İtalya Hakkında Önemli Bilgiler

 • İtalya’nın para birimi euro’dur. Döviz bozdurmak için bankaları kullanabilirsiniz ve bankacılık saatleri sabah 8:30-13:30 ve 14:30-16:30 olarak belirlenmiştir. Bankaların açık olduğu saatler dışında otellerde veya tren istasyonlarında da döviz bozdurabilirsiniz ancak yüksek komisyon ödemeniz gerekir. ATM’ler yaygındır ancak çoğu ülkede olduğu gibi günde 250 euro’dan fazla çekilmesine izin vermez.
 • İtalya’da geleneksel olarak çoğu dükkan ve işyeri Pazartesiden Cumartesiye sabah 8’den akşam 19’a kadar açıktır. Barlar ve restoranlar dışındaki her yer Pazar günleri kapalıdır. Çoğu kilise sabah 7’de açılır ve öğlen saatlerinde kapanır. Akşam 16’da tekrar açılır ve 19’da kapanır. Kırsal kesimde ise Pazar günleri ve dini bayramlar hariç çoğu zaman kapalı olabilir. Devlet tarafından işletilen müzelerin çoğu 09-22 saatleri arasında açıktır. Arkeolojik alanların açılış saatleri daha esnektir. Çoğu turistik arkeolojik merkez sabah 7’den gece 1’e kadar açıktır. Kış aylarında bu alanlar akşam üstü saatlerinde kapanır.
 • İtalya’nın resmi dili İtalyanca’dır. Ana turizm merkezlerinde İngilizce oldukça yaygın şekilde konuşuluyor ancak kırsal alanlarda ve Roma’nın güneyinde bir rehber ya da kitap/telefon uygulaması kullanmanız gerekebilir.
 • İtalya’da ambulans acil çağrı numarası olarak 118’i, polis 112’yi, itfaiye 115’i kullanır. 

İtalya Hakkında Uyarılar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İtalya’da güney çoğunlukla kuzeyden daha ucuzdur. Venedik, Milano, Floransa ve Bologna gibi kentler pahalıyken Napoli ve Sicilya daha ucuz olma eğilimi gösterir. Eğer bir hostelde kalır ve yemeğinizi kapsamlı restoranlarda yemezseniz günlük 60 euro bütçeyle İtalya’da tatil yapabilirsiniz. Eğer orta sınıf bir otelde kalır ve günde iki defa dışarda yemek yerseniz günde ortalama 120 euro harcarsınız.
 • İtalya’da şarap dışında içki içmek pahalı olabilir ancak ulaşım ve yiyecek ucuzdur. Oda fiyatları en azından büyük şehirlerde ve tatil bölgelerinde Avrupa’nın geri kalanıyla uyumludur. Temmuz ve Ağustos aylarında İtalyanlar tatil yaptıklarında otel fiyatları yükselir.
 • İtalyan mafyası hakkında oldukça fazla şey duymuş olabilirsiniz. Yine de İtalya’da turist olarak karşılaşacağınız suçların çoğu yankesicilik ve hırsızlık gibi olaylardır. Kalabalık sokaklar ve pazarlarda dikkatli olmasınız. El çantalarınızı, cüzdanlarınızı ve değerli takılarınızı koruma altına almanız tavsiye edilir. Kapkaççılar kolyenizi koparıp kaçmaya çalışabilir. Otomobilinizde değerli eşya bırakmayın ve iyi aydınlatılmış caddelere park edin.
 • İtalyanlar şaşırtıcı derecede resmi davranan insanlardır. Mağazalara, restoranlara ve barlara “buongiorno” (günaydın) veya “buonasera” (iyi akşamlar) diyerek girin. Yardım istemek veya dikkat çekmek için “mi scusi” (afedersiniz) diyebilirsiniz. Kiliseleri ziyaret ederken elbiseleriniz omuz ve diz kapaklarını örtmelidir. Makarnayı çatalla, pizzayı elle yiyin. Eğer birisi evine davet ederse pasticerria(Pastane)’dan bir şişe şarap veya tatlı alabilirsiniz. Biriyle selamlaşırken el sıkışabilir ve Fransızların aksine yanaklarından öpebilirsiniz.
 • Neredeyse tüm orta ve üst düzey otellerde veya çoğu restoranda kredi kartı kabul edilir. Bazı ucuz pansiyon ve pizzacılar sadece nakit kabul edilebilir. Müzelerde ve sanat galerilerinde kredi kartınıza güvenmeniz tavsiye edilmez.
 • İtalya’da taksiler çoğunlukla rakamı bir üst yuvarlak sayıya yuvarlar. Otellerde bellboy’lar yaklaşık 5 euro’luk bir bahşiş bekler. Restoranlarda çoğunlukla %10 servis ücreti alınır. Eğer alınmamışsa bu oranda bir bahşiş bırakabilirsiniz. Eğer kahve içtiğinizde self servis almamışsanız kahve başına 20 cent kadar bahşiş bırakmanız doğru olacaktır.
 • AB dışında ikamet ediyorsanız 155 euro’dan fazla ödenen KDV’yi iade alma hakkına sahip olursunuz. Satın alma sırasında talep edeceğiniz makbuz ile ülkeyi terk ederken havaalında KDV iadesi alabilirsiniz. Bu işlem için havaalanına biraz daha erken gitmeniz tavsiye edilir.
 • İtalya konuksever bir ülke olarak bilinir ve çoğunlukla samimi ve kibar insanlar olmakla birlikte yabancılarla etkileşimde bulunmaya alışkındır. Bununla birlikte İtalyan topumu diğer Avrupalılara göre biraz daha resmi ve saygılı davranır. Nazik davrandığınız takdirde toplumsal olarak sorun yaşamazsınız.
 • İtalya’da sigara içmek bütün restoran, bar, mağaza ve toplu taşıma araçları gibi kapalı alanlarda yasaklanmıştır.
 • İtalya’da çoğu mal ve hizmet fiyatına %22’lik katma değer vergisi dahildir. Bazı dükkanlarda vergiden muaf alışveriş mevcuttur.
 • İtalyanlar genellikle ülkelerinin dünyadaki rolü konusunda mütevazidir. Tartışmaya girmeksizin tarih ve siyaset hakkında konuşabilirsiniz. İnsanlar kendinizi kibarca ifade ettiğiniz sürece kanaatlerinizi nazik bir şekilde dinleyecektir. Faşizm İtalyan siyasetinin ana akımlarından uzaktır. Buna rağmen bu tür konulardan kaçının. Benito Mussolini diktatörlüğü altında yaşayan bazı yaşlı insanlar kolayca üzülebilirler. Bununla birlikte Sicilya mafyası hassas bir konu olabilir. Bu nedenle bu konuda konuşmamak akıllıca olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here