İsviçre’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İsviçre, dağ zirveleri, yemyeşil çayırlar ve etkileyici göllerin hakim olduğu yoğun doğal güzelliğe sahip bir ülkedir. Çoğu gezgin, manzaraları tecrübe etmek için buraya gelir ve ayrıca şehirlerde ve turistik merkezlerde bulunan kültürel hazineler ile hoş bir şekilde vakit geçirirler.

Zürih, Cenevre, Basel ve Lozan gibi yerler dünya standartlarında müzeler, canlı tiyatro sahneleri, güzel eski mimariler, kaliteli yemekler ve harika festivallerle gelen ziyaretçilere çok şey sunuyor. Ayrıca, manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için bir üs olarak hizmet edebilecek çok sayıda küçük kasaba ve belde bulunmaktadır.

Çoğu ziyaretçi için ana cazibe, İsviçre Alpleri’dir. Dağların heybetli görünüşleri, siz ziyaretçileri o kadar etkiliyor ki; bu muhteşem manzaralar karşısında şaşıp kalmamak elde değil. Çok sayıda doğal yürüyüş patikaları dağlardan ve göllerden geçmektedir, ya da daha maceracı olanlar için her türlü yürüyüş parkurları vardır. Kış aylarında yerel halk ve ziyaretçiler için kayak yapmak favori bir seçimdir.

İsviçre, sahip olduğu doğal ve beşeri güzellikler ile, herkesin en az bir kez görmesi gereken muhteşem bir ülke ve ziyaret edenlerin hayranlıkla izlediği manzaralar ve beşeri yapılar ile görülmeye değer bir yerdir.

Zürih’de Görülecek Yerler

Zürih, İsviçre’nin finans ve ticaret merkezi konumundaki bir şehridir ancak bu gezilecek yerlerinin olmadığı anlamına gelmemektedir. Zira, şehrin sessiz ve huzurlu parklardan yenilenmiş sanayi bölgelerindeki ilginç alışveriş alanlarına kadar herkese sunabileceği çok şey var.

Çünkü İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürich, ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi ve Avrupa’nın ana finans ve sanayi sermayelerinden biri olarak biliniyor, ayrıca turistler için de keyifli ve büyüleyici bir yer olduğunu unutmamak gerekiyor.

Birçok ilgi çekici yeri arasında, onlarca müze, ortaçağ ve Rönesans binaları ile dolu, iyi korunmuş bir eski şehir ve sanatseverlerin bir hafta boyunca mutlu kalmaları için müzenin içinde ve dışında yeterli sanat eserleri yer alıyor. Zürih’in liberal düşünce ve aktif entelektüel yaşam geleneği, Georg Büchner, Vladimir Lenin, James Joyce, C.G. Jung ve Thomas Mann’ın da dahil olduğu öncü figürlerin bıraktığı bir gelenek ve bu gelenek modern zamanlara kadar etkisini sürdürüyor.

Ticari faaliyetlerin meşgul ettiği Zürih, ziyaret etmek için en iyi İsviçre şehirlerinden biridir ve yürüyerek gezmek için mükemmel bir şekilde düzenlenmiştir.

Lozan’da Görülecek Yerler

Lozan, İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde, Cenevre Gölü’nün kuzey kıyısındaki üç tepedeki teraslarda zarif bir şekilde yükselen önemli bir şehirdir.

Savoy Alpleri

maxpixel

Yüksek köprüler, kent boyunca kesişen iki ırmağın boğazlarını kaplıyor ve göl kıyısındaki dik bir yokuş ile birleşerek, Lozan’a gölün karşısındaki Savoy Alpleri’nin manzarasını sunan dramatik ve doğal bir arazi bulunmaktadır.

Eski bir üniversite şehri ve şu anda yoğun bir ticaret merkezi olan şehir kongre, ticaret fuarları ve iş toplantıları için çok sayıda olağanüstü toplantı mekanı ile popülerdir. Lozan, Olimpiyatların dünya merkezi olup, Olimpiyat müzesi en popüler turistik yerlerinden biridir ve İsviçre’de görülmesi gereken önemli bir şehirdir.

Cenevre’de Görülecek Yerler

Cenevre Gölü

Lake Geneva

Fransa sınırına çok yakın bir yerde ve Cenevre Gölü’nün batı tarafında yer alan Cenevre şehri, uluslararası lezzetlerin, çok farklı ülkelerden gelmiş şirketlerin ve derneklerin bir buluşma noktası gibidir. Kozmopolit bir atmosfere sahip olan şehir, Kızıl Haç’ın (Hristiyan camiası için oldukça önemlidir) 1865 yılında kurulduğu ve aynı zamanda 1920 yılından 1946 yılına kadar Birleşmiş Milletler’in merkezi olan yerdir.

Şehir, neredeyse tamamı Fransız sınırları ile çevrilmiş bir konumda yer almaktadır. Sadece kuzeybatı kıyısı ve gölün bulunduğu yerden İsviçre sınırlarına teması bulunmaktadır. İsviçre’nin genelinde hakim olan yeşil alanlar ve temiz çevre, Cenevre’de de oldukça göze çarpmaktadır.

Antik çağdan beridir kurulu olan şehir, tarihi binaları, gezinti alanları, göl kenarı restorantları, modern ve geleneksel yapının bir arada görülebildiği şehir yapılanması, eski kent bölgesi ve daha bir çok farklı özelliği ile dikkat çekmektedir. Turistik yerlerin çoğu, Cenevre Gölü’nün yakınlarında yer almaktadır ve iş merkezleri eski şehir bölgesinden Saint – Gervais mahallesine kadar uzanmaktadır.

Basel’de Görülecek Yerler

İsviçre’nin ve Avrupa’nın kültürel bakımdan en zengin yerlerinin başında gelen Basel, sahip olduğu tarihi ve turistik alan ve eserleri ile dikkat çeken bir şehirdir. İsviçre’nin ikinci en büyük şehri olan Basel’de turistler, toplamda 40 kilometre kare başına düşen birden fazla müze bulabilmektedir.

Gehry ve Mario Botta

Wikimedia

Ayrıca, bunların birçoğu Renzo Piano, Frank O. gibi büyük mimarlar tarafından tasarlanan sanat eserleri olan binalarda bulunuyor.  Gehry ve Mario Botta’da bunlardan sadece bir kaçıdır.

Ren Nehri

Switzerland

Basel’in iki yakası, Ren Nehri üzerinde altı köprüyle birleştirilmiştir, çünkü kuzeyden Alman-Fransız sınırı haline gelmeden önce keskin bir dönüş yapılması gerekmektedir. Eski şehir ve kültürel cazibe merkezlerini bulacağınız şehri, İsviçre ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Burgundy, Alman ve Avusturya İmparatorlukları tarafından yönetilen Basel, 1501 yılında İsviçre Konfederasyonu’na katılmıştır. Basel’in üniversitesi 16. yüzyılda hümanizm merkezi haline gelmiş ve seçkin bilim adamları ve öğretmenler için bir çekim noktası olarak görevini icra etmektedir.

Lugano’da Görülecek Yerler

Ticino bölgesinin en büyük yerleşim yeri olan Lugano, gölü ve görülmeye değer pek çok yeri ünlü bir İsviçre şehridir. Özellikle göl üzerindeki beyaz vapurlardan birinde tura katılabilir, kendi başınıza yelken açmak için bir tekne kiralayabilir ya da düzinelerce dağ veya kıyı manzarasından herhangi birini seçebilir ve bir yerde oturup buraların tadını çıkarabilirsiniz.

Lugano, Ticino’nun en büyük ve en önemli şehridir; onun güzelliği ve muhteşem havası, İsviçre’nin en popüler tatil beldelerinden biri olmasını sağlayan en büyük nitelikleridir. Mimari, flora ve yaşam biçimi bölgenin İtalyan mirasını ve iklimini yansıtmaktadır. Lugano bölgenin tek gölü değil.

Maggiore Gölü

Wikipedia

Maggiore Gölü’nün kuzey ucu İtalya’dan İsviçre, Ticino’ya uzanır ve en tepesinde gölün üzerinde yükselen Locarno, villaları ve bahçeleri bulunur. Locarno ve yakındaki Ascona, İtalyan göl kasabalarına düzenli tekne hizmetleri ve kıyıya bakan bir yolla bağlanmaktadır.

Montrö’de Görülecek Yerler

İsviçre Alpleri’nin müthiş manzaraları ile karşı karşıya kalacağınız ve Cenevre Gölü kıyılarında yer alan Montrö, yıllardan beridir, Avrupa ülkeleri ve dünyanın bir çok yerinden gelen turistleri ağırlayan önemli bir şehirdir.

Shelleys, Lord Byron ve Chaplin’den hoşlananlar, göl kenarındaki güzel tatil köyünü sık sık ziyaret etmektedirler ve siz de İsviçre tatilinizin en az 1 gününü bu güzel şehre ayırmalısınız. Şehrin kültürel aktivitelerinin yanı sıra sunduğu spor aktivitelerine sahip olması şaşırtıcı değil. Bu göl kasabasında görülecek ve yapılacak en iyi yer ve aktiviteler için, mutlaka bir rehberli tura katılmanızı öneririz.

Bern’de Görülecek Yerler

İsviçre’nin bir diğer önemli ve bilim bakımından oldukça büyük değer sahip şehri Bern; İsviçre’nin başkenti, bir vadi boyunca akan Aare tarafından üç tarafı çevreleyen bir kumtaşı sırt üzerine inşa edilmiştir. Yüksek seviyeli köprüler, şehri sağdaki yüksek bölgeler ve şehrin yeni bölümleriyle birleştiriyor.

Caddeleri ve dükkanları, sokakları ve yaşam alanları ile birlikte, 17. ve 18. Yüzyıllardan beri Bern vatandaşlarının refahını yansıtıyor. Ve iyi korunmuş eski şehrin bu büyüleyici karakteri, kentin günlük yaşamına entegre edilmiş ve UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak tanınmasına neden olmuştur.

Bern, Yaz ve Kış Caz Festivalleri gibi yıl boyunca düzenlenen etkinliklerle kültür açısından zengindir; Buskers Festivali; ve Temmuz ayı ortasında düzenlenen Gurtenfestival en dikkat çeken örneklerdir.

Zytglogge Saat Kulesi

Wikimedia

Çok sayıda müze ve tiyatro çeşitli ilgi alanlarını kapsamaktadır. Ziyaretçiler, hareketli kuklalara sahip bir ortaçağ saat kulesi olan Zytglogge gibi sokakarası gezilerin tadını çıkarabilirler.

Luzern’de Görülecek Yerler

Luzern, aynı adı taşıyan gölün (Vierwaldstätter See) kuzey ucunda, Reuss Nehri’nin göle aktığı yerde konumlanmış, görülmeye değer pek çok esere ev sahipliği yapan bir İsviçre kentidir. İyi korunmuş ortaçağ mimarileri, zarif tarihi binaları ve sıcacık atmosferi ile şehir, İsviçre’nin en popüler turistik mekanlarından biridir.

Birçok ziyaretçi, önde gelen orkestra şefleri, solistleri ve orkestraları yıllık yaz müzik festivalinde ve blues, piyano ve hatta bando gruplarını aydınlatan diğer festivallere katılabiliyor.

St. Leodegar Benedictine Manastırı

Take That Vacation

St. Leodegar Benedictine manastırı 730 civarında kurulmuştur ve kasabayken, Luzern’in ilk dini merkezi olarak kayıtlara geçmiştir. Luzern, 13. yüzyılda St. Gotthard’ın Alplerin içinden geçmesinden sonra önemli hale gelmiştir. Burası aynı zamanda önemli bir ticaret şehridir.

Luzern, tren istasyonu yürüme mesafesinde eski şehir ve tüm ana turistik yerleri ile keşfetmek için kompakt ve kolaydır. Dağ manzarasını seven turistler için, en büyük cazibe merkezi, Avrupa’nın en görkemli Alp yolculuklarından bazılarının yer aldığı Riri, Pilatus, Titlis ve Junhfraujoch dağlarıdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here