Muhteşem kayak bölgeleri ve güzel manzaralarının yanı sıra ilgi çekici kültürel ve tarihi yemekleri ile İsviçre gerçekten görülmeye değer. Ayrıca bazı olağanüstü yerel yemekler de var ve çoğu damak tadımıza uygun şekilde hazırlanmaktadır.

Rosti

Wikipedia

Rosti, ünlü patates yemeği, Bern’de bir çiftçi kahvaltısı olarak ortaya çıkmıştır ancak şimdilerde İsviçre’nin her yerinde bulunabilir. Bugün ulusal bir incelik olarak kabul edilir. Bu İsviçreli tarzı ‘hash’ tavaları, çoğu zaman diğer patates türevlerinden farklı olarak ve diğer İsviçre yemeklerine eşlik edecek bir garnitür olarak yenir.

En basit haliyle, birçok kişi, peynir, elma ve soğan da dahil olmak üzere, sık sık kendi bölgelerine göre, diğer maddelerden eklemektedir ve damak tadına uygun olarak bu maddeleri çıkarabilmektedir.

Fondü

Switzerland

Fondü, Fransızcada basitçe “erimiş” anlamına gelen ve bir ikonik İsviçre yemeğidir, Fransa ve İtalya’da da bulunabilir. İsviçre versiyon genellikle, insanların uzun süredir hassas sapları kullanarak zeytin, soğan ve turşu ekmeği gibi, erimiş peynir, şarap ve sarımsaklı büyük bir ortak malzemeden.

Fondü, bir grup insan için harika bir aktivite ve çok eğlenceli, kendiniz hazırladığınız da daha lezzetli olduğu söylenen popüler bir yiyecektir. Birçok kayak merkezinde servis edilen sıcak peynir, soğuk yamaçlarda uzun bir günün ardından yenilebilecek en iyi yiyecektir.

Zürcher Geschnetzeltes

Wikipedia

Zürih’in Almanca konuşulan bölgesine yerel bir tarif olan Zürcher Geschnetzeltes basitçe “Zürih usulü dilimlenmiş et” anlamına geliyor. Milli yemek, isminden bile daha ayrıntılıdır, her zaman dana eti kullanılarak yapılır ve bazen karaciğerden de yapılmaktadır.

En temelde dana eti, kahverengi sos, soğan, krema ve beyaz şarap şeritlerinden oluşur. Mantarlar ve dana eti bolca eklenir ve bu doyurucu et yemeği geleneksel olarak, pirinç veya erişte ile servis edilir.

Bündner Nusstorte – Engadiner Nusstorte

Wikimedia

Hem Bündner nusstorte hem de Engadiner nusstorte olarak bilinen bir yemek olan ve oluşturulduğu Graubünden kantonuna ve kantonun içindeki güzel Engadine dağ bölgesine atıfta bulunur. Bu yiyecek basitçe açıklarsak bir nevi cevizli tarttır. 

Kantondaki her fırın kendi tarifine sahiptir, ancak bu zengin tatlı genellikle küçük bir kabuklu pasta, krema, karamelize şeker ve kıyılmış cevizlerden oluşur. St Moritz’in muhteşem kayak beldesini ziyaret edecek kadar şanslı olanlar için ünlü Hanselmann kafe içinde bulunabilecek çok iyi bir versiyon vardır.

Lecker

Switzerland

Lecker yaklaşık 600 yıl önce, Basel Konseyinde toplanmış olan dini üyeleri desteklemek için yerel baharat tüccarları tarafından icat edilen bu tatlı, zencefil ekmeğinden yapılır ve Alman lebkuchen ile benzerlik göstermektedir.

Bu tatlı bisküviler geleneksel olarak fındık, badem, bal, meyve ve Kirsch ile yapılır ve tüm yıl boyunca her yerde bulunabilirken, en çok Noel mevsiminde yenir. “Lecker”, “lezzetli” anlamına gelir ve adını hiçbir zaman kara çıkarmış bir yiyecek değildir.

Raclette

Wikipedia

Aslen Valais kantonunda türeyen bir yiyecek olan raclette, şahane raclette tabakasında rol oynayan yerel bir yarı katı peynirdir. Bu, peynirin ısıtılması ve eritilmiş parçadan kazınarak patates, soğan, sebze ve etin içine eklenmesi ile oluşturulan bir yiyecektir.

Günümüzde, birçok İsviçreli ailenin özel olarak tasarlanan raclette ızgaraları vardır; bunlar üzerinde peynirin tek tek dilimlerinin ısıtılabileceği küçük paletlere sahip olup, ızgara sebzelerinin üst yüzeyine yerleştirilen sebzeler ısıtılır. Birçok kayak beldesinin otel ve restoranlarının, konukların eğlenceli ve lezzetli deneyimlerinin tadını çıkarabileceği kendi raclette geceleri bile vardır.

Kısaca, İsviçre’de yiyebileceğiniz pek çok farklı tür ve lezzette yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz. Ayrıca, damak tadımıza yakınlığı ve uygunluğu ile de dikkat çeken İsviçre yemeklerinin en iyi servis edildiği yerleri, ziyaretinize başlamadan önce yorumlara bakarak seçmenizi ve tatilinizi daha keyifli hale getirmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here