İsrail, sınırları içinde inanılmaz bir çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Çok farklı dinsel yönler, yaşam biçimleri, doğal alanlar, çöl ve suyun aynı sınırlar içinde olduğu bir yer olan İsrail, modern bir toplum olmanın yanı sıra, ayı zamanda eski geleneklerinde sürekli ve yoğun olarak yaşandığı bir toplumdan ibarettir. Ülkeye ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken bazı tabu inanışları, yeme – içme kuralları ve daha pek çok farklı konuda bilgi sahibi olmanız, tatilinizi hem kolaylaştıracak hem de farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken şeyler arasından en önemlisi, İsrail’e ziyaret gerçekleştirdikten sonra pasaportunuzda bir İsrail vize damgasının yer alacağıdır. Bu neden önemlidir diye soracak olursanız, damgaya sahip olduğunuzda pek çok Müslüman ülke (özellikle Ortadoğu ve Afrika) size karşı olumsuz vize sonuçları çıkarabilmektedir. Örnek olarak, eğer pasaportunuzda bir İsrail vizesi damgası yer alıyorsa, Suudi Arabistan’a giriş isteğiniz %80-90 civarında olumsuz sonuçlanacaktır.

Yurtdışına seyahat eden kişiler, genel olarak dil sorunu ile karşılacaklarından korkmaktadırlar. Ancak, İsrail’e yapacağınız bir ziyarette bu konuda hiç çekincenizin olmaması gerektiğinin teminatını verebiliriz. Çünkü ülke nüfusunun yaklaşık %85’i ikinci bir dil bilirler ve dünya dili olan İngilizce’ye oldukça hakimdir. Üstelik halk, ülkelerini ziyarete gelen turistlere yardımcı olabilmek adına konuya girebilir ve size gerekli yönlendirmeler sağlayarak tatilinizi kolaylaştırmaya çalışırlar.

İsrailliler, sanılanın aksine sıcak ve davetkar insanlardır. Toplumun çoğu, İsrail yaşamında yer almanızı istediği için sizi sosyal etkinliklere, kişisel dairelere veya aile toplantılarına davet edebilir. Şabat akşam yemeği (cuma akşam yemeği) davetleri ziyaretçiler için ortaktır ve muhteşem yöresel yemekleri tatmak ve yeni insanlarla tanışmanın en iyi yollarından biridir. Bütün bu güvencelerin bir sonucu olarak, İsrail’i ziyaret etmek ve ülkede seyahat etmek güvenlidir. Elbette, herhangi bir ülkede olduğu gibi, ancak kadınların gece yarısından sonra güvenle yürüyebilecekleri pek çok Batı ülkesi ile zıt özellikler taşımamaktadır. İstediğiniz saatte, istediğiniz yere gidebilir ve içinizde endişe olmadan rahatça dolaşabilirsiniz.

Paranızı banka ya da ‘change office’ dükkanlarında bozdurmanızı öneririz. Zira sokakta veya herhangi birisine para bozdurmaya kalkmanız durumnda, fazlaca bir oran kaybetme ihtimaliniz çok yüksektir. Uyuşturucu maddelerden bazıları, yasal olarak engellidir, ancak pek çok İsrailli tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Avrupa ve ülkemizden farklı olarak yüksek derecede cezaları vardır ancak bazı durumlarda farkında olmadan yanlış kişilerle muhattap olmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle festival ve etkinlik alanlarında bu tip kişilerden uzak durmanızı öneririz.

Yahudi bir taksi şoförü (ya da dükkan sahibi, vb.) Yahudi olup olmadığınızı sorabilir, ancak bu tarafsız, gündelik bir soru olarak kabul edilir. Eğer bir Türk ve Müslüman iseniz dine bakılmaksızın açık ve net bir şekilde klasik sorulara tabi tutulabilirsiniz, ancak bu herhangi bir sorun teşkil edeceği anlamına gelme. Sürücünün varış noktanızı bildiğini doğrulamak için her ihtimale karşı telefonunuzun GPS’ini açtığınızdan emin olmanızı öneririz.

Ülke, genel itibari ile oldukça pahalı bir yerdir. Her ne kadar küçük ve ucuz gibi görünse de, Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa gibi yerleşim yerlerinde fiyatlar ülkemize göre çok çok yüksektir. Eğer uzun bir tatil geçirme planınız varsa, bütçenizi iyi ayarlamalı ve harcamalarınızı olabildiğince dikkatli gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca, alışverişlerinizde, yemek harcamalarınızda, taksi veya diğer seçeneklerdeki ulaşım ihtiyaçlarınızda mutlaka pazarlık etmeli ve eğer fiyat aklınıza yatmıyorsa farklı bir yere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dünya’daki diğer ülkelerden farklı bir şekilde, İsrail’de çalışma günü Pazar’dan başlamaktadır ve Perşembe günleri sona ermektedir. Ülkede haftasonu ise Cuma ve Cumartesi günüdür. Cuma akşamlarında Şabat günü olarak etkinlikler düzenlendiği için, aileler dışarı çıkmayı tercih etmez ve bu yüzden pek çok mağaza ve dükkan kapalı olur. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, Cuma gününe denk getirmemeye dikkat etmenizi öneririz. Açık kalan bir kaç mağaza ve büyük alışveriş merkezi ise öğleden sonra saat 15 civarında kapanır.

Ülkede iklim şartları, çölün de etkisi ile bazen çok zor şartlar getirebilmektedir. Eğer yaz veya bahar aylarında ülkeye varmış ve Necif Çölü etrafında geziler yapmayı planlıyorsanız, yanınıza mutlaka bir peçe ve gözlük almayı unutmayın. Zira, hava her ne kadar güzel gözüküyor olsa da, rüzgarın da etkisi ile büyük kum fırtınaları oluşabilmektedir.

Din ve siyaset gibi tabu konularını rahatça konuşabileceğiniz bir toplum barındıran İsrail’de Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler belirli bölgelerde iç içe yaşarlar ve modernlikten öte bir laiklik vardır. Çekinmeden, istediğiniz soruları sorabilir ve cevapları duyabilirsiniz.

İsrail’in para birimi Şekel’dir ve ILS olarak kısaltılmaktadır. 2018 Ekim kuruna göre 1 ILS = 1.62 TL’ye eşittir. Kredi kartlarınızı, metro ve trenler dahil pek çok yerde kullanabilirsiniz ve az bir nakit para ile kolayca seyahat edebilirsiniz. Otobüs yolculuklarınızı ve günlük alışverişlerinizi ATM aramak zorunda kalmadan her an gerçekleştirebilirsiniz. Ancak restorant ve kafe gibi yerlerde hesap öderken yanınızda bir miktar nakit para bulundurmanızda fayda var. Çünkü bu tür işletmeler bahşişleri kredi kartınızdan tahsis etmekten pek hoşlanmazlar.

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi, İsrail vatandaşları da ellerinde sigara ile sokakta dolaşmaktadırlar. Bunu belirtmemizdeki sebep ise, bu tür kişilerin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Ayrıca son yıllarda artan marihuana kullanımı sonucu olarak, sokakta dolaşırken nargile dumanı dahil pek çok farklı koku alabilirsiniz. Ülkenin batı kesimlerini ziyaret ediyorsanız, toplumların daha modern ve laik olduğunu kolayca farkedebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda, genelde psikolojik sorunlara sahip kişiler size karşı ırkçı tavırlar sergileyebilir ve istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda hiç endişelenmeden İsrail polis merkezine veya sokakta yer alan bir görevliye gidebilir ve gerekli yardımı isteyebilirsiniz. İsrail hükümeti, ülkesine gelen yabancı turistlere karşı yapılan olumsuz ve istenmeyen tavırlara sahip kişilere ağır cezalar vermektedir.

Ağlama Duvarı, Haram El Şerif gibi kutsal yerleri ziyaret ettiğiniz esnada, üzerinizde parlak renkte veya kısa boylara sahip şort ve etek gibi giysiler giyinmemeye dikkat etmelisiniz. Eğer yanınıza uzun ve tesettür tarzı giyecekler almamış iseniz, endişe etmeniz gerek yoktur. Zira, etrafınızda yer alan pek çok turist bir gelenek olarak size yardım etmeyi kabul edecektir. Çıkış yaptığını farkettiğiniz birinden tülbent ve uzun giyeceklerini rahatlıkla isteyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here