İsviçre’nin süper ürünleri onu bir alışveriş cenneti haline getiriyor. Çoğu mağaza ve alışveriş merkezlerinde İngilizce bilen elemanlar ve hatta Türk vatandaşlarımız bile var. İsviçre’de herhangi bir konaklamanızda, ünlü bir İsviçre yapımı saat satın almadan dönmemelisiniz. Güzel saatler sonsuz bir çeşitliliğe sahiptir ve genellikle diğer ülkelerde olduğundan daha ucuzdur.

Bucherer

Frédéric Delangle

Bucherer, 50 ila 100’000 İsviçre Frangı arasında geniş bir saat yelpazesi sunan ülkenin en büyük ve en ünlü saat perakendecisidir.

Çikolatalar

Switzerland

Çikolatalar çeşitli boyutlarda, şekillerde ve tatlarda bulunabilen, belki de dünyanın en iyi markalarının bulunduğu ülkede mutlaka satın almanız, tatmanız gereken bir diğer üründür.

Tekstil, nakış, ince mendiller, keten, hassas aletler, çizim setleri, çok amaçlı bıçaklar (İsviçre çakısı), müzik kutuları, hammaddeler, seramik ve diğer el yapımı ürünler gibi antika ve sanat kitapları da dahil olmak üzere pek çok ürüne de göz atmayı unutmamanızı öneririz.

İsviçre’de satın alınan mallar için ödediğiniz KDV vergisi % 8,0’dir. Global Blue Check için mağazalardan isteyebilir ve KDV’yi geri talep edebilirsiniz. Global Blue, Avrupa’nın tüm büyük havaalanlarında ve tüm ana yol çıkış noktalarında olduğu gibi, Zürih ve Cenevre havaalanlarında hızlı ve nakit para iadesi sistemi sunar. Tüm büyük kredi kartları, ünlü dükkanlarda ve birçok mağazada kabul edilir.

Mağazalar genellikle 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Haftasonları ise sabah 9’dan akşam 4’e kadar çalışmaktadırlar. Haftada bir kez saatlerini sabah 9’a çeken dükkanlar da mevcuttur. Havaalanlarında, bazı tren istasyonlarında ve otoyol dinlenme duraklarında olanlar hariç pazar günleri çoğu kapalıdır.

Parfümler ve kozmetik ürünlerinde yüzde 20’ye kadar, şaraplarda ve alkollü içeceklerde yüzde 30’a kadar, tütün ürünlerinde ise yüzde 50’ye kadar tasarruf edin. Satışa sunulan tüm ürünler orijinal marka ürünlerdir. Alkollü içecekler genellikle 70 cl’lik şişelerde satılır, ancak gümrüksüz satış mağazalarında genellikle 1 litrelik şişeler de kullanılabilirler.

Vergisiz ve gümrüksüz satış mağazalarına ek olarak, alışveriş bölgesinde, hediyelik eşya, giyim, mücevherat, saat ve tüketici elektroniğinden şekerlemelere ve İsviçre çikolatasından ürünlere kadar cazip bir ürün seçeneği sunan çok sayıda perakende satış mağazası bulunmaktadır. Bu dükkanlar, aynı formda, kalitede ve ambalajda bulunmayan ancak vergiden yani KDV’den muaf olan ve yüzde 10 ila 15 arasında tasarruf sağlayabileceğiniz türlerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here