İsrail’e Ne Zaman Gidilir?

İsrail’i ziyaret etmek için en uygun zaman ne olduğu, oldukça merak edlen bir konudur. İsrail’i ziyaret etmenin imkansız veya hoş olmayan bir zamanı olmadığı halde, farklı mevsimler farklı hava koşullarını getiriyor ve Yahudi ve / veya Hıristiyan bayramları bir ziyaretin karakterini önemli ölçüde değiştirebiliyor. Elbette, İsrail’i ziyaret etmek için en uygun zamanın cevabı, nasıl bir gezgin olduğunuza ve neye ilgi duyduğunuza bağlıdır.

Plaj ve güneş tutkunu iseniz, en sıcak aylar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır ve açık mavi gökyüzü ve sıcak hava, hemen hemen her zaman garantidir. Elbette, İsrail’in plajları yaz aylarında en yoğun dönemlerini yaşamaktadır, ancak bu aynı zamanda plajların cankurtaranlar, güneşlenme koltukları ve plaj barlarıyla resmen açık olduğu anlamına gelmektedir. Su sporları yapıyorsanız, ilkbahar sonu veya sonbahar başlarını tercih edebilirsiniz.

İsrail’de ilkbahar ve sonbaharda hoş sıcak ama çok sıcak değildir. Aynı zamanda turizm için daha sessiz bir zaman (Passover ve Rosh HaShana-Yom Kippur tatil dönemleri dışında), turistik alanların daha sessiz ve elbette otellerin daha ucuz olduğu anlamına gelir. İlkbaharda çiçeklenme zamanı da en güzel zamanlardan biridir. Çiçekler dağ ve ovaları kaplar ve vahşi hayvanlar kış uykusundan çıkıp, kırsal alana hayat vermektedir. Fotoğraf meraklıları için oldukça uygun zamanlardır. Hula Vadisi’nde hem ilkbaharda hem de sonbaharda, milyonlarca göçmen kuş büyük sürülerle geçerken, hoş sıcaklık değerleri ortaya çıkar ve İsrail’de yürüyüş ya da bisiklet sürmek için harika bir zaman olarak tercih edilir.

Fısıh Bayramı ve Roş Aşana, İsrail’de Mart – Nisan ve Eylül – Ekim aylarında kutlanan iki büyük Yahudi tatil zamanıdır. İsrail’deki okullar bayramlar için tatil yaparlar ve bu aylarda aileler tatile çıkarlar. Durum böyle olunca, kalabalık alanlar boşalır ve otel fiyatlarının düşmesinin yanı sıra gürültüden uzak bir tatil fırsatı oluşur. İsrail’in milli parkları, müzelerin yanı sıra dönemin özel programlarının bir çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu dönemlerle ilgili tek olumsuz şey kutsal günlerde gelen turist sayısının artmasının sonucu, çoğu işletmenin kapanması ve elbette popülerlikle birlikte, uçuş ve oteller için daha yüksek fiyatların ortaya çıkmasıdır.

Eğer İsrail’i Noel veya Paskalya zamanında ziyaret etmek istiyorsanız Kutsal Topraklarda olmanın deneyimi daha da büyülü hale getirdiğine şüpheniz olmasın. Kudüs’ün eski şehir bölgesindeki Bethlehem’de Paskalya veya Noel’i geçirmekten büyük zevk alacağınıza eminiz. İsrail’deki diğer etkinlikler yıl boyunca özellikle dünyanın dört bir yanından ziyaretçinin ilgisini görüyor.

İsrail’de farklı takvim türleri bulunmaktadır. Batı Gregoryen takvimi , Ocak – Aralık ayları arasındaki güneş yılı, günlük hayatın ve ticaretin temelidir, ancak Eylül ile Haziran ayları arasında devam eden okul yılı, İbrani ay takvimine göre düzenlenen bir sistemdir. Yahudi dini festivalleri, ulusal resmi tatiller olarak görülüyor, işyerleri ve bazı müzeler kapalı oluyor. İbrani muadilinin dini bayramları dahil olmadan, Müslüman takvimi de aydır, ancak Müslüman tatilleri, bildiğimiz üzere her yıl değişken olan tarihlerde kutlanır ve yılın herhangi bir zamanında denk gelebilir. Hıristiyan takvimi de kesin zamanlara sahip değildir. Noel, Roma – Katolik (Latin) topluluğu için farklı tarihlerde, Rum Ortodoks Kilisesi ve Ermeni Ortodoks Kilisesi tarafından farklı günlerde kutlanır.

İsrail’de Fısıh, Şavuot ve Sukkot festivalleri Kutsal Kitap’ta belirtildiği gibi kutlanmaktadır ve sırasıyla yedi, bir ve sekiz gündür. Tarihsel olarak, İsrail dışındaki topluluklar her festivale ekstra bir gün eklemektedir (pek çok modern liberal topluluk İsrail modelini benimsemiştir). Tüm Yahudi bayramları, tatil gününden önceki akşam gün battıktan sonra başlar.

Şabat

Ro Mundo Afora

İsrail’de Dinlenme Günü olarak bilinen Şabat, Cumartesi günlerinde başlıyor ve Cumartesi akşam saatlerinde sona eren en yoğun süreli tatildir. Yahudiler, Şabat sırasında yemek pişirmez, seyahat etmez, telefona cevap vermez, para ya da yazı işleriyle uğraşmazlar ve bu yüzden Şabat, Batı Duvarı gibi Yahudi kutsal alanlarında fotoğraf çekmeyi yasaklamaktadır. Dini nüfuzun güçlü olduğu Kudüs’te, şehir merkezi Cuma öğleden sonra temizleniyor ve bazı dini mahalleler trafiğe bile kapalı tutuluyor.

Koşer gıda restoranları, Şabat günü bazı menü kısıtlamalarının geçerli olduğu ana otel restoranları dışında, açık değildir. Kutsal şehirlerde yemek seçenekleriniz oldukça azalır, ama normalde olduğundan farklı olarak yemek yiyen insanların sayısında artış olmaktadır. Ancak Kudüs dışında, pek etkilenmiyorsunuz. Kudüs’ün doğusu ve Nasıra gibi Arap Müslümanların yoğun olduğu yerlerde, Cuma günleri oldukça hareketli ve kalabalık geçer. Pazar günleri ise Hristiyanların yaşadığı yerler, büyük kalabalıklara ev sahipliği yapar.

Rosh Hashanah – Yahudi Yeni Yılı

Steve Padilla

Dini bir bayramdır ve aynı zamanda resmi tatildir. Her yıl 11 gün erken başlar ve 2 gün sürer. Bu iki günlük tatil Yüksek Kutsal Gün olarak biliniyor. Rosh Hashanah geleneksel olarak 10 günlük bir iç gözlem ve pişmanlık hislerini tazelemek isteyen Yahudilerin bayramıdır. Dini bütün Yahudiler nispeten daha uzun sinagog ayinlerine katılırlar ve yeni yılın ümit edilen tatlılığını sembolize etmek için elma ve bal başta olmak üzere ilginç yiyecekler yerler. Dini zayıf olan Yahudiler ise, bu tatili genellikle piknik yapmak ve sahile gitmek gibi aktivitelerle değerlendirirler.

Yom Kippur – Kefaret Günü

yahoo

Yahudi yılının en kutsal günüdür. Dini bütün Yahudiler beyaz giysiler giyerler, deri ayakkabılardan kaçınırlar ve et zevklerinden uzak dururlar. İsrail radyo ve televizyon istasyonları kapanır. Yasaya göre, tüm halka açık alanlar, eğlence mekanları ve çoğu restoran kapalı olmak zorundadır. Ülkenin çoğu durma noktasına gelir ve Kudüs ve diğer şehirlerde acil servis araçları dışında yollar neredeyse tamamen boşalır. Birinin evine davet edilmek ayrıcalık sayılır.

Sukkot

Defense

Yahudiler bu günde, çölde gezerken İncil’deki İsraillilerin derme çatma evlerini hatırlamak için açık çatılı kulübe ya da sukkot (tekil sukkah) adı verilen sundurma ve tersaneler inşa ediyorlar. Barakalar kuruluyor ve eski bir adet olan Sukkot hayata geçiriliyor.

Simhat Torah – Tevrat Sevinci

Getty

Sukkot festival sezonunun son günü gerçekleşen bu tatil, Musa’nın kutsal kitabı Tevrat’ın okunuşunun yıllık döngüsünün sona ermesini ve hemen yeniden yapılmasını başlamasını andıkları resmi tatil günüdür. İnsanların Tevrat okuyor ve neşeli şarkılar eşliğinde dans edip eğleniyorlar. Resmi ve dini bir bayramdır.

Hanuka – Işık Bayramı

PhotoGallery.info

Dini bir bayram olmayan ve M.Ö. 2. yüzyılda bir isyan çıkararak Kudüs’ün yeniden Yahudi toprakları olarak ilan edilmesine dayanan Hanuka, tapınaklarda bir gün boyunca yanacak kadar mumun yakılması gibi ritüellerle kutlanmaktadır. İnanışa göre, isyan günü tapınaklardaki mumlar 8 gün boyunca durmadan yanmış ve Kudüs’ün ele geçirilmesinde büyük rol oynamıştır.

Toplamda gün süren ve resmi bir tatil olan Hanuka’da, okullar kış tatiline girer ancak mağazalar, işletmeler ve hizmet binaları daima açık kalır. Bayramın sembolü, toplamda 9 mum bulunan ve ortadaki mumun altında Davut Yıldızı barındıran bir şamdandır.

Purim

Aviad Waizman

Hannukah gibi dini bir bayram olarak görülmeyen Purim, Haman’dan kaçan ve onları öldürme planından kurtulmak isteyen Yahudilerden kalma bir gelenektir ve çocuklar bayram boyunca çeşitli renkli kıyafetler giyerler. Antik Pers İmparatorluğu döneminden günümüze kadar her yıl kutlanan Purim’de, sinagog çalışanları ve kamu televizyonları Ester’den bazı bölümler okurlar. İnsanlar gün içerisinde arkadaşlarına hediyeler alır ve bir çok kasabada bayram festivale dönüşür.

Pesah – Fısıh Bayramı

britannica

Fısıh Bayramı olarak bilinen ve sadece ilk ve son gününün dini olarak kabul edildiği Pesah, ilkbahar gelmeden temizlik yapan insanların, hikayeye göre antik Mısır döneminde Firavun’dan kaçarken ekmeklerini mayalamaya dahi fırsat bulamayıp orayı terkeden Yahudileri andıkları bayramdır. Genelde 7 veya 8 gün süren tatilde, hiç bir markette ekmek satılmaz. Sembolik olarak ekmeksiz yiyecekler tüketilir.

Yom Ha’atzmaut

Rabbi Chaim Strauchler

Her yıl, İsrail’in 14 Mayıs 1948 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin kutlandığı bayram, dini bir tatil değildir. Ancak İbrani takvime göre kutlanmaktadır. Ülkenin hemen hemen her yerleşim yerinde havai fişek gösterileri, galalar, askeri yürüyüşler yapılır ve insanlar piknik yapmaya ve sıcak havalarda yüzmeye gider. Mağazalar kapalı tutulur ancak toplu taşıma araçları ve çoğu turistik mekan açık tutulur.

Şavuot

Jared Bernstein

Dini bir bayram olan Şavuot, inanışa göre Tanrı’nın Sina Dağı’nda toplanmış olan İsrailliler ile birlite Hz. Musa’nın Tevratı aldığı gün anılmaktadır. Fısıh Bayramı’ndan 7 gün sonra gerçekleşmektedir ve ilk meyvelerin hasadı da güne dahil edilir. Bu resmi tatil ve bayramda süt ürünleri tüketmek bir gelenektir.

Paskalya

igoogledisrael

Bu büyük festival, İsa’nın dirilişinin kutlandığı gündür. Tören ve hizmetlerin niteliği ve zamanlaması Kutsal Topraklarda temsil edilen her Hıristiyan geleneğinde (Roma Katolik (Latin), Protestan, Rum Ortodoks, Ermeni Ortodoks, Etiyopya vb.) farklıdır. Eski Julian takvimine dayandıran Ermeni Ortodoks, Rum Ortodoks ve Rus Ortodoks kiliseleri gibi farklı grupların tarihleri de farklı günlere denk gelmektedir.

Noel

viator

Nasıra ve Beytüllahim gibi büyük bir yerli Hristiyan nüfusu olan kasabalar dışında, Noel İsrail’de yüksek katılım sağlanan bir tatil değildir. Katolik ve Protestan geleneklerinin Noel’i elbette 25 Aralık’ta kutlanır, ancak Rum Ortodoks takvimi 7 Ocak’ta tatil yapar. Ermeni Ortodoksları günü 19 Ocak’a kadar beklerler. Noel Arifesi (24 Aralık) Bethlehem Manger Meydanı’nda koro meclisi bitişikteki yapı Roma Katolik Kilisesi’nde uluslararası saat gece yarısını gösterdiğinde kutlamalara başlamaktadır.

Müslüman tatillerinin tarihleri ​​her ay takviminden dolayı değişiyor. Bazı tatil günleri, tatil gününden önceki akşam başlamaktadır. Ülkemizde de kutlanan ve resmi tatil olarak belirlenmiş olan Ramazan ve Kurban bayramları, İsrail’deki müslümanların da kutladığı günlerdir.

Festivaller

Juan González Villa

İsrail’in festival sahnesi sürekli büyüyor, her sene farklı türde festivaller ortaya çıkıyor. Tekno ve trans gibi müzik türlerinin oldukça yaygın olduğu ve festivallerinin düzenlendiği ülkede, İsrailli ünlü sanatçıların konserleri, hippiler için etkinlikler ve manevi festivaller de bulunmaktadır. Sanat festivalleri ülkede farklı bir havaya sahiptir.

Doof Festivali

Wikimedia

Doof, İsrail’in en büyük trance müzik festivallerinden biridir. 72 saat hiç durmadan çalan trans müziğin yanı sıra festival için 50’den fazla İsrailli ve uluslararası üne sahip DJ performans sergiliyor. Çadırınızı getirebilir ve İsrail’in ve dünyanın dört bir yanından gelen güzel ‘psychedelic’ (saykodelik) insanlarla parti yapabilirsiniz. Doof Festivali bitiminden hemen sonra Paganka festivaline katılabilirsiniz.

Menashe Orman Festivali

Interblog

Her türden insanın ve sanatçının katıldığı, canlı performansların sergilendiği ve toplamda 3 gün süren festivale 80’in üzerinde İsrailli müzik grubu eşlik etmektedir. Red Band, Tatran, Daniella Spector ve daha pek çok yerli ve oldukça bilinen sima sahne alıyor ve insanlar doğa ile iç içe bir alanda doyasıya eğleniyor. Ana sahne dışında sanat alanları, ekstra performans sahnesi ve daha pek çok farklı platform bulunuyor.

Midburn

Henning Kober

Necef Çölü’nde düzenlenen ve toplamda 5 gün süren Midburn, Burning Man adlı festivalin İsrail versiyonu olarak bilinmektedir. Midburn bir müzik festivali değil ancak kamp çadırını alan herkes Necef Çölü’ne akın ettiği için, büyük kalabalıklar oluşuyor ve dolayısı ile partiler kaçınmaz oluyor. Tamamen doğal bir ortamda binlerce kişi, istedikleri şeyleri yapabiliyor ve festivalin sonunda, devasa bir insan heykeli yakılarak kapanış gerçekleştiriliyor. Kendini ifade edebilme ve topluluk içerisinde rahat davranabilme özellikleri kazanımı veren festivalde bir tapınak ve yüzlerce sanat eseri gösterime giriyor.

Zorba Buda Festivali

JENNIFER GREENBERG

İsrail’in en büyük hippi festivali Zorba Festivali yılda iki kez Necef Çölü’nde düzenleniyor. 2003 yılında kurulan 5 günlük festival, maneviyat, dans, meditasyon ve müzik arasındaki duygusal bir buluşma amacı taşıyor. Bu festival, tüm marjinal kişilerin bir araya gelip buluştuğu bir festivaldir. Yaşam, dans, hareket, müzik, derin yoga, meditasyon ruhu ve çölün sessizliği herkes tarafından beğenilen unsurlardır.

Meteor Festivali

Kiosked

Meteor Festivali, sınırları aşan ve zaman ve mekânı kendilerine göre düzenlemek isteyenler tarafından katılım sağlanan ve son teknoloji bir müzikal yolculuktan oluşan, eğlenceli bir etkinliktir. Taberiye Gölü yakınlarında düzenlenen etkinliğe, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist katılmaktadır.

Birlik Yükselen Ruh Festivali

Wikipedia

Kuzey İsrail’deki Kinneret kıyılarındaki Luna Gal su parkında 30 saat boyunca house, tekno ve elektronik müziğin çalındığı bir festivaldir. Birlik Yükselen Ruh Festivali 2014 yılında başlatılmıştır ve Roş Aşana zamanının yaklaştığı dönemde yıllık bir etkinlik olarak düzenlenmektedir. Festival, İsrail’den ve yurtdışından 30’dan fazla üst düzey DJ’yi beraberinde getiriyor ve insanların çadır kurması için bir çok alan bulunan bir konumda gerçekleştiriliyor.

Neverland Elektronik Müzik Festivali

Interblog

24 saat kesintisiz müziğin çaldığı bir elektronik müzik festivali olan Neverland, Groove Attack’ın en önemli yıllık festivalidir. 2011 yılında kurulan etkinlik, İsrail’den ve yurtdışındaki en iyi DJ’lere sahip üç dans pistinde yapılıyor. İsrail’in kuzeyindeki Ürdün Nehri kıyısında düzenlenen festival, kamp için müsadenin olduğu ancak 23 yaş ve üzeri kişilerin katılabildiği bir etklinliktir.

InDNegev

Interblog

InDNegev, İsrail’in zirveye çıkan gruplarından 100’ün üzerinde canlı şovun yer aldığı üç günlük büyük bir canlı müzik festivalidir. IndieNegev ismi grupların birçoğunun Indie ve çok çeşitli başka türdeki müziklere ağırlık vermesinden kaynaklanmaktadır. Yerli bir çok ünlü sanatçının sahne aldığı festival, yıllık olarak gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here