İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?

İsviçre’de en yoğun mevsimler kış ve yazdır. Daha soğuk aylarda, ülkenin yamaçları kayakçılar, snowboardcular ve sadece karda güneşlenmek isteyen insanlarla dolup taşar. Yaz mevsimi boyunca, Avrupa’nın en iyi ve en büyük festivallerinin bazılarının da düzenlendiği yerler mevcuttur. Rehberimizi okuyun ve ne yapmak istediğinize bağlı olarak, İsviçre’ye gitmek için yılın en iyi zamanına siz karar verin.

Bahar havaları, Nisan ayında tam hızına kavuşmakta ve kayak sezonu kapanmaktadır. Nisan, kayakçıların ortadan kaybolmasından ve yaz meraklılarının henüz gelmemesinden dolayı sessiz bir ay olabilir, bu da büyük kalabalıklar ile karşılaşmayacağınız zamanlar geçirebileceğiniz anlamına gelir. İsviçre’nin bazı şehirlerini ve bölgelerini ziyaret etmek için iyi bir zaman olabilir. Sıcaklıklar hala hissedilemiyor, ancak her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Yürüyüş parkurları çoğunlukla açıktır, bu nedenle bu ay ülkenin en güzel doğal manzaralarını ziyaret etmek için mükemmel bir zamandır. İlkbahar boyunca, çiçekler ülke genelinde çayırlar ve vadiler arasında yükselir, bu nedenle bir yürüyüş ya da gezi turları şiddetle tavsiye edilir.

Temmuz, gerçekten havaların ısınmaya başladığı ve kalabalıkların Lugano, Jungfrau, Bernese Oberland ve Zermatt gibi büyük turistik yerlerde oluşmaya başladığı aydır. Aynı zamanda İsviçre’de festival ayı olarak bilinir. İsviçre’nin en büyük açık hava müzik festivali Nyon’da Paléo ve Temmuz ayında gerçekleşen dünyaca ünlü Montreux Caz Festivali gibi büyük festivallerdir. Zürih ve Cenevre gibi büyük şehirlerin yakınındaki göller de herkesin sıcak havalardan kaçması ya da akşamları bir içki ile rahatlamak için popüler mekân noktaları haline gelmiş yerlerdir.

İsviçre, yılın her ayı bir çok resmi tatile sahiptir ve bu liste o kadar uzundur ki, dünyanın diğer bölgeleriyle ortak şekilde kutlanan yılbaşı, noel, babalar günü, anneler günü, paskalya ve vb resmi tatilleri bu listeye eklemeye gerek yoktur. Bu resmi tatillerin günleri, uluslararası standart günlerdir. Ancak bazı özel günler, eğer denk gelirseniz, İsviçre tatilinizi daha da güzel kılacak özelliklere sahiptir.

Berchtold Günü (‘Berchtoldstag’) her yıl 2 Ocak’ta kutlanır. Bir haftasonuna  denk gelirse, malesef resmi tatil diğer güne aktarılmamaktadır Bu günün resmi tatil olduğu kantonlar; Aargau, Bern, Fribourg, Glarus, Jura, Luzern, Neuchâtel, Obwalden, Schaffhausen, Solothurn, Thurgau, Vaud, Zug ve Zürih’tir.

Epiphany, Noel ve Paskalya ile birlikte üç büyük Hristiyan kutlamalarından biridir. Her yıl 6 Ocak’ta kutlanır ve bebek İsa’nın Magi’ye ya da üç bilge kişiye sunumunu anlar. Bazı ülkelerde ‘Üç Kral Günü’ olarak bilinmektedir.

8 Aralık’ta Arjantin, Avusturya, Şili, Kolombiya, İtalya, Malta, Portekiz ve İspanya gibi pek çok ülke, Immaculate Conception Zaferini kutlamaktadır. Gün ayrıca İsviçre’nin aşağıdaki bölgelerinde bir tatil olarak kabul görmektedir: Aargau, Appenzell Innerrhoden, Fribourg, Graubünden, Luzern, Nidwalden, Obwalden, Solothurn, Schwyz, Ticino, Uri, Valais ve Zug, bu günün resmi tatil olduğu yerlerdir.

Restorasyon Günü, her yıl 31 Aralık’ta Cenevre kantonunda kutlanan İsviçre bölgesel resmi tatilidir. Fransızca’da ‘fête de la Restauration de la République’ olarak bilinen tatil, 1813’te Cenevre’nin yeniden cumhuriyet olarak kurulmasını anıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here