Lozan’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Lozan, İsviçre’de Cenevre Gölü’nün kuzey kıyısından zarif bir şekilde yükselen ve Fransızca konuşulan bölgedir. Yüksek köprüler, kent boyunca kesişen iki ırmağın boğazlarını kaplıyor ve göl kıyısındaki dik bir yokuş ile birleşerek, Lozan’a gölün karşısındaki Savoy Alpleri’nin manzarasını sunan dramatik ve doğal bir arazi bulunmaktadır.

Eski bir üniversite şehri ve şu anda yoğun bir ticaret merkezi olan şehir kongre, ticaret fuarları ve iş toplantıları için çok sayıda olağanüstü toplantı mekanı ile popülerdir. Lozan, Olimpiyatların dünya merkezi olup, Olimpiyat müzesi en popüler turistik yerlerinden biridir ve İsviçre’de görülmesi gereken önemli bir şehirdir.

Gezilecek Yerler

Notre-Dame Katedrali

Lausanne Tourisme

İspanya’daki Santiago de Compostela’ya giden ve St. James Yolu’nu takip eden ortaçağ hacıları, güzel boyalı taş heykellerle bezeli 13. yüzyıldan kalma Apostles Kapısı’ndan katedrale girmiş olan kişilerdir ve katedralin hikayesi bu unsura dayanmaktadır. İçeride, hemen sağda, onların dualarını ve sembollerini aldıkları Aziz James Şapeli görülmektedir.

Güney ‘transept’in hemen önünde, 13. yüzyıla ait güzel vitraylardan oluşan 105 panelden oluşan muhteşem bir gül penceresi yer alır. Burada korunan Apostles Kapısı’ndan taş heykellerin orijinallerini görmek için pencerenin altına bakmanız yeterlidir. Katedralin içi olduköa orantılı, odak noktası 6,000 borudan oluşan bir organdan oluşmaktadır.

Place de la Palud

La Chocolatiere

Lozan’ın en eski çeşmesi olan Place de la Palud’da, katedralin aşağısında, eski şehrin dönemeçli sokakları yayalar için ayrılıyor ve Adalet’in merkezi ayağının temsil edildiği bir noktada birleşiyor. Çeşme etrafındaki basamaklarda, genellikle saatin üstündeyken oturan insanları buluyorsunuz. Bu da, her saat 9’dan akşam 7’ye kadar yerel tarihlerden animasyonlu sahneler gösteriyor.

Çarşamba ve cumartesi sabahları yerel çiftlik ürünleri satan pazar tezgahları, meydanı ve yayılan sokaklarını doldurmaktadır. Meydana bakan ve 16. yüzyıldan kalma 16. yüzyıldan kalma vitray ve 17. yüzyıl değişiklikleriyle inşa edilmiş olan Hôtel de Ville Belediye Binası’dır. Zemin seviyesinde perdelere sahiptir ve cephede ejderha şeklinde iki bakır gargoil vardır.

Pazar Merdivenleri – Escaliers du Marché

Wikimedia

Lozan’daki en güzel manzaralardan biri, Place de la Palud’un hemen yukarısındaki katedralin ana kapısının önündeki terasa kadar uzanan merdivenlerin sonunda yer almaktadır. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu pazar yeri ve bu alan giden merdivenler, Place de la Palud’da bir diğerine bağlanmıştır.

Basamakların yanı sıra teras katlarında da onlarla birlikte yükselen 16. yüzyıldan kalma bir sıra yapılar görülmeye değerdir. Eğer buraya gelip merdivenleri tırmanacaksanız, kahve ya da sıcak çikolata için teraslardan birinde tarihi Café le Barbare’de durmak suretiyle güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Olimpik Müzesi

Duncan Mackay

Yarışmaların eserleri ve tarihi ile birlikte, Cenevre Gölü’ne bakan müze, Olimpiyatların ruhuna ve değerlerine ve onlara göz kulak olan insanlar sayesinde öneme kavuşmuştur. Yakın zamanda yenilenen görüntüler, antik Yunan’daki kökenlerinden en sonuncusuna kadar oyunların tüm tarihini kapsar ve Olimpiyat meşaleleri, tarihi posterler, ekipman ve Olimpiyatçılar tarafından giyilen kıyafetleri burada görebilirsiniz.

Olimpiyat Oyunları’ndan harika anları film klipleri ile yeniden yaşayabilir, spor teknolojisinin gelişimini ve hatta moda tasarımını takip edebilirsiniz. Binadaki sergilere ve interaktif deneyimlere ek olarak, göl kenarı kampüsü, olimpik temaların yanı sıra Olimpiyat meşalesini betimleyen heykelleri ve diğer sanat eserlerini görebileceğiniz bakımlı alanlar içermektedir.

Chateau d’Ouchy ve Promenade

Wikimedia

Ouchy’nin göl kenarı mahallesi olan ve eski ve yeni limanlar arasında çiçeklerle çevrili bir gezinti yolu ile bağlanan Lozan’ın zarif Belle Epoch otellerinin bulunduğu yerdir. Bu merkezin tam ortasında 12. yüzyıldan kalma ve ülkemiz, Yunanistan ve Müttefikler arasında barış anlaşmasının 1923 yılında imzalandığı Château d’Ouchy kalesi bulunmaktadır. Şato şimdi lüks bir otel ve kaliteli bir restoran görevi görmektedir.

Chateau’nun karşısındaki caddenin karşısındaki Hôtel de l’Angleterre’nin yakınında bir plak bulunmaktadır ve bu Chillon Hapishanesini burada yazan Lord Byron’u anlatan yazılar içeriyor. Avrupalı güçlerin 1932 yılında Beau-Rivage Sarayı’nda imzalanan Birinci Dünya Savaşı tazminat ödemelerini askıya almayı kabul ettikleri Accord de Lausanne de dahil olmak üzere sahil boyunca ünlü büyük oteller de görülmeye değerdir.

Art Brut Koleksiyonu

Mapio

Dünyanın en önde gelen sanat müzelerinden biri olan Fransız sanatçı Jean Dubuffet, eğitimsiz sanatçıların kendi özel koleksiyonuna yaptıkları sanat eseri bağışları ile kurulmuştur. Ana akım yaratıcı topluluğun dışında 1000’den fazla sanatçı tarafından yapılan çalışmalar, çok çeşitli ortamlarda naif tablolar, heykel, maskeler ve eserler içeren koleksiyonları oluşturuyor. Sergileri, sanatı yorumlayan ve yaratıcı süreci araştıran çeşitli temalarıyla görmek, gerçekten yapılması gereken bir şey.

Güzel Sanatlar Müzesi

Wikimedia

Fransız sanatının kalitesinde etkileyici olan bir koleksiyona ev sahipliği yapan 1906 Palais de Rumine mütevazi bir yapısıyla dikkat çekmektedir. Paul Cézanne, Edgar Degas, Auguste Renoir, Pierre Bonnard, Albert Marquet, Henri Matisse ve Maurice Utrillo’nun eserlerinin yanı sıra, İsviçreli sanatçıların iyi bir grafik eserleri koleksiyonunu görebiliyorsunuz. Aynı sarayda başka birçok kanton müzesini  de görebilirsiniz.

Arkeoloji ve Tarih Müzesi, Neolitik, Bronz ve Demir Çağı ve Roma eserleri dahil olmak üzere bölgeden arkeolojik buluntular sergiler, bu müzede yer alan eserlerin sadece bir kaçı diyebiliriz. Doğal Tarih ve Zooloji Müzesi, dünyanın dört bir yanından gelen nesli tükenmiş hayvan türleriden bazılarını göstermektedir.

Lozan-Vidy Roma Müzesi

Lake Geneva Switzerland

Roma dönemlerinde, Ouchy’nin batısındaki Vidy, Akdeniz ve Ren nehrinin kesiştiği noktada önemli bir ticaret kolonisi olan Lozan şehrinin limanı olarak işlev görmüş ve günümüzde bir müze olarak kullanılmış bir yapıdır.

1.500 ila 2.000 tüccar, balıkçı ve zanaatkârın şehri, ilk yüzyılın sonuna kadar ulaşmış ve hikayeleri Roma Müzesi’nde anlatılmaktadır. Burada boyalı odalar, bir atriyum ve ısıtmalı zeminler gibi lükslerle zengin bir rezidansın kalıntılarını göreceksiniz.

Burada ortaya çıkarılan eserler arasında bronz nesneler, madeni paralar, seramikler, camlar ve ev aletleri vardır ve bu sergilerden yola çıkarak, iki bin yıl önce bir Roma karakolunda günlük yaşam hakkında bir çok fikir edinebilirsiniz. Arkeolojik bir yürüyüş sizi Lozan’ın eski forumunun kalıntıları arasında götürmektedir.

Flon Quarter – Çeyrek Meydan

Switzerland Tourism

Antik çağdaki Roma yerleşiminden gelen mimari spektrumun karşısında, tasarımcı-mimarların sadece 21. yüzyıl eserleriyle değil, ayrıca fütüristik nitelikteki binaları ve ultra modern yeni sanat bölgesi olarak göze çarpmaktadır.

19. yüzyıla ait depoların eski bölgesinde bugün mağazalar, restoranlar, iş merkezleri, tasarımcı galerileri ve sanatçıların stüdyo mekanları ile dolu dramatik ve renkli binaların canlı bir örneği görülmektedir. Merkezi caddesi, yerlilerin kafelerde ve dev bir  ağacın altındaki banklarda güzel havalarda toplandığı plazalara açılmaktadır. Tüm alan sürekli olarak canlı bir yerdir ve kışın açık olan bir paten pisti haline geliyor ve geceleri, binalar çarpıcı bir şekilde aydınlatılıyor.

Çeyreğin dinamik ve ileriye dönük yaklaşımının yanı sıra, Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri olan Lozan’ın konumunu vurgulaması gibi, Flon metro istasyonu, istasyonu yukarıdaki Lausanne Palace Hotel’e bağlayan yaya köprüsünden en iyi şekilde görebileceğiniz yemyeşil bir alana sahip olmasıyla da dikkat çekmektedir

Aziz François Kilisesi

Ricardo Hurtubia

Lozan trafiğinin merkezinde, eski Fransisken kilisesi St.-François’i bulacağınız Place St.-François önemli bir Lozan destinasyonudur. Kilise 13. ve 14. yüzyıllardan kalmadır; kulesi 1523 yılında inşa edilmiştir. 1907 yılından kalma korodaki güzel vitray pencereleri görmenizi tavsiye ederiz.

Kilise, bir zamanlar kilise içlerinde Protestan Reformunda görev yapan büyük bir Fransisken manastırının parçası olarak işlev görmüştür. Ayrıca, Lozan’ın Noel pazarı burada sokakta düzenleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here