İsrail’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Dünya’nın en ünlü turistik yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapan, tarihten günümüze kadar pek çok sorunun çıkış kaynağı olarak gösterilen toprakları elinde barındıran ve 3 büyük din için ayrı ayrı önemli yapılara, bölgelere ve unsurlara sahip olan İsrail, ya da resmi ismi ile İsrail Devleti, Ortadoğu’nun Akdeniz kıyılarında bulunan oldukça popüler bir cazibe merkezidir.

Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanlar için önemli yapıların bulunduğu ve diğer tarikatlar için dahi kutsal sayılan topraklara sahip olan ülke, turizm açısından oldukça bilinen binalara, plajlara, doğal parklara, göl ve akarsulara da ev sahipliği yapmaktadır. Ülke, genel itibari ile sıcak bir iklime sahiptir ve bazı bölgeleri dışında sert kışlar geçirmez. Kiliseler, sinagoglar ve camiler, çoğu şehirde yan yana dahi inşa edilebilmiş yapılar arasındadır.

Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa gibi şehirler, ülkenin metropol kentleri arasında yer alır ve ekonomik açıdan oldukça gelişmiş yerlerdir. Bazı kesimlerinde çölün, bazı kesimlerinde ise yeşil ağaçlık alanların hüküm sürdüğü ülke, zengin ve elverişli toprakları ile dünya tarihinde daima popüler bir yer olmayı başarmıştır. Necif Çölü, Masada kentinin yer aldığı bir bölgedir ve kuru araziler olmasına rağmen, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bir destinasyondur.

Ölü Deniz ya da bizim bildiğimiz adıyla Lut Gölü, Celile bölgesi ve daha pek çok farklı alanları ile dikkat çeken İsrail, farklı kültürlerin birleşiminden ortaya çıkmış cüzide bir yerleşim yeridir. Tarihten günümüze kadar pek çok medeniyetin yaşadığı ülkede Romalılar, Bizanslılar, Memlüklüler, Araplar ve Osmanlılar gibi bir çok topluluğun bıraktığı eserler özenle korunmaktadır ve ülkeye turizm açısından önemli yararlar sağlanmaktadır.

Yaklaşık 8.5 milyonluk bir nüfusa sahip olan İsrail, sofistike bir kültürün hüküm sürdüğü, ancak bazı kesimlerinde aşırı ırkçı ve dinci toplulukların yaşadığı bir ülke olarak, herkese hitap eden şeyler sunmaktadır. Mısır, Ürdün ve Lübnan ile sınırları bulunan bir Ortadoğu ülkesi olmasının yanı sıra, dünya genelinde sözü geçen bir topluluk olarak göze çarpmaktadır.

Kudüs’de Görülecek Yerler

Dinlerin buluşma noktası, gelenek ve göreneklerin günümüze kadar getirildiği, tarihinde pek çok savaşa ve arbedeye sebep olmuş konumu ve günümüzde dahi bir çok soruna neden olan Kudüs, İsrail meclisine göre ülkenin başkenti ancak BM’ye göre ise bu sadece Amerika ve İsrail tarafından kabul edilen bir görüş. Burası, Kutsal Topraklar’ın kalbi, Yahudiler için, İsa’nın çarmıha gerildiği ve tekrar yükseldiği yer olarak Hristiyanlar ve Hz. Muhammed’in Tanrı’yla iletişime geçmek için cennete yükseldiği yer olarak Müslümanlar için kutsal bir yerleşim yeridir.

İnananlar için, Kudüs’ü ziyaret etmek dünyanın en kutsal yerlerinden birine hac yapmaktır. Buradaki dini turistik mekanların sayısı, ilk kez gelen ziyaretçiler için şaşırtıcı olabilir, ancak neyse ki en gözde gezi noktaları ve yapılacak şeyler yoğun olarak Eski Kent bölgesinin şeritleri içinde bulunur. Şehirde herkese hitap eden pek çok cazibe merkezi bulunuyor ve  burada bir yolculuğun üstesinden gelmenin en iyi yolu, bir kaç önemli noktaya karar vermek ve gezintilerinizi şehrin bölümlerine ayırmaktır. Çok fazla uğraşmaya ve kendini yıpratmaya çalışmamalısınız. Kudüs’ün sunduğu her şeyi görmek bir ömür boyu sürecektir. Bu bir abartı değil gerçek sayılmalıdır. Zira ünlü gezginler dahi, Kudüs’ün sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri görmek için şehri bir kaç defadan fazla ziyaret etmeyi tercih ediyorlar.

Haifa’da Görülecek Yerler

Günümüzde İsrail’in en modern kentlerinden biri olan Haifa, kıyısında yer alan sarp kayalıkların vermiş olduğu muhteşem manzaraları, güzel ve sakin ortamı, endüstriyel şehirlerin aksine hararetli bir havaya sahip olmayışı ve turistik cazibe merkezleri ile büyülü bir şehir olarak dikkat çekmektedir.

Baha’i Mabedi ve Bahçeleri

Wikipedia

Mükemmel bir konumda yer alan, basamakları ile ulaşabildiğiniz bir yerde bulunan ve şehirdeki bir numaralı turistik yer olan Baha’i Mabedi ve Bahçeleri’nin yanı sıra, görülmeye değer noktaları ile Hayfa, İsrail’deki en dikkat çekici yerlerden biridir. Bu mabed ayrıca, merdivenlerle süslenmiş ve kenti ayaklarınız altına alabildiğiniz, şehrin en güzel yerlerinden biri haline gelmiş Bahai Bahçeleri tarafından da zenginleştirilmiştir. Hayfa, tüm bunların yanı sıra sadece İsrail’in en büyük üçüncü şehri değil, aynı zamanda Akdeniz kıyısındaki güzel konumu ile tarihi ve bir o kadar da görkemli bir yerleşim yeridir.

Tel Aviv’de Görülecek Yerler

İsrail’in İzmir’i sayılabilecek bir şehir olan ve her daim canlı ve bir o kadar farklı alternatifler sunan Tel Aviv, kozmopolit bir yerleşim yeridir ve ülkenin metropol yerlerinden biridir. Ziyaretçilerin çoğu, bol güneş ışığından faydalanmak, şirin butiklerden alışveriş yapmak ve şehirdeki ünlü restoran ve kafelerinde yemek yeyip dinlemek için bu şehri tercih ediyorlar.

Beyaz Şehir

leeronpi

Plajları önemli turistik yerler olabilir, ancak Tel Aviv’in ünlü kum şeridinden daha fazla ilgi alanı vardır. “Beyaz Şehir” lakaplı kent, 2003 yılında, Bauhaus mimarisinin (20. yüzyılın başlarında Modernist tarzda bir bina tarzı) güzel örneklerinin tanınmasıyla UNESCO Dünya Mirası statüsüne layık görülmüştür. Şehrin kendisi, yapılacak çok sayıda küçük müze ve mükemmel gezi olanakları sunan ilginç sanat galerileriyle dolup taşmaktadır.

Jaffa’da Görülecek Yerler

Jaffa, hemen güneyde, binlerce yıldır kullanımda olan ve şimdi restoran ve kafelerle yeniden canlanan bir limana sahip, oldukça iyi korunmuş eski bir şehir bölgesidir.

Nasıra’da Görülecek Yerler

İsrail’in en büyük Arap şehirlerinden biri ve Müslümanların, Hristiyanların ve diğer dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı bir şehir olan Nasıra, karışık nüfuslu ancak bir o kadar da düzenli bir yerleşim yeridir.

Hristiyan inancına mensup kişiler için en önemli yanı, Hz. İsa’nın burada müjdelenmesi ve Meryem Ana’nın İsa’yı doğuracağını ilan ettiği yer olmasıdır. Aynı zamanda Nasıra, Hz. İsa’nın ergenlik yıllarını geçirdiği şehir ve yakınlarında yer alan Cana Köyü’nde de ilk mucizelerini gerçekleştirdiğine inanılan yer olarak, önemli bir çok  ziyaret noktasına sahip bir kent konumundadır.

Müjde Kilisesi

Israel Tours

Müjde Kilisesi, şehre gelen turistlerin ana varış noktalarından biridir ve burası bir hac yeri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca eski kent bölgesinde yer alan pazar alanları da göze hitap eden özellikler barındırmaktadır. Şehir, sahip olduğu turistik mekanların yanı sıra canlı bölgeleri, kalabalık alanları ve özellikle de kiliseleri ile dikkat çeker.

Geçmişte, 1263 yılında Memlukluların hükümdarı Baybars’ın elindeyken büyük bir yıkıma uğrayan kent, 1620’de yasağın kaldırılmasına kadar hiç bir Hristiyan’ın yaşayamadığı bir bölge haline gelmiştir. Dürzü hükümdarı Fahr ed-Din tarafından konulan bu yasak sonrasında şehirdeki tüm Hristiyanlar kovulmuş ve geriye sadece Müslümanlar kalmıştır.

Kent, 19 ve 20. yüzyıllarda hükümü altında olduğu Osmanlı döneminde büyük ölçüde gelişmiş ve daha sonrasında İngiliz mandasına girmiştir. 1948 yılında İsrail topraklarına katılan Nasıra, Nazareth IIIit’in yeni yönetim merkezi ve idare bölgesi olarak belirlenmiştir. Günümüzde, gelişmiş şehir yapılanması ve karma kültürünün verdiği renkli sosyal alanlarla, ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur.

Akka’da Görülecek Yerler

Atmosferik havası, büyük surlarla çevrili kent merkezi ve Ortaçağın Haçlı tarihinden beri süregelen yapılarıyla pitoresk bir şehir olan Akka, taş mimari yapılarıyla ve ülkede en iyi şekilde korunmuş tarihi yapılarıyla görülmeye değer bir ziyaret noktasıdır. Tarih severler için pek çok farklı seçenek sunan Akka, kervansaraylar, hanlar, turistik mekanlar ve bu yapıların içerisinde yer alan fresk ve kabartmalar ile de oldukça dikkat çekicidir. Haçlı dönemlerine ait binaların iç ve dış tasarımlarının da göze çarptığını söylememiz gerekir. Şehir, genel itibari ile kahverengi bir havaya sahip olsa da, bazı bölgelerinde modern binalar, ulaşım kolaylığı sağlayan teknolojiler de mevcuttur.

Tarihten günümüze kadar pek çok farklı medeniyetin yaşadığı bir yer haline gelen Akka’da Romalılar, Yunanlar, Haçlılar ve Araplar pek çok eser bırakmıştır. Medeniyetin ve kültürün ortak buluştuğu yer olan Orta Doğu’nun ilginç yerlerinden birisi olan Akka, Bahai dinine mensup kişiler için bir haç yeridir ve bu özelliği ile UNESCO Dünya Miras Alanı’na girmeyi başarmış yapılara sahiptir.

Eski Kent Bölgesi

imemc

Her yerleşim yerinde olduğu gibi Akka’da da bir Eski Kent bölgesi yer almaktadır ve tarihi binaların pek çoğu buradadır. Gezilecek yerlerin çoğu şehrin geneline dağılmış olsa da, elinize geçecek bir kent haritasını kullanarak istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Balıkçı Limanı

Wikipedia

Balıkçı limanı, deniz feneri ve kent kalesi gibi pek çok mekanın bulunduğu şehir merkezine uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Eilat’da Görülecek Yerler

İsrail’in Kızıldeniz taraflarında yer alan ve Ürdün ile Mısır sınırlarına yakın bir konumda bulunun Eilat, küçük ancak bir o kadar da turistik bir şehirdir.

Coral Plajı

BernieCB

Buradaki büyük turistik cazibe, Kızıl Deniz’in ünlü dalış merkezleri ve şehrin hemen güneyinde, Coral Beach Reserve’in fantastik sualtı dünyası gibi pek çok ünlü yerden kaynaklanmaktadır. Eğer dalgıçlıktan çok kum meraklısı iseniz, buradaki plajlar, herkes için güneşte bol bol eğlence ile sizi mutlu etmek için fazlasıyla yeterli aktiviteye sahiptir.

Timna Park

Zar Kor

Şehrin hemen kuzeyi, İsrail’in en güzel ve gerçeküstü şeylerinden biri olan Timna Park’ın baş döndürücü, doğal olarak şekillendirilmiş dünyasının bulunduğu tarafıdır. Bu tuhaf şekilli kayalar ve inanılmaz manzaralar, çöl, macera ve geziyle geçen bir günün ardından sahildeki en özel güneş batımını seyreden turistlerin ilgisini büyük ölçüde çekmektedir.

Beerşeba’da Görülecek Yerler

Beerşeba, İsrail’in Negev bölgesinin başkenti olup, bu bölgeye giriş kapısı olarak hizmet veren bir çöl kentidir. Şehir, genellikle İsrail’e gelen pek çok turistin gündeminde yer almıyor ve bu yüzden çok popüler bir yerleşim yeri değil. Ancak şehirde görülmeye değer pek çok tarihi eser ve doğal alan bulunmaktadır. İncil’de dahi adı geçen ve eski bir şehir olan Beerşeba’da, bölgedeki tek planlı Osmanlı şehridir.

Bedevi Pazarı

wikimedia

Türk demiryolu istasyonu, Bedevi pazarı ve eski Türk kasabası da dahil olmak üzere bir dizi ilginç ve eşsiz şeylere ev sahipliği yapıyor.

Tel Beer Sheva Antik Kenti

Wikimedia

Tüm bunların yanı sıra Tel Beer Sheva antik kentinin ve UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın arkeolojik kalıntıları da dikkat çeken ziyaret alanlarındandır. Beerşeba, günümüzde turistik canlanma ile karşılaşan bir şehir durumundadır ve yeni girişimler, şehir boyunca yayılmaya devam etmektedir.

Eski Camii

Wikimedia

Bunlar arasında Eski Türk Şehri’nde Eski Camii’nin dışında, şehri tecrübe etmek isteyen her türlü grup için eğitici turlar ve atölye çalışmaları sunan B7 Sanat Deneyimi sayılabilir. Ayrıca, Negev’in Ben Gurion Üniversitesi’nin kurulması ve büyümesi kültürel bir canlanma olarak görüldüğünden beri, kentte bu şehirde yaşayan büyük ve hareketli öğrenci nüfusuna hitap eden restoranlar, barlar ve gece kulüpleri şehrin dört bir yanına yayılmıştır.

Masada’da Görülecek Yerler

Ölü Deniz bölgesinde, ıssız ancak bir o kadar da gizemli bir çölün ortasında yer alan Masada, oldukça eski tarihi, etkileyici yapıları ve Yahudi tarihinde oynamış olduğu önemli rolü ile görülmeye değer bir antik kent ve ulusal parktır. Şehir rehberlerimiz, genel olarak bu tür yerleri yakınlarında yer alan diğer bir yerleşim yeri ile bağdaştırarak işe koyulurlar. Ancak burda durum biraz farklı.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Masada, o kadar büyüleyici bir antik kenttir ki, yıl boyunca normal bir şehre ziyaret gerçekleştiren gezgin sayısı kadar kişiyi kendine çekmeyi başarıyor. Muhteşem bir lokasyona sahip olan Masada, aynı isimdeki kuşatmanın gerçekleştiği dönemde, Romalılar tarafından çevrelendiği sırada şehirde yaşamakta olan Zealotlar’ın büyük direnişinin gerçekleştiği ve şehri kaybedip teslim olmak yerine intihar ettikleri yer olarak büyük bir öneme sahiptir.

Necif Çölü

Romalılara mahkum olmak yerine intihar etmeyi seçen insanların sayısı tam olarak 960’tır. Adeta doğal bir kale görünümüne sahip antik kent, İsrail’in güneyindeki Necif Çölü’nün tam ortasında, Ölü Deniz’in muhteşem manzaralarını görebileceğiniz bir yerde bulunmaktadır. Ölü Deniz’in muhteşem manzaralarının yanı sıra, dağın tepesinde yer alan antik kalıntılar da görülmeye değer unsurlar arasındadır.

Kentte kesinlikle yapmanızı önerdiğimiz aktive, gün doğumu ve batımı izlemek. Bunun için sabah erken saatlerinde kente ulaşıp, akşam saatlerine kadar orada kalmanız gerekir. Masada, sahip olduğu büyüleyici unsurları ile görülmeye değer bir İsrail antik kentidir.  İsrail gezi rehberi için  tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here