Tel Aviv’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İsrail’in İzmir’i sayılabilecek bir şehir olan ve her daim canlı ve bir o kadar farklı alternatifler sunan Tel Aviv, kozmopolit bir yerleşim yeridir ve ülkenin metropol yerlerinden biridir. Ziyaretçilerin çoğu, bol güneş ışığından faydalanmak, şirin butiklerden alışveriş yapmak ve şehirdeki ünlü restoran ve kafelerinde yemek yeyip dinlemek için bu şehri tercih ediyorlar. Plajları önemli turistik yerler olabilir, ancak Tel Aviv’in ünlü kum şeridinden daha fazla ilgi alanı vardır.

“Beyaz Şehir” lakaplı kent, 2003 yılında, Bauhaus mimarisinin (20. yüzyılın başlarında Modernist tarzda bir bina tarzı) güzel örneklerinin tanınmasıyla UNESCO Dünya Mirası statüsüne layık görülmüştür. Şehrin kendisi, yapılacak çok sayıda küçük müze ve mükemmel gezi olanakları sunan ilginç sanat galerileriyle dolup taşmaktadır. Jaffa, hemen güneyde, binlerce yıldır kullanımda olan ve şimdi restoran ve kafelerle yeniden canlanan bir limana sahip, oldukça iyi korunmuş eski bir şehir bölgesidir.

Gezilecek Yerler

Tel Aviv Plajları

Wikimedia

Güneydoğu Akdeniz’e olan kıyı konumuyla dikkatleri üzerine çeken Tel Aviv, plajları ile hem turistleri hem de yerlileri cezbetmektedir. Özellikle hafta sonları Tel Aviv’in kum şeritleri, güneşin tadını çıkarmak isteyen insanları ağırlıyor. Gidebileceğiniz en popüler kumsalların çoğu, merkezi bir konumda yer alır. Gordon Plajı, Frishman Plajı ve Banana Plajı’nda temiz su duşları, şezlonglar ve kiralık güneş şemsiyeleri gibi mükemmel olanaklar bulabilirsiniz.

Tel Aviv ve Jaffa arasındaki sahil boyunca uzanan Tayelet’te (asfaltlı tahta), akşamları dolaşmak için gidebileceğiniz alanlar bulunur ve sahil boyunca kolay bir gün geçirmenizi sağlayacak birçok kafe ve restoran ile çevrilidir.

Yafa

Wikimedia

Tel Aviv’in şehir merkezinden sahil boyunca kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan, korunmuş akropol kalıntıları ve iyi restore edilmiş taş mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken eski Arap liman kenti Jaffa’ya ulaşabilirsiniz. Kendine has orjinalliği bulunan çarşı bölgesinin çoğu artık restoranlara ve esnaf butiklerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle bu eski şehir, akşam yemeği saatlerinde daha canlıdır. Buradaki bit pazarı, ziyaretçilerin büyük bir ilgi odağı olmaya devam etmektedir ama aynı zamanda Aziz Petrus Manastırı ve Eski Liman bölgesinin de kaçırılmaması gerekiyor.

Tel Aviv’in büyük şehir gürültüsüne kıyasla, Jaffa, ciddi soylulaştırılmaya rağmen eski moda cazibesini hala koruyan ve yürüyüş için harika bir yer.

Yemenit Mahallesi

MEET BECKI

Tel Aviv’in en atmosferik mahallelerinden biri olan Yemenit Mahallesi, bölgenin soylulaşmasına dayanan eski tarz mimarinin sıralandığı menderesli geçitlerle doludur. İlk olarak mahalleye, 20. yüzyılın başlarında Yemen Yahudileri tarafından yerleşilmiştir ve sıkışıklıkla dolu sokakların asıl hissi hala canlılığını kaybetmemiştir.

Mahalle, meşhur, rengarenk ve taze ürünlerle dolu Carmel Market’e ve Tel Aviv’in Kudüs’ün ünlü Mahane Yehuda Pazarı’na verdiği cevap niteliğindedir. Tel Aviv’de aç hissediyor ve ucuz bir yemek yemek istiyorsanız, burası mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Dizengoff Merkezi

Wikimedia

İsrail’in en önemli sanatçılarından biri olan Yaacov Agam tarafından tasarlanmış olan Sanat ve Su Çeşmesi’nin yukarı tarafında yer alan alışveriş merkezi, Tel Aviv’in merkezinde yer almaktadır ve yayalara kolaylık sağlaması amacıyla yükseltilmiş bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Plaza, Jaffa’dan ayrıldıktan sonra Tel Aviv’in ilk belediye başkanı olan Meir Dizengoff’un adıyla anılıyor. Dizengoff Caddesi’nin güneydoğusunda Tel Aviv’in kültür merkezi olan Habima Meydanı’na ve 1935’te inşa edilen Habima Tiyatrosu’na ev sahipliği yapmaktadır. Burada aynı zamanda geçici bir programa ev sahipliği yapan mükemmel Helena Rubinstein Çağdaş Sanat Pavyonu’nu ve sanat sergilerini de bulabilirsiniz.

Tel Aviv Sanat Müzesi

Wikipedia

İsrail’in çağdaş sanat sahnesinde öncü bir ışık olan Tel Aviv Sanat Müzesi, Degas, Monet, Van Gogh, Henry Moore, Picasso, Jackson Pollock ve İsrailli sanatçılar gibi dünyanın en büyük sanat kollarından çeşitli eserleri içermektedir. Özellikle, II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olan, Ukraynalı ahşap sinagogların 20. yüzyılın başlarından kalma ve mimari bir şekilde sergilenen Alois Breyer’in koleksiyonu en dikkat çekici eserlerdendir.

Sofistike mimarisi ile ultra modern bina, sanat eserlerini mükemmel bir şekilde öne çıkarır. Kalıcı koleksiyonun yanı sıra, müze düzenli olarak geçici sergilere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Neve Tzedek Mahallesi

Shutterstock

Funky Neve Tzedek Quarter, şehrin en eski mahallesidir ve 1880’lerde Avrupa-Yahudi yerleşimcileri ilk evlerini buraya inşa etmişlerdir. Bu sevimli eski binalar eski hallerinden hiçbir şey kaybetmeyecek şekilde iyi korunmuş ve birçoğunda artistik butikler, kafeler ve şehrin en seçkin restoranlarından bazıları bulunmaktadır.

Rochkach Caddesi’nde karşılaşabileceğiniz ilgi alanlarından en önemli iki tanesi: Küçük bir heykel galerisine ev sahipliği yapan Rokach House ve bu İsrailli ressamın sanatını sergileyen Nachum Gutman Sanat Müzesi. İlçenin güneybatı köşesinde HaTachana denilen eski Osmanlı demiryolu istasyonuna da uğramayı unutmayın. Demiryolu, restoran ve tasarımcı butiklerinin oldukça şık bir kompleksi olarak restore edilmiştir ve yeniden açılmıştır.

Bialik Sokağı

Wikimedia

Küçük Bialik Caddesi, tarih ve kültür severleri ilgilendirecek üç tarihi evin bulunduğu alandır. Sanatçı Reuven Rubin Evi, yaptığı çalışmalara, çeşitli resimlere ve Tel Aviv’in eski fotoğraflarına adanmış bir müzedir. Sokak boyunca devam eden Bialik Evi, şair Chaim Nachman Bialik’in ikametgahıydı ve şimdi hayatına ve eserlerine saygı duyulan bir yapıdır. Yan taraf, Tel Aviv’in Beit Ha’ir olarak bilinen ilk belediye binasıdır. Tel Aviv’in tarihini belgeleyen görüntüler içermeye devam etmektedir.

Namal – Eski Liman Bölgesi

Benny Rochwerger

Tel Aviv’in eski liman bölgesi (Namal olarak da bilinir) yenilenerek, şimdi dükkan ve kafelerle dolu bir sahil şeridi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada bulunan sahil kenarındaki tahta yol, gençler için popüler bir yerdir. Aynı zamanda aileler hafta sonları bölgeye akın etmektedir. Bölge, küçük özel sanat galerilerine ve mükemmel bir kapalı pazara ev sahipliği yapmaktadır. Hafta sonları genellikle ücretsiz canlı müzik konserleri ve diğer etkinlikler ile aile dostu eğlenceler düzenlenmektedir. Çocuklarınız varsa gelmek için harika bir yerdir.

Eretz İsrail Müzesi

Wikimedia

Eretz İsrail Müzesi (İsrail Toprakları Müzesi), Tell Qasile arkeolojik sit alanını da içine alan bir bina kompleksinde bulunan bir yapıdır. Kompleks, seramik, cam, yazı tarihi, bilim, etnografya ve folklor üzerine sergiler ile bir pavyon ve bir planetaryum içerir. Kompleksin merkezinde, İsrailli arkeologların MÖ 12. yüzyıla kadar uzanan 12 yerleşim düzeyini belirttikleri Tell Qasile bulunuyor.

Stratum XII ve Stratum XI, Filistinlere atfedilirken, Stratum X, İsrail krallarının burada bir limana sahip olduğunu vurgulamaktadır. Daha sonraki tabakalar, buranın Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde işgal edildiğini ve İslami dönem boyunca sadece yakındaki Jaffa’nın lehine terk edildiğini göstermektedir.

Beit Hatefutsoth

Wikimedia

Beit Hatefutsoth (Diaspora Müzesi, Yahudi Halkı Müzesi olarak da bilinir) tarih boyunca dünyadaki Yahudi halkının yaşamını ve kültürünü gösterir. Müze, dünyadaki Yahudi nüfusunu yüzyıllar boyunca belgelemek için film kayıtları ve modeller de dahil olmak üzere birçok çeşitli sergiler düzenlemektedir. Özellikle, ziyaretin en önemli özelliği Etiyopya Yahudi topluluğuna ve Bob Dylan sergisine ayrılmış sergilerdir. Müzede etkileşimli multimedya ekranı ve mükemmel bir çocuk bölümü de bulunmaktadır.

Netanya

Wikimedia

Bu popüler sahil tesisi, on kilometreden uzun bir süre uzanan gözlerinizi kamaştıracak bir altın kumlu plajda yer almaktadır. Sahil şeridi buranın en önemli cazibesidir. Tel Aviv yerlileri, hafta sonları boyunca arkadaşlarıyla ve aileleriyle rahatlamak için buraya akın ediyor.

Şehir merkezi kafeler ve restoranlar ile doludur ve yaz akşamlarındaki enerjisi ile büyülemektedir. Eğer ziyaret edeceğiniz yerler için acele etmiyorsanız Tel Aviv’e karşı daha sessiz alternatif bir yer olan Netanya’da birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Burada bulunan Yahudi Lejyonu Müzesi (şehir merkezinin dört kilometre kuzeyi), I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunda Yahudi askeri birliklerinin başarılarını belgelemektedir.

Lod

Wikimedia

Esas olarak Ben-Gurion Uluslararası Havaalanı’na ev sahipliği yapmak için inşa edilen bir yer olmasına rağmen, Lod zengin bir tarihe sahiptir. İsrail’in vaat edilen toprakların işgalinden sonra Benjamin Kabilesi tarafından kurulan Lod, daha sonra MÖ 8. yy’da Asurlular tarafından tahrip edildi.

4. yüzyıldan itibaren, Lydda adını alan Yunanlılar tarafından ele geçirildi. Bizans döneminde Lydda / Lod önemli bir Hristiyan merkezi haline geldi ve St. Paul’un Caesarea’ya gitmeden önce burada yatalak bir adam iyileştirdiği söylenmektedir. Ayrıca Madaba, Ürdün’deki Kutsal Topraklar’ın ünlü 6. yüzyıl Madaba Haritası’nda bahsedilen kasabalardan biridir. Bugün, 1870’te, buradaki orijinal Haçlı döneminden kalma şapele ve 12. yüzyılda inşa edilen El-Chodr Camii ve Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yitzhak Rabin Merkezi

Wikimedia

Yitzhak Rabin Merkezi, İsrail’in kendisi hakkında ve İsrail’de 1995 yılında Ürdün’le barış yaptıktan sonra Yahudi teröristlerin katledildiği Yitzhak Rabin hakkında çok sayıda bilgi içeren İsrail Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin son derece ayrıntılı sergileri arasında çok sayıda arşivlenmiş film ve fotoğraf bulunmaktadır.

20. yüzyılın başlarından itibaren İsrail tarihine meraklı olarak gelen ziyaretçileri, ilk yıllarından itibaren Rabin’in biyografisine, bir asker olarak hayatına, daha sonra hükümete ve ülkenin lideri olmasından suikastına kadar bilgi sahibi olabileceğiniz kaynaklar bulunmaktadır.

Rothschild Bulvarı

Wikimedia

Bu merkezi şehir caddesi, Tel Aviv’in en iyi Bauhaus mimarisine ev sahipliği yapmaktadır ve özellikle akşamın erken saatlerinde yürüyüş yapmak için harika bir yerdir. Yol boyunca korunmuş yapılara hayran kaldığınız yerden devam ettiğinizde görebileceğiniz iki müze bulunmaktadır.

Bağımsızlık Salonu (Beit Dizengoff), Tel Aviv’in ilk belediye başkanının eski ikametgahıdır ve David Ben-Gurion’un 14 Mayıs 1948’de İsrail devletini ilan ettiği yerdir. İçerde, bu olayın gösterimi sergilenir. Ayrıca yol boyunca bir zamanlar Haganah Komutanı Eliyahu Golomb tarafından işgal edilen ve şimdi Haganah gerilla kuvvetinin aktif bir şekilde İngiliz Mandat kurallarına saldıran, Haganah Müzesi’ne de ev sahipliği yapan evdir. İçinde Haganah’ın faaliyetleri hakkında silah sergileri ve bilgiler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here