Cenevre’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Fransa sınırına çok yakın bir yerde ve Cenevre Gölü’nün batı tarafında yer alan Cenevre şehri, uluslararası lezzetlerin, çok farklı ülkelerden gelmiş şirketlerin ve derneklerin bir buluşma noktası gibidir. Kozmopolit bir atmosfere sahip olan şehir, Kızıl Haç’ın (Hristiyan camiası için oldukça önemlidir) 1865 yılında kurulduğu ve aynı zamanda 1920 yılından 1946 yılına kadar Birleşmiş Milletler’in merkezi olan yerdir.

Şehir, neredeyse tamamı Fransız sınırları ile çevrilmiş bir konumda yer almaktadır. Sadece kuzeybatı kıyısı ve gölün bulunduğu yerden İsviçre sınırlarına teması bulunmaktadır. İsviçre’nin genelinde hakim olan yeşil alanlar ve temiz çevre, Cenevre’de de oldukça göze çarpmaktadır. Antik çağdan beridir kurulu olan şehir, tarihi binaları, gezinti alanları, göl kenarı restorantları, modern ve geleneksel yapının bir arada görülebildiği şehir yapılanması, eski kent bölgesi ve daha bir çok farklı özelliği ile dikkat çekmektedir.

Turistik yerlerin çoğu, Cenevre Gölü’nün yakınlarında yer almaktadır ve iş merkezleri eski şehir bölgesinden Saint – Gervais mahallesine kadar uzanmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Cenevre, İsviçre ziyaretinizde uğramanız gereken bir noktadır.

Gezilecek Yerler

Cenevre Gölü

Lakepedia

Göl, tartışmasız Cenevre’nin ziyaret edilmesi gereken eşsiz ve ilk yerlerinden biridir. En güzel şehir manzaralarının arka planı oluşturmakta ve karla kaplı Alpler’in eşsiz manzarası da bunlar arasında en dikkat çekenidir.

Şehrin bir bölümünden Mouettes Genevoises’a, 1897’den beri göl iskeleleri arasında gidip gelen motorlu turlardan birisine katılabilirsiniz. Ya da Cenevre’yi Lozan, Montreux ve diğer yerlere bağlayan sıradan teknelerden birine atlayarak gölü keşfedebilirsiniz.

Göl kıyısındaki kasabalar, Cenevre yakınlarında ziyaret edilecek en popüler yerlerden bazılarını oluşturmaktadır. Uzun zamandır göl gezisinin tadını çıkarmak için kullanılan, tarihi kürekli vapurlardan birinde bir gezintiye çıkmanızı da tavsiye ederiz.

Su Jeti

Voyage Tips

Eaux-Vives İskelesi’nin yanında, Cenevre’nin liman dalgakıranı, su dolu bir su jeti, 145 metreye kadar ulaşabilen suyu ile göl yüzeyinden yükselmektedir. Bu su jeti Cenevre’nin sembolü haline gelmiş ve en ünlü dönüm noktalarından biridir.

Güçlü bir pompa, suyu, ulaştığı yüksekliğe karşılık gelen, saniyede 500 litrelik bir hızla hareket ettirir. Pâquis Hamamı’ndan en iyi bakış açısını yakalayabilirsiniz ve ayrıca burası yüzmek için en favori yerlerden biri ve bir kafede içecek keyfini çıkarırken güzel manzaralar seyredebileceğiniz alandır.

Aziz Pierre Tapınağı

Du Lich Chau A

Cenevre’nin eski şehir bölgesinde yer alan, Gotik unsurlarının en yüksek noktasında bulunan St. Peter Katedrali, 1150’ye dayanan tarihi ile önemli bir Romanesk kilisesidir. Önemli bir rol oynadığı Protestan Reform sırasında, adı Aziz Petrus Tapınağı olarak değiştiriliş ve bir protestan kilisesi olmuştur.

John Calvin, 1536’dan 1564’e kadar vaazlar vermiş ve takipçileri sunakları, resimleri ve heykelleri çıkarıp ve sadece oyulmuş başlıkları ve vitraylarını orijinal dekorasyonu geriye bırakmıştır. Eserler o kadar nadir ve ince işçiliğe sahipler ki, sayıları az bile olsa görülmeye değerdir.

İngiliz Bahçesi ve Grange Park

Air Transat

Gölün güney tarafında, Sol Banka olarak bilinen alan, büyük çiçek saatini göreceğiniz ve hemen hemen şehrin simgesi olan İngiliz Bahçesi’nin bulunduğu Mont Blanc Köprüsü’nden doğuya uzanır. Daha kolay görüntüleme için hafif bir eğim üzerinde ayarlanan saat, renkli yüzünü oluşturan mevsimlik çiçek açan bitkilerle değiştirmektedir.

Parkta ayrıca, Cenevre’nin 1814’te İsviçre Konfederasyonu’na girmesine adanılan, Helvetia ve Cenevre’nin alegorik figürleri olan Ulusal Anıt da bulunuyor. Güney göl kıyısı boyunca, güzel bir gül bahçesi ile peyzajlı Grange Parkı ve Park Eaux-Vives, görkemli ağaçlar ve çiçek tarhları ile dikkat çekmektedir.

Botanik Bahçesi

Wikimedia

Ariana Bulvarı, Barış Bulvarı ve İmparatoriçe Yolu arasında, 1902’de Bastions Park’taki küçük bir kişinin yerini almak için kurulan, botanik bahçesini bulacaksınız. Seralar, bahçeler ve kış bahçesi yaklaşık 28 hektarı kapsamaktadır ve 12.000’den fazla bitki ve ağaç türüne sahiptir.

Bahçe, İsviçre’nin yüksek rakımlarından fideler bulundurmakta ve herbaryum, altı milyon örnekle dünyanın en büyüklerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Küçük bir hayvan alanı da bulunmakta ve burada geyik gibi bir çok yabani hayvan yaşamlarını sürdürmektedir.

Adalet Sarayı

Flickr

Place du Bourg-de-Four , Saint Pierre Tapınağı yakınında ve Cenevre’nin Eski Kenti’nin merkezinde bulunur. Adalet Sarayı meydanı kentin en eski meydanlarından biri ve kesinlikle en büyüleyici atmosfere sahip olanıdır.Roma forumunun yerinde ve dokuzuncu yüzyıldan itibaren önemli bir pazar görevi görmektedir. 16. yüzyılda sürgün edilen Protestanlar burada sığınak ve kalacak yer bulmuşlardır. Bugün, turistler ve yöre halkı, çoğu hava koşullarında kaldırıma sandalya atan kafelere ve restoranlara akın etmektedir.

18. yüzyıldan kalma bir çeşme ile birlikte, Heinz Schwarz tarafından yapılmış Clementine heykeli meydanda yer almaktadır. 1860 yılından beri hukuk mahkemelerini barındıran Palais de Justice (sarayın diğer adı), 1700’lerin başında bir manastır olarak inşa edilmiştir.

Milletler Sarayı

Colour of Poverty

Palais des Nations’ı oluşturan büyük mermer binalar kompleksi, Birleşmiş Milletler’in Avrupa genel merkezi olup, dünya merkezi burada bulunan Milletler Cemiyeti’nin dağılmasından sonra üstlendikleri bir pozisyona sahiptir. Böylelikle, New York’tan sonra en büyük BM merkezi olan ve dünya çapında 25.000 delegenin katılımda bulunduğu bir dünya diplomasisi merkezi haline gelmiştir.

Rehberli bir turda, burada yürütülen çalışmaları öğrenebilir ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından bağışlanan sanat eserlerini ve iç mekanları görebilirsiniz.

Sanat ve Tarih Müzesi

Wikimedia

Cenevre’deki Musée d’Art et d’Histoire İsviçre’nin en büyük üç müzelerinden biridir, sıradışı koleksiyonlarını ise özel koleksiyonculardan ek bağışlar ile çeşitli bölgesel müzelerin birleşmesine borçludur. Elde edilen eserler ise bir silah koleksiyonu, Yunan ve Roma sanat hazineleri, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz antikaları, Roma ve Etrüsk çömlekleri ve Mısır mezar sanatı ile uygulamalı ve güzel sanatlar ve arkeoloji alanlarını kapsamaktadır.

Cenevre ve çevresinden gelen arkeolojik buluntular ve eserler, Roma ve Gallo-Roma zamanlarından orta çağlara kadar uzanan Paleolitik ve Demir Çağları’nı da içine alan önemli bir tarihe sahiptir.

Reformasyon ve Bastions Park Anıtı

Voyage Tips

Cenevre’deki Hôtel de Ville’in güneybatısında yer alan sütunlu bir geçide sahip Promenade de la Treille, kestane ağaçlarıyla kaplı olup Mont Salève ve Jura manzaralarının en iyi görülebildiği yerdir. Promenade altındaki duvarın karşısında, muhteşem bir eser olan Parc des Bastions’da, Cenevre’nin Protestan Reformundaki liderliğinin tanınmasıyla 1917’de kurulan Reformasyon Anıtı yer almaktadır.

Ortada John Calvin, Guillaume Farel, Théodore de Bèze ve John Knox’un, bu hareketin önde gelen liderlerinin figürleri vardır. Bunlar, kilisenin yeniden biçimlendirilmesinin nedenini ve Kalvinist hareketin tarihinden gelen kabartma sahneleriyle birlikte destekleyen devlet adamları adına oluşturulmuş figürlerdir. Sonunda Luther ve Zwingli’ye ait anıtlar da dikkatinizden kaçmayacak eserlerdir.

Patek Philippe Müzesi

Geneve

Patek Philippe Müzesi’nde bu prestijli Cenevre firmasının izlediği saatler ve saatlerden daha fazlası var. 1839’da kurulduğu günden bu yana şirket saatlerinin örnekleriyle birlikte, müze İsviçre ve diğer saatler, otomatik müzik cihazları ve 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan portre minyatürlerini sergiliyor. Buradaki en eski saatler 1500’lü yıllardan kalmadır ve gösterilenler arasında emaye ve teknik saatler ile Çin ve Türkiye’den örneklerin bulunduğu bir bölüme de sahiptir.

Ariana Müzesi

Wikimedia

Ariana Müzesi, Avrupa’dan ve Orta ve Uzak Doğu’dan, İsviçre’den 25.000 örnek toplayan seramik ve cam üretimine ayrılmış Palais des Nations’ın yanında bulunan bir müzedir. Gösterilen nesneler, hem seramik oluşumunu hem de cam işlemlerini izleyerek, 20. yüzyılın başlarından itibaren seramik sanatlarının tarihini göstermektedir. Bunların sergilendiği bina 1877-1884 yılları arasında kurucusu Gustave Revilliod’un özel koleksiyonlarını barındırmak için inşa edilmiştir.

Neoklasik ve Yeni Barok mimari tarzlarını birleştirmek için bir ön ayak olmuştur ve sonuçta tonozlu tavan ve koloniye sahip etkileyici bir galeriyi bünyesine katmıştır. Müze aynı zamanda Uluslararası Seramik Akademisi’nin de en iyi örneklerine sahiptir.

Quai du Mont-Blanc

Wikimedia

Gölün kuzey kıyısı boyunca Quai du Mont-Blanc, özellikle açık bir günün öğleden sonralarında Mont-Blanc dağ zincirinin kuzeydoğusunun güzel bir manzarasını sunar. Beau Rivage Hotel’in önündeki iniş bölümünde bir anıt bulunmaktadır ve bu anıt, Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’in 1898’de bir İtalyan anarşist tarafından öldürülmesinin ardından inşa edilmiştir.

Quai du Mont-Blanc’ın ötesinde, Brunswick Anıtı, Verona’daki Scaligeri mezarlarında modelleri görülebilen bir mozole, Brunswick Dükü II. Karl için inşa edilmiş ve parasını Cenevre’ye bırakmıştır.

Wilson Wharf, 1925’ten 1936’ya kadar Milletler Cemiyeti’nin kurulduğu geniş Wilson Sarayı’nı geçerek kuzeye doğru ilerlemiştir. Bu tür hikayelerden daha fazlasını görmek ve dinlemek isterseniz, bu destinasyonu ziyaret edilecekler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here