Lugano’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ticino bölgesinin en büyük yerleşim yeri olan Lugano, gölü ve görülmeye değer pek çok yeri ünlü bir İsviçre şehridir. Özellikle göl üzerindeki beyaz vapurlardan birinde tura katılabilir, kendi başınıza yelken açmak için bir tekne kiralayabilir ya da düzinelerce dağ veya kıyı manzarasından herhangi birini seçebilir ve bir yerde oturup buraların tadını çıkarabilirsiniz.

Lugano, Ticino’nun en büyük ve en önemli şehridir; onun güzelliği ve muhteşem havası, İsviçre’nin en popüler tatil beldelerinden biri olmasını sağlayan en büyük nitelikleridir. Mimari, flora ve yaşam biçimi bölgenin İtalyan mirasını ve iklimini yansıtmaktadır. Lugano bölgenin tek gölü değil. Maggiore Gölü’nün kuzey ucu İtalya’dan İsviçre, Ticino’ya uzanır ve en tepesinde gölün üzerinde yükselen Locarno, villaları ve bahçeleri bulunur. Locarno ve yakındaki Ascona, İtalyan göl kasabalarına düzenli tekne hizmetleri ve kıyıya bakan bir yolla bağlanmaktadır.

Gezilecek Yerler

San Salvatore Tepesi

Life in Italy

Sahip olduğu yalnız 912 metrelik yüksekliğe rağmen San Salvatore Tepesi, Alpler’in en panoramik ve en güzel manzaralarını sunmasıyla ünlü olan bir dağdır. Aşağıda Lugano Gölü’nü görüyorsunuz, çünkü onu çevreleyen dik, ağaçlıklı yamaçlar arasında dolambaçlı yolları gerçekten güzel manzaralar sunuyor. Lugano’nun kırmızı kiremit çatılar kentin yamaçlarına ve diğer köylerin kıyılarına yayılıyor.

Monta Rosa ve Valais Alpleri tarafından taçlandırılan ufukta uzanan bir dağ zirvesine ulaşmak için sırtınızı göl ve kasabaya çevirmeniz gerekir. Monte San Salvatore’a tırmanabilirsiniz, ancak çoğu turist, Lugano’nun Paradiso göl kıyısındaki istasyonundan gelen kırmızı fünikülere 10 dakikalık bir yolculuk yapmayı tercih eder. Üst istasyonda bir restoran, izleme terası ve Carona, Melide, Morcote ve Figino’ya giden yürüyüş parkurları bulacaksınız. Lugano’ya demiryolu, posta otobüsü veya tekne gibi hizmetlerin herhangi birini kullanarak geri dönebilirsiniz.

Lugano Göl Gezinti Alanı

Schwingenin Switzerland

Geniş yeşil parklar, Lugano’nun kuzey ucundaki gölü çevrelemekte, ağaçların gölgelediği ve çiçek bahçeleriyle aydınlatılmış bu alan görülmeye değer bir yer. Parco Municipale’nin saygın ağaçları ve subtropikal bitkileriyle çevrili olan Palazzo dei Congressi kongre merkezi ve tarihi ve sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan 1843 Villa Ciani de dikkat çeken bir diğer önemli destinasyondur.

Uzun göl kıyısındaki sahil şeridi, Lugano’nun tüm kıyısı boyunca, Paradiso’daki en güneye kadar görülmeye değer bir çok yere ev sahipliği yapmaktadır. Bazı yerlerde, subtropikal bahçeler ve yürüyüş yolunu kaplayan modern heykellerle park, boyutlarını genişletiyor.

Karşı karşıya kaldığınızda hayranlık duyacağınız bir diğer yer ise 18. yüzyıldan kalma Palazzo Riva da dahil olmak üzere seçkin eski yapılardır. Sahil şeridindeki her noktadan,  dağların çevrelediği gölün kartpostal manzaraları vardır.

Bellinzona Kaleleri

Wikipedia

Bellinzona’nın üç kalesi UNESCO Dünya Mirası siteleri olarak listeleniyor ve keşfedilmeye değer. Bellinzona, St. Gotthard, San Bernardino ve Lucomagno’nun alpin geçişleri üzerindeki üç önemli kuzey-güney yolunun buluşma noktası olarak önemli bir sığınak görevi dahi görmüş yerlerdir.

Üçü geçmişte, Bellinzona’daki yolun karşısındaki bir bariyerle kapatılarak, yüzyıllardır stratejik bir konum kazandırılmış alanlardır. Kasabaya hâkim olan üç kale, Alplerdeki ortaçağ savunma mimarisinin en önemli örnekleri arasındadır. Bunlar, duvarların çift devresi ile birlikte, 15. yüzyılın ikinci yarısında Milanlı yöneticiler tarafından inşa edilmiş ve güçlendirilmiştir.

Centovalli

Hamilton Lodge

İsviçre, Alpler’in yüksek kesimlerinden akan soğuk suların oluşturduğu, adeta bir takım damarı andıran vadileri ve nehirleri ile ünlüdür. Melezza Nehri’nin ve oluşturduğu kolların yaklaşık 1000 tanesi bir araya gelmiştir ve oluşmuş olan bu doğal yere Centovalli denilmiştir. Diğer bir deyişle binlerce yıl boyunca, Alpler’den eriyen kar, bu nehirlerin her birine derin bir vadi açmasına sebep olmuş – bunların 100 tanesi, centovalli olarak bilinmektedir.

Büyüleyici klasik raylı araçlar, trenin Simplon Geçidi’nin eteğindeki İtalyan kasabası Domodossola’ya giden yolda 83 köprüyü geçtikçe, bu dik ve ormanlık dağ geçitlerine kadar görülebilecek kadar yavaş ilerliyor. Bu yolculuğu, eğer en az 1 haftalık bir zamanınız varsa yapmanızı öneriyoruz.

Lugano’nun Eski Kenti

Grand Tour

Lugano’nun eski şehri, bir dizi merdiven ve teras olan bir sokakta, Palazzo Civico’yu (belediye binası) çevreleyen üç meydanla birlikte görülebilmektedir. Bunun yanında, füniküler yukarıda yüksekte bulunan tren istasyonuna tırmanıyor. Lugano’nun katedrali San Lorenzo Kilisesi’nin önünde geniş bir teras bulunmaktadır.

Aslen Romanesk, 13. ve 14. yüzyıllarda genişlemiş ve 17. ve 18. yüzyıllarda geniş ölçüde değişime uğramış bir yapı. Ancak, Barok tarzı iç mekanlarında güzel ortaçağ fresklerini korunmuş haldedir. Eski şehrin dolambaçlı sokaklarında inebilir ya da yolunuzu daha doğrudan göl kenarına çıkarmak için paralel sokakların arasına bağlanan merdivenleri takip edebilirsiniz.

Santa Maria degli Angioli

Citta di Lugano

Lugano şehrinde yer alan ve en modern alışveriş caddelerinden birinin sonundaki göle bakan Santa Maria degli Angioli, eski bir manastır kilisesidir ve şehirdeki en eski yapılardan birisidir. İçeride, Ticino’nun en etkileyici sanat hazinelerinden biri, tek bir freskle kaplanmış tam bir duvarda bulunan, 16. yüzyılın başlarında Bernardion Luini’nin Passion ve Crucifixion’u tasvir eden başyapıtıdır.

Fresk 30 metreden 12 metreye kadar büyük ölçülere sahiptir ve patronların ve aile üyelerince modellenen daha büyük öneme sahip bir yer olma ünvanı kazanmıştır. Yandaki duvarda Luino’nun Son Akşam Yemeği, yan tarafta duran manastırdan buraya taşınmış ve ziyarete açılmıştır.

Gandria ve Sentiero dell’Olivo

Wikimedia

Bu sahil şeridi, Lugano’nun kordonunun en kuzey ucundaki teraslı Parco degli Olivi’den kıyıyı izler ve kıyıya paralel olarak Monte Bre’nin eğimini kucaklayan geniş bir yürüyüş yoluna dönüşür.

Manzara ardına manzara, göl kenarındaki köylerin dar sokaklarında ve aralarında yer alan bahçeler arasından, selvi, çam ve zeytin ağaçlarının gölgelediği yoldan geçerken gözünüze çarpıyor. Yol boyunca paneller zeytin ağaçlarının tarihini ve ekimini açıklar niteliktedir. Bu Sentiero dell’Olivo, Zeytin Yolu, pitoresk teraslı Gandria köyüne çıkmaktadır.

Brè Dağı

Switzerland Tourism

Şehrin kuzey kesiminde, kendisine ait bir konisi bulunan ve yaklaşık 933 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Bre Dağı, dar yollardan veya fünikelerle ulaşılabilen zor bir lokasyonda yer almaktadır. Dağın zirvesine doğru yol alırken etrafınızda pek fazla bina veya işletme göremiyorsunuz. Sadece bir teras ve iki restorant bulabileceğiniz Bre Dağı, görmeniz gereken muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu yamacında, sanatçıların gözdesi olan geleneksel Ticino tarzı evlerin küçük bir yerleşim yeri olan Brè köyü bulunmaktadır. Burada önemli bir sanatçının izini takip edebilirsiniz ve Wilhelm Schmidt Müzesi, İsviçreli ressamın çalışmalarını gösterir. Monte Brè’nin İsviçre’nin en güneşli yeri olduğu söyleniyor ve aynı zamanda Valais Alpleri’ne kadar uzanan manzaraların da bulunduğu en güzel lokasyonlardan biridir.

Madonna del Sasso

Wikimedia

Bir hac kilisesi statüsüne sahip olan Madonna del Sasso, Locarno’nun tren istasyonunun hemen yanında ve Via Ramogna’yla Piazza Grande’ye giden yolun göle bakan ağaçlık tarafında yer almaktadır. Ayrıca kiliseye ve onun Capuchin friaryerine yürüyerek 30 ila 45 dakikada Haç İstasyonları’na giden bir yoldan çıkabilirsiniz.

1480 yılında kurulan kilise, 1616 yılında yeniden inşa edilmiş ve 19. yüzyılda yeniden dekore edilmiştir. Kilisenin en seçkin eserleri Mısır’a uçuş, 1536’da Bramantino’nun büyük bir eseri ve yaklaşık 1865’ten A. Ciseri’nin Entombment’idir.

Birincisi girişin sağında, Ciseri ise ikinci yan şapelde bulunuyor. Manastır müzesinde dini sanat ve el yazmaları koleksiyonu da dikkat çeken detaylar barındırmaktadır. Terastan Maggiore Gölü üzerinden muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Muggio Vadisi

Wikimedia

Geleneksel kırsal hayatı keşfedebileceğiniz eşsiz bir açık hava müzesi Lugano ve Como gölleri arasında gizli olan uzak Muggio Vadisi boyunca yayılır. Büyüleyici sergiler ve eserler ile dolu büyük bir müze binasının yanı sıra, Museo Etnografico Valle di Muggio, suyla çalışan bir polenta değirmeni, peynirli sandviçler, açık hava köyü çamaşırhanesi, kestane kurutma kulübesi ve diğer turistik yerleri kapsamaktadır.

Geniş bir rölyef haritasının vadiyi gösterdiği ve birkaç mil boyunca yayılan ve kilometrelerce dolaşan müzenin bir parçası olan turistik yerleri belirlediği Cabbio köyünden turunuza başlamanızı öneririz.

Isole di Brissago – Brissago Adacıkları

Fromabove.ch

Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız Ronco köyünün hemen dışında, Maggiore Gölü’nün ortasında Brissago’nun iki adet adacığı bulunmaktadır. Daha büyük olanı, coğrafi floralarının düzenlediği ve yaklaşık 1.500 tür egzotik bitkinin sergilendiği, Akdeniz florasının botanik bahçesi gibidir.

Subtropikal bölgelere özgü bitkiler, gölün ısınma etkisinden dolayı bu enlemde dışarıya doğru gelişirler.Bahçeler, 1885’te sadece bitkileri toplayan değil, detaylı bir şekilde kataloglayan Barones Antonietta Aziz Leger tarafından başlatılmıştır. Çalışmaları 1920’lerde bugün burada gördüğünüz villayı inşa eden Alman bir işadamı tarafından devam ettirilmiştir.

Asya, Güney Afrika ve Amerika’ya özgü egzotik bitkilerin yanı sıra, geniş bahçeler, nadir Ticino kırmızı polenta mısırı dahil olmak üzere yerel miras sebzelerine ayrılmış bir bölüm içermektedir. Adaya, İtalya sınırının hemen kuzeyindeki Porto Ronco’dan tekne ile ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here