandırıldığı bir oturuma sahiptir. Caddeler ve sokaklar, sizleri en az 200 yıl geriye götürecek otantikliğe ve antikliğe elverişlidir. Bunların başında Ben Gurion Caddesi gelir ve Filistin’i ele geçirmenin hesaplarını yapan ve bunun gerçekleşmesi durumunda büyük işler başaracağını düşünen Alman Protestanlar tarafınca meşgul edilmiş bir ana caddedir. Bu toplum, caddede İkinci Dünya Savaşı’na kadar var olmuştur.

Caddede dikkat çeken unsurlar arasında kiremit çatılı evler başta gelir ve eski ihtişamın ve dönemin karakterinin tüm niteliklerini halen üzerlerinde taşımaktadırlar. Günümüzde modernlikle iç içe geçmiş bir yer olan cadde, alışveriş merkezleri lokantalar ve 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiş olan İngiliz askerlerin mezarlarının bulunduğu 150 Jaffa Sokağı ile yanyanadır.

Hof HaCarmel – Bar Galim

David King

Modern ve tarihi yapıların yanı sıra Hayfa, yaz aylarının kavurucu sıcaklarından bunalan ve ister aileleri ister arkadaşları ile eğlenceli dakikalar geçirip denize girmek isteyenler için iki farklı plaja sahiptir. Su sporları ile ilgilenenler için Bar Galim Plajı dikkat çekicidir ve uygun yerlere sahiptir. Rüzgar sörfü ve benzer sporların tutkunları için de oldukça elverişli bir yer olan Bar Galim’in yanı sıra, güneşin ve incecik kumun tadını çıkarmak isteyen gezginler içinse Hof HaCarmel plajını önerebiliriz.

Haftasonları, havanın güzel olması durumunda oldukça kalabalık bir yer haline gelen Hof HaCarmel’de kafelerde oturabilir, şemsiye ve şezlong kiralayarak güneşlenebilir ve Akdeniz’in muhteşem sularında doyasıya yüzebilirsiniz. Yerel insanlar ve turistler için vazgeçilmez yerler olan bu plajlar, Hayfa tatilinizi yaz aylarında yapıyorsanız, sizin için en güzide yerlerden bazıları olacaktır.

Ursula Malbin Heykel Parkı

Wikimedia

Hayfa’da tarihi ve turistik yerleri gezmeyi bitirin ya da bitirmeyin, ara vermek için harika bir doğal alan ve bronz heykeller dikilerek süslenmiş bir park olan Ursula Malbin, dinlence ve huzuru bir arada arayan gezginler için mükemmel bir duraktır. Almanya doğumlu, Yahudi sanatçı Ursula Malbin tarafından yapılan heykeller, incelenmeye değer özellikler de barındırmaktadır.

Çocuklarınız ile geziyorsanız, onların ilgisini çekecek bir çok bronz heykel ve hikaye görebilir ve bakımı düzenli olarak yapılan parkularda yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hayfa’nın yerlileri için oldukça popüler bir yer olan Ursula Malbin Heykel Parkı, şehri ziyarete gelen turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen ve kesinlikle görülmesi gereken bir alandır.

Mane Katz Müzesi

Wikimedia

Hangi sanatla ilgilendiğinizin bir öneminin olmadığı ve gördüğünüzde kesinlikle hayran kalacağınız bir müze olan Mane Katz, 20. yüzyılda yaşamış bir Yahudi sanatçı olan ve müze ile aynı adı taşıyan Mane Katz’ın resim ve heykellerini içeren büyülü bir mekandır.

Antika mobilyalar, ekspresyonist sanat eserleri ve kişisel Judaica koleksiyonların sergilendiği Mane Katz, 89 Hanassi Sokağı’nda yer almaktadır ve hemen yakınlarında 14. yüzyıldan bugüne kadar pek çok Japon sanatı eserinin sergilendiği Tikotin Japon Sanatı Müzesi ile komşudur.

MadaTech Bilim Müzesi

Wikipedia

Çocuklarınız ile tatile çıkmış ve yolunuz Hayfa’ya düşmüş ise, hem onların eğlenip düşüneceği, hem de sizin ilginizi çekecek pek çok interaktif bilim unsuruna ev sahipliği yapan MadaTech Bilim Müzesi, bilim dünyasına ilgi gösteren ve daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin ilk duraklarından biridir. 1913 yılında kurulan müze, bir zamanlar İsrail Teknoloji Enstitüsü’nün önemli bir üssü görevini görmüştür ve görkemli binası ile gözlere de hitap etmektedir.

Müze içerisinde renkli kimya edavatlarından havacılık sergilerine, yeşil enerjiyi konu alan bölümlerden her türlü bilim temelli unsura yer verilmektedir. Bilimin her yaştan insan için nasıl eğlenceli ve bir o kadar da kolay öğrenilir hale getirilebileceğine harika bir örnek olan MadaTech Bilim Müzesi, kesinlikle uğramanız gereken bir destinasyondur.

Caesarea

Wikimedia

Ceasarea, Tel Aviv ve Hayfa şehirleri arasında kalan ve her iki şehirinde topraklarında önemli bir konuma sahip olan büyüleyici bir antik bölgedir. İlk yerleşimin MÖ 4. yy’da Fenikeliler tarafından bir liman inşa edildiği zamana dayandığı tahmin edilmektedir. Bölge, daha sonrasında Romalılar ve Yunanlılar tarafından bir yerleşim olarak kullanılmıştır ve dönemin imparatoru Augustus adına Büyük Herod tarafından en iyi kasaba seçilmiştir.

Günümüze kadar gelebilmiş tarihi bina ve eserler arasında tapınaklar, hipodrom ve limanın belirli bir bölümü yer almaktadır. Tapınaklar da ayakta kalabilmiş eserlerdendir ve ihtişamları ile gözlere hitap ederler. MS 637 yılında Araplar tarafından fethedilene kadar, MS 1. yy’dan beri önemli bir Hristiyanlık merkezi olarak kayıtlara geçen Caesarea, günümüzde önemli bir arkeolojik alan haline gelmiştir.

Kazı çalışmaları halen devam etmektedir ve şuanda Kudüs’teki İsrail Müzesi’nde sergilenmekte olan ve MÖ 3. yy’dan kalma bir Artemis figürü, bir dizi antik buluntu ve bir Bizans mozaği de buradan çıkarılan eserler arasındadır. Herodian döneminden kalan Roma tiyatrosu, Haçlı kent kalıntıları ve antik su kemeri de görülmeye değer diğer antik unsurlar arasındadır.

Carmel Dağı

iris-b2007

Hayfa’da bir araç kiralar ya da bir gezi turuna katılırsanız, mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri de Carmel Dağı’dır. Günlük geziler için mükemmel bir yer olan Carmel Dağı, Aziz Elijah Karmelit Manastırı’nın yer aldığı bölgededir ve buranın bu kadar önemli bir yer olmasının ardında yatan sebep ise Hz. İlyas’ın Baal rahipleri ile girdiği çatışmada saklandığı yer olarak kabul edilmesidir. Dağın eteklerinde yer alan yerleşim yerleri, Karmelit Manastırı kadar olmasa da, ilginç yerlerdir. Örneği Ein Hod, sergi ve galerileri ile ünlü bir sanatçı köyüdür.

Bet Oren ise dağın alt yamaçlarında yer alan ve ‘’Carmel Man’’ın, diğer bir deyişle 6 km ötedeki mağarada bulunan Paleolitik Çağ iskeletinin kalıntılarının yer aldığı köydür. Asıl ve en büyük parçanın, günümüzde Kudüs’teki Rockfeller Müzesi’nde sergilendiği bu iskelet gibi daha pek çok tarihi kalıntının yer aldığı Carmel Dağı, Hayfa’nın görülmeye değer yerleri arasında dikkat çekmektedir.

Dor Sahili

Wikimedia

Hayfa halkının, stresli şehir yaşamından kaçış noktaları arasında yer alan ve kente gelen turistlerin de oldukça büyük ilgisini gören Dor Sahili, gün batımı manzaraları, incecik kumsalı, tertemiz denizi ve bol güneşli konumu ile görülmeye değer bir cazibe merkezidir. Günümüzde pek çok insan deniz – kum – güneş üçlüsü için binlerce km yol katederken, Hayfa’nın merkezine yakın bir konumda yer alan Dor, yerli halkın haftasonlarında yürüyüş yapmak ve denize girmek için tercih ettiği yerlerden biridir.

Sahile doğru ilerlediğinizde eski, yıkık ve bi o kadar da ilgi çekici harabeleri görebilir veya Haçlılar’dan kalma bir kaleye, 6. yy’a dayanan tarihi ile bir Bizans kilisesine, modern kentin hemen kuzey yönünde yer alan eski limandaki kalıntılara veya kazı alanlarına göz atabilirsiniz.

Beit Shearim

Wikipedia

1936 yılında sahip olduğu büyüleyici alanlar ile UNESCO Dünya Mirası Alanı listesine girmeyi başarmış ve N. Avigad ve B. Mazar gibi arkeloglar tarafından yapılan kazılar sonucunda bulunan mezarlar ile dikkat çekici bir yer olan Beit Shearim, Hayfa’da görülmeye değer yerler arasındadır.

Arkeolojiye ve Yahudi yaşamına önem verenlerin ilgisini çekecek özellikler barındıran alan, demir çağından günümüze kadar gelebilmiş eserler barındırmaktadır. MS 2. yy’dan kalma kent harabeleri bulunan arkeolojik alan, İsrail tarihine ve demir çağına yakından bakmak isteyenler için pek çok önemli unsura sahiptir.

Atlit

Wikipedia

Atlit, bir Haçlı Kilisesi’dir ve iki farklı tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Castrum Peregrinorum adıyla anılan yapı 12. yy’dan kalma bir eserdir ancak günümüzde askeri topraklarda yer aldığından dolayı girişi yasaklanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi göçmenlerin Filistin topraklarına geldiğinde saklandıkları bir yer olmasıyla dikkat çekicidir. Özel izinler alınması durumunda girebileceğiniz bu ilginç yapı hakkında bilinmesi gereken pek çok unsur vardır.

Ulusal Denizcilik Müzesi

Wikipedia

Akdeniz bölgesindeki denizcilik ve konu hakkındaki pek çok farklı unsurun bilgilerini bulabileceğiniz Ulusal Denizcilik Müzesi, haritalar, şemadan ve bir dizi model geminin yer aldığı önemli bir ziyaret noktasıdır. Şehre gelip deniz merakı olanlar mutlaka buraya uğramalıdır.

Yüzyıllardan beridir dünya ve Orta Doğu için büyük önem taşıyan Akdeniz’de geçen olaylar ve insanlık tarihi için yön verici özellikler taşıyan savaş ve barışlar gibi pek çok unsura dikkat çeken müze, ziyaret edildiği takdirde gözlere hitap etmekle kalmayıp, zihinlerde geçmiş günleri canlandıracak hikayelere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca müzenin hemen aşağı tarafındaki sokaktan ilerlediğinizde, Siyonist hareketin İngiliz mandası döneminde Filistin’e Yahudi mültecileri alma çabalarını belgeleyen ve sergileyen Gizli Göçmenlik ve Deniz Müzesi’ni de görebilirsiniz.

Hayfa Üniversitesi Müzeleri

Best Colleges

Antik tarihle ilgilenler ve bu konuda geniş bilgi sahibi olmak isteyenler mutlaka uğraması gereken bir yer olan Hayfa Üniversitesi Müzeleri, üniversite kompleksi içerisinde ilginç cazibe merkezlerine sahiptir. Şehrin panoramik görünümüne şahit olacağınız Eshkol Kulesi’nin gözlem güvertesi ve zemin katında yer alan sergiler dikkat çekicidir.

Diğer bir ilgi çekici yer ise Reuben ve Edith Hecht Müzesi’dir ve bu müzede Hayfa’nın kutsal bir toprak olmadan önce Diaspora’da Yahudi hayatının tarihsel geçmişini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here