Masada’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ölü Deniz bölgesinde, ıssız ancak bir o kadar da gizemli bir çölün ortasında yer alan Masada, oldukça eski tarihi, etkileyici yapıları ve Yahudi tarihinde oynamış olduğu önemli rolü ile görülmeye değer bir antik kent ve ulusal parktır. Şehir rehberlerimiz, genel olarak bu tür yerleri yakınlarında yer alan diğer bir yerleşim yeri ile bağdaştırarak işe koyulurlar. Ancak burda durum biraz farklı.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Masada, o kadar büyüleyici bir antik kenttir ki, yıl boyunca normal bir şehre ziyaret gerçekleştiren gezgin sayısı kadar kişiyi kendine çekmeyi başarıyor. Muhteşem bir lokasyona sahip olan Masada, aynı isimdeki kuşatmanın gerçekleştiği dönemde, Romalılar tarafından çevrelendiği sırada şehirde yaşamakta olan Zealotlar’ın büyük direnişinin gerçekleştiği ve şehri kaybedip teslim olmak yerine intihar ettikleri yer olarak büyük bir öneme sahiptir. Romalılara mahkum olmak yerine intihar etmeyi seçen insanların sayısı tam olarak 960’tır.

Adeta doğal bir kale görünümüne sahip antik kent, İsrail’in güneyindeki Necif Çölü’nün tam ortasında, Ölü Deniz’in muhteşem manzaralarını görebileceğiniz bir yerde bulunmaktadır. Ölü Deniz’in muhteşem manzaralarının yanı sıra, dağın tepesinde yer alan antik kalıntılar da görülmeye değer unsurlar arasındadır. Kentte kesinlikle yapmanızı önerdiğimiz aktive, gün doğumu ve batımı izlemek. Bunun için sabah erken saatlerinde kente ulaşıp, akşam saatlerine kadar orada kalmanız gerekir. Masada, sahip olduğu büyüleyici unsurları ile görülmeye değer bir İsrail antik kentidir.

Gezilecek Yerler

Masada Müzesi

Wikimedia

Masada’da uğramanız gereken bir yer olan ve antik kent hakkında geniş bilgiler edinebileceğiniz bir müze olan Masada Müzesi, arkeolojik kazılardan çıkan kalıntılar, büyüleyici antik eserler ve bu muazzam doğal kalenin tarihine göz atabileceğiniz eserler ile görülmeye değer bir yerdir.

Geçmişten günümüze kadar gelebilmiş tarihi eserlerin güzel bir koleksiyon halinde sergilendiği müzede, bölgeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak rehber hizmeti ve daha pek çok hizmet türü yer almaktadır. Üstelik müzeye girerken ödeyeceğiniz ücretin içerisine sesli bir rehber dahildir.

Patika Yolları

Israel Tours

Kente ulaşmak için kullanılan 3 yoldan birisi olan patikalar, araçların ve yürüyüş yapmak isteyenlerin kullandığı zigzaglı yollardan oluşmaktadır. Eğer bu uzun yolu yürümek istemiyorsanız, çevrenin müthiş manzaralarını görebileceğiniz teleferik seçeneğini kullanabilirsiniz.

Her 10 dk’da bir zirveye inip çıkan teleferik; çevredeki doğal güzellikleri, Ölü Deniz manzaralarını ve Necif Çölü’nün pitoresk görüntülerini seyretme fırsatı sunmaktadır. Dağın batı yakasından çıkabileceğiniz rampa yollar ise, diğer bir yoldur ancak fotoğrafçılık ve yürüyüş ile ilgilenmeyenler için biraz zorlayıcı olabilir.

Kuzey Sarayı

Wikipedia

Kentteki antik yapıların içerisinde en dikkat çekenlerden birisi olan Kuzey Sarayı, adındanda anlaşılacağı üzere platonun kuzey tarafında yer alır ve Herod’un ikamet ettiği yerdir. Saray, en üstünde Herod’un kaldığı odalardan, batı tarafındaki bir merdivenle çıkılan teratan ve yarım daire şeklindeki balkondan oluşmaktadır. Balkondan ve terastan, çevredeki müthiş manzaralarını görebilirsiniz. Saraydan aşağıya doğru indiğinizde ise su sarnıçlarına varabilirsiniz.

Arkeologlar tarafından rahatlama ve boş zaman değerlendirme için yapıldığı varsayılan iki halka duvar da, orta terastan 20 metre aşağıda yer alır ve bir nevi aktivite alanı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Korint sütunları, renkli duvarları ve ihtişamlı görüntüsü ile Kuzey Sarayı, Masada’nın en önemli parçalarından biridir.

Hamam

Wikimedia

Kuzey Sarayı’nın hemen güneyinde yer alan ve üç tarafı büyük sütunlarla çevrilmiş olan yapı geniş bir avluda yer almaktadır. Siyah-beyaz renkteki ve üçgen şeklindeki fayanslarla kaplanmış olan bir soyunma odasına sahiptir. Buranın hemen bitişiğinde ise sıcak oda yer alırken, kiremitli bir zemin üzerine inşa edilmiş olan soğuk banyo odası, ve sıcak banyo bölümü de dikkat çeken bölümler arasındadır. İlginç bir şekilde tasarlanan ve dönemin teknolojik şartlarına bakıldığında iyi düşünülmüş bir sistem olan yerden ısıtma sistemi, sıcak banyo bölümünün altında yer alır.

Aslen bir mozaik yapının altında yer alan yerden ısıtma sistemi, yaklaşık 200 kadar ilkel borudan oluşmaktadır. Ayrıca, hamamın çatısından izlenebilen çevre manzaraları da görülmeye değer. Hamamın en çok ilgi gören yerlerinden birisi de, Yahudi inanışına göre erkeklerin en az bir kez, kadınların ise her muayyen dönemden sonra girmesinin zorunlu kılındığı, mikve adı verilen arınma banyosudur. Hamamdaki mikvenin tarihi MS 66 yılına kadar dayanmaktadır. MS 73 yılında bitirilen yapı, Zealotlardan tarafından inşa edilmiştir.

Sinagog

Wikimedia

İsrail’deki yapılarda olmazsa olmaz bir yere sahip sinagoglardan bir tanesi de Masada antik kentinde yer almaktadır. Kentteki kalenin duvarlarını kazan ekskavatörler tarafından ortaya çıkarılan ve dünyanın en eski sinagoglarından birisi olan yapının orjinal çatı sütunları farklı bölgelerden gelen taşlardan inşa edilmiştir.

Bir duvar ile iki farklı kısıma ayrılmış olarak tasarlanan yapı, Zealotlar tarafından restore edilmiş ve içerisine taş banklar konularak farkı bir tasarıya kavuşmuştur. Günümüzde Kudüs merkezinde yer alan İsrail Müzesi’ndeki bazı yazıların buradan çıkarıldığı da bilinmesi gereken detaylar arasındadır.

Bizans Kilisesi

Wikimedia

5. yüzyılda, Masada’nın etrafında yaşayan Bizans rahipleri tarafından inşa edilen kiliseden geriye kalan kalıntılar, günümüzde antik kentin sinagogunun yer aldığı bölgenin güneydoğusunda yer almaktadır. Kiliseye girmek için sundurma bölümünü kullanmanız gerekir. İç mekanda yer alan apsisin doğu tarafında, en eski kalıntıların izlerini görebilmek mümkündür.

Nef kısmının kuzey ucunda ise meyve ve bitkileri temsilen yapılmış bir mozaik yer almaktadır. Ancak kilise ve bu tür ayrıntıların çoğu, zamanın verdiği etki ile aşınmış ve günümüze belli başlı kısımlar ulaşabilmiştir. Her ne kadar kaybolmaya yüz tutmuş bir bölüm olsa da, geriye kalan kalıntılar ile görülmeye değer bir Bizans kilisesisidir.

Batı Sarayı

vici

Antik kentin en önemli yeri olarak kabul edilen ve ihtişamı ile gözlere hitap eden Batı Sarayı, platonun güney ucunda yer alır ancak adını Batı Kapısı’na yakın olduğu için, bulunduğu konumdan almaktadır. Roma rampası adı verilen yolun hemen karşısındaki Batı Kapısı’nın kulelerinin hemen yanında bulunan Batı Sarayı, Zealotların yaşamları hakkında geniş bilgi ve fikirler vermesi ve aynı zamanda Masada’nın güneydoğu tarafında inşa ettikleri diğer bir mikve’nin oluşuyla büyük önem taşıyan bir yapıdır.

Kuzey Sarayı, Herod’un özel ikametgahı iken yaklaşık 4 bin metrekare üzerine inşa edilmiş Batı Sarayı ise resmi işlerde kullandığı yapıdır. Sarayın kuzey ve batı yönlerindeki ek binaları memur, saray çalışanları ve idari yöneticiler için barınma yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sırasında İsrail ve Filistin bölgesindeki en eski incir yaprakları, asma ve zeytin dalları içeren pek çok geometrik eser ve mozaik kaldırım taşları bulunmuştur.

Günümüzde halen görünebilen bu desen ve motifler, tarihi açıdan oldukça büyük önem taşıyan figürlerdir. Bu ve bunun gibi daha pek çok ince ayrıntıya ve detaya sahip olan Batı Sarayı, Masada’nın en değerli yapısıdır ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmek için ve tarihi bilgiler edinmek için kullandığı antik bir ziyaret noktasıdır.

Ses ve Işık Gösterisi

Wikimedia

Masada’ya mart ve ekim ayları arasındaki sıcak havalarda gelmiş iseniz, amfitiyatrosundaki tarihi yerin üzerindeki ışık gösterilerini izleyebilirsiniz. Haftanın sadece Salı ve Perşembe günlerinde düzenlenen bu ışık gösterileri, tarihte yaşanan büyük direnişin ve savaşın havasını yeniden canlandırmak adına ses efektleri ile süslenmektedir.

Eğer araç kiralama yöntemi ile İsrail’i geziyor ve Masada’ya gelmek istiyorsanız, en mantıklı zamanın akşam saatlerinde olduğunu söylemekte fayda var. Zira ışık ve ses gösterilerinin en güzel sonuçlarını hava karardıktan sonra alabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here