Basel’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İsviçre’nin ve Avrupa’nın kültürel bakımdan en zengin yerlerinin başında gelen Basel, sahip olduğu tarihi ve turistik alan ve eserleri ile dikkat çeken bir şehirdir. İsviçre’nin ikinci en büyük şehri olan Basel’de turistler, toplamda 40 kilometre kare başına düşen birden fazla müze bulabilmektedir. Ayrıca, bunların birçoğu Renzo Piano, Frank O. gibi büyük mimarlar tarafından tasarlanan sanat eserleri olan binalarda bulunuyor. Gehry ve Mario Botta’da bunlardan sadece bir kaçıdır.

Basel’in iki yakası, Ren Nehri üzerinde altı köprüyle birleştirilmiştir, çünkü kuzeyden Alman-Fransız sınırı haline gelmeden önce keskin bir dönüş yapılması gerekmektedir. Eski şehir ve kültürel cazibe merkezlerini bulacağınız şehri, İsviçre ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Old Town

Basel

Basel ile Spalentor’daki eski şehir kapısı arasında yer alan Basel bölgesi taş sokakları, ortaçağ kiliseleri, güzel bakımlı eski evleri ve parlak boyalı fıskiyeleriyle büyük ama oldukça atmosferik bir alandır. Ayrıca görkemli tarihi evlerin ortasında İsviçreli heykeltraş Jean Tinguely tarafından tamamen modern ve tuhaf bir eser olan çeşme dikkat çekicidir.

Theaterplatz’da büyük bir havuz bulunmaktadır ve su gösterileri, ziyaretçilere güzel ve unutulmayacak anılar yaşatmaktadır. Kışın, bunlar fantastik buz heykellerine dönüşmektedir. Marktplatz’dan, Spalenberg boyunca batıya Leonhardsberg ve Spalenberg, Heuberg gibi dar sokaklardan bazılarına doğru yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sokaklar eski zanaatkârların mahallelerini oluşturmaktadır.

Rathaus (Belediye Binası) ve Marktplatz

Wikipedia

Eski Kent’in odak noktası, yerel ürünler, çiçekler ve gıda spesiyaliteleri satan renkli günlük pazarı hala bulabileceğiniz Marktplatz’dır. Meydana hakim olan eser renkli boyalı cephesiyle parlak kırmızı Basel Rathaus’tur. Ana bina 1504’ten 1521’e kadar uzanan Geç Burgonya Gotik tarzındadır. Soldaki yeni kanat ve sağdaki uzun kule 19. yüzyıl eklemeleridir.

Saat, 1511’de başlayıp 1512 yılında tamamlanan ve Usta Wilhelms’ın önemli bir eseridir. 1608-11 yılları arasında orijinalinden restore edilen duvar resimlerini görmek için avluya girmenizi öneririz. Dış merdiven üzerindeki 1574 yılından kalma heykel, şehrin efsanevi kurucusu Munatius Plancus’u temsil ediyor. Ayrıca iki konsey odasını, etkileyici ahşap paneller ve İsviçre kantonlarının 15 kattan oluşan Grossratssaal ile Regierungsratssaal’ı da görebilirsiniz.

Basler Münster (Basel Minster)

Keystone

Münsterhügel’deki (Minster Hill) en yüksek noktanın üzerinde yer alan Basel’in Minster’i, göz alıcı kuleleri ve parlak desenli çatı kiremitleri ile kolayca fark edilir. Eskiden Roma Kalesi’nin bulunduğu geniş Münsterplatz, zarif bir 18. yüzyıl meydanıdır.

Fransa’nın Vosges dağlarından 9. ve 13. yüzyıllar arasında kırmızı kumtaşından inşa edilen minster, 1356’daki bir depremden sonra zarar görmüş ve ardından Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. Fakat orijinal kilisenin sadece bir kısmı kalmıştır.

Yüksek sunak ve mobilyaların çoğu 1529’da Protestanlar tarafından tahrip edilmiştir, ancak en büyük hazineler sakin ve gizli bir mahallede saklanıp korunmayı başarmıştır. Tarihi müzede, geriye kalan bu eserlerden bazılarını halen görebilirsiniz.

Kunstmuseum Basel (Sanat Müzesi)

Zzwancor

İsviçre’deki en eski ve en iyi resim koleksiyonu olarak kabul edilen Sanat Müzesi, eski ustaların yapıtlarını ve modern sanat eserlerini temsil etmektedir ve 2015 yılında eklenmiş olan sergi alanları ile daha da zengin bir sergi yeri haline gelmiştir.

Müzenin ilk katında eski ustaların eserleri ve özellike Fransız ve Flemenk resimlerinden oluşan koleksiyonlar göze çarpmaktadır. Bu koleksiyonlar arasında 15. yy’dan kalma Heilsspiergelaltar – Kurtuluş Altarının Aynası, Genç Hanımlar, Mathias Grünewald, Konrad Witz’in 16. yüzyıl portreleri ve Rembrandt’ın David isimli eserleri yer almaktadır.

Dışa vurumcular ve Sürrealistler, 19 ve 20. yy İzlenimcileri, koleksiyonun ilgi çeken diğer örnekleridir. Picasso, Braque, Van Gogh, Corot, Gauguin, Cezanne ve Klee gibi ünlü ressam ve sanatçıların yanısıra, daha sonrasında yapılmış pek çok eser, görülmeye değer özelliklere sahiptir. Kunstmuseum Basel, Sanat Müzesi’nin ana binası 2016 yılında restore edilmiş ve günümüzde tekrardan ziyarete açılmıştır.

Spalentor

Basel

1370 yılından kalma bir eser olan Spalentor, eski şehrin sonunu işaret eden müstahkem bir kapıdır. Bir zamanlar eski şehir duvarlarının bir kısmını oluşturan şehir kapısı, 1866’daki yıkımlardan bu yana tek başına ayakta kalabilmiştir. 19. yüzyılın başlarında Basel güvercini amblemi taşıyan bir kutu bulmak için kapının soluna bakmanız yeterli olacaktır.

Bitişiğindeki Peterskirche (Aziz Petrus Kilisesi), 15. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir, ancak korodaki mahzenler 14. yüzyıldan kalma bir binadan gelmektedir. Eberler şapelinde ve nefinde freskler bulunmaktadır ve oldukça dikkat çekici yönlere sahiptirler. Diğer bir yandan, botanik bahçesi bulunmaktadır ve bir fakülte görevi görmektedir.

Papiermühle (Kağıt Değirmeni Müzesi)

Eric Bertels

Bir su çarkı ile kanaldan gelen suyun verdiği enerji ile çalışan eski bir kağıt fabrikası, baskı ve kâğıt yapımı işlemlerini gerçek çalışma makineleriyle gösteren bir yazı, baskı ve kâğıt müzelerine dönüştürülmüştür.

El yapımı kâğıtların zahmetli üretimini izleyebilir, Gutenberg’in baskısından önce 1980’lerde kurşun tipinin yok oluşundan basımın evrimini keşfedebilir ve kitapların nasıl bağlandığını görebilirsiniz. Görüntüler, modern tipografi ile ilkel resimden yazmanın gelişimini izlemenize imkan vermektedir.

Kiraz Bahçesi Evi

Wikimedia

Basel’in ‘patrici’ evlerinin en iyilerinden biri olan Haus zum Kirschgarten, 1775 ile 1780 yılları arasında Klasik tarzın ilk dönemlerinde inşa edilmiştir. Müreffeh bir Basel üreticisinin ipek kurdelelerinin ev ve ofisi olarak kullanılmış ve İsviçre’nin en iyi ev hayatı müzeleri arasında yer almaktadır.

Mobilyalı 25 odada, 18. yüzyıldan kalma zengin bir ticari ailenin mobilyalarının yanı sıra uluslararası düzeyde önemli dekoratif sanat koleksiyonları sergilenmektedir. Pauls-Eisenbeiss Vakfı’nın porselen koleksiyonu, önemli bir saat koleksiyonu ve Basel gümüş ve bilimsel enstrümanlarının ana grupları da dikkat çeken diğer sergi unsurlarıdır.

Vitra Tasarım Müzesi

Best DEsign Guides

Basel uluslararası sınırda olduğu için, banliyölerinin bir kısmı Almanya ve Fransa’ya yayılmıştır. Dolayısıyla, bir Basel kurumu olarak düşünülen Vitra Tasarım Müzesi, Basel merkez hattındaki Alman sınırının hemen karşısında beş dakikalık tren yolculuğu sonunda ulaşılabilen önemli bir yerdir. Dünyanın en önemli tasarım müzelerinden biridir.

Bina, Kanadalı mimar Frank O. Gehry tarafından tasarlanan bir dönüm noktası niteliğindedir. İçinde sergiler değişiyor – her yıl iki veya üç – güncel ve tarihi tasarım eğilimlerini ve temalarını incelemek için websitesine ziyarette bulunmanız gerekiyor. Gösterimler çarpıcı ve kışkırtıcıdır, çoğu zaman etkileşimi davet eder niteliktedir.

Zoologischer Garten (Hayvanat Bahçesi)

Bastian

Basel’in büyük hayvanat bahçesi, yerliler tarafından Zolli olarak bilinir. 1874 yılında 510 Avrupai hayvanla kurulan hayvanat bahçesi, bugünlerde daha çok egzotik türler ile bilinmektedir. Yırtıcı hayvanlar, primatlar, memeliler, sürüngenler, kuşlar ve su yaşamı ile birlikte, deniz kıyılarından fillere kadar uzanan bir yelpazeye sahiptir. Bu grup, 2015 yılında, yeni bir filin çevrelediği havuzlar, duşlar ve savan benzeri bir ortamla birlikte genişlemeye devam ediyor.

Aslan muhafazası ve maymun evi, balık ve sürüngenlere de ev sahipliği yapan vivaryumdaki penguenler ile birlikte öne çıkmaktadır. Aviary, hem yerli hem de egzotik kuşlar ve av kuşlarını barındırır. Hayvanat bahçesi, gergedan ve çitaların yetiştirilmesinde özellikle başarılı olmuştur.

Tarih Müzesi

Wikipedia

Barfüsserkirche, 14. yüzyıldan kalma bir eserdir ve bu yönüyle oldukça dikkat çekicidir. Yerel tarih ve kültür ögelerinin sayısını artırmak adına çok özel ve önemli koleksiyonlar 1970’lerin başında tarih müzesine eklenmiştir.

Müze, şehrin merkezine yakın bir konumda yer alıyor ve özellikle Alman, Fransız ve İsviçre kültürlerini barındırmasıyla dikkat çekiyor. Kilise içerisindeki dikkat çeken unsurlar arasında 17. yüzyıldan kalma ve hareketli bir göz ve dile sahip taçbaşı (Lällenkönig) ile Geç Gotik dönemine ait duvar halılar yer almaktadır.

Kilisenin kriptinde reformasyon sırasındaki yıkımdan geriye kalan hazine eserleri yer alırken, koridorlarında döşenmiş dönem odalarıyla koro dini sanatına ait silahlar da oldukça ilgi çeken unsurlardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here