Her geçen yıl daha büyük bir şöhrete kavuşan, ve ileri zamanlarda Avrupa’nın gece hayatına kafa tutacak mekanlar, barlar ve gece kulüpleri barındıran İsrail’de gece hayatı denilince akla ilk gelen yer Tel Aviv kentidir. Bir çok farklı medeniyetin birleştiği yer olan ve 3 büyük din için de kutsal topraklar olarak kabul edilen İsrail’de, hal böyle olunca gece eğlencesi ve alkol kullanımı elbette kısıtlanmıyor ancak bazı bölgelerde (Filistin sınırına yakın yerler) gece vakitleri pek canlı geçmiyor. Ancak Kudüs ve Tel Aviv, gece hayatının oldukça renkli geçtiği ve insanların akşam saatlerinde dışarıya akın ettiği bahar ve yaz aylarında dolup taşan kentlerden bazılarıdır. Infected Mushrooms gibi, bir zamanların en ünlü prodüktör ve DJ’leri İsrail asıllıdır. Elbette neden bu bilgiyi vermemiz gerektiğini sorabilirsiniz.

İsrail, açık hava festivallerinin en yoğun olduğu pek çok bölgeye ev sahipliği yapıyor ve gece hayatının büyük bölümünü oluşturan diskolarda, sadece ülke içerisinde değil aynı zamanda dünyada da tanınan DJ’ler sahne alıyor. Genç nüfus için partiler ve festivallerin en iyi zamanı yaz aylarının başı ve sonudur. Zira bazı dönemlerde hava o kadar sıcak oluyor ki, Necef Çölü gibi festival bölgelerinde kamp yapmak gibi aktiviteler zor hale gelebiliyor. Bu durum çok sakıncalı bir süreç değil. Çünkü her yaz böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür.

Gelelim ülkedeki eğlence hayatının başkenti olan Tel Aviv kentine. Her türlü zevk ve ilgi alanına hitap eden bir şeylerin bulunabileceği bir şehir olan Tel Aviv, dünyanın dört bir yanından gelen ünlü sanatçıların, DJ’lerin, tiyatrocuların ve ünlü simaların konser ve etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinden mahalle aralarındaki küçük sokaklara kadar tüm restorant, kafe, bar, gece kulübü ve diskolara uğrama şansınız var. Yaz aylarının gelmesini beklemenize gerek kalmadan, ilkbahar veya sonbahar dönemlerinde dahi güzel havalara sahip olabilen İsrail, Tel Aviv’in popüler gece hayatıyla eğlence sektörünün kalitesini artırmakta ve ülkeyi ziyarete gelen gezginleri mutlu etmek için pek çok farklı alternatif sunmaktadır.

Güzel bir akşam yemeğinden sonra, konakladığınız yerden fazla uzağa gitmenize gerek kalmadan herhangi bir kafeye veya gece kulübüne adım atma fırsatınız var. Ancak İsrailliler, partilere ve eğlence organizasyonlarına Avrupa veya diğer bölgelerdeki gibi erkenden başlamıyorlar. Çoğu gece kulübü saat 22.00’da kapılarını açıyor ve ancak gece yarısında belli bir kalabalık içeriye adım atmış oluyor. Tel Aviv’deki gece kulüpleri yoğun sezonlarının yaşandığı ilkbahar ve yaz dönemlerinde, çoğu zaman sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalıyor ve eğlence tüm hızı ile devam ediyor. Ancak Hayfa veya Beerşeba gibi orta büyüklükteki şehirlerde bu süre daha erkene kayıyor.

Gece kulüplerine giderken, herhangi bir standartta kıyafet giyme zorunluluğu uygulanmıyor. Bazı özel etkinlikler hariç, neredeyse tüm kulüpler özgürce giyinmenize izin veriyor. Yaş kısıtlamaları ise, bölge ve şehire göre farklılık gösterebiliyor. Turistlerin yoğun olduğu Tel Aviv ve Kudüs gibi şehirlerde en az 18 yaşında olan gezginler ve yerliler içeri alınıyor. Bazı kulüpler bu kısıtlamayı 25 yaşa kadar yükseltebiliyor. Diğer bölgelerde ise çoğu kulüp, yaş sınırını 18 olarak sabitliyor.

Hiç uyumayan şehir Tel Aviv’den Kudüs’e doğru yol alıyorsanız, gece hayatının çok farklı alternatiflere sahip olduğu şehre geliyorsunuz demektir. Kudüs, dini bir bölge olmasının yanı sıra ülkenin en kalabalık kentidir ve gece hayatında farklı sürprizlerle karşılaşacağınızın kesin olduğu bir yerleşim yeridir. Bir çok zıtlığın bir arada olduğu şehirde, büyük bir öğrenci nüfusu yer alır ve bu sebeple pek çok mekan gece yarılarına kadar açık kalır. Kulüpler ise daha çok Eski Kent bölgesinde yer alan Machane Yehuda mahallesine kaymış durumdadır. Zira kent merkezinde bir çok dini ve kutsal bölge yer almaktadır ve ülkedeki yoğunluk olan laik kesim büyük bir anlayış örneği göstererek, eğlence ve gece hayatını şehrin kalbinden farklı bir noktaya kaydırmıştır.

Merkez bölgede çoğunlukla canlı müzik, mini konserler ve bunlara benzer eğlence etkinlikleri düzenlenirken, Machane Yehuda bölgesinde ise bir çok bar, disko ve benzere eğlence noktaları bulunur. Casino de Paris, Shuka, Que Pasa ve 5th of May gibi ünlü gece kulüpleri, bu bölge içerisinde yer almaktadır. Şehirde her Çarşamba bir bar turu düzenleniyor ve ilk kez gelenlerin çoğunlukta olduğu gruplar, bu bölgeye geliyor. Ayrıca, diğer gezginlerle tanışmak istiyorsanız, Post Hostel’e gittiğinizde uğrayabilieceğiniz bazı barlar yer alıyor. Zion Meydanı’nın etrafındaki dar sokaklarda, eski bir Kudüs taş binasında inşa edilmiş, şehrin her türlü mimarisiyle tamamen uyumlu olan, modern bir bar inşa etmek için ideal olan en karakteristik barlar da göze çarpmaktadır.

Akka’da gece hayatı ise, diğer büyük şehirlere nazaran sezonluk olarak hareketlidir. Her yaştan turiste hitap eden eğlence imkanları barındıran şehirde tiyatro merkezi başta olmak üzere akşam saatlerinde gezebileceğiniz uzun bir şehir turu fırsatınız da var. Birinci sınıf akşam yemekleri yiyebileceğiniz sahil restorantları, gün batımı manzaraları görebileceğiniz marina bölgesi ve kruvaziyer gemilerinin yanaştığı limanının muazzam gece manzaraları da gece hayatının vazgeçilmez değerleri arasındadır.

Yahudi ve Arap topluluklarının bir arada yaşadığı ve kültürlerini birleştirerek karma bir lezzet ortaya koydukları Hayfa, gece hayatının oldukça canlı geçtiği yerleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Ben Gurion Bulvarı başta olmak üzeren, şehrin bir çok yeri gece alışveriş yapabileceğiniz mağazalara, yerel ve yöresel yemekler yiyebileceğiniz restorant ve kafelere ev sahipliği yapan Hayfa, geniş sosyal alanları ve diğer fırsatları ile de görülmeye değer bir gece hayatına imkan tanımaktadır. Gündüz vakitlerinde kapalı olan pek çok bar ve disko, gece yarısı dolmaya başlar ve sabahın ilk ışıklarını görmek isteyenler için eğlenceli partiler düzenlerler. Şehre gelen turistlerin çoğu, Hayfa’nın tarihi ve turistik yerlerini gezmek istedikleri için, yaz ayları dışında yoğun bir kalabalık görmek mümkün değilken, temmuz ve ağustos aylarında havanın güzel olması ile birlikte müthiş bir turist akını oluşmakta ve gece hayatı da oldukça canlı bir hal almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here