Luzern’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Luzern, aynı adı taşıyan gölün (Vierwaldstätter See) kuzey ucunda, Reuss Nehri’nin göle aktığı yerde konumlanmış, görülmeye değer pek çok esere ev sahipliği yapan bir İsviçre kentidir. İyi korunmuş ortaçağ mimarileri, zarif tarihi binaları ve sıcacık atmosferi ile şehir, İsviçre’nin en popüler turistik mekanlarından biridir. Birçok ziyaretçi, önde gelen orkestra şefleri, solistleri ve orkestraları yıllık yaz müzik festivalinde ve blues, piyano ve hatta bando gruplarını aydınlatan diğer festivallere katılabiliyor.

St. Leodegar Benedictine manastırı 730 civarında kurulmuştur ve kasabayken, Luzern’in ilk dini merkezi olarak kayıtlara geçmiştir. Luzern, 13. yüzyılda St. Gotthard’ın Alplerin içinden geçmesinden sonra önemli hale gelmiştir. Burası aynı zamanda önemli bir ticaret şehridir.

Luzern, tren istasyonu yürüme mesafesinde eski şehir ve tüm ana turistik yerleri ile keşfetmek için kompakt ve kolaydır. Dağ manzarasını seven turistler için, en büyük cazibe merkezi, Avrupa’nın en görkemli Alp yolculuklarından bazılarının yer aldığı Riri, Pilatus, Titlis ve Junhfraujoch dağlarıdır.

Gezilecek Yerler

Pilatus Dağı

Get Your Guide

Luzern’de, Kriens’den teleferikle çıkıp tren yolunun aşağısına inerken Pilatus Dağı’nı görmemek büyük bir hata olur. Kriens’in yarım saatlik yolculuğu, 2.070 metrelik Pilatus Kulm’a giden bir başka kısa teleferik yolculuğuna çıkmaktadır. Buradan, Esel’in zirvesine, Alpler’in muhteşem manzaralarına sahip olan Pilatus’un en yüksek zirvesine doğru 10 dakikalık bir tırmanıştır.

Pilatus-Kulm’dan, bu sağlam kireçtaşı masifinin en yüksek noktası olan 2.132 metrelik Tomlishorn’a yürüyerek 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Alp çayırlarına gitmek için Alpnachstad’a bir tekneyle ulaşabilir ve Alp çayırları ve ormanları, kayaya batmış Mattalp üzerinden, dik kaya yüzüne ve dört tünele kadar gradyanlara 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kapellbrücke (Şapel Köprüsü)

Wikipedia

Luzern’deki en karakteristik manzara, Reuss’un karşısında çapraz olarak uzanan kapalı bir ahşap köprü olan Kapellbrücke’dir. Lucerne için pitoresk bir merkez olmaktan öte, 1333 yılında inşa edilen köprü, içinde bulunan çatı kirişlerinden asılan 100’den fazla 17. yüzyıldan kalma resimler ile ilgi çekicidir.

Kapellbrücke, 1993 yılında yangında ciddi şekilde hasar görüş, ancak tamamen yeniden inşa ve restore edilmiştir. Bunun yanında sekizgen Wasserturm, 13. yüzyıldan kalma bir su kulesi 34 metreden daha yüksek ve bir zamanlar şehrin surlarının bir parçasıdır. Köprü ve kule, İsviçre’nin en çok bilinen manzaralarının bulunduğu yerdedir.

Luzern Gölü

Swiss

Farklı uzunluklardaki çeşitli tekne turlarının düzenlendiği, 38 km uzunluğundaki bir göldür. Bunlardan biri William Tell Express, merkezi İsviçre’yi Ticino bölgesinin birçok cazibesine bağlayan St. Gotthard Geçidi üzerinden bir tren gezisi ile birleştirmektedir. Mayıs ayından eylül ayına kadar, Luzern’den Flüelen’e paddle-wheel vapurla (sezon dışı bir dizel motorlu tekne) seyahat edebilir, geminin salonundaki üç servisli yemeklerin tadına varabilir, daha sonra şehirlerin tren istasyonlarına kadar muhteşem bir tren yolculuğu yapabilirsiniz.

Daha uzun bir tekne gezisi için zamanınız yoksa, güzel Alp zirvelerini görebilir ve bir saatlik Lucerne Gölü üzerindeki panoramik gezi turunda, göl çevresindeki arazinin tarihini ve bilgilerini öğrenebilirsiniz. 49 metrelik yatta açık ve kapalı oturma yerlerinin yanı sıra içecekler de mevcuttur ve turda yer alan tur kulaklığı ile İngilizce dilinde göl ve çevre manzaraları hakkındaki yorumları dinleyebilirsiniz.

Old Town – Eski Şehir Bölgesi

Wikimedia

Eskilerde inşa edilmiş ‘burgherin’ evlerini ve eski çeşmelerle daha bir çok farklı türdeki yapının halen korunarak günümüze ulaştırıldığı Luzern Eski Şehir Bölgesi, şehire vardığınızda ulaşmak için kullanmanız gereken adı Old Town olan önemli bir tarihi bölgedir. Taş sokakları çevreleyen ahşap çerçeveli binalardan bazıları, Altstadt’a peri masalı gibi bir hava veren parlak renklerle boyanmıştır.

Kornmarkt, İtalyan Rönesans tarzında 1602-06 yılında inşa edilmiş, ancak tipik bir İsviçre kıç çatısı ile tepesinde bulunan Eski Belediye Binası Altes Rathaus’tur. Bitişik kule, 14. yüzyıldan kalmadır. Kornmarkt’ın batısı Geç Gotik tarzı çeşmeleri ile pitoresk Weinmarkt’tır.

Kapellplatz, Luzern’deki en eski kilisedir, 1178 yılında inşa edilmiş olan ancak 18. yüzyılda bugünkü halini yenilemiş olan Aziz Petrus Şapeli de görülmeye değerdir. Old Town, özellikle dar sokakların bazılarını takip ederseniz, gezmek için keyifli bir yerdir.

Rigi Dağı

Get Your Guide

İsviçre’de yaşamanız gereken deneyimlerden biri de, Luzern Gölü kıyılarındaki demiryolu ile Rir Dağı’na çıkmaktır. Burası, trenin kuşakları arasında geri yüklenen arabalara binebilirsiniz. Bazı buhar motorları 1920’lere kadar uzanıyor.

En tepeden bakıldığında, manzaralar Almanya’daki Kara Orman’a kadar uzanıyoruz. Rigi Kulm’a götürdüğünüz, tekne trenini Rigi Kulm’a kadar kullanabilir, Luzern’den Vitznau’ya giden tekne ile doğal bir çevre turu yapabilirsiniz.

Spreuerbrücke

Wikipedia

Birkaç yüzyıla dayanan tarihleri ile iki adet köprü, Luzern’i baştan sona görmenizi sağlayan manzaralara sahiptir. İkinci kapalı ahşap köprü olan Spreuerbrücke, 1406’da inşa edilmiş ve içinde, köprünün kirişlerinin altındaki üçgen paneller üzerinde, Totentanz olarak bilinen Alman Ölüm Dansı’nın 45 resmi bulunmaktadır.

1616 ve 1637 yılları arasında ressam Kaspar Meglinger ve öğrencileri tarafından boyanmış olan bu eser, var olduğu bilinen bir Totentanz döngüsünün en büyük örneğidir. Bunlar siyah çerçeveli, her çerçevede resmin konusuyla ilgili açıklamalar ve onlara bağışlanan kullanıcıların isimleri yazılıdır. Bazıları da bağışçıların portrelerine sahiptir.

Löwendenkmal (Aslan Anıtı)

Wikimedia

Devasa bir kaya çıkıntısının üzerine oyularak yapılmış olan ve Löwenplatz’ın hemen kuzey bölgesinde yer alan ünlü Aslan Anıtı, kaya çıkıntısının üzerinde bulunan bir aslan figürüdür ve şehrin en önemli sembollerinden birisidir.

1820’de Thorwaldsen tarafından tasarlanan anıt, 26 subayının ölümüne ve 1792’de Fransız Devrimi’nde Tuileries’e düzenlenen saldırı sırasında Kral Louis XVI’yı korurken öldürülen İsviçre muhafızları, paralı askerlerin 700’den fazla birliğinin ölümünü anıyor. Dokunaklı anıt Luzern’deki en ünlü yerlerden biridir.

İsviçre Ulaştırma Müzesi

time out

Dünya’nın ulaştırma ve bilim dallarında en ileriye dönük projelerine ev sahipliği yapan İsviçre, Luzern’de de büyük açık hava sergilerine ve bu sergilerin olduğu salonlara ev sahipliği yapmaktadır. İletişim ve turizm konularında da oldukça geniş çaplı bilgiler ve sunular veren İsviçre Ulaştırma Müzesi, bu tür sergilerin olduğu en önemli yapılardan biridir.

Demiryolu ve demiryolu lokomotifleri ve hem modelleri hem de gemilerin, uçakların, roketlerin ve otomobillerin gerçek örnekleriyle, en erken günlerinden, özellikle mekanize edilmiş biçimlerinden ulaşımın gelişimini takip edersiniz. Tüm sergi St. Gotthard demiryolu tüneli inşaatını tamamen açıklıyor. Bir 3D film tiyatrosu, önceki IMAX tiyatrosunu İsviçre’deki en büyük ekranla değitirmiştir ve 150 projektörlü Planetaryum da günlük şovlar sunuyor.

Kasaba Surları ve Kuleleri

Wikipedia

1350 ve 1408 yılları arasında inşa edilen, farklı tatzlarda tam olarak 9 kuleye ev sahipliği yapan Luzern’in kasaba surları ve kuleleri, şehrin eskiden beridir ayakta kalabilmiş önemli yapıları arasındadır. 1386 civarında inşa edilen eserler hala neredeyse tamamen sağlamdır ve şehir, göl ve çevredeki manzaralar için dört kuleye (Schirmer, Zyt, Wacht ve Männli) tırmanabilirsiniz.

1535 yılında inşa edilen en eski Luzern saatlerinde, Zyt kulesinde ve saat başı, diğer şehir saatlerinden tam olarak bir dakika önce çalmaktadır. Kulenin içinde, saat mekanizmasının halen çalıştığını görebilirsiniz.

Rosengart Koleksiyonu

Wikimedia

Post Empresyonist sanatla ilgileniyorsanız, bu nispeten yeni sanat müzesine Luzern ziyaretinizde gitmeye değer. Özellikle Paul Klee ve Pablo Picasso’nun eserlerinde güçlü olan koleksiyon, 19. ve 20. yüzyılın 20’den fazla sanatçısının önemli eserlerine sahip. Bunlar arasında Cézanne, Monet, Chagall, Braque, Kandinsky, Léger, Matisse ve Miró.

Paul Klee’nin 125 resmi ve çizimleri sanatçının çalışmalarının tüm dönemlerini temsil ediyor ve stil ve tekniğinin ilerleyişini takip edebilmeniz için her yıl düzenleniyor. Picasso koleksiyonu, daha önceki çizimlerinin bir kısmını içeriyor, ancak ağırlıklı olarak 1938’den sonra resimlerine yoğunlaşıyor. Müze kurucusu Angela Rosengart ve babası bu sanatçıları bizzat tanımakta ve müze kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Picasso’nun eserleri arasında onun resmini çizdiği portreler de var.

Cizvit Kilisesi

Wikipedia

Cizvitler tarafından, Reuss’un sol kıyısına yakın bir yerde ve İsviçre’nin Barok tarzında inşa edilen ilk büyük kilisesi olması açısından oldukça büyük önem taşıyan Cizvit Kilisesi, 1666 ve 1677 yılları arasında yaptırılmış değerli bir yapıdır.

İçişleri, olağanüstü boyalı tavan ve süslü faux mermer yan sunaklarıyla 1750 yılında Rokoko tarzında güncellenmiştir. Kilisenin muhteşem organına bakmayı ve gelecek konserlerin tarihini kontrol etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here