Montrö’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İsviçre Alpleri’nin müthiş manzaraları ile karşı karşıya kalacağınız ve Cenevre Gölü kıyılarında yer alan Montrö, yıllardan beridir, Avrupa ülkeleri ve dünyanın bir çok yerinden gelen turistleri ağırlayan önemli bir şehirdir. Shelleys, Lord Byron ve Chaplin’den hoşlananlar, göl kenarındaki güzel tatil köyünü sık sık ziyaret etmektedirler ve siz de İsviçre tatilinizin en az 1 gününü bu güzel şehre ayırmalısınız.

Şehrin kültürel aktivitelerinin yanı sıra sunduğu spor aktivitelerine sahip olması şaşırtıcı değil. Bu göl kasabasında görülecek ve yapılacak en iyi yer ve aktiviteler için, mutlaka bir rehberli tura katılmanızı öneririz.

Gezilecek Yerler

Château de Chillon

Wikimedia

13.yüzyıldan kalma kale, İsviçre’nin en çok ziyaret edilen tarihi binasıdır ve ülkenin turistik yerleri hakkında çeşitli kartpostallar ve kitaplar bulabilirsiniz. Başlangıçta Savoy Evi’ne ait olan Kale, birkaç ortaçağ freskine ve Gotik zindanlara ev sahipliği yapar. Bunlardan ikincisi Lord Byron tarafından kaleme alınmış bir şiirin konusudur: Ch Chillon Pris Mahpus.

Şair, şatoya doğrudan doğruya şahade atıfta bulunur: “Gotik kalıbın yedi sütunu / Chillon’un zindanlarında derin ve eski…” dizeleri bu kaleden bahsedildiğini anlamaya yeterlidir. Bu ortaçağ kalesinin atmosferini, en iyi şekilde hissedebilmek için, iç mekana göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mesire Alanı

Microtripping

Clarens ve Château de Chillon arasındaki 3,5 kilometrelik genişlik, çeşitli güzel çiçeklerin bulunduğu ve ailecek ziyaret edilebilecek bir yer sağlamaktadır. Kordon, bahar aylarında en güzel zamanlara ev sahipliği yapmaktadır ve Cenevre Gölü’ndeki Chillon’un kartpostal manzarasını seyrederken gölün kıyısında rahat bir yürüyüş için tavsiye edilebilecek bir yerdir.

Kraliçe Stüdyo Deneyimi

Suisse Tourisme

Kraliçe’nin sergisi The Studio Experience, rock grubu Queen’in hayranlarının yanı sıra diğer pek çok Montrö ziyaretçisinin dikkatini çekmektedir. Grubun en beğenilen albümlerinin büyük bölümlerini oluşturduğu Montreux Mountain Studios’ta düzenleniyor.

İmzalar, fotoğraflar ve sözlerin orijinal el yazısı kopyaları gibi birçok kraliçe hatırası burada yer almaktadır. Serginin merkez kısmı, Kraliçe’nin baş şarkıcısı Freddie Mercury’nin son şarkılarını kaydettiği orijinal ses stüdyosu.

Gorges du Chauderon

Canal Blog

Montrö’nun şirin Eski Kenti’nde dolaşırken, Gorges du Chauderon’da mola verebilirsiniz. La Baye de Montreux nehrinin kıyısı, Cenevre Gölü’ne kadar uzanan bu keskin manzaraların bulunduğu alandır ve gerçekten görülmeye değer pitoresk manzaralar sunmaktadır. Montrö’ye gidip gelen yolları gösteren açık bir şekilde işaretlenmiş parkurların yanı sıra, ormanlık bölgeyi keşfetmek için yollar da vardır.

Les Pléiades – Fener Treni

joeleriksson

Möntrö’ye ziyarete gelenler için oldukça dikkat çekici ve sıradışı bir aktivite olan Fener Treni, kış aylarında mutlaka denemeniz gereken ünlü bir yapılanmadır. Bu deneyimden en iyi şekilde yararlanmak için Montrö’den Les Pléiades tren istasyonuna bir trene binin ve fenerlerin yakıldığı patikayı takip edin. Yolda kar ayakkabısı giyin ve fenerler ışığında puslu ve büyülü kış manzarasını keşfedin. Bitirmek için, Montrö’ye dönmeden önce geleneksel fondüleri mutlaka deneyin.

Montreux Noël

Montreux Noel

Montrö’de kış aylarının en çok dikkat çeken etkinlikleri ve aktiviteleri Noel gününde yapılan kutlamalardır. Etkinlikler için hazırlık aşamasında olan şehir, bu dönemde farklı bir havaya bürünüyor ve ziyaretçi olarak gitmiş iseniz sizleri gerçekten büyülüyor.

Bir ay boyunca, bu dönemde festivali kutlamak için şehir güvertede ve dekore edilmiştir. Ortaçağ pazarları var, bir Noel Baba ve Château bir masal festivaline ev sahipliği yapıyor. Yakındaki Caux da bir Noel köyünün otantik ve büyüleyici bir tasvirine dönüşüyor.

Lavaux Üzüm Bağları

Switzerland Tourism

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Lavaux üzüm bağları, Lozan ve Montrö arasında 830 hektarlık devasa bir alana sahiptir. Ziyaretçilerin çoğunluğu Lavaux Express veya Lavaux Panoramic ile ziyaret etmeyi tercih etse de, üzüm bağlarını yürüyerek keşfetmek için iyi bilinen yollar vardır.

Güzel üzüm bağları arasında dolaşabilir ve Lavaux şarabının en iyi lezzetlerini tatmak için şarap mahzenlerinde ara sıra durgun olan muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Lavaux çoğunlukla meyveli ve kuru bir tür olan Chasselas şarapları satıyor.

Narcissus Trails

Family Earth Trek

Montrö’yü çevreleyen dağların, ilkbaharda tadını çıkarmak için güzel nergis rotaları vardır. Rotanızı planlamak için Narcissi Forecaster’ı kullanabilir ve Alpler’deki nergis rotalarının tadını çıkarmak için bir gün ayırabilirsiniz. Alpler’de ilkbahar ve her kış çok güzel ve bu mevsimler sıra dışı Alp çiçek çeşitleri anlamına gelir.

Çoğu zaman masaüstü bilgisayarlarımızın ve telefonlarımızın arka plan fotoğrafı olarak kullandığımız ve imrenerek baktığımız müthiş dağ ve çicekli eteklerinin manzaralarının bulunduğu bu yerlere, teleferik kullanarak çıkabilir ve fotoğraflayarak bu manzaraları ölümsüz hale getirebilirsiniz.

Cenevre Gölü Su Sporları

Wikimedia

Cenevre Gölü, sadece etrafında yapacağınız yürüyüşlerle değil aynı zamanda göl üzerinde yapılabilen su sporları ile de oldukça keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir yerdir. Yürüyüş için çeşitli alternatif sporlar vardır ve Cenevre Gölü bolca keyifli seçenekler sunmaktadır.

Yüzmek harika bir deneyim ve çarpıcı berrak sular ile çevrili bir yerde daha harika bir deneyim olsa da, kano, su kayağı, yelken ve daha fazlası gibi diğer seçenekler arasındadır. Tüm yeteneklere sahip herkes için bir şey var ve dersler kolayca spor yapabilmeniz için basitleştirilmiş yöntemler sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here