İsviçre, dünyanın en kapsamlı toplu taşıma sistemini sunmaktadır. Trenler, otobüsler, tekneler, göl vapurları, füniküler ve teleferikler vardır ve İsviçre’de seyahat etmeyi oldukça kolaylaştıran sistemlerdir. Trenlere binmek istemiyorsanız, yollar ve otoyollar iyi kondisyondadır ve kiralık bir araba ile dahi dolaşmak gerçekten büyük keyiftir. İsviçre’deki mükemmel karayolu taşımacılığı nedeniyle iç hat ulaşım firmaları ziyaretçilere büyük ilgi göstermektedir.

Trenler İsviçre’ye seyahat etmenin popüler ve rahat bir yoludur ve İsviçre demiryolu geçişleri tren seyahatini ekonomik hale getirir. Toplu taşıma ağı, 5000 kilometreden fazla alanı kapsamakta ve büyük şehir tramvay sistemleri ile desteklenmektedir. Bu ağın ne kadar iyi olduğunu anlatmak biraz zordur ancak bahsedecek olursak: hızlı, kolay ve nispeten ucuza istediğiniz her yere ulaşabilir ve herkes tabi ki bu yolu kullanırken sizlere gerekli talimat ve yön bilgilerini vermektedir.

İsviçre, SBB CFF FFS gibi demiryolu taşımacılık firmaları tarafından işletilen yerlere sahiptir ve özel şirketler olduğu için, araçlar ve trenler oldukça temiz, bakımlı ve güvenlidir.

Uluslararası uçuşlar için ana giriş noktaları Zürih ve Cenevre’dir. Basel, Bern ve Lugano kentleri de uluslararası uçuşlar alan havalimanlarına sahipler, ancak çok daha küçük bir seviyede. Zürih ve Cenevre’nin 2 büyük merkezi, hem havaalanlarında hem de dört saatten daha kısa bir sürede ulaşabileceğiniz tren istasyonlarına sahiptir.

Sarı posta otobüsleri demiryolu ağını destekleyen araçlardır ve istasyonları da tren istasyonlarının yanında yer almaktadır. Göl vapurları tüm büyük göllerde hizmet vermektedir ve İsviçre demiryolu geçiş biletleri çoğu vapur güzergahında da geçerlidir. Bisikletler çoğu tren istasyonundan kiralanabilir ve bir kiralık ofis aracılığı ile herhangi farklı bir istasyona iade edilebilir.

İsviçre’de özel transferler trenle seyahat etmenin veya araba kiralamanın bir alternatifi. Özel transferler yüksek düzeyde esneklik sağlar ve belirli saatlerde seyahat etmek ve bağımsız olmak isteyen gruplar ve bireyler için tavsiye edilir. 

Magic Switzerland, ihtiyaçlarınız doğrultusunda büyük İsviçre destinasyonlarından ve tarifeli taksi hizmetlerinden limuzin transferleri sunan popüler bir şirkettir. Büyük şehirlerde ve havaalanlarında araba kiralama acenteleri var.

İsviçre’de araba sürmek zor değildir ve yollar iyi durumdadır, iyi işaretlenmiş ve genellikle çok sıkışık trafikler yaşanmaz, ancak etrafınızdaki muhteşem manzaralara odaklanmak zor olabilir. Tüm çevre ülkelerden hızlı otoyollar olduğundan, İsviçre’yi karayoluyla dolaşmak oldukça kolaydır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here