İtalya Gezilecek Noktalar Nelerdir

Roma İmparatorluğu döneminden bu yana İtalya, Batı medeniyetinin ön planında, kültürel bir güç merkezi olmuştur. Kuzeydeki büyük Rönesans şehir devletlerinden güneydeki kartpostallık köylere ve sahillere uzanan 9000 kilometrelik kıyı şeridiyle İtalya tam bir tatil ülkesidir. İtalya gezi notları büyüleyici şehirleri, tarihi mekanları, kültürel hazineleri ve zengin sanat ortamını içerir ve İtalya dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. İtalya’da gezilecek noktaları anlamak, İtalya seyahatinizi en iyi şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olmanın en önemli yoludur.

Venedik Görülecek Yerler

Venedik dar ve kıvrımlı sokakların, geçitlerin yer aldığı her köşesinde bambaşka bir anı biriktirebileceğiniz sayısız turistik mekana ev sahipliği yapmaktadır.

St. Martin Bazilikası

guy_dugas

Başlangıç olarak St. Martin Bazilikası’nı seçerek 12. Yüzyıl ustalarının eserlerini keşfedebilir daha sonrasında St. Mark Meydanı’na geçerek bir çok seçkin mağazada alışveriş yapabilirsiniz.

Palazzo Ducale Sarayı

FedericaSegalini

Gerçek bir sanatsever olduğunuzu düşünüyorsanız dünyadaki en büyük yağlı boya tablosu olarak bilinen Tintoretto’nun Cennet eserinin de dahil olduğu bütün Venedikli ustaların çalışmalarını Palazzo Ducale Sarayı’nda görebilirsiniz.

Ahlar Köprüsü

Prigoni’nin karanlık hücrelerin keşfi için ise Ahlar Köprüsü’nden özel olarak organize edilmiş yürüyüş  turlarına katılmanız mümkündür.

Büyük Kanal

Şehrin simgesi olan Büyük Kanal’da Venedik’in kalbinde olduğunuz hissini yaşayacak, kanalı çevreleyen sarayların ön cephelerini traghetti adı verilen gondollarla suyun üzerinde keşfedebileceksiniz.

Cam Müzesi

maxpixel

Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında özellikle tavsiye edilen bir diğer seyahat noktası Plazzo Guistinian’ın içinde yer alan Cam Müzesi’dir.

Rezzenico Sarayı

wikimedia

Güzel Sanatlar Müzesi, Rezzenico Sarayı ve Titan’ın önemli eserlerini barındıran Santa Maria Gloriosa dei Frari Venedik’i ziyeretiniz sırasında es geçmemeniz gereken yerlerdir. 

Ca’ d’Oro

maxpixel

Ayrıca Büyük Kanal’da yer alan en güzel binalardan biri olan Ca’ d’Oro 15. yüzyıldan kalma Gotik mimari tarzı gözler önüne sermekte ve Titian, Mantegna, Van Dyck, Bernini, Tullio ve Lombardo gibi ustaların çalışmalarını içeren sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Santa Maria dei Miracoli

Carlo Raso

Bu noktaların dışında kiliseleri ziyaret etmek istiyorsanız Santa Maria dei Miracoli’yi, Rorcello adasında bulunan Santa Fosca’yı ve Santi Maria e Donato’yu tercih edebilirsiniz.

Lido

pxhere

Seyahatinizi noktalarken Lido’ya uğramayı unutmayınız. Venedik lagününü Adriyatik Denizi’nden ayıran bu uzun kum şeridinde bisiklet kiralayarak keyifli zamanlar geçirebilir ara sokaklarına serpilmiş Art Nouveau villalarını görebilirsiniz. Daha fazla Venedik hakkında bilgi için tıklayınız.

Milano Görülecek Yerler

İtalya’nın ticaret merkezi olan Milano sanat, kültür ve mimari hazineleri barındıran olağanüstü bir keşif noktası niteliğindedir.

Duoma Katedrali

pieroor

Gezi planınızda öncelikle kiliseleri ziyaret etmek yer alıyorsa bu durumda II Duoma Katedrali’nden başlayarak Da Vinci’nin son Akşam Yemeği’nin de bulunduğu Santa Maria dele Grazi’yi, San’t Ambrogio ve Sant’ Eustorgio Romanesk Bazilikası’nı keşfedebilirsiniz.

Galleria Vittorio Emanuele II

Pexels

Alışveriş tutkunlarının ayrılmayı istemeyecekleri Galleria Vittorio Emanuele II arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi planlayabileceğiniz bir buluşma noktası olabilir ve seçkin mağazalardan yapacağınız alışverişlerle kendinizi şımartabilirsiniz

Sforzesco Şatosu

IgorSaveliev

Bunların dışında sanata doymak isteyen bir gezginseniz kapsamlı bir koleksiyona ev sahipliği yapan Sforzesco Şatosunu ziyaret edebilir, Pinacoteca di Brera Sanat Galerisi’ni, Poldi-Pezzoli Müzesi’ni keşfe çıkabilirsiniz.

Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Ulusal Müzesi

wikimedia

Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Ulusal Müzesi’nde ise teknoloji tarihinin gelişim serüvenine katılabilir, Modern Sanatlar Galeri’sinde Renoir, Matisse, Rouault, Modigliani ve Picasso’nun eserlerini inceledikten sonra zemin katındaki botanik bahçede ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz. Milano hakkında daha fazlası için

Roma Görülecek Yerler

Birçok turistik cazibe noktasını barındıran ve geçmişi antik çağlara kadar dayanan Roma’da seyahat planı yaparken şehrin büyüklüğünü ve sunduğu fırsatların sayısız çeşitliliğini hesaba katmanız tavsiye edilmektedir. Bu fırsatların başında elbette ki Kolezyum gelmekte ve büyülü yapı sizi geçmişte bir yolculuğa davet etmektedir.

Vatikan Sarayı

Bir sonraki durağınız Vatikan Şehri olacaksa bu durumda şehri keşfederken mutlaka Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret etmeli ve birçok müzeyi de içinde barındıran Vatikan Sarayı’nı da es geçmemelisiniz.

Trevi Çeşmesi

jdegheest

Seyahat ederken dilek tutmayı da ihmal etmemeniz adına Trevi Çeşmesi sizin için mükemmel bir durak olacak, tapınaklara doğru bir keşif deneyimi yaşamak isteyenler ise Roma Forumu’na yapacakları ziyaretle tam anlamıyla amaçlarına ulaşacaktır.

Caffe Greco

wikimedia

İspanyol Merdivenleri’ni tırmanırken yorulduğunuzu hissettiğinizde Caffe Greco’da mola verebilir belki de ünlü bir yazara ya da müzisyenle karşılaşma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Diocletian Hamamı Ulusal Müzesi

Anthony Majanlahti

Daha çok müzelerle ilgilenen bir turist iseniz Diocletian Hamamı Ulusal Müzesi’ni, Caracalla Hamamları’nı ve İtalyan bağımsızlık hareketini günümüze taşıyan Museo Centrale de Risorgimento müzesi’ni ziyaret etmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Trinita dei Monti Kilisesi

pxhere

Bunların dışında şehrin birçok yerinde karşınıza çıkan kiliseler arasında mutlaka görmeniz gerekenleri Trinita dei Monti Kilisesi, Konstantin tarafından inşa edilen vaftizhanesiyle St. John Lateran Bazilikası, Piazza Navona’da bulunan Sant’Agnese Kilisesi ve San Luigi dei Francesi Kilisesi olarak sıralamak mümkündür.

Piazza Navona

serghei_topor

Ayrıca Noel kutlamalarını Roma’da geçiriyorsanız Aralık ayı boyunca Piazza Navona meydanında kurulan Noel pazarından hediye seçebilir, meydanda sokak sanatçılarının şarkılarıyla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Yer Altı Mezarları

wikimedia

Daha ilginç tecrübeler edinmek için ise Yer Altı Mezarları’nı keşfetmeli ya da Palatino Tepesi’ne çıkarak milattan önceki dönemlere ait kalıntıları görmelisiniz. Roma şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Floransa Görülecek Yerler

Santa Maria del Fiore

wikimedia

Floransa’nın sunduklarını tamamen görebilmek haftalarınızı alabilir ancak başlangıç olarak Santa Maria del Fiore ve Piazza Duomo’yu seçebilir ve burada Michelangelo, Donatello, Giotto ve Brunelleschi tarafından meydana getirilmiş en çok tanınan sanat ve mimari şaheserlerden bazılarına denk gelebilirsiniz.

Museo dell’Opera del Duomu

wikimedia

Müzelere ilgi duyuyorsanız St. John Vaftizhanesi’nde yer alan Museo dell’Opera del Duomu’yu, Plazzo Vecchio’yu ve Uffizi Sarayı’nı ziyaret edebilir, Akademi Galeri’de Michelangelo’nun en tanınmış eseri olan Davut’un orijinalini görebilirsiniz.

St. John Vaftizhanesi

pxhere

Kilise ziyaretleri için de St. John Vaftizhanesi, San Lorenzo, Santa Maria Novella ve Santa Croce mükemmel seçimler olacaktır.

Ponte Vecchio

DanielWanke

Mücevherat meraklılarına ise Floransa’nın en yetenekli kuyumcularının dükkanlarına ev sahipliği yapan Ponte Vecchio’yu ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Pitti Sarayı

clarissavannini860

Titan, Rubens, Raphael ve Tintoretto gibi ustaların eserlerini klasik bir sergide görmek yerine eğlenceli şovlarla keşfetmek isterseniz de Pitti Sarayı’na uğramanız gerekecektir. Son olarak da Piazzale Michelangiolo’ya vararak terastan Ponte Vecchio, Palazza Vecchio, Santa Croce ve diğer kent simgelerini de kapsayan şehir manzarasının tadını çıkarabilir ve katedralin fotoğrafını çekerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Floransa şehri detaylı bilgi için bakınız

Napoli Görülecek Yerler

Napoli İtalya’nın güneyinde üçüncü büyük şehir olma özelliğine sahip bir metropol kentidir.

Napoli Limanı

wikimedia

Öncelikle ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında yer alan Napoli Limanı’na uğrayarak her daim düzenlenen sosyal aktivitelere katılabilir,manzaranın keyfine vararak İtalyan dondurmalarını tadabilir ve limanın batısından Capri, İschia ve Capadochina Havalimanı’na varabilmek için helikopter hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

rodolphocr

Bir çok müzeye ev sahipliği yapan şehir Ulusal Arkeoloji Müzesi ile size Pompeii kalıntılarını keşfetme fırsatını sunmakta, Capadimonte Müzesi ile de Mantegna, Raphael, ve Caravaggio, Bellini, Botticelli, El Greco, ve diğer Napoliten sanatçıların çalışmalarını barındıran 500’den fazla tablonun yer aldığı olağanüstü bir koleksiyonla ilgi odağı olmaktadır.

San Genarro Yer Altı Mezarlığı

wikimedia

Müzeleri gezmenin yanı sıra ilginç bir turistik deneyim yaşamak isterseniz San Genarro Yer altı Mezarlığı sizi çağırmaktadır.

Santa Lucia

louisekkristensen

Halkın arasına karışmak ve günlük hayatın akışına dahil olmak fikri size cazip geliyorsa bu durumda mutlaka Santa Lucia’ya uğramanız ve esprossonuzu yudumlayarak seyahatinize ufak bir mola vermeniz şiddetle tavsiye edilmektedir.

Santa Chiara Manastırı

pxhere

Santa Chiara Manastırına yapacağınız ziyaret ise size dünyada sadece burada sergilenen Majolika fayanslarını görme fırsatını sunacak ve bambaşka bir atmosferi deneyimlemenize vesile olacaktır.

Cappella Sansevero

giusycelentanopositano

Dünyadaki en tuhaf müzelerden biri olarak düşünülen Cappella Sansevero’da  gerçek iskeletlerin kullanıldığı Anotomik Makineler’le insan anatomisinin ilgniç bir dışa vurumuna şahit olacaksınız.

Kraliyet Sarayı

dimitrisvetsikas1969

Son olarak ziyaretinizi noktalarken Kraliyet Sarayı’na uğrayabilir ve Avrupa’nın en büyük tiyatrolarından biri olarak bilinen Teatro San Carlo’nun eşsiz akustiğini keşfedebilirsiniz. Napoli şehrini inceleyiniz.

Bologna Görülecek Yerler

Emilia-Romagna eyaletinin başkenti olan Bologna İtalya’nın en çekici şehirlerinden biridir.

Piazza Maggiore

wikimedia

Birbirine komşu Piazza Maggiore ve Piazza Nettuno meydanlarını arkadaşlarınızla buluşma yeri olarak belirleyebilir, meydanlara birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan San Petronius Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Via dell’Indipendenza

wikimedia

Ayrıca birçok mağazanın yer aldığı Via dell’Indipendenza ve Via Galleria’da alışveriş keyfi yapmanız da mümkündür.

St. Petronius Bazilikası

Dimitris Kamaras

Daha sonra St. Petronius Bazilikası’nı ziyaret edebilir burada yer alan küçük müzede İtalyan Gotik mimarisini keşfedebilirsiniz.

Leanin Tower

Mariamichelle

Bologna’nın eşsiz şehir manzarasını izlemek için ise Leaning Tower’ın basamaklarını tırmanmanız gerekmektedir.

Arkeoloji Müzesi

wikimedia

Şehirde birçok müze yer almaktadır ve bu müzeler arasında özellikle dikkat çekici olan Arkeoloji Müzesi’ne yapacağınız ziyaret, size İtalya’da çok nadir bulunan Mısır Koleksiyonlarından birini keşfetme fırsatı sunmaktadır.Bunların dışında Battuti Tapınağı’nda düzenlenen müzik etkinlikleri de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bologna’ya özgü zanaat eserlerini ya da ikinci el giyim ürünlerini satın almak isterseniz bu durumda muazzam büyüklükteki, açık alan pazarı olarak bilinen La Piazzola’ya uğramanız özellikle tavsiye edilir. Bologna şehrini detaylı inceleyiniz.

Verona Görülecek Yerler

Kuzeydoğu İtalya’da Milano ve Venedik’in arasında bulunan Verona tam anlamıyla bir kültür sanat merkezi olması nedeniyle turistlerin İtalya gezilerinde mutlaka uğradıkları bir şehir olmaktadır.

Roma Amfitiyatrosu

Seyehat turunuzun başlangıç noktasını Roma Amfitiyatrosu olarak belirleyebilir, bir yaz gezisi planladıysanız tiyatroda düzenlenen Verona Opera Festivali’ne de katılarak ruhunuzu beseleyebilirsiniz.

Casa di Giuletta

webandi

Siz de bir Shakespeare hayranıysanız ve Juliet’in aşkını biraz olsun hissetmek isteyenlerdenseniz Casa di Giuletta’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zeno Maggiore Bazilikası

John Mason

Kiliselerin ağırlıklı oduğu bir seyahat planınız varsa bu durumda Zeno Maggiore Bazilikası’ndan başlayarak Duomo di Santa Maria Matricolare-Katedral’ini, Sant’Anastasia Kilisesi’ni ve son olarak Alessandro Turchi’nin Çobanların Tapınması eserine ev sahipliği yapan San Fermo Maggiore Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Castelvecchio Kalesi

maxpixel

Tercihinizi sergilerden yana kullanacaksanız Castelvecchio kalesinin bir sergi alanına dönüştürülen iç mekanını ziyaret edebilir Bellini, Montagna, Rubens, Guardi, Pisano gibi ustaların eserlerini görme fırsatını bulabilirsiniz.

Ponte Pietra

wikimedia

Ayrıca Jazz müzik hayranı iseniz Ponte Pietra’da bulunan Roma Tiyatrosu’nda her yaz düzenlenen Verona Jazz Festivali’ni de kaçırmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Giardino Giusti

Spencer Wright

Ziyaretinizi noktalamadan önce Giardino Giusti’ye de uğrayabilir, bahçeden selvi ağaçlarıyla kaplı şehir manzarasının keyfini çıkartırken biraz olsun yazın bunaltıcı sıcağından kaçabilirsiniz. Verona şehri daha fazla detay için

Sicilya Görülecek Yerler

İtalya’nın antik kültürüne ışık tutan, Roma ve Yunan Medeniyetleri’nin her noktasında kendini hissettirdiği turistik kenti Sicilya tarihi, arkeolojiyi, denizi, kumu ve güneşi bir arada yaşamak isteyenlerin uzun süre ayrılmak istemeyeceği bir şehirdir.

Monreale Katedrali

whoefle

Sicilya’da Bizans etkilerini ve mimarisini görmek isterseniz Monreale Katedrali ve Cefalu Katedrali bizanslı sanatçılar tarafından inşa edilmiş muazzam yapılardır.

Palermo Kilisesi

maxpixel

Hristiyanlık tarihinin mozaiklere yansıması olan Palermo Kilisesi ve Selununte’nin dünyada benzeri yoktur.

Etna Dağı

maxpixel

Eğer bir açık hava aktivitesi gerçekeştirmek isterseniz Etna Dağı’na yakından bakabilir, teleferiğe binebilirsiniz. Arkeoloji meraklıları için Sicilya dünyadaki sayılı zengin kentlerdendir. Sicilya’daki arkeoloji müzeleri eşsiz koleksiyonlar barındırır. Eski Yunan Uygarlığı’na ait tiyatroda dünya klasiklerini izlemek; Aelion Adaları’nda denize girmek kentte gerçekleştirebileceğiniz diğer aktivitelerdendir. Sicilya şehri bilgileri için bakınız

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here