İsrail’de ulaşım, sanıldığının aksine kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ülkenin toplam yüz ölçümü başkentimiz Ankara’dan az daha küçüktür. Durum böyle olunca, istediğiniz her yere, şehre, kasaba veya köye rahat ve kısa bir şekilde ulaşmak mümkün oluyor. Ülkeye giriş yaptıktan sonra büyük destinasyonlar arasında taksiler, araba kiralama, otobüsler ve bazı sınırlı tren servisleri kullanılabilir. Tel Aviv’de kredi kartınızı kullanarak dahi bisiklete atlayabilirsiniz. Genel olarak İsrail bir araba ve otobüs kültürü bulunan ülkedir. Uçak ile iller arası seyahat neredeyse hiç kullanılmayan bir yöntemdir.

Tel Aviv’in eteklerinde bulunan Ben Gurion Uluslararası Havalimanı (TLV), yılda yaklaşık 15 milyon yolcu ağırlıyor. Ülkenin ana uluslararası havalimanıdır ve yüksek güvenlik seviyeleri ile bilinen bir işletmeye sahiptir. Ülkeye ulaşmak için Ankara, İzmir veya İstanbul’dan direkt veya aktarmalı uçuşları kullanarak Tel Aviv veya Kudüs’e iniş yapabilirsiniz. Yalnız seyahat eden kadınlar genellikle özel bir incelemeye tabi tutulurlar ve Yahudi olmak, dininizi pratik edip etmediğinizi, hangi tapınağa gittiğinizi ve bar ya da disko alışkanlığınız olduğu sorulabilmektedir. Sorgulama agresif ve hatta müdahaleci olabilir, ancak havalimanı görevlilerine en doğru cevapları ve seyahat amacınızı belirttiğinizde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Çoğu turist, ülkeyi araba ya da otobüsle dolaşıyor, ancak iç hatlarda uçuş yapmak, tatilinizde kısa bir süreniz varsa İsrail’in en güneydeki şehri Eilat’a iniş yapan uçuşları kullanmak mantıklı olabilir. Tel Aviv’den uçuş, dört saatlik bir otobüs yolculuğuna kıyasla en fazla bir saat kadar sürüyor. Muhtemelen bu küçük ülkede karşılaşacağınız en uzun mesafe bu kadardır. Havaalanından otelinize ulaşmak için seçenekler bir Avrupa kentinde bulabileceğinize benzerdir. Trenler, otobüsler, araba kiralama ofisleri, taksiler, limuzinler ve ortak kullanım servislerinden herhangi birini seçerek, istediğiniz konaklama işletmesine varabilirsiniz.

Taksiler, genellikle Türkiye veya Avrupa’dakilerden daha ucuzdur ve gideceğiniz yer kısa mesafe dahi olsa kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Taksiler, tarifeli olarak ücretlendirilmektedir ancak havalimanından veya şehirden şehre (örnek olarak Tel Aviv ve Kudüs arasında) geliyorsanız, sabit bir fiyat yoktur. Bir otel çalışanından ya da sokaktaki bir vatandaştan yardım alarak hızlı bir şekilde fiyat pazarlığı yapmasını isteyebilir ve istediğiniz yere varmadan ücretinizi ödeyebilirsiniz. Taksi sürücüleri genellikle konuşkan ve arkadaş canlısıdır ve özgürce siyaset dahil pek çok tabu konularını konuşabilirler.

Ülkenin ana otobüs şirketi Egged’dir (Kudüs şehri dahil). Otobüsler modern ve genellikle konforludur. Tel Aviv’den Kudüs’e giden bir otobüse binmenin en iyi yolu Tel Aviv’in Tel Aviv Savidor Merkaz tren istasyonunun hemen dışında bulunan Arlozorov terminalini kullanmaktır. Arlozorov’un terminalinde, Kudüs’ün Merkez Otobüs Terminali’ne doğrudan otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. Tersine, Kudüs’ten Tel Aviv’e giden bir otobüse binmenin en iyi yolu Kudüs’ün Merkez Otobüs Terminali olan Tachana Mercazit’te varmaktır.

Tel Aviv, ucuz ve kullanışlı bir otobüs sistemine sahiptir. Kasabadaki Dan otobüslerine ve banliyölerdeki Egged firmasının otobüslerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Çoklu biniş kartları satan merkezlerin yerini öğrenerek, her seferinde nakit ödeme sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Dolmuş veya şehiriçi otobüsler oldukça ucuzdur ve yine çoklu biniş kartları alabileceğiniz ulaşım seçenekleridir.

Seyahatinizde Masada veya Ölü Deniz’e gidecekseniz, otobüse binmek en uygun seçeneğiniz olacaktır. Özel taksiler pahalıdır ve rehberlik edilen günlük turlar da ucuz olmasına rağmen uzun sürer. Örneğin Kudüs’ten Ölü Deniz’e otobüsle 40 dk’da varacağınız bir yolculuk 60 ila 90 dakika sürmektedir. Ancak tüm otobüs firmaları Şabat ve Yahudi tatillerinde çalışmamaktadır.

Tren yolculuğu, yerel halk tarafından en son seçenek olarak görülmekteyken, günümüzdeki trafik kaygıları ve genişleyen hizmet yavaş yavaş bu algıyı değiştirmektedir. İsrail Demiryolları büyük şehirler arasında hizmet veriyor, fakat otobüsler gibi trenler de Şabat ve Yahudi tatillerinde çalışmıyor. Tel Aviv, Kudüs, Hayfa ve diğer şehirlerde birden fazla istasyonda hizmet veren konforlu trenler bulabilirsiniz. Biletlerinizi bir tren istasyonunda satın alabilir veya çevrimiçi olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. İsrail’in tek metro hattı Hayfa’nın Carmelit bölgesinde yer alır.

İsrail’de yolun sağ tarafında ilerliyorsunuz. Karayolları ve şehir sokakları modern ve son derece bakımlıdır. Ancak işaretler ve tabelalar İngilizce’dir. Aslında bu iyi bir şey sayılabilir, zira İbrani alfabesi kolay anlaşılır diyemeyiz. Herhangi bir cadde veya sokakta park etmek isterseniz alan, “park yapılmaz” işareti veya kırmızı ve sarı ile işaretlenmiş bir kaldırım ile belirtilmemişse ücretsizdir. Kaldırım üzerindeki mavi işaretler, o bölgenin ücretli bir yer olduğu ve kenarda duran makineye ücret atmanız gerektiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here